آداب و رسوم مردم بلوچ

می دانیم که ایران کشور پهناوری است که در طول تاریخ اقوام مختلفی را در خود جای داده است. یکی از اقوام معروف و دوست داشتنی این سرزمین بلوچ ها هستند.

0
18
معرفی آداب و رسوم مردم بلوچ
آداب و رسوم مردم بلوچ
آداب و رسوم مردم بلوچReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 7Rating: 4.0آداب و رسوم مردم بلوچ قوم معروف و پرآوازه کشور ایران.آداب و رسوم مردم بلوچ دارای موارد بسیار جالبی است که ممکن است برای بسیاری شنیدنی باشد بدون شک هر قومی آداب و رسوم خاص خود را دارد.

آشنایی با آداب و رسوم مردم بلوچ

می دانیم که ایران کشور پهناوری است که در طول تاریخ اقوام مختلفی را در خود جای داده است. یکی از اقوام معروف و دوست داشتنی این سرزمین بلوچ ها هستند. مردم بلوچ از اقوام بومی سرزمینی به وسعت تقریبی 620 هزار کیلومتر مربع به نام بلوچستان هستند که میان کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان واقع شده است. البته بلوچ ها به کشورهای دیگری همچون ترکمنستان، عمان، و به طور کلی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز مهاجرت کرده اند. بدون شک هر قومی آداب و رسوم خاص خود را دارد که از سال های دور پایبند آن ها بوده اند. ما در این مطلب سفرستان به معرفی برخی آداب و رسوم مردم بلوچ این قوم دوست داشتنی خواهیم پرداخت تا شما خریداران بلیط هواپیما و عاشقان سفر قبل از هر اقدامی با جزئیات این رسوم آشنا شوید..

مذهب و باورهای مردم بلوچ

معرفی آداب و رسوم مردم بلوچ
آداب و رسوم مردم بلوچ

مذهب و دین جایگاه خاصی بین مردم بلوچ دارد. بیشتر مردم بلوچ مذهب اهل سنت و حنفی هستند. باید یادآور شد که قشر روحانی در مدت زمان طولانی و به مرور در نظام طایفه گری قوم بلوچ از منزلت خاصی برخوردار شده است؛ بطوریکه امروزه در بلوچستان ما شاهد هستیم که بیشتر کشمکش ها و ناراضی های افراد و حتی طوایف که در جامعه بلوچ رخ می‌دهد، به دست رئسای طوایف و بزرگان مذهبی قوم حل و فصل می شود. در مواردی که اختلاف شدیدتر و حقوقی باشد، طرفین دعوا مسئله خود را از طریق شریعت حل و فصل می‌کنند.

پتر

پتر را می‌توان به معنی پذیرش قصور و اشتباه دانست بدین صورت که اگر بین دو شخص یا دو قوم اختلاف شخصی، خانوادگی و فامیلی به وجود آمده باشد، یا در اثر درگیری و برخورد کسی زخمی یا کشته شود، جهت جلوگیری از گسترش دامنه اختلاف و انتقام‌گیری، بزرگان طایفه به همراه شخص خطاکار برای اظهار ندامت و پشیمانی و پذیرفتن اشتباه خود و ارزش و احترام دادن به مظلوم زیان دیده به خانه او می روند و ضمن قبولی تقصیر از او معذرت خواهی می کنند و حاضر به جبران خسارت می شوند.

✅ بازدید از مقاله انواع مختلف لباس‌ اقوام ایرانی

مهمان نوازی

مهمان نوازی مردم بلوچستان ریشه در فرهنگ اسلامی آن ها دارد و از این نظر زبانزد خاص و عام هستند. مهمان دوستی و مهمان نوازی مردم بلوچ خصلتی پسندیده است که در بین همه اقشار غنی و فقیر بلوچ وجود دارد. مهمان نوازی و پذیرایی از مهمان با صمیمیت و احساس خاصی همراه است. بهتر است برای دیدن این آداب زیبا و جالب بلوچ ها بلیط هواپیما زاهدان را تهیه کرده و از نزدیک شاهد زیبایی های این مناطق شوید.

ویژگی های کلی مردم بلوچ

بلوچ ها بنا به شرایط سخت زندگی و آب و هوای گرم و خشک و تاریخ پرفراز و نشیب خود مردمانی بردبار و صبور، سخت‌کوش و جنگجو، مهربان و مهمان نواز، با دوستان شفیق و با دشمنان سرسخت و انتقامجو بار آمده اند. مردم این قوم اهل ریا و تعارف نیستند و سادگی و یک رنگی را سرلوحه زندگی خود قرار می دهند. آن ها پایبند به عهدهای بسته خود، اعتقادات و باورهای خود هستند. بلوچ ها حتی برای وفای به عهد و پیمان خود قسم زن طلاق (شیوه ای سوگند) یاد می کنند. چراکه بلوچ ها تعصبی خاص بر ناموس خود داشته و بزرگترین قسم را برای عهد و پیمان و انتقام جویی از دشمن به کار می برند. اغلب این مردم مهارت فوق العاده ای در تیراندازی، شترسواری، شکارگری، صحرانوردی و کوهپیمایی دارند و برای مرکب و اسلحه خود احترام ویژه ای قائل هستند.

مراسم ازدواج بلوچی ها

ازدواج، جشن ها و مراسم وابسته به آن در میان مردم بلوچ از اهمیت خاصی برخوردار است. آن ها به ازدواج بسیار بها می دهند چراکه تحکیم کننده روابط طایفه ای و خویشاوندی را در گرو ازدواج می دانند. از طرفی دیگر، فصل بهار برای بلوچ ها حائز اهمیت است و معمولاً آن ها این فصل را برای ازدواج انتخاب می کنند. البته این زمان تا زمان رسیدن خرما به عنوان محصول مهم و استراتژیک آن ها می تواند تغییر کند و به همین دلیل عروسی های بلوچی تا شهریورماه نیز ادامه دارد.

اهمیت رمضان در میان مردم بلوچ

معرفی آداب و رسوم مردم بلوچ
آداب و رسوم مردم بلوچ

مثل تمامی اقوام ایرانی در بلوچستان نیز مردم بسیار به رسوم و آیین های مذهبی پایبندند. در ماه رمضان زنان بلوچ نقشی پررنگ تر از هر زمان دیگر دارند و آماده سازی تدارکات سحری، افطار و مراسم های ماه رمضان را بر عهده می گیرند. از نیمه دوم ماه شعبان بلوچی ها بز یا گوسفندی را ذبح کرده و پخت تباهک (نوعی غذا) آماده می کنند. آماده کردن تباهک در حدود ده روز زمان می برد. علاوه بر آن غذاهایی مثل بت ماش، نان تیموش، پکوره و شیرینی چنگال برای رمضان تهیه می شود.

بعد از نیمه شعبان، اهالی خانه های خود را برای استقبال ماه مبارک غباروبی می کنند. معمولاً زنان مسن نظافت مسجد را به عهده می گیرند. و بعد از نظافت داخل مسجد را با مشک و عود معطر می کنند. مردان نیز در میانه مسجدچادری را حائل می کنند تا در این ماه زنان نیز از برکات مسجد فیض ببرند.

محرم بلوچی ها

معرفی آداب و رسوم مردم بلوچ
آداب و رسوم مردم بلوچ

در این نقطه از ایران نیز مراسم عزاداری ماه محرم مانند سایر نقاط کشور، باشکوه برگزار می شود. از روز اول محرم تا شام غریبان (دهم محرم) ادامه دارد و هر چه به روزهای تاسوعا و عاشورا نزدیک می شویم دسته های زنجیر زنی و سینه زنی با شور و هیجان بیشتری به عزاداری می پردازند. در قسمت های شیعه نشین مراسم باشکوه تر از سایر نقاط می باشد. قیمه پلو، حلیم، آش، برنج و مرغ از غذاهای نذری این ماه بلوچی ها است. در روزهای تاسوعا و عاشورا مردم عزادار و سیاه پوش در خیابان های گلزار شهدا به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند. بانوان بلوچ در پشت این دسته ها به دنبال مردانشان حرکت می کنند و خود را شریک در این مصیبت می دانند. در شام غریبان نیز با روشن کردن شمع در کنار گلزار شهدا و نوحه خوانی و سینه زنی در سوگ مولای خود غرق ماتم و اندوه می شوند.

در ادامه می توانید با آداب‌ و رسوم مردم ایران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید