فرهنگ و آداب و رسوم مردم ژاپن

در کشور ژاپن آداب و رسوم بسیار جالبی وجود دارد که ممکن است برای برخی از گردشگران کمی رعایتش سخت به نظر برسد. البته بهتر است بگوییم مردم ژاپن رعایت این اصول و قوانین را به مسافران خیلی سخت نمی گیرند اما دانستن آن ها می تواند شما را به درک بهتری از این کشور برساند و باعث ارتباط بهتری با مردم ژاپن شود.

0
949
آداب و رسوم ژاپنی ها
آداب و رسوم ژاپنی
فرهنگ و آداب و رسوم مردم ژاپنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 3Rating: 4.5آداب و رسوم مردم ژاپن و آشنایی با تمامی سنت ها و آیین زیبای ژاپنی ها.آداب و رسوم مردم ژاپن ممکن است برای برخی از گردشگران کمی رعایتش سخت به نظر برسد البته مردم ژاپن رعایت این اصول و قوانین را به مسافران خیلی سخت نمی گیرند.

آشنایی با آداب و رسوم مردم ژاپن

در کشور ژاپن آداب و رسوم بسیار جالبی وجود دارد که ممکن است برای برخی از گردشگران کمی رعایتش سخت به نظر برسد. البته بهتر است بگوییم مردم ژاپن رعایت این اصول و قوانین را به مسافران خیلی سخت نمی گیرند اما دانستن آن ها می تواند شما را به درک بهتری از این کشور برساند و باعث ارتباط بهتری با مردم ژاپن شود. اگر تاکنون به کشور ژاپن سفر کرده باشید، حتماً می‌دانید که این کشور از مردمی فرهیخته، قانون‌مدار و مبادی‌آداب تشکیل شده است. مردم ژاپن برای فرهنگ دیگر کشورها احترام بسیاری قائل‌اند و هنگام سفر به کشوری دیگر، از هیچ کوششی برای درک و یادگیری آداب‌ورسوم مردم آن دریغ نمی‌کنند. ژاپنی‌ها می‌دانند که گردشگران مبلغ و نماینده کشور خودشان نیز هستند؛ ازاین‌رو تمام تلاش خود را بکار می‌بندند تا از خود خاطره و تصور خوبی در ذهن مردم دیگر کشورها به جای بگذارند. اگر شما نیز چنین رفتار و شیوه‌ای را پسندیده می‌دانید، چرا ما خود قادر به انجام آن نباشیم؟ ازآنجایی‌که مردم کشور ژاپن نیز متقابلاً مستحق چنین رفتار شایسته‌ای هستند، ما قصد داریم در این مطلب شما را با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ژاپن آشنا کنیم تا اگر در آینده تصمیم داشتید با خرید بلیط هواپیما ژاپن به این کشور سفر کنید، با آداب‌ورسوم مردم این کشور بیگانه نباشید.

فرهنگ کشور ژاپن

فرهنگ کشور ژاپن
فرهنگ ژاپنی

شاید بسیاری از ماسفران و خریداران بلیط هواپیما ژاپن ندانند که سال‌ها پیش فرهنگ کشور ژاپن به‌شدت از کشور چین تأثیر گرفته بود اما در طول مدت دوره ادو این کشور سیاست انزواگرایانه‌ای را برگزید و تمام درهای ارتباطی خود را با دنیای بیرون بست. این امر برای مدتی سبب شد که ژاپن فرهنگ متمایزی داشته باشد، اما پس از سقوط عصر ادو در سال 1868، ژاپن دوباره درهای ارتباطی خود را به روی جهانیان گشود و فرهنگ دیگر کشورهای جهان را با فرهنگ خود ادغام کرد.

دین مردم ژاپن

دین مردم ژاپن چیست
دین مردم ژاپن

در کشور ژاپن دو دین اصلی وجود دارد: شینتو و بودایی. شینتو دینی ژاپنی است، اما دین بودایی در قرن ششم از چین به ژاپن منتقل شد. نتایج به‌دست‌آمده از سرشماری اخیر نشان می‌دهد که حدود 39 درصد از مردم ژاپن بودایی، 4 درصد شینتو و سه درصد مسیحی هستند. البته باید گفت که دین نقش بسیار پررنگی را در زندگی روزمره اکثر مردم ژاپن ایفا نمی‌کند؛ یک ژاپنی ممکن است صرفاً در مراسماتی نظیر تولد، ازدواج و تشییع‌جنازه از آئین‌های مذهبی پیروی و در جشن سال جدید یک‌بار از معابد دیدن کنید.

✅ بازدید از مقاله آداب‌ و رسوم مردم ایران

آداب احوالپرسی

آداب احوال پرسی ژاپنی ها
آداب احوال پرسی ژاپنی

درحالی‌که مردم اکثر کشورهای دنیا با دست دادن به هم ادای احترام می‌کنند، مردم ژاپن هنگام ملاقات با یکدیگر سر خود را به نشانه تعظیم و احترام کمی خم می‌کنند. جالب است بدانید که زاویه خم شدن بدن در برخورد با افراد مختلف متفاوت است. هرچه ملاقات رسمی‌تر و طرف مقابل شما فرد مهم‌تری باشد، بهتر است سر خود را بیشتر به نشانه احترام پایین بیاورید. البته اگر شما با این آداب‌ورسوم آشنایی نداشته باشید، کسی برای عدم انجام آن به شما خرده نخواهد گرفت.

معرفی آداب و رسوم مردم ژاپن
آداب و رسوم مردم ژاپن

گردشگران در کشور ژاپن برای خطاب دیگران حتماً باید از عنوان آن‌ها استفاده کنند. برای مثال اگر شما دکتری را با نام خانوادگی و بدون عنوان “دکتر” صدا بزنید، سبب رنجش او خواهید شد. برای خطاب دیگران نیز حتماً باید پسوندهای “سان” و “ساما” (برای احترامی ویژه) را به انتهای نام خانوادگی آن‌ها بی افزایید. کودکان را می‌توانید با نام کوچکشان صدا بزنید اما اگر می‌خواهید به آن‌ها نیز احترام بگذارید، می‌توانید از پسوند “چان” برای دخترها و “کان” برای پسرها استفاده کنید.

آداب غذا خوردن

آداب غذا خوردن ژاپنی ها
آداب غذا خوردن ژاپنی

گرچه آداب غذا خوردن در کشورهای مختلف تا حدود زیادی یکسان است، اما رعایت نکاتی ساده می‌تواند نشانگر احترام شما به میزبان خود باشد. اگر در سفر به این کشور به میهمانی دعوت شدید، بهتر است پیش از صرف غذا کلمه “ایتاداکیماس” (به معنای بفرمائید میل کنید) را ادا کنید. همچنین پس از صرف غذا می‌توانید کلمه “گاچیسوسومادسو” (به معنای از غذای خوشمزه شما سپاسگزارم) را بکار ببرید.

معرفی آداب و رسوم مردم ژاپن
آداب و رسوم مردم ژاپن

ازآنجایی‌که صورتحساب شامل هزینه خدمات نیز می‌شود، از پرداختن انعام به رستوران‌ها و غیره پرهیز کنید، زیرا ممکن است این کار شما حتی توهین تلقی شود. جالب است بدانید که تولید صدا هنگام سر کشیدن سوپ به‌هیچ‌وجه بی‌ادبی نیست و گاهی می‌تواند نشانگر لذت وافر شما از غذا ‌باشد. برای صرف غذا می‌توانید ظرف غذا را در دست گرفته و نزدیک دهان خود بیاورید. به خاطر داشته باشید که از قرار دادن چاپستیک به صورت عمودی در کاسه برنج پرهیز کنید زیرا این حرکت از نظر ژاپنی‌ها رفتاری بی‌ادبانه محسوب می‌شود.

آداب ورود به اماکن

آداب ورود به اماکن کشور ژاپن
آداب ورود به اماکن ژاپن

مسافران ژاپن باید در هنگام ورود به اکثر اماکن تجاری، هتل‌ها و خانه‌ها کفش خود را از پای درآورند. معمولاً اطراف در ورودی جاکفشی‌هایی وجود دارند که می‌توانید برای نگهداری کفش‌هایتان از آن‌ها استفاده کنید. پس از درآوردن کفش خود، می‌توانید از دمپایی‌های میهمان برای ورود به این‌گونه اماکن استفاده کنید. هیچ‌گاه از دمپایی خود برای راه رفتن روی حصیر تاتامی (حصیری که ژاپنی‌ها برای پوشانیدن کف زمین در خانه‌های خود استفاده می‌کنند) استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که هنگام ورود به دستشویی از دمپایی مخصوص دستشویی استفاده کنید و هنگام خروج دمپایی خود را در دستشویی از پا درآورید.

نکاتی دیگری که پیش از سفر به این کشور باید بدانید

خرید بلیط هواپیما ژاپن
بلیط هواپیما ژاپن

باوجوداینکه آمار جرم و جنایت در کشور ژاپن بسیار پایین است، اما ژاپن نیز همانند سایر کشورهای دنیا از جرائمی چون دزدی، زورگیری، تجاوز و قتل عاری نیست. بنابراین پس از سفر به این کشور، نکات ایمنی را رعایت کنید.

مردم ژاپن اغلب از ماسک‌های آلودگی برای جلوگیری از انتقال عوامل بیماری‌زا استفاده می‌کنند؛ بنابراین با دیدن این افراد نیازی به نگرانی نیست و استفاده از این ماسک‌ها صرفاً برای بهداشت فردی بکار می‌روند.

حتماً پیش از سفر به این کشور زبان انگلیسی را بیاموزید. اکثر ژاپنی‌ها به زبان انگلیسی مسلط هستند و از شما انتظار می‌رود که دست کم قادر به صحبت کردن به این زبان باشید.

ژاپنی‌ها روی زندگی گروهی تمرکز دارند و از فردگرایی بیزارند. بنابراین هرگونه تلاش برای جلب‌توجه دیگران ممکن است رفتار ناشایستی تلقی شود. اگر به این کشور سفر کردید، سعی کنید در اماکن شلوغ و پرجمعیت از خوردن، آشامیدن و بلند صحبت کردن با تلفن همراه پرهیز کنید.

در ادامه می توانید با آداب ‌و رسوم مردم چین آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید