آداب و رسوم مردم آذربایجان

در جای جای دنیا رسم و رسوماتی وجود دارد که هرکدام ریشه در تاریخی کهن و شنیدنی دارد. در جهان کشورهای زیادی وجود دارند که مردمان هر کدام بر گرفته از تاریخ و تمدن خود آداب و آیین خاصی را نسل به نسل منتقل نموده اند.

0
475
معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 28Rating: 4.5آداب و رسوم مردم آذربایجان و آشنایی با آیین و سنت های مردم آذربایجان.آداب و رسوم مردم آذربایجان به قدری وسیع است که تمام ابعاد زندگی مردم این کشور از تولد تا مرگ را در بر گرفته است که در ادامه معرفی شده است.

آشنایی با آداب و رسوم مردم آذربایجان

در جای جای دنیا رسم و رسوماتی وجود دارد که هرکدام ریشه در تاریخی کهن و شنیدنی دارد. در جهان کشورهای زیادی وجود دارند که مردمان هر کدام بر گرفته از تاریخ و تمدن خود آداب و آیین خاصی را نسل به نسل منتقل نموده اند. در این مقاله سفرستان قصد داریم تا از آداب و رسوم مردم کشور آذربایجان برایتان بگوییم. در واقع می توان گفت که آداب و رسوم مردم آذربایجان به قدری وسیع است که تمام ابعاد زندگی مردم این کشور از تولد تا مرگ را در بر گرفته است. این آداب و رسوم مشخص می‌کند مردم چگونه با یکدیگر ملاقات کرده، یکدیگر را معرفی کرده و حتی چگونه دو خانواده با ازدواج با یکدیگر وصلت می‌کنند. گرچه بسیاری از این آداب و رسوم‌ها از میان رفته‌اند و اجرا نمی‌شوند با این حال این آداب و رسوم برای مردم آذربایجان از اهمیت خاصی برخوردار است و تاثیر فراوانی در سبک زندگی مردم این کشور داشته است. البته تاثیر فرهنگ‌ها و دین‌های مختلف را در کلگیری این آداب و رسوم نمی‌توان نادیده گرفت. آذربایجان کشوری است که شاهد حضور و حکومت چندین دین مختلف مانند زرتشتی، مسیحیت، یهودیت و اسلام (شیعه و سنی) بوده است. حتی بازرگانان و تجاری که از مسیر جاده ابریشم گذر می‌کردند در این کشور تاثیر گذاشته‌اند. به همین علت هم آداب و رسوم مردم آذربایجان را می‌توان جزو متنوع‌ترین آداب و رسوم نام برد که ارزش خرید بلیط هواپیما و بازدید را دارد.

میهمان نوازی

معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان

هر کشوری آداب و رسوم خاص خود در پذیرایی از مهمان را دارد و هر یک از این آداب و رسوم نشان دهنده ارزش میهان در فرهنگ آن ملت است. آذربایجانی‌ها در بسیاری از نقاط دنیا به مهمان نوازی مشهوراند. مردم این کشور جمله معروفی دارند که می‌گوید: خراب باد خانه‌ای که مهمان نمی‌پذیرد. یکی از رسوم قدیمی و جالب آذربایجانی‌ها در خانواده‌های بسیار ثروتمند بود که خدمتکار خانه سبد یا کیفی پر از آذوقه را تقدیم مهمان می‌کرد. این نشانه‌ای برای مهمان بود تا خانه میزبان را ترک کند. دیگر رسم کهن آذربایجانی‌ها در مورد مهمان‌های بسیر مهم اجرا می‌شد که گروهی از استقبال کنندگان در دو دسته قرار می‌گرفتند دسته اول را بزرگان تشکیل می‌دادند و دسته دوم که پشت دسته اول قرار می‌گرفتند گروه خدمتکاران و نوازندگان بودند. دختران نیز زیر پای میهمان گل می‌ریختندو مهمانان بر فرش‌های رنگین و پر گل پا می‌گذاشتند.

عروسی

معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان

یکی ازقدیمی‌ترین وشاید سخت‌ترین مراسم آذربایجان مراسم عروسی است. عروسی در این دیار چیزی کم از هفت خوان رستم ندارد. البته آداب ورسوم عروسی به قدری زیاد است که خود باید در مطلبی جداگانه بررسی شود اما به طور کلی می‌توان مراحل خواستگاری و عروسی در آذربایجان را اینگونه نام برد: انتخاب عروس، خواستگاری، کسب رضایت، نازدی، دریافت هدایا، جشن پدر و مادر، جشن نوروز به همراه هدایای بهاری( میوه و سبزیجات تازه)، نمایش لباس‌های هدیه داده شده، روز حمام عروس، جشن آخرین روز مجردی عروس، جشن حنا، ثبت ازدواج، اولین شب و روز بعد از عروسی، روز حمام بعد از هفته ازدواج، اولین روزهای ازدواج، دوران بارداری، تولد کودک، مادر و فرزند، جشن روز حمام برای مادر، نام گذاری و در نهایت آینده و تحصیلات کودک.

✅ بازدید از مقاله آداب‌ و رسوم مردم ایران

خواستگاری

معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان

خواستگاری در آذربایجان به این صورت است که خانواده داماد فردی را به عنوان نماینده راهی خانه دختر می‌کنند تا وی نیت خانواده داماد را به اطلاع خانواده دختر برساند. اما از آن‌جایی که این فرد از سمت خانواده دختر رد می‌شود، خانواده داماد یکی از برگان خاندان و مورد احترام‌ترین فرد خانواده را نزد خانواده دختر می‌فرستد تا وی رضایت پدر و مادر دختر را جلب کند. پس از جلب نظر خانواده دخختر، مادر داماد و یکی از نزدیکان به خواستگاری دختر می‌روند و پس از موافقت خانوده دختر، بزرگان دو خانواده با یکدیگر ملاقات می‌کنند. به این صورت که پدر داماد به همراه سه فرد دیگر از خانواده خود به خانه دختر رفته و سعی در جلب رضایت پدر دختر دارند. پدر دختر در ابتدا رضایت نمی‌دهد و با دختر خود در این مورد صحبت می‌کند که سکوت دختر در این صحبت به معنای رضایت اوست که در نهایت منجر به برگزاری مراسم عروسی می‌شود.

نوروز

معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان

نوروز در آذربایجان نیز مانند ایران جشن آغاز سال نو است. البته آذری‌ها نوروز را 4 هفته زودتر از روز عید آغاز می‌کنند. آذری‌ها چهار چهارشنبه آخر سال را بعلاوه روز عید جشن می‌گیرند. اولین چهارشنبه را چهارشنبه آب، دومین را چهارشنبه آتش، سومین را چهارشنبه خاک، و چهارمین چهارشنبه را چهارشنبه آخر می‌گویند. این رسم تقریبا مشابه رسم ایرانی‌ها است به جز این که در ایران چهارشنبه هوا نیز هست و آخرین چهارشنبه را چهارشنبه آتش می‌نامند.

کشتی سنتی

معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان

گذشته از جشن غذا و خوراکی، کشتی سنتی بخشی از فرهنگ آذربایجان را تشکیل می‌دهد. البته این کشتی مانند هیچ کدام از دیگر کشتی‌ها نیست. در این نوع از کشتی شما شاهد رقص و آواز و برخی جشن‌های دیگر قبل از اجرای کشتی خواهید بود. این رسم امروزه یکی از محبوب‌ترین رسوم آذربایجان است که باعث شده در سرتاسر این کشور باشگاه‌های کشتی بسیاری ایجاد شوند.

رقص

معرفی آداب و رسوم مردم آذربایجان
آداب و رسوم مردم آذربایجان

رقص آذربایجانی را می‌توان یکی از پرانرژی‌ترین و مفرح‌ترین رقص‌های سنتی دنیا نام برد. ریشه رقص در این کشور به سالیان بسیار قبل برمی‌گردد که در مراسات شکار و جشن‌ها حرکات موزونی انجام می‌شد. آذربایجان چهار نوع رقص دارد و رقص مردان با رقص زنان متفاوت است. در رقص زنان بیشتر از حرکات شانه، دست، سر و حالات چهره استفاده می‌شود در حالی که در رقص مردان بیشتر از حرکات پا استفاده می‌شود. در ادامه هم می توانید با آداب‌ و رسوم مردم ترکیه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید