آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایران

بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سفر، ارتباط با مردمی است که در مسیر یا مقصد سفر شما زندگی می‌کنند. توانایی برقراری ارتباطی مؤثر با مردم کشور مقصد می‌تواند شما را در مسائل مختلفی نظیر دوری از تنهایی، طلب کمک برای حل مشکلات و داشتن سفری بهتر یاری کند. همچنین شما با تکیه‌بر این توانایی قادر خواهید بود در طول سفر خود با افراد مختلفی ملاقات کنید و دوستان خوبی را برای خود بیابید.

3
5354
آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایران
آداب‌ و رسوم مردم ایران
آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 6Rating: 4.5آداب و رسوم مردم ایران و آشنایی با فرهنگ و سنت های دیرینه ایرانیان.آداب و رسوم مردم ایران کشور ما نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و پیشینه تاریخی خود از تنوع فرهنگی بسیاری برخوردار است.

آداب‌ و رسوم مردم ایران

هر جایی در گوشه و کنار این دنیا از فرهنگ و آداب و رسومی برخوردار است که برای اهالی آن جذابیت هایی را به همراه دارد. البته این آداب ممکن است برای افرادی که از دور وارد آن می شوند بسیار جذابتر هم به نظر بیاید.  در حقیقت می توان گفت آداب و رسوم هر مکانی برگرفته از تاریخ و فرهنگ آن است. بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر سفر، ارتباط با مردمی است که در مسیر یا مقصد سفر شما زندگی می‌کنند. توانایی برقراری ارتباطی مؤثر با مردم کشور مقصد می‌تواند شما را در مسائل مختلفی نظیر دوری از تنهایی، طلب کمک برای حل مشکلات و داشتن سفری بهتر یاری کند. همچنین شما با تکیه‌بر این توانایی قادر خواهید بود در طول سفر خود با افراد مختلفی ملاقات کنید و دوستان خوبی را برای خود بیابید. شاید ندانید که دانستن زبان مردم کشورهایی که قصد بازدید از آن‌ها را دارید، برای برقراری ارتباطی مؤثر کافی نیست، بلکه این ارتباط در صورتی میسر می‌گردد که با فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم این کشورها نیز آشنا باشید. ازآنجایی‌که بسیاری از سوءتفاهم‌های فرهنگی از عدم آشنایی گردشگران با فرهنگ کشور مقصد نشاءت می‌گیرد، بهتر است پیش از خرید اینترنتی بلیط هواپیما و سفر به کشور مدنظر خود، مطالعه‌ای نیز در زمینه فرهنگ آن کشور داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا آداب و رسوم مردم ایران را معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایران
آداب‌ و رسوم مردم ایران

همانند بسیاری از کشورها، کشور ما نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و پیشینه تاریخی خود، از تنوع فرهنگی بسیاری برخوردار است. ازآنجایی‌که آشنایی با برخی از این آداب‌ورسوم و خرده‌فرهنگ‌ها برای گردشگرانی که قصد خرید بلیط هواپیما ایران و سفر به کشور عزیزمان را دارند، الزامی است، ما در این مطلب قصد داریم به‌طور مختصر اطلاعات مفیدی را در زمینه فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایران ارائه دهیم تا خریداران بلیط هواپیما ایران بتوانند به شناختی کلی از فرهنگ مردم کشورمان دست یابند.

✅ بازدید از مقاله میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکو

فرهنگ معاشرت مردم ایران

آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایران
آداب‌ و رسوم مردم ایران

یکی از مهم‌ترین مواردی که سبب سردرگمی و سوءتفاهم گردشگران خارجی می‌شود، عادت پسندیده تعارف میان مردم کشور ماست. برای مثال مردم خوب ایران ممکن است در میهمانی‌ها ابتدا از پذیرفتن چای، میوه و هدایا خودداری کنند و یا هنگام دریافت پول نیز از کلماتی چون “قابلی ندارد” استفاده کنند. گاهی بروز چنین رفتاری سبب سوءبرداشت و تعجب گردشگرانی می‌شود که برای اولین بار با تهیه بلیط هواپیما ایران به کشورمان سفر می‌کنند. اگر شما نیز جز این افراد هستید، بهتر است بدانید که این رفتار صرفا از روی ادب و احترام صورت می‌گیرد و طرف مقابل از شما انتظار دارد که برای دادن پول و غیره اصرار بیشتری بورزید.

آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایران
آداب‌ و رسوم مردم ایران

ایرانیان برای بزرگ‌ترها احترام خاصی قائل‌اند. اگر به میهمانی دعوت شدید، سعی کنید ابتدا با بزرگ‌ترها مصافحه کنید و سپس به سراغ دیگر افراد خانواده بروید. برای این کار دست دادن کافی است و اگر مایل باشید می‌توانید برای ابراز ادب و احترام گونه طرف مقابل را ببوسید. ازآنجایی‌که مردم کشور ایران مسلمان هستند، به خاطر داشته باشید که هیچ‌گونه تماس بدنی (دست دادن و غیره) با جنس مخالف خود نداشته باشید. نیازی نیست پیش از سفر به ایران با تمام آداب و رسوم مردم ایران زمین آشنا شوید؛ مطمئن باشید در طول سفر خود به ایران می‌توانید اطلاعات بسیاری را در این زمینه کسب کنید و خواهید دید که هرچه بیشتر راجع به فرهنگ ایران بدانید، درک بهتری از مردم ایران خواهید داشت.

جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان

آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ایران
آداب‌ و رسوم مردم ایران

بدون شک ریشه بسیاری از آداب و رسوم مردم ایران را می‌توان در آئین‌ها و جشن‌های باستانی ما یافت. یکی از جشن‌های شاد و پرسروصدای ما ایرانیان، جشن چهارشنبه‌سوری است. این جشن از غروب آخرین سه‌شنبه سال آغاز می‌شود و تا نیمه‌های شب ادامه میابد. در طول این مراسم مردم ایران با برپایی آتش و پریدن از روی آن به جشن و پای‌کوبی برای فرارسیدن سال نو می‌پردازند.

آشنایی با جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان
جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان

بدون شک مهم‌ترین و کهن‌ترین جشنی که رسوم و آئین‌های بسیاری را در خود جای داده است، جشن آغاز سال نو یا همان عید باستانی نوروز است. جشن عید نوروز از روز اول فروردین آغاز می‌شود و تا روز سیزدهم فروردین ادامه میابد. در طول این مدت ایرانیان رسیدن سال نو را با دیدوبازدید از دوستان و آشنایان جشن می‌گیرند و سال خود را با بخشیدن دیگران و رفع کدورت‌ها آغاز می‌کنند.

آشنایی با آداب و رسوم مردم ایران
آداب و رسوم مردم ایران

پایان جشن نوروز با یکی دیگر از مراسم‌های ما ایرانیان همراه است. از آنجایی‌که عدد سیزده در فرهنگ ما عدد نحسی است، ما در روز سیزدهم فروردین‌ماه، که به روز سیزده‌بدر معروف است، برای رفع شومی این روز به دل طبیعت می‌رویم و این روز را در مناطق سرسبز سپری می‌کنیم. در این روز دختران جوان برای برآورده شدن آرزوی خود، چمن گره می‌زنند و بزرگ‌ترها وقت خود را با پختن کباب و گفتگو در طبیعت سپری می‌کنند. خرید بلیط هواپیما ایران در این زمان می‌تواند برای گردشگران خارجی بسیار هیجان‌انگیز باشد، زیرا هم با آداب و رسوم ما ایرانیان آشنا می‌شوند و هم از طبیعت زیبای بهاری کشورمان لذت می‌برند.

مراسمات مذهبی ایرانیان

آشنایی با جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان
جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان

ازآنجایی‌که اکثر مردم ایران مسلمان هستند، دین اسلام نقش مؤثری در رسوم و فرهنگ ایرانیان دارد. یکی از مهم‌ترین مراسمات مذهبی در ایران مراسم عزاداری محرم است. ماه محرم اولین ماه تقویم اسلامی و زمانی است که واقعه نبرد کربلا در آن اتفاق افتاده است. ایرانیان هرسال در این ماه برای شهادت امام حسین در نبرد کربلا عزاداری می‌کنند. اگر قصد خرید بلیط هواپیما ایران و بازدید از کشورمان را در این وقت از سال دارید، می‌توانید با تماشای نمایش مذهبی تعزیه از رویداد کربلا با فرهنگ اسلامی ایرانیان بیشتر آشنا شوید.

ادبیات و هنر ایرانیان

آشنایی با جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان
جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان

ادبیات کشور ایران تاریخی هزار و صدساله دارد و کشور ما تاکنون شعرایی را به خود دیده که نام و آوازه آن‌ها از مرزهای این کشور فراتر رفته است. بزرگانی چون فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی، نظامی، خیام و بسیاری از شعرای فرهیخته دیگر کشورمان همواره با اشعار ژرف و خوش‌آهنگ خود سبب سربلندی کشورمان در جای‌جای نقاط دنیا شده‌اند.

آشنایی با جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان
جشن‌ها و مراسم‌های باستانی ایرانیان

هنر نیز همانند ادبیات از جایگاه والایی نزد ایرانیان برخوردار است و کشور هنرمند پرور ایران با آثار ارزشمند هنری خود در طول تاریخ توانسته است سهم چشم‌گیری از میراث هنری تاریخ جهان را به خود اختصاص دهد. تاکنون هنرمندان ایرانی در هنرهایی چون معماری، سفالگری، خوشنویسی، بافندگی، نقاشی و موسیقی آثار فاخری را در جای‌جای کشورمان از خود به یادگار گذاشته‌اند. بی‌شک شما پس از تهیه بلیط هواپیما ایران و بازدید از اماکن تاریخی کشور عزیزمان از تماشای هنر معماری و نگارگری ایرانیان انگشت‌به‌دهان خواهید ماند. اگر به کشورمان سفر کردید، فراموش نکنید که از صنایع‌دستی و فرش‌های بی‌نظیر ایرانی نیز دیدن کنید و با خرید این آثار هنری ارزشمند، بخشی از هنر و فرهنگ ایرانیان را با خود به سوغات ببرید. در ادامه می توانید با کهن‌ترین سازه در مرکز ایران آشنا شوید.

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید