آبشار فدامی داراب با طبیعی چشم نواز

 همیشه برای سفر نیاز به خرید بلیط هواپیما نیست. گاهی باید سری به دل طبیعت زد و از لحظه لحظه نعمت های خدا لذت برد.

0
51
معرفی آبشار فدامی داراب
آبشار فدامی داراب
آبشار فدامی داراب با طبیعی چشم نوازReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 13Rating: 4.0آبشار فدامی داراب با طبیعی چشم نواز مقصدی بی نظیر برای گردشگران.آبشار فدامی داراب در منطقه فورگ و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله میزبان تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت است

آبشار فدامی داراب

همیشه برای سفر نیاز به خرید بلیط هواپیما نیست. گاهی باید سری به دل طبیعت زد و از لحظه لحظه نعمت های خدا لذت برد. امروز می خواهیم یک جای زیبا با طبیعی چشم نواز را برای شما معرفی نماییم. فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و به پیش می آید نام این آبشار زیبا فدامی است این آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله میزبان تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت است. یکی از وی‍ژگی های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند. ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است.

سرچشمه آبشار فدامی داراب

معرفی آبشار فدامی داراب
آبشار فدامی داراب

سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است و وجود نخل های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است. عرض آبشار شیرین فدامی که در گذشته به 800 متر می رسید و عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد، به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست اکنون به 200 متر رسیده است.

در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن پوششی متراکم از گیاهان بلند و نیزار دیده می شود. از ویژگی های ارزشمند این آبشار، دایمی و شیرین بودن آب آن است که با توجه به موسمی و شور بودن اکثر آبهای جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

مسیر آبشار فدامی داراب

چشمه فدامی پس از عبور از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می رسد که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می دهد. آبشار فدامی داراب زیبا با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می کاهد و آب شور رودخانه را برای 825 هکتار نخیلات و 650 هکتار اراضی کشاورزی پائین دست قابل استفاده می کند.

آب شیرین این آبشار در واقع آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تامین می کند. جالب تر از آن، اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد.

غارهای آبشار فدامی داراب

تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در منطقه وجود دارد و همچنین فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی از جمله گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی و خاک های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه های این منطقه زیباست.

✅ بازدید از مقاله آبشار کفترلو

تفریحات در آبشار فدامی داراب

معرفی آبشار فدامی داراب
آبشار فدامی داراب

وقت گذرانی در کنار جریان و گوش جان فرا دادن به صدای خروش آب بسیار لذت بخش و انرژی دهنده است. حتی می توان با پهن کردن بساط پیک نیک، از این لحظات متفاوت خاطراتی به یادماندنی ساخت و از بودن در کنار دوستان یا خانواده لذت برد. اگر در یکی از روزهای گرم و آفتابی تابستان به آبشار فدامی رفتید به یاد دوران کودکی، زمانی را برای آب بازی اختصاص دهید و تن به آب خنک این آبشار بسپارید.

عکاسی و گشت و گذار در اطراف آبشار فدامی داراب یکی دیگر از تفریحات می توانند باشند. گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی نیز در اثر فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی به وجود آمده اند که هر یک از آنها می توانند سوژه ای برای عکاسی نیز باشند و به تصاویری دیدنی تبدیل شوند.

بهترین فصل سفر به آبشار فدامی داراب

این آبشار زیبا در تمامی روزهای سال زیبایی های خود را به رخ می کشد و میزبان گردشگران و مسافران است اما تفاوت هایی در هر یک از فصل های سال وجود دارد:

بهار و تابستان: با گرم شدن هوا، آب شیرین آبشار خنک و گوارا می شود و آب شور دمای گرم تری پیدا می کند.

پاییز و زمستان: سرد شدن هوا باعث می شود تا آب شور خنک شود و آب شیرین آن گرم و گرم تر گردد.

 سقوط آب از ارتفاعات یکی از زیبا ترین مناظر بر روی کره ی زمین است و وقتی این تصویر با صدای ریزش آب همراه شود یکی از تماشایی ترین صحنه های روزگار را خلق می کند. آبشار فدامی یکی از تفرجگاه های زیباست که با منظره ای زیبا و دل انگیز روح هر انسان دوستدار طبیعت را نوازش می دهد.

 آدرس: 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فدامی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید