آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

باوجوداینکه کشور ما مشترکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی فراوانی با کشور ترکیه دارد، اما باید در نظر داشت که ترکیه یک کشور اروپایی است و فرهنگ و آداب و رسوم آن به‌شدت از کشورهای غربی تأثیر گرفته است

1
204
معرفی آداب‌ و رسوم مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 27Rating: 4.0آداب‌ و رسوم مردم ترکیه و شناسایی فرهنگ و سنت های مردم ترک.آداب‌ و رسوم مردم ترکیه به‌شدت از کشورهای غربی تأثیر گرفته است اما با این وجود مردم ترکیه دارای رسم و رسومات جالبی هستند که در ادامه آورده شده است.

آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

باوجوداینکه کشور ما مشترکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی فراوانی با کشور ترکیه دارد، اما باید در نظر داشت که ترکیه یک کشور اروپایی است و فرهنگ و آداب و رسوم آن به‌شدت از کشورهای غربی تأثیر گرفته است؛ بنابراین شرط عقل آن است که پیش از خرید بلیط هواپیما ترکیه و سفر به این کشور، با برخی آداب و رسوم ترکیه آشنا شوید تا عدم آگاهی شما از آداب و رسوم این کشور، منجر به بروز رفتاری نسنجیده و ناشیانه از سوی شما نگردد.

آداب احوالپرسی

معرفی آداب‌ و رسوم مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

وقتی دو مرد در ترکیه یکدیگر را ملاقات می‌کنند، دست خود را برای احوالپرسی بسوی یکدیگر دراز کرده و با تماس چشمی و لبخند، دست همدیگر را می‌فشارند. اگر دوستانی نزدیک باشند، ممکن است یکدیگر را نیز در آغوش بگیرند و به‌آرامی با کف دست ضربه‌ای به پشت یکدیگر بزنند. ناگفته نماند که برخی نیز هنگام مصافحه، صورت یکدیگر را به نشانه صمیمیت و احترام می‌بوسند. بانوان نیز هنگام اولین ملاقات دست یکدیگر را به‌آرامی می‌فشارند؛ اما اگر همدیگر را بشناسند، ممکن است یکدیگر را در آغوش گرفته و صورت هم را ببوسند. شاید حال بپرسید نحوه احوالپرسی آقایان با بانوان چگونه است؟ اگر آقا هستید، شاید بهترین کار این باشد که به اشارات نفر مقابل توجه کنید؛ اگر کسی دستش را به‌سوی شما دراز کرد، با او دست دهید و اگر از شما فاصله گرفت، شما هم با تکان دادن سر، کلمه مرحبا (به معنای سلام) را ادا کنید.

آداب رد یا پذیرش دعوت 

معرفی آداب‌ و رسوم مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

ازآنجایی‌که میهمان‌نوازی جز ستون‌های فرهنگی کشور ترکیه و از خصلت‌های جدایی‌ناپذیر مردم خوب این کشور محسوب می‌شود، ممکن است در طول اقامت خود در این کشور، بارها به نوشیدن چای یا حتی صرف ناهار دعوت شوید. اگر وقت کافی برای چنین کاری ندارید، با قرار دادن دست روی سینه و ادای کلمه تشکر، دعوت طرف مقابل را رد کنید. اما اگر دعوت طرف مقابل را برای صرف چای پذیرفتید، به خاطر داشته باشید که نوشیدن تنها یک لیوان چای ممکن است توهین به کیفیت چای مردم ترکیه تلقی شده و در نتیجه سبب رنجش میزبان شود. همچنین اگر کسی شما را به صرف غذا دعوت کرد، بهتر است بار اول و دوم دعوت او را رد کنید، زیرا مردم ترکیه نیز مانند مردم کشور ما اهل تعارف هستند.

✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم بلغارستان
✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم گرجستان
✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم کشور مالزی

آداب رفتن به میهمانی

معرفی رسم و رسومات مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

در ترکیه نیز مانند دیگر کشورهای دنیا، رفتن به میهمانی آداب خاص خود را دارد و رعایت برخی آداب ساده می‌تواند نشانگر قدرشناسی شما از میزبان باشد. ازاین‌رو اگر به منزل کسی دعوت شدید، حتماً به خاطر داشته باشید که ابتدا کفش خود را از پای درآورده و سپس قدم در منزل او بگذارید. در وقت غذا به جایگاهی که میزبان برای شما آماده کرده است (در خانه‌های شهری روی میز ناهارخوری و در خانه‌های روستایی روی میزی کم ارتفاع) رفته و منتظر بمانید تا غذا برای شما سرو شود. فراموش نکنید که در هنگام صرف غذا باید پای خود را زیر میز یا روکشی که برای این منظور در نظر گرفته شده است پنهان کنید، زیرا پا در فرهنگ مردم ترکیه بخش ناپاکی از بدن محسوب می‌شود.

آداب صرف غذا

آداب صرف غذا مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

پس از آن‌که روی صندلی خود مستقر شدید، ابتدا اجازه دهید که مسن‌ترین فرد خانواده شروع به خوردن کند، سپس با ادای کلمه عافیت اولسون (گوارای وجود) خوردن و آشامیدن را آغاز کنید. اگر کسی از شما درخواست نان و غیره کرد، فراموش نکنید که همیشه از دست راست خود برای این کار استفاده کنید، زیرا دست چپ برای نظافت شخصی به کار می‌رود. یکی دیگر از نکاتی که باید بدان توجه کنید این است که حتماً تمام محتویات ظرف غذای خود را نوش جان کنید؛ زیرا اگر پس از اتمام غذا چیزی در ظرف شما باقی بماند، ممکن است انتقاد یا توهین به دست‌پخت میزبان تلقی شود. پس از صرف غذا نیز بهتر است قاشق، کارد و چنگال خود را در کنار هم، روی بشقاب خود بگذارید تا نشان دهید که دیگر میل به خوردن ندارید. جالب است بدانید که سیگار کشیدن در حین غذا خوردن امری عادی در ترکیه تلقی می‌شود؛ بنابراین درخواست خاموش کردن سیگار از جانب شما ممکن است باعث دلخوری دیگران شود.

آداب اهداء هدایا

آداب اهداء هدایا در ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

اگر به منزل کسی دعوت شدید، حتماً هدیه‌ای به نشانه احترام و تشکر با خود به همراه ببرید. معمولاً مردم ترکیه برای همدیگر شیرینی –مخصوصاً شیرینی باقلوا- هدیه می‌آورند؛ اما شما می‌توانید هدایای تزئینی مثل گلدان، لیوان، جام و غیره را برای میزبان خود هدیه ببرید. گفتنی است که شما باید در بدو ورود به منزل هدایا را به میزبان تقدیم کنید؛ ولی انتظار نداشته باشید که میزبان به‌سرعت هدایا شما را باز کند، زیرا رسیدگی به میهمانان بر گشودن هدایا اولویت دارد.

دیگر نکات مفید برای آداب و معاشرت

آداب و معاشرت مردم ترکیه
آداب‌ و رسوم مردم ترکیه

اگر همراه با دوستان خود برای صرف غذا به رستوران رفتید، از پرداخت سهم غذای خود در رستوران خودداری کنید، زیرا این بدان معناست که شما برای همراهان خود ارزش و احترامی قائل نیستند. اگر نمی‌توانید کل هزینه صورتحساب را پرداخت کنید، می‌توانید بخشی از صورتحساب را به عهده بگیرید.

ازآنجایی‌که مردم ترکیه برای تاریخ و فرهنگ کشور خود ارزش بسیاری قائل‌اند، بهتر است پیش از خرید بلیط هواپیما ترکیه، راجع به شخصیت‌های مهم تاریخی این کشور مثل مصطفی کمال آتاتورک مطالعه کرده و اطلاعات کسب کنید.

باوجوداینکه چانه زدن در بازارهای ترکیه امری عادی تلفی می‌شود، اما در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به‌هیچ‌وجه مرسوم نبوده و مایه شرمساری است. در صورت انجام چنین کاری فروشندگان به شما گوشزد می‌کنند که: «اینجا بازار بزرگ نیست که چانه می‌زنی!»

ممکن است که آداب ‌و رسوم ذکرشده در این مطلب از نظر خیلی از شما عزیزان، ساده و ابتدایی به نظر برسند؛ اما رعایت همین نکات ساده نیز گاهی می‌تواند از بروز بسیاری از سوءتفاهم‌ها جلوگیری کرده و تا حد زیادی به کیفیت سفر شما بیفزاید. در آخر شما عزیزان نیز می‌توانید تجارب سفر خود به ترکیه را با ما به اشتراک بگذارید و اگر نکته‌ای در این مطلب از قلم افتاده است، در نظرات خود عنوان کنید.

برای خرید بلیط هواپیما ترکیه و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید