آداب و رسوم مردم سوئیس

مردم سوئیس مانند مردم دیگر کشورها اهمیت و ارزش زیادی برای سنت‌ها و آداب و رسوم خود قائل‌اند طوری که تا امروز نیز آداب و رسوم کهن خود را حفظ کرده‌اند.

1
408
معرفی آداب و رسوم مردم سوئیس
آداب و رسوم مردم سوئیس
آداب و رسوم مردم سوئیسReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 12Rating: 4.5آداب و رسوم مردم سوئیس و آشنایی با فرهنگ و سنت مردم سوئیسی.آداب و رسوم مردم سوئیس باعث شده تا سوئیس جزو یکی از کشورهای غنی در زمینه فرهنگ باشد که در ادامه به معرفی کامل آن خواهیم پرداخت.

آشنایی با آداب و رسوم مردم سوئیس

به طور کلی صد درصد کشورهای جهان آداب و رسوم منحصربفرد خود دارند که هر یک ریشه در فرهنگ مردم آنها دارد. برخی از این رسم و رسومات بسیار جالب و دیدنی هستند و گردشگران زیادی را گرد هم می آورند. در این مقاله قصد داریم به معرفی آداب و رسوم مردم سوئیس بپردازیم. مردم سوئیس مانند مردم دیگر کشورها اهمیت و ارزش زیادی برای سنت‌ها و آداب و رسوم خود قائل‌اند طوری که تا امروز نیز آداب کهن خود را حفظ کرده‌اند. همین اهمیتی که مردم سوئیس برای آداب و رسوم خود قائل‌اند باعث شده تا سوئیس جزو یکی از کشورهای غنی در زمینه فرهنگ باشد. سوئیس در سال 1992 در نمایشگاه جهانی سویل خود را با عنوان سوئیسی در کار نیست به دنیا شناساند. این شناخت نه به دلیل یکنواختی و ثبات که به دلیل تنوع بیش از اندازه در مساحتی کم بود که در واقع تعریف مناسبی از سوئیس بوده است. در سوئیس چهار زبان ملی صحبت می‌شود که اگر به این چهار زبان لهجه هر منطقه را نیز اضافه کنیم به مجموعه عظیم و زیبایی از زبان دست خواهیم یافت. حتی فرهنگ در کشور سوئیس نیز از تنوع خاصی برخوردار است. فرهنگ و سنت مردمی که نزدیک به منطقه کوهستانی زندگی می‌کنند با فرهنگ و سنت مردم سایر نقاط کشور متفاوت است. در هر صورت با گذشت زمان و افزایش گردشگران، آداب و رسوم سوئیس به شهرتی جهانی دست یافته که اگر بلیط هواپیما سوئیس خریده و مسافر این کشور رنگارنگید، بد نیست با این آداب و رسوم آشنا شوید.

موسیقی

معرفی آداب و رسوم مردم سوئیس
آداب و رسوم مردم سوئیس

بیشتر موسیقی‌های سنتی کشورها فقط صدای ساز و هر از گاهی حرکاتی متناسب با این ریتم انجام می‌شود که نتیجه آن رقص بسیار زیبا و چشم نوازی است. اما در مورد موسیقی فولکلور سوئیس باید گفت خود موسیقی، موسیقی رقص و آواز است و نیازی به انجام حرکات متناسب با آن نیست! چرا که موسیقی خود شما را به وجد خواهد آورد. رایج‌ترین سازهای موسیقی در سوئیس آکاردئون، ویولون، کنترباس، کلارینت، و در برخی مناطق سنتور آپالاشی و زنبورک نیز نواخته می‌شوند. اگر به کشور سوئیس سفر کنید، متوجه صدای موسیقی در هر کوی و برزن خواهید شد. به طور کلی سوئیس صحنه باشکوه موسیقی آماتور است و هر دهکده‌ای برای خود یک گروه موسیقی دارد.

✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم بلژیک

در قله‌های آلپ

قله‌های آلپ سوئیس
قله‌های آلپ

کشاورزی در آلپ قدمتی طولانی دارد. باور عموم بر این است که  کشاورزی در مراتع بالاتر از خط رویش درختان قدمت‌شان به 4000 سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. تولید پنیر در این منطقه در فصل تابستان، این امکان را به اهالی آلپ می‌داد تا شیر را حفظ و برای ماه‌های زمستانی سال ذخیره کنند. نوع کشاورزی آلپ باعث ایجاد سنت‌ها و جشن‌های متنوعی شده مانند جشن زندگی طبیعت که در آن گله‌داران مدتی را به دور از خانه در دل طبیعت زندگی می‌کردند. همه ما با دیدن فیلم‌های آلپ رویای خرید بلیط هواپیما و سفر به این کوهستان جادویی را داشته‌ایم. زندگی درآلپ نه تنها در فیلم‌ها که در واقعیت نیز بسیار رویایی است. صدای زنگوله گوسفندان، عطر علف‌ها و گیاهان کوهی، طبیعتی بی‌نظیر، غروب خورشید برفراز کوه‌های پرغرور آلپ، و شمع روی میز چوبی همه آن چیزی است که ما در فیلم‌ها و سریال‌های مرتبط با آلپ دیده‌ایم اما این زیبایی‌ها را اهالی آلپ هرروز می‌بینند و زندگی می‌کنند. البته باید اضافه کرد که این سبک از زندگی نیازمند فعالیت بدنی بسیار است که در دنیای امروزی شاید چندان طرفدار نداشته باشد.

عادات و ورزش‌ها

معرفی آداب و رسوم مردم سوئیس
آداب و رسوم مردم سوئیس

متاسفانه ورزش سوئیس برای مدتی طولانی زیر سایه دیگر ورزش‌های بین المللی قرار داشت اما خوشبختانه اکنون چندین سال است که ورزش این کشور به اصل خود بازگشته و جایگاه خود را پیدا کرده است. درحالی که برخی از ورزش‌های محلی نادیده گرفته شده‌اند، برخی دیگر از ورزش‌ها محبوبیت فراوانی بین مردم دارند. به ویژه رویدادهایی مانند کشتی سوئیس و فستیوال ESAF آلپ که محبوبیت‌شان همواره در حال افزایش است. در سال 2010 فستیوال با 250.000 تماشاچی به رکورد تازه‌ای دست یافت و عنوان باشکوه‌ترین و بزرگ‌ترین رویداد سوئیس را به خود اختصاص داد. در ای فستیوال‌های چند روزه ورزشکاران، کشتی‌گیران، پرتاب کنندگان گوی و دیگر ورزشکاران نهایت تلاش خود را می‌کنند تا برنده میدان شوند.

آداب و رسوم فولکور سوئیس در طول سال

معرفی آداب و رسوم مردم سوئیس
آداب و رسوم مردم سوئیس

سوئیس جشن‌ها و سنت‌های فراوانی دارد که در طول سال برگزار می‌شود که بیشترشان ریشه‌های مذهبی دارند. فستیوال‌هایی که درسوئیس برگزار می‌شوند با توجه به منطقه و فصل برگزاری متفاوت‌اند. برخی از آن‌ها ریشه در تاریخ دارند در حالی که برخی دیگر به تازگی برگزار شده و متعلق به دنیای مدرن هستند. بیشتر جشن‌ها و فستیوال‌های سوئیس در فصل سرد و زمستانی سال برگزار می‌شود زیرا در این فصل کشاورزان تقریبا کاری نداشته و با خیالی آسوده می‌توانند در فستیواال‌ها و جشن‌ها شرکت کنند.

هنر و صنایع دستی

معرفی آداب و رسوم مردم سوئیس
آداب و رسوم مردم سوئیس

صنعت ساعت سازی سوئیس برای قرن‌ها از شهرت خوبی برخوردار بوده هرچند در این میان زمان‌های دشوار و سختی بوده اما زمان در سوئیس هیچ‌گاه از توقف نایستاده است. امروزه 95 درصد ساعت‌های سوئیس صادر می‌شوند و صنعت ساعت سازی به یکی از صنایع اصلی صادرات تبدیل شده است. صنعت صنایع دستی نساجی نیز گذشته‌ای جذاب در این کشور دارد. بسیاری از بخش‌های صنایع دستی مانند کشاورزی، سفالگری، مجسمه‌های چوبی و غیره به تاریخ گردشگری در سوئیس مرتبط‌اند.

غذاهای سنتی

معرفی غذاهای سنتی سوئیس
غذاهای سنتی

سوئیس به طور مشخص غذای سنتی خاصی ندارد و غذاهای سوئیسی در واقع تاثیر گرفته از کشورهای مختلف هستند. به این صورت که غذاهای سنتی کشورهای همسایه را گرفته و با ترکیب ادویه‌جات محلی غذایی مطابق با ذائقه سوئیسی را ایجاد کرده‌اند. البته خوراکی ماند فاندو و شکلات از خوراکی‌های مشهور و شناخته شده سوئیس هستند.

سوئیس از جمله کشورهای است که خرید بلیط هواپیماو سفر بهآن باید در لیست مسارت هرگردشگری قرار بگیرد. این کشور نه تنها طبیعتی حیرت انگیز دارد که فرهنگی غنی و متنوع دارد. همین تنوع در محیط زیست  و فرهنگ سوئیس را به کشوری محبوب تبدیل کرده است. در ادامه هم می توانید با آداب و رسوم مردم آلمان آشنا شوید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید