آداب و رسوم مردم بلغارستان

فرهنگ و آداب کشور اروپایی بلغارستان برای گردشگران ما غافلگیرکننده نیستند به خصوص اگر به کشور ترکیه سفر کرده باشید از مردم غریب‌نواز بلغاری جز خاطرات خوب و صحبت‌های شیرین چیزی نمی‌بینید، اما از آنجایی که قدمت این کشور به 1335 سال پیش برمی‌گردد برخی از رسومش کاملا عجیب‌وغریب و در عین حال جالب هستند و چون بلغارستان همواره تحت‌تاثیر شرق و غرب بوده، رگه‌هایی از فرهنگ اروپایی‌ها و شرقی‌ها در آداب و معاشرت‌شان ریشه دوانده است.

0
56
آشنایی با آداب و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 17Rating: 4.5آداب و رسوم مردم بلغارستان و آشنایی با سنت ها و فرهنگ مردم بلغاری.آداب و رسوم مردم بلغارستان از آنجایی که قدمت این کشور به 1335 سال پیش برمی‌گردد برخی از آنها کاملا عجیب‌وغریب و در عین حال جالب هستند.

آشنایی با آداب و رسوم مردم بلغارستان

فرهنگ و آداب کشور اروپایی بلغارستان برای گردشگران ما غافلگیرکننده نیستند به خصوص اگر به کشور ترکیه سفر کرده باشید از مردم غریب‌نواز بلغاری جز خاطرات خوب و صحبت‌های شیرین چیزی نمی‌بینید، اما از آنجایی که قدمت این کشور به 1335 سال پیش برمی‌گردد برخی از رسومش کاملا عجیب‌وغریب و در عین حال جالب هستند و چون بلغارستان همواره تحت‌تاثیر شرق و غرب بوده، رگه‌هایی از فرهنگ اروپایی‌ها و شرقی‌ها در آداب و معاشرت‌شان ریشه دوانده است. این مردم مهمان‌نواز هر چه در دریای مدرنیته اروپا غرق شوند باز هم پایبندی به سنت‌ها و رسوم دیرینه‌شان را فراموش نکرده‌اند و برای گردشگران خاورمیانه حال و هوای وطنشان را تداعی می‌کنند. به هر حال سفر به هر کشوری ما را با فرهنگ‌ها و ناگفته‌های زیادی روبرو می‌کند که بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما بلغارستان نیم‌نگاهی به رسوم جالب و نکته‌های پنهان آداب این مردم داشته باشیم تا با اطلاع جزئی از ریشه‌های این آداب و رسوم به درک بهتری از آن‌ها رسیده و سیاحت چندروزه خود را با رضایت و خرسندی آمیخته کنیم.

آداب اولیه

آشنایی با آداب و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان

بلغاری‌ها هنگام سلام و احوال‌پرسی به دست دادن اکتفا می‌کنند ولی اگر با یکی از اهالی آنجا معاشرت کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها در صحبت به صورت غیرمستقیم استاد هستند و برای دانستن منظورشان باید از روی لحن طرف و آداب کلی او پی به حرف‌هایش ببرید. آن‌ها معمولا با صدای بلند صحبت می‌کنند و ممکن است در سفرهای اولتان فکر کنید با هم مشاجره می‌کنند ولی چنین نیست و آن‌ها عادت دارند مکالمه‌هایشان را به این صورت پیش ببرند. از طرفی آنقدری کنجکاو هستند که به سمت گردشگران می‌روند و کلی سوال پیچشان می‌کنند ولی این از روی علاقه و مهمان‌نوازیشان است.

آداب مهمانی و رستوران

آشنایی با آداب و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان

دعوت شدن به خانه مردم این کشور نباید دغدغه بزرگی برایتان باشد، معمولا میزبان‌های بلغاری از دسته گل و نوشیدنی بدشان نمی‌آید. اما اگر آنجا کسی را نداشته باشید و وعده‌های غذایی‌تان را بیرون میل کنید، در مورد انعام دادن در رستوران دچار تردید می‌شوید. اگر تمایل دارید طبق آداب مقصدتان مبلغی را برای انعام جدا کنید باید در نظر داشته باشید که بلغاری‌ها مبلغ صورت‌حساب را رند می‌کنند و 10 درصدش را به عنوان انعام درنظر می‌گیرند. در بلغارستان هم مثل کشور خودمان انتظار می‌رود به هنگام استفاده از سیستم حمل‌ونقل جایتان را به خانم‌های حامله و افراد پیر بدهید.

رسم روز یوردان

آشنایی با آداب و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان

هر ساله در ششم ژانویه که بلغاری‌ها آن را با عنوان روز یوردان می‌شناسند، رسم جالبی بین محلی‌های این کشور برگزار می‌شود. بلغاری‌ها در این روز داخل آب‌های یخ رودخانه، دریاچه یا دریا شیرجه می‌زنند و حتی جوان‌ترها مسابقه‌ای ترتیب می‌دهند و به اعتقادشان برنده این مسابقه سالی همراه با تندرستی و خوشی را تجربه می‌کند. در بعضی شهرها مثل “Kalofer” مردان بلغاری روی آب‌های یخ‌بسته رودخانه، رقص‌های سنتی خود را به اجرا می‌گذارند.

✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم گرجستان
✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم استرالیا
✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم کاستاریکا

جشنواره کوکری

آشنایی با آداب و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان

یکی از بهترین جشنواره‌هایی که در بلغارستان برگزار می‌شود، کوکری “Kukeri” نام دارد. مردم این سرزمین کارناوال بزرگ و پرسروصدایی را ترتیب می‌دهند که به سمت مرکز شهر یا روستا به حرکت می‌افتند. به اعتقاد بلغاری‌ها با پوشیدن لباس هیولا و نقاب‌های وحشتناک، همه ارواح شیطانی را فراری می‌دهند. با اینکه هر سال تاریخ دقیق این فستیوال تغییر می‌کند ولی اواخر ژانویه تا اوایل فوریه برای این مراسم مشخص شده است و بهترین جایی که می‌توان به تماشای نمایش و رقص محلی‌ها و شنیدن موسیقی سنتی‌شان نشست، شهرهای پرنیک و بلاگووگراد هستند.

رسم بابا مارتا

آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان

بلغاری‌ها ورود بهار را با گفتن «بابا مارتا مبارک» شروع می‌کنند، آن‌ها پایان زمستان را با تقدیم مچ‌بندهای سفید و قرمز به دوستان و اقوام خود جشن می‌گیرند و به اعتقادشان بابا مارتا کسی است که سلامتی و بهار را با خود به ارمغان می‌آورد. نمادهای بابا مارتا که با نام مارتنیتسا “Martenitsa” شناخته می‌شوند، شبیه عروسک‌های بندانگشتی نخی هستند که باید دور شاخه‌های پرشکوفه درختان پیچیده شوند یا آن‌ها را زیر تکه سنگ‌هایی بگذارند که نشانی از بهار در آن‌ها دیده می‌شود؛ این مراسم در اولین روز ماه مارس در تمام کشور بلغارستان اجرا می‌شود.

نستیناری یا رقص روی آتش

آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم بلغارستان
آداب و رسوم مردم بلغارستان

به اعتقاد گردشگران عجیب‌ترین رسمی که در این کشور رایج شده، رقص روی آتش است که در برخی از روستاهای دورافتاده اجرا می‌شود. این روستاها که در اطراف کوه “Strandja” واقع شده‌اند در سوم ماه ژوئن این مراسم عرفانی را برپا می‌کنند. طبق سنت‌های بلغاری‌ها، رقص نستیناری در روز هلن (دختر زئوس) با شرکت زن‌ها و مردان پابرهنه‌ای صورت می‌گیرد که در دستان خود تندیس‌هایی را حمل می‌کنند و با صدای طبل و دهل حرکات موزون سنتی را روی آتش شروع می‌کنند و هیچ دردی حس نمی‌کنند. البته در کشور بلغارستان به غیر از این جشن‌ها و رسم‌ها موارد دیگری را هم می‌توان شاهد بود که با سفر به این کشور از نزدیک آن‌ها را تجربه می‌کنید.

برای خرید بلیط هواپیما بلغارستان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید