آشنایی با آداب و رسوم مردم آلمان

ستاره ای درخشان در قاره اروپا، کشور آلمان، به پایتختی شهر زیبای برلین، از محبوبترین مقاصد در این قاره محسوب می شود. آلمان در مرکز قاره اروپا جای خوش کرده و به آب ‌های آزاد از طریق دریای شمال و دریای بالتیک دسترسی دارد. کشور آلمان در واقع جذابیت زیادی برای اکثر گردشگران به همراه دارد و مردمش با آداب و رسوم خاصی از خریداران بلیط هواپیما آلمان پذیرایی می کنند.

0
701
معرفی آداب و رسوم مردم آلمان
آداب و رسوم مردم آلمان
آشنایی با آداب و رسوم مردم آلمانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 3Rating: 4.5آداب و رسوم مردم آلمان و آشنایی با فرهنگ و سنت های مردم آلمان.آداب و رسوم مردم آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در دستان قدرتمند آنهاست بسیار جالب و خواندنی است که در ادامه آورده شده است.

آداب و رسوم مردم آلمان

ستاره ای درخشان در قاره اروپا، کشور آلمان، به پایتختی شهر زیبای برلین، از محبوبترین مقاصد در این قاره محسوب می شود. آلمان در مرکز قاره اروپا جای خوش کرده و به آب ‌های آزاد از طریق دریای شمال و دریای بالتیک دسترسی دارد. کشور آلمان در واقع جذابیت زیادی برای اکثر گردشگران به همراه دارد و مردمش با آداب و رسوم خاصی از خریداران بلیط هواپیما آلمان پذیرایی می کنند. جالب است بدانید که بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در دستان قدرتمند آلمانی‌ها است و در کل دنیا هم بین 5 رتبه برتر اقتصاد قرار گرفته‌اند. شاید با این گفته جای تعجبی نماند که چرا امروزه اقامت در آلمان، سفر به این کشور و کار در آن‌جا به ذهن بسیاری از گردشگران و مردم ما خطور کرده و آن را تبدیل به رویای بزرگشان کرده است. اما هنجارهای گفتاری و رفتاری که نشان می‌دهند باید در موقعیت خاص اجتماعی به نحو قابل قبولی با دیگری ارتباط برقرار کنید، یکی از نقاط مشترک فرهنگ‌ها است و ما در چارچوب همین آداب معاشرت با یکدیگر تعامل می‌کنیم. چگونگی این آداب تابع باورهای خاص یک شهر یا کشور بوده و اکثرا رفتارهای متفاوت از این آداب را خارج از نزاکت می‌دانند. همین که بدانیم در مقصدهای مختلف بر اساس فرهنگ آنجا رفتار کنیم، اعتبار اجتماعی خود و کشورمان را زیر سوال نمی‌بریم. اگر از دوستداران کشور آلمان هستید و یا در صدد رزرو بلیط هواپیما آلمان هستید در ادامه با معرفی برخی از آداب و رسوم مردم آلمان همراه ما باشید.

احوال‌پرسی و خداحافظی

معمولا وقتی وارد مکانی می‌شوید یا آن‌جا را ترک می‌کنید با حضارش تعاملی خواهید داشت، چه خانه، مغازه، اداره یا هر جای دیگری باشد. شاید در کشوری مثل آمریکا یا انگلستان وقتی به مهمانی دعوت شوید، هنگام ورود همان سلام کردن کفایت داشته باشد ولی در آلمان به دیگران معرفی می‌شوید و در ادامه باید با اکثر حضار دست بدهید.

رسمی یا غیر رسمی

معمولا برای انگلیسی زبان‌ها روش مشخصی برای صحبت رسمی یا مودبانه‌تر وجود دارد و با جایگزینی تعدادی از کلمات می‌توان صحبت‌هایمان را رسمی‌تر جلوه دهیم، مثلا با خانم یا آقا خطاب کردن مخاطبمان ولی به هیچ وجه ضمایر را عوض نمی‌کنیم. در زبان آلمانی این روش کمی متفاوت‌تر است، نه تنها ضمایر را با کلمات دیگری جایگزین می‌کنند بلکه اگر شخصی با نام خانوادگی و عنوان حرفه‌اش به شما معرفی شد بهتر است همان‌گونه خطابش کنید. مثلا پروفسور دکتر مولر.

آن تایم باشید

برخی‌ها تصور می‌کنند آن تایم بودن یعنی نیم ساعت زودتر سر قرار حاضر شوند ولی آلمانی‌ها چنین رفتاری را نمی‌پسندند. وقتی قرار کاری یا شخصی در آلمان داشته باشید می‌توانید فقط چند دقیقه زودتر به محل مورد نظرتان بروید و صد البته فقط چند دقیقه دیرتر. رسیدن به اتوبوس و قطار هم دنگ و فنگ‌های خودش را دارد، اگر دیر برسید و راننده شما را در حال دویدن به سمت اتوبوس یا قطار ببیند باز هم شما را سوار نمی‌کند. در قرارهای کاری نیز منتظرتان نمی‌مانند و مکان را ترک می‌کنند.

✅ بازدید از مقاله تعیین وقت سفارت آلمان

درست لباس پوشیدن

معرفی آداب و رسوم مردم آلمان
آداب و رسوم مردم آلمان

در آلمان برای هر موقعیت و مکانی لباس مناسبی در نظر گرفته شده و حتی ممکن است در صورت رعایت نکردن مجبور باشید گوشزدهایشان را بشنوید. جالب است بدانید آن‌ها از روی نحوه لباس پوشیدن می‌توانند تشخیص دهند اهل کجایید، به ویژه تمایز آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها برای آن‌ها بسیار راحت است؛ آلمانی‌ها می‌گویند که گردشگران آمریکایی معمولا با کفش کتانی سفید جوراب سفید می‌پوشند. خلاصه در آلمان نمی‌توانید با دمپایی انگشتی یا شلوار راحتی سر کلاس‌هایتان حاضر شوید با اینکه در خیلی از کشورها اصلا ایرادی ندارد.

به افراد لخت زل نزنید

لختی در فرهنگ آلمانی‌ها به شکل گسترده‌ای پذیرفته شده است، مثلا برای رفتن به سونا هم باید بدون لباس بروید. ضمنا در سواحل آلمان، استخرها و رختکن‌های این کشور ایرادی ندارد که لباسی به تن نداشته باشند و آن‌ها حتی سعی نمی‌کنند خود را بپوشانند، باید بدانید که برای خود آن‌ها این موضوع مسئله خاص و غیرعادی نیست. برای همین زل زدن به این افراد رفتار ناشایستی است و ممکن است با عکس‌العمل آن‌ها مواجه شوید.

جنگ، کفش داخل خانه

معرفی آداب و رسوم مردم آلمان
آداب و رسوم مردم آلمان

برای اقامت در آلمان یا حضور در خانه آلمانی‌ها باید کفش مخصوص خانه هم داشته باشید، چون آلمانی‌ها انتظار دارند که هنگام ورود به خانه‌شان کفشتان را دربیاورید. حتی ممکن است اکثر آن‌ها در این مواقع به شما تذکر دهند، پس از این برخورد ناراحت نشوید. وقتی داخل خانه نشسته‌اید و یکی از اعضای خانواده در را به روی شما می‌بندد از رفتارش ناراحت نشوید، این لزوما به این معنی نیست که تمایلی به حضور شما در خانه ندارند بلکه می‌خواهند روی کارشان تمرکز کنند. ضمنا در طول صحبت خود هیچ اشاره‌ای به جنگ‌های آلمانی‌ها نکنید.

آداب آلمانی‌ها در محل کار

با اینکه برای محل کار خود در کشور آلمان باید لباس رسمی به تن کنید ولی به این معنی نیست که لزوما کت‌وشلوار و کراوات بهترین انتخاب است. بهتر است نگاهی به لباس کارکنان محل کارتان بیاندازید تا حساب کار دستتان بیاید. درست مثل موقعیت‌های غیررسمی در اداره‌ها نیز با دست دادن می‌توان آداب اجتماعی را به بهترین شکل به جا آورد اما تماس جسمی بیش‌تر از این بی‌ادبی تلقی می‌شود.

آداب غذا خوردن در آلمان

آداب غذا خوردن در کنار آلمانی‌ها چندان با جاهای دیگر دنیا فرق ندارد، به غیر از چند نکته ریز و جزئی که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید؛ دست‌های خود را روی میز بگذارید ولی آرنج‌تان روی میز نباشد، برای میل غذا از کارد و چنگال استفاده کنید، حتی ساندویچ‌ها هم با کارد و چنگال سرو می‌شوند. آلمانی‌ها قبل از شروع به همدیگر نوش‌جان می‌گویند و اگر به همراه دوست آلمانی خود به رستوران رفته‌اید و قصد حساب کردن ندارید تعارف نکنید چون ممکن است به راحتی و همان بار اول با شما موافقت کند. در ادامه می توانید با  چگونگی اخذ ویزای توریستی آلمان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید