آداب و رسوم مردم پرتغال

کشور پرتغال منطقه کوچکی است که در حومه‌ غربی شبه جزیره‌ ایبری و پایین ‌ترین بخش جنوب غربی قاره‌ اروپا واقع گشته است. کشور توسعه یافته ای که با پیشرفت قابل توجه و بسیار زیبا و جذاب، به همراه جاذبه‌ های طبیعی، تاریخی و توریستی توجه گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب کرده است.

0
197
معرفی آداب و رسوم مردم پرتغال
آداب و رسوم مردم پرتغال
آداب و رسوم مردم پرتغالReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 17Rating: 5.0آداب و رسوم مردم پرتغال و آشنایی با فرهنگ و سنت جالب پرتغالی ها.آداب و رسوم مردم پرتغال که بی‌تردید آگاهی از آن‌ها از بروز هرگونه سوءتفاهم و دردسر برای شما در طول اقامت خود در این کشور جلوگیری می کند.

آشنایی با آداب و رسوم مردم پرتغال

کشور پرتغال منطقه کوچکی است که در حومه‌ غربی شبه جزیره‌ ایبری و پایین ‌ترین بخش جنوب غربی قاره‌ اروپا واقع گشته است. کشور توسعه یافته ای که با پیشرفت قابل توجه و بسیار زیبا و جذاب، به همراه جاذبه‌ های طبیعی، تاریخی و توریستی، توجه گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. برخی برای تفریح و گردش به پرتغال سفر می‌کنند و برخی دیگر بلیط هواپیما پرتغال را برای مهاجرت و زندگی در این کشور خریداری می‌کنند؛ مهم نیست هدف شما چیست، اگر قصد سفر به کشور پرتغال را دارید، باید پیش از سفر خود، برخی از آداب و رسوم مردم این کشور را بیاموزید تا با بایدها و نبایدهای فرهنگی این کشور آشنا شده و فاصله فرهنگی خود را با مردم این کشور به حداقل برسانید. در ادامه این مطلب شما با برخی از آداب و رسوم مردم پرتغال آشنا خواهید شد؛ آداب و رسومی که بی‌تردید آگاهی از آن‌ها، از بروز هرگونه سوءتفاهم و دردسر برای شما در طول اقامت خود در این کشور جلوگیری کرده و شما را در سفری خوش و لذت‌بخش یاری خواهند رساند.

اطلاعاتی کلی راجع به کشور پرتغال

معرفی آداب و رسوم مردم پرتغال
آداب و رسوم مردم پرتغال

اگر خرید بلیط هواپیما پرتغال را در دست اقدام دارید و راهی سفر به این کشور زیبا هستید باید بدانید که پرتغال یکی از کشورهای توسعه‌یافته قاره اروپاست که با جمعیتی در حدود 10 میلیون نفر و مساحتی برابر با 92 هزار کیلومترمربع، در غربی‌ترین نقطه قاره اروپا و در همسایگی کشور اسپانیا واقع شده است. گفتنی است که این کشور عضو اتحادیه اروپا و یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بوده و توسط حکومتی پارلمانی اداره می‌شود. جالب است بدانید که اکثر مردم کشور پرتغال مسیحی (کاتولیک رومی) بوده و به زبان پرتغالی با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

آداب و رسوم معاشرت

معرفی آداب و رسوم مردم پرتغال
آداب و رسوم مردم پرتغال

ازآنجایی‌که طرز برخورد شما در اولین ملاقات از اهمیت بسیاری برخوردار است، اجازه دهید در ابتدا شما را با تشریفات و آداب و رسوم معاشرت در پرتغال آشنا کنیم. همان‌طور که می‌دانید مردم تمامی نقاط دنیا هنگام ملاقات با یکدیگر دست خود را به‌سوی هم دراز می‌کنند و سپس خود را معرفی می‌کنند؛ مردم پرتغال نیز از این قاعده مستثنا نیستند، اما به خاطر داشته باشید که در طول اقامت خود در پرتغال، شما باید دست تمامی افرادی که ملاقات می‌کنید (اعم از پیر، خردسال، زن و مرد) را بفشارید. همچنین هنگام دست دادن سعی کنید تماس چشمی با طرف مقابل خود برقرار کرده و لبخندی بر چهره داشته باشید. جالب است بدانید که دوستان و آشنایان (آقایان) هنگام ملاقات در پرتغال، یکدیگر را در آغوش گرفته و ضربه آرامی به پشت هم می‌زنند. بانوان نیز ممکن است صورت یکدیگر را ببوسند. (ابتدا طرف راست صورت و سپس طرف چپ آن)

✅ بازدید از مقاله آداب و رسوم مردم اسپانیا

آداب اهداء هدایا

اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است در طول اقامت خود به منزل خانواده‌ای پرتغالی برای صرف شام دعوت شوید. اگر چنین شد، حتماً به خاطر داشته باشید که با خود گل و شکلات به منزل میزبان بیاورید. مراقب باشید که تعداد گل‌های شما 13 عدد نباشد، زیرا 13 در پرتغال عدد نحسی تلقی می‌شود. همچنین از آوردن گل‌های نیلوفر و داودی که در مراسم خاک‌سپاری استفاده می‌شوند، پرهیز کنید. ازآنجایی‌که رنگ سرخ در پرتغال نماد انقلاب است، از همراه آوردن گل سرخ به منزل میزبان نیز خودداری کنید. گفتنی است که آوردن هرگونه نوشیدنی به‌عنوان هدیه به منزل میزبان در پرتغال امری ناپسند است مگر آنکه مطمئن باشید که نوشیدنی منتخب شما موردپسند میزبانتان واقع خواهد شد.

آداب رفت‌وآمد

معرفی آداب و رسوم مردم پرتغال
آداب و رسوم مردم پرتغال

اگر در کشور پرتغال قصد دارید از دوستان و آشنایان خود دیدن کنید، باید بیرون درب منزل، منتظر میزبان بمانید تا شما را به منزل دعوت کند؛ همچنین در هنگام ترک منزل نیز باید منتظر بمانید تا میزبان درب را برای شما گشوده و شما را به بیرون از منزل راهنمایی کند. به یاد داشته باشید که پس از ورود به منزل به دکوراسیون و چیدمان آن توجه کنید و اگر مورد پسندتان واقع شد، حتما از آن تعریف و تمجید کنید. میزبان معمولاً پیش از صرف غذا، از شما با چای، قهوه و میان وعده‌های سبک پذیرایی خواهد کرد؛ نپذیرفتن چای و قهوه ممکن است توهین مستقیم به میهمان‌نوازی میزبان تلقی شده و دلخوری او را به همراه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که در وقت شام، همیشه منتظر بمانید تا میزبان شما را به جایگاهی که برای شما در نظر گرفته است، هدایت کند.

آداب و رسوم میز غذا

باوجوداینکه آداب کلی غذا خوردن در پرتغال نیز مانند سایر کشورهای اروپایی است، اما تفاوت‌های جزئی و منحصربه‌فردی در این کشور وجود دارد که رعایت نکردن آن‌ها ممکن است بی‌احترامی و بی‌نزاکتی به میزبان تلقی شود. برای مثال دستمال‌سفره از اجزای تزئینی میز به شمار می‌رود و گشودن تا و استفاده از آن عملی بسیار ناشیانه محسوب می‌شود. به خاطر بسپارید که دستمال‌سفره خود را در حین صرف غذا در سمت چپ بشقاب خود بگذارید و پس از اتمام غذا، آن را به سمت راست بشقاب خود منتقل کنید. همیشه سعی کنید پیش از خوردن تمامی محتویات ظرف غذای خود، از خوردن دست بکشید و مقداری غذا را در ظرف خود دست‌نخورده باقی بگذارید. پس از آنکه غذای خود را میل کردید، چنگال و چاقو خود را به‌صورت موازی (لبه چنگال و چاقو به سمت بالا و مایل به سمت چپ) روی بشقاب خود قرار دهید تا میزبان دریابد که شما دیگر میلی به غذا ندارید.

دیگر بایدها و نبایدها

ازآنجایی‌که کشور پرتغال از مردمی متواضع و ساده‌پوش تشکیل شده است، ممکن است شما با پوشیدن لباس‌های پرزرق‌وبرق و تجملاتی در این کشور، با بازخورد مثبت و واکنش خوبی از سوی مردم این کشور روبرو نشوید؛ بنابراین بهتر است در طول اقامت خود، پوششی مناسب با مناسبت‌های مختلف (میهمانی‌های رسمی و غیررسمی) را برگزینید تا در همان برخورد اولیه، تصور غلطی از شما در ذهن مردم پرتغال شکل نگیرد.

همان‌طور که می‌دانید تاریخ کشور پرتغال به دین مسیحیت کاتولیک گره خورده است؛ بنابراین بهتر است به دین مسیحیت کاتولیک احترام بگذارید تا به شما احترام بگذارند.

به‌هیچ‌وجه کشور پرتغال را با اسپانیا مقایسه نکنید؛ این دو کشور ممکن است با هم همسایه باشند، اما تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اکثر مردم پرتغال به زبان اسپانیایی تسلط ندارند و نباید از آن‌ها چنین توقعی داشت.

از انتخاب موضوع‌های پرحرف و حدیثی مثل جنگ‌های داخلی، سیاست و مذهب بپرهیزید. البته گفتگو درباره چنین موضوعاتی در کشور پرتغال ممنوع نیست، اما هیچ‌وقت به پایان خوشی ختم نخواهد شد. بنابراین بهتر است به طرف مقابل خود اجازه دهید موضوع گفتگو را برگزیند تا گفتگویی عادی به بحثی مجادله‌آمیز مبدل نشود.

هنگام گفتگو به‌هیچ‌وجه از خود تعریف نکنید و ثروت، مقام و دستاوردهای خود را به رخ دیگران نکشید. مردم پرتغال نیز مانند سایر مردم کشورهای اروپایی، از چنین رفتارهایی انزجار دارند و برای تواضع و فروتنی ارزش بسیار زیادی قائل هستند.

در آخر باید گفت که سفر به پرتغال می‌تواند به تجربه‌ای دلپذیر و فراموش‌نشدنی برای شما مبدل شود؛ به شرطی که شما عزیزان با رعایت این نکات ساده، به فرهنگ و آداب و رسوم مردم پرتغال احترام بگذارید؛ مطمئن باشید چنین احترامی را متقابلاً از سوی مردم خوب پرتغال نیز دریافت خواهید کرد.

در ادامه میتوانید با آداب و رسوم مردم آلمان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید