آداب و رسوم مردم شیراز

همیشه و در هر محفل گردشگری سخن از خونگرمی شیرازی ها و عطر بهار نارنج  در کوچه پس کوچه ها و حافظ  و شعر و شاعری و عاشقی است. شهری که کوچه های آشتی کنان (کوچه قهر و آشتی) دارد و دل های مردمانش به زلالی آب و به لطافت برگ گل است.

0
113
معرفی آداب و رسوم مردم شیراز
آداب و رسوم مردم شیراز
آداب و رسوم مردم شیرازReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 20Rating: 4.0آداب و رسوم مردم شیراز و آشنایی با فرهنگ و سنت های شیرازی ها.آداب و رسوم مردم شیراز در ادامه معرفی شده است آداب و رسوم زیبا و متفاوتی که شاید شنیدن و دانستن آنها برایتان بسیار جالب بنظر آید.

معرفی آداب و رسوم مردم شیراز

همیشه و در هر محفل گردشگری سخن از خونگرمی شیرازی ها و عطر بهار نارنج  در کوچه پس کوچه ها و حافظ  و شعر و شاعری و عاشقی است. شهری که کوچه های آشتی کنان (کوچه قهر و آشتی) دارد و دل های مردمانش به زلالی آب و به لطافت برگ گل است. شاید چندین بار به این شهر پر نقش و نگار سفر کرده باشید اما در این سفر خود چقدر با آداب و رسوم این دیار و مردمانش آشنا شده اید؟ آیا از آداب و رسوم مردم شیراز چیزی می دانید؟ جوابتان چه مثبت باشد چه منفی، پیشنهاد می کنیم اگر از خریداران بلیط هواپیما شیراز هستید ادامه این مطلب را همراه ما باشید تا کمی با آداب و رسوم مردم شیراز آشنا شده و یا مروری بر اطلاعات قبلی تان از این دیار داشته باشید.

شیرازی ها و راحت طلبی شان!

این گفته تقریبا در هر گوشه ای از ایران پخش شده که شیرازی ها مردمانی بی حال و تنبل هستند! حتی خود شیرازی ها هم در این باره مطالب طنزی گفته و نگاشته اند. گرچه این نقل قول ها و طنزها برای چند ثانیه باعث لبخند اطرافیان بشود اما قطعا جمله ای صحیح نخواهد بود. چیزی که باعث شده مردمان سایر مناطق شیرازی ها را با لفظ تنبل خطاب کنند نشاط و مهربانی آن ها است! شیرازی ها مردمانی با نشاط و پر انرژی و اهل خوش گذرانی اند که زندگی را همانگونه که هست دوست دارند. مردم این دیار گرچه برای زندگی بهتر تلاش می کنند اما زندگی را بر خود و دیگران سخت نگرفته و با خوش رویی و ملایمت با مشکلات زندگی کنار آمده و سعی در حل آن ها دارند چرا که می دانند اخم و بداخلاقی و غصه خوردن نه تنها گره از کاری باز نخواهد کرد بلکه زندگی را هم به کام دیگران تلخ می کند. شاید همین اخلاق راحت گرفتن زندگی باعث شده تا بگویند شیرازی ها تنبل و بی حال اند.

عید نوروز

رسم و رسوم عید نوروز در سرتاسر ایران تقریبا یکسان است از تمیزی و گردگیری خانه گرفته تا دیدار اقوام و روز سیزده به در و غیره. در ادامه اما آن رسومی که شاید با سایر مناطق ایران متفاوت باشند را آورده ایم:

لباس عید

یکی از رسوم نوروز نو کردن لباس ها است. شیرازی ها برای به جا آوردن این رسم، از بازار پارچه هایی به رنگ روشن خریده و برای خودشان لباسی تازه می دوزند. جالب است بدانید که شیرازی ها به هیچ وجه در روزهای دوشنبه، پنجشنبه و جمعه پارچه بریده و قیچی نمی زنند چرا که معتقداند در این سه روز ساعت اصطلاح سنگین است و کار دوخت پارچه را دچار مشکل خواهد کرد.

✅ بازدید از مقاله

معرفی آداب و رسوم مردم شیراز
آداب و رسوم مردم شیراز

هفت میم

شیرازی ها علاوه بر هفت سین سفره هفت میم هم می اندازند. سفره هفت میم همانند سفره هفت سین دارای هفت عنصر است با این تفاوت که حروف ابتدایی آن ها با میم شروع می شود. سفره هفت میم عبارت است از: مدنی( لیمو شیرین)، مرغ، ماهی، میگو، مسقطی، ماست و مویز.

خواستگاری و ازدواج

در شیراز به خواستگاری دلالگی می گویند. در دلالگی خواهر و مادر داماد و گاها چند نفر از نزدیکانشان به خانه دختر می روند. خنواده دختر چای آورده و دو خانواده می نوشند. در صورتی که خانواده دختر نظر مثبتی در مورد داماد داشته و موافق وصلت باشند، علاوه بر چای شربت هم برای خانواده داماد خواهند آورد. اما اگر نظر به وصلت نباشد، تنها به چای اکتفا خواهد شد.

رخت برون

یکی از دیگر از مراسم متفاوت شیرازی ها رخت برون است. در رخت برون خانواده داماد همراه یک خیاط به خانه دختر می روند تا خیاط اندازه های دختر را گرفته و پارچه هایی که خانواده داماد به او داده اند را بدوزد. در این مراسم شعری هم به مضمون زیر خوانده می شود:

خانم عروس روی تخت، دور تختش گل زنید/ همه تون گویی مبارک، قیچی بر تختش زنید

عروسی درخت نارنج

اگر با خرید بلیط هواپیما شیراز به این شهر زیبا سفر می کنید، باید بدانید شیراز به درختان نارنجش است که زیباست. اما گاهی اوقات درختان نارنج خانه ها میوه نمی دهند و یا کم میوه می دهند. در این مواقع بانوان صاحب خانه خانم های همسایه را دعوت کرده و دور هم جمع می شوند. سپس انم خانه اره را برداشته و به صورت نمادین شروع به قطع شاخه های درخت می کند که یکی از خانم های همسایه جلوی اورا می گیرد و مانع می شود. سپس ضمانت درخت را می کند که سال دیگر درخت میوه دهد. سپس تور نازکی را روی سر درخت انداخته و برای او عروسی می گیرند و کل می کشند.

در ادامه می توانید با آداب و رسوم ازدواج مردم بلوچ آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید