آشنایی با فرهنگ و آداب ‌و رسوم مردم چین

چه هدف تجارت باشد چه تفریح، فکر تهیه بلیط هواپیما چین و سفر به این کشور برای اولین بار همیشه دلهره‌آور بوده است.

0
340
خرید بلیط هواپیما چین
بلیط هواپیما چین
آشنایی با فرهنگ و آداب ‌و رسوم مردم چینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 30Rating: 4.0آداب ‌و رسوم مردم چین و آشنایی با فرهنگ های متنوع این کشور پهناور.آداب ‌و رسوم مردم چین در ادمه معرفی شده هرچه باشد پای کشوری وسیع با جمعیتی انبوه و موانع اجتناب‌ناپذیر زبانی در میان است.

آداب ‌و رسوم مردم چین

کشور پهناور چین مقصدی بی نظیر برای گردشگران است که می توانند در آن فرهنگ های گوناگون و آداب و رسوم متفاوتی را ببینند. اما برای بسیاری از شما گردشگران علاقمند به کشور چین چه با هدف تجارت چه تفریح، فکر تهیه بلیط هواپیما و سفر به این کشور برای اولین بار همیشه دلهره‌آور بوده است. هرچه باشد پای کشوری وسیع با جمعیتی انبوه و موانع اجتناب‌ناپذیر زبانی در میان است. بااین‌حال اگر پیش از سفر به چین کمی راجع به فرهنگ و آداب‌ورسوم این کشور تحقیق کنید و برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید، مطمئن باشید اولین سفر شما به این کشور می‌تواند به بهترین سفر شما مبدل شود. سفرستان در ادامه مطلب شما را با فرهنگ و برخی از آداب و رسوم مردم چین آشنا خواهد کرد تا پیش از سفر به این کشور بتوانید تا حدودی حصارهای فرهنگی موجود را مرتفع کنید.

جمعیت، زبان و دین مردم چین

آداب و رسوم مردم چین
آداب و رسوم چین

کشور چین در حدود یک میلیارد و سیصد و سی میلیون نفر جمعیت دارد و مردم این کشور تقریباً 20 درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند. ازآنجایی‌که روزانه بیش از 46 هزار نوزاد در این کشور متولد می‌شوند، کشور چین قانون دو بچه برای هر زوج را در سال 2015 تصویب کرد.

آداب و رسوم مردم چین
آداب و رسوم چین

زبان رسمی مردم چین، زبان استاندارد چینی نامیده می‌شود. این زبان که به زبان پوتونگوآ نیز معروف است، بر پایه لهجه مردم شهر پکن است و توسط 850 میلیون نفر مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاید ندانید که بیش از 50 گروه بومی در این کشور وجود دارند که زبان چینی را با لهجه خاص خود صحبت می‌کنند. البته نیازی نیست مسافران چین از این بابت نگران باشند زیرا اکثر مردم چین می‌توانند در حد مکالمات روزمره به زبان انگلیسی صحبت کنند و نیازهای شما را برای یافتن آدرس و غیره برطرف سازند.

✅ بازدید از مقاله بهترین شهرهای چین برای زندگی

آداب و رسوم مردم چین
آداب چینی

کشور چین به‌طور رسمی توسط حزب کمونیستی رهبری می‌شود که به هیچ خدایی اعتقاد ندارد. البته قانون ایالتی چین این اجازه را به مردم کشورش می‌دهد که دین و آئین خود را از میان ادیانی چون اسلام، بودائی، مسیحی و تائوئیسم انتخاب کنند (انتخاب دیگر ادیان غیرقانونی است).

مراسم‌ها و جشن‌ها

برگزاری جشن های چینی
جشن های چینی

بزرگ‌ترین جشن مردم چین به جشن بهار سال نو شهرت دارد. این جشن به مدت پانزده روز از اواسط ماه ژانویه آغاز و تا ماه فوریه ادامه دارد. اگر در طول این مدت به این کشور سفر کنید، خواهید دید که یک‌پنجم جمعیت جهان فرارسیدن سال نو را با نمایش رژه اژدها، پرتاب فشفشه و همچنین خوردن شله برنج و خردل سبز جشن می‌گیرند. جشن روز ولادت کنفوسیوس در 28 سپتامبر، جشن ولادت Guanyin (الهه بخشش) در اواخر آوریل، جشن ولادت Mazu (الهه دریا) در ماه مه و جشنواره Moon از دیگر مراسم‌ها و رویدادهای کشور چین است که هرساله در این کشور برگزار می‌شوند.

هنر مردم چین

آداب و رسوم مردم چین
آداب و رسوم چینی

با سفر به چین خواهید دید که هنر چینی‌ها به‌شدت تحت تأثیر تاریخچه عرفانی و روحانی غنی این کشور می‌باشد. بسیاری از تندیس گران و نقاشان چینی هنر خود را با خلق پیکره‌ها و نگاره‌هایی از شخصیت‌های روحانی دین بودا آشکار کرده‌اند. موسیقی نیز جزء هنرهایی است که در فرهنگ مردم این کشور ریشه دوانده است. برخی از ابزار نوازندگی مانند فلوت xun را می‌توان جزء جدایی‌ناپذیر فرهنگ مردم چین دانست. شاید ندانید که هنرهای رزمی شرقی ازجمله هنرهایی است که در کشور چین توسعه یافت. بر طبق مجله Black Belt این فن‌ها که از روی حرکات حیوانات شبیه‌سازی شده بود، در اواسط سال 1600 ابداع و کنگ‌فو نامیده شد.

غذای مردم چین

آداب غذایی مردم چین چگونه است
آداب غذایی مردم چین

همانند دیگر جنبه‌های سبک زندگی مردم چین، خوردوخوراک آن‌ها نیز تحت تأثیر موقعیت جغرافیایی و تنوع بومی این کشور بوده است. شما با سفر به این کشور خواهید دید که مردم چین از روش‌های متنوعی برای پخت‌وپز غذاهای خوشمزه خود بهره می‌برند. از میان روش‌های اصلی آشپزی می‌توان به روش‌هایی چون Cantonese (سرخ کردن و هم زدن)، Szechuan (آشپزی با استفاده از موادی چون سیر، فلفل، بادام‌زمینی و کنجد)، Anhui (غذاهای گیاهی) و Hunan (آشپزی با روش‌هایی چون سرخ‌کردن، کباب‌کردن، تف دادن و دودی کردن) اشاره کرد.

✅ بازدید از مقاله لذت غذاهای خوشمزه چینی

آداب غذایی مردم چین چگونه است
آداب غذایی مردم چین

جالب است بدانید که برنج نه‌تنها اصلی‌ترین منبع غذایی در چین است، بلکه یکی از عناصر مهمی است که به رشد جامعه آن‌ها کمک می‌کند. چینی‌ها برنج را fan (به معنای خوراک) می‌نامند و ازآنجایی‌که از گوشت به مقدار کم در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند، برنج را جایگزینی مناسب برای تأمین پروتئین روزانه خود می‌دانند.

آداب‌ورسوم صرف غذا

آشنایی با آداب ‌و رسوم مردم چین
آداب ‌و رسوم مردم چین

مردم چین به خوردن علاقه زیادی دارند. به قول غربی‌ها: “چینی‌ها هر چیز چهارپایی غیر از چهارپایه و هر چیز بالدار غیر از هواپیما را می‌خورند”. البته این ضرب‌المثل بسیار اغراق‌آمیز است ولی می‌توان گفت که مردم چین از جانوران بسیاری در طبخ غذاهای خود استفاده می‌کنند. اگر پس از سفر به این کشور، به‌طور رسمی به ناهار یا شام دعوت شدید، بهتر است نکات ساده‌ زیر را رعایت کنید تا از بروز هرگونه سوءتفاهم در سفر خود جلوگیری کنید.

خرید بلیط هواپیما چین
بلیط هواپیما چین

صبر کنید ابتدا میزبان شروع به خوردن غذا کند.

چشیدن همه غذاهای موجود در ظروف ایرادی ندارد، اما خوردن همه محتویات یک ظرف کار پسندیده‌ای نیست.

از قرار دادن تیغ‌ها و استخوان‌های کوچک در کاسه خود پرهیز کنید، در عوض می‌توانید از دستمال‌کاغذی یا دست برای انتقال آن‌ها به ظرف مخصوص استخوان‌ها استفاده کنید.

به‌هیچ‌وجه چاپستیک‌های خود را به‌صورت عمودی در ظروف غذا رها نکنید، در فرهنگ چینی‌ها این عمل توهین‌آمیز است.

جالب است بدانید که در این کشور خوردن غذا با ملچ‌وملوچ و همراه با آروغ امری عادی و نوعی تشکر از سرآشپز تلقی می‌شود.

برخی دیگر از آداب و رسوم مردم چین

آشنایی با آداب ‌و رسوم مردم چین
آداب ‌و رسوم مردم چین

ازآنجایی‌که در برخی از مناطق چین اشاره با دست به افراد نوعی توهین تلقی می‌شود، بهتر است از انجام این کار اجتناب کنید.

مسافران چین بهتر است از دادن انعام هنگام پرداخت صورت‌حساب پرهیز کنند، زیرا این عمل نیز توهین تلقی می‌شود.

پس از بازدید از این کشور ممکن کسانی را در خیابان و دیگر اماکن عمومی ببینید که مشغول چرت زدن هستند؛ این عمل در چین به دلیل حجم و فشار کاری بالای مردم این کشور رایج است.

اگر کسی قرار است شما را به جمعی معرفی کند، هیچ‌گاه در این کار پیش‌دستی نکنید. پس از پایان معارفه می‌توانید دست طرف مقابل را با لبخندی بر لب بفشارید.

با توجه به آداب و رسوم مردم چین که در این مطلب با آنها آشنا شدید، سفر به چین می تواند بسیار دلچسب تر از قبل باشد. این آداب و رسوم در مناطق مختلف چین رواج دارد و بهتر است با آنها آشنا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید