آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ

0
50
معرفی آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ
آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ
آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 24Rating: 4.5آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ و آشنایی با فرهنگ و آیین بلوچی.آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ بسیار جذاب و خاطره انگیز است. وقتی مردی بلوچ تصمیم به ازدواج می گیرد یعنی به بلوغ فکری و جسمی کامل رسیده است.

آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ

ازدواج یکی از مراسم هاییست که در هر شهر و منطقه ای آداب و رسوم خاص خود را دارد. اگر قصد خرید بلیط هواپیما سیستان و شرکت در مراسم ازدواج یکی از آشنایان خود را دارید ما امروز در این مقاله سفرستان قصد سفر به سیستان و بلوچستان را داریم تا با آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ آشنا شویم. بلوچستان منطقه ای در جنوب شرقی فلات ایران است که از کویر کرمان و شرق بم تا کوه های بشاگرد ادامه دارد. مردم خونگرم بلوچ از قوم بلوچ و مسلمان سنی مذهب هستند. مراسم ازدواج در بین قوم بلوچ بسیار جذاب و خاطره انگیز است. وقتی مردی بلوچ تصمیم به ازدواج می گیرد یعنی به بلوغ فکری و جسمی کامل رسیده است. بلوچ ها این آداب و رسوم را از زمان های خیلی قدیم انجام می دهند.

مراسم های قبل از ازدواج

در آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ قبل از اینکه مراسم ها را انجام دهند در ابتدا مقدمات کار را فراهم می کنند.

مراسم جار

بعد از این پسر با خانواده خود موضوع ازدواج را مطرح کرد و از آنها اجازه گرفت، با چند نفر از دوستان خود به سراغ فامیل می رود تا خبر ازدواج را به فامیل بدهد. فامیل هم برای شرکت در این شادی و کمک به داماد کادوهایی مانند: پول نقد، شتر، گوسفند، طلا، گندم و برنج و هر چیزی که در توانایی دارند را هدیه می‌دهند.

پاگدران 

وقتی که خانواده عروس، پسر را بعنوان داماد خود پذیرفتند، داماد به همراه خانواده برای آشنایی بیشتر به خانه عروس می‌رود. این مراسم آشنایی را در اصطلاح پاگدران کردن یا خودمانی کردن می نامند. بعد از پاگدران داماد می تواند به تنهایی به خانه عروس رفت‌وآمد ‌‌کند. همچنین در این مرحله داماد باید در کارهای منزل به پدر عروس کمک کند.

گندونن

گندونن به مراسمی گفته می شود که در آن بزرگان و ریش سفیدهای فامیل پسر و بعضی وقت ها کدخدای روستا برای خواستگاری به منزل عروس می روند. جالب است بدانید که در این مراسم افراد زیادی از اقوام داماد شرکت می کنند گاهی تعداد افراد به 100 نفر هم می رسد، که نشان دهنده بزرگی و عظمت فامیل داماد است. خانواده داماد در مراسمی که به حلقه کنان معروف است؛ انگشتر حلقه، طلا و ساعت را به عنوان نشان به عروس هدیه می‌دهند.

بعد از مراسم خواستگاری نوبت به یکی دیگر از آداب و رسوم ازدواج بلوچ ها هبرجنی یعنی بله برون می رسد. وقتی خانواده عروس جواب مثبت به داماد دادند، برنامه ریزی های لازم برای مراسم های دیگر انجام می شود.

حالا دیگر نوبت به تعیین مهریه رسیده است. بزرگان هر فامیل در این مراسم مهریه را با مشورت هم که معمولا پول و یا طلاست تعیین می کنند. این مراسم در اصطلاح بربند مال گفته می شود. گاهی هم نخل خرما، شتر و دام هم جزو مهریه محسوب می شود. رد و بدل کردن طلا بین دو خانواده از تعیین مهریه هم مهمتر است. در این رسم 20 مثقال تا 2 کیلو طلا باید به خانواده عروس هدیه شود. لازم به ذکر است که برخی اوقات خانواده عروس در قبال دریافت طلا اجازه برگزاری مراسم عروسی را می دهند.

✅ بازدید از مقاله آداب‌ و رسوم مردم ایران

حنا دوزوکی

معرفی آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ
آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ

این مراسم از مراسم های اصلی نیست. بیشتر حنا دوزوکی را برای حمایت مالی از عروس و داماد انجام می دهند. فردای حنا دوزوکی چند نفر را برای دعوت فامیل ها می‌فرستند، هنگام دعوت اگر از فامیل کسی در خانه نبود، دو چوب را به صورتی خاص جلوی در می‌گذارند تا صاحبخانه متوجه شود که به دعوت عروسی دعوت شده است.

حنا راستکی

حنا راستکی در واقع همان مراسم حنابندان است که جداگانه در خانه عروس و داماد شب تا صبح مراسم جشن و پایکوبی برگزار می شود. مهمانان دعوت شده به حنا راستکی با شام پذیرایی می شود.

مراسم عروسی

معرفی آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ
آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ

جُل بندی

مراسم عروسی در بلوچستان هفت روز طول می کشد که اولین روز را به جل بندی اختصاص می دهند در این روز دور تا دور اتاقی که عروس و داماد به آنجا می روند را با پارچه ای بنام جل که با سوزن دوزی و آینه تزیین شده است، می پوشانند. بلوچ ها اعتقاد دارند که این پارچه اجازه ورود جادو را به حجله عروس و داماد نمی دهد.

عقد

در یکی از روز های عروسی، اقوام بعد از صرف ناهار در مسجد نماز جماعت می خوانند. بعد یک نفر از طرف خانواده عروس و یک نفر از طرف خانواده داماد به عنوان معتمد نزد عروس در حجله می رود، و از عروس 3 بار می پرسد که داماد را بعنوان شوهر قبول دارد؟ عروس در هر 3 بار باید با صدای بلند بله بگوید. پس از آنکه داماد هم بله را گفت صیغه عقد جاری می شود.

سرآپی

در این بخش از آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ، داماد را بر شتری سوار می کنند و در قسمت جلوی شتر پسر بچه نابالغ را می‌نشانند تا فرزند اول داماد پسر باشد. بر روی سر داماد تور زرد رنگی می اندازند تا گردو خاک و آفتاب او را اذیت نکند. در طول مسیر چندین بار توقف می کنند و برای شادی گلوله شلیک می کنند و آواز می خوانند. وقتی به نزدیک رودخانه رسیدند دو نفر داماد را از شتر پیاده می‌کند. بقیه همراهان شروع به استحام و اطلاح داماد می کنند.

حمام عروس

در آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ هنگام استحمام عروس باید ستارگان را تماشا نماید. به همین دلیل عروس را شب هنگام و کنار پنجره حمام می‌کنند. بعد از حمام نوبت مشاطه که در زبان عربی به معنی آرایشگر است، می رسد. آرایشگر در مقابل آرایش عروس یک هدیه از خانواده عروس دریافت می کند و حجاب از چهره عروس بر می‌دارد. بعد از 4 روز زندگی در خانه پدر عروس، اولین شبی که عروس و داماد در کنار هم هستند، شب یکجایی نام دارد.

مراسم پس از عروسی مردم بلوچ

بعد از تمام شدن مراسم های عروسی عروس و داماد به خانه پدر داماد می روند که این مراسم را مبارکیان صبا نام دارد، در خانه پدری داماد هم جشن و مهمانی برای آغاز زندگی مشترک عروس و داماد برگزار می شود. آخرین مرحله، مراسم هفت روز است که عروس و داماد در هفتمین روز عروسی سوار برشتر با ساز و دهل به خانه پدر داماد می‌روند و هدیه هفت روز خود که شامل باغ، خانه یا چندین درخت خرما می گیرند.

خوب بالاخره مراحل برگزاری مراسم آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ به پایان رسید. شاید شما به شرکت در این مراسم علاقه مند شده باشید. امیدواریم با شرکت در این مراسم که بیشتر اوقات در فصل بهار برگزار می شود لحظات شاد و خاطره انگیزی کنار خانواده و عزیزانتان سپری نمایید.

در ادامه می توانید با آداب و رسوم مردم بلوچ آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید