آرامگاه بوعلی سینا ؛ مقبره مشهورترین دانشمند ایرانی

آرامگاه بوعلی سینا، مقبره مهمترین و مشهورترین دانشمند ایرانی در سطح جهان است. همچنین جزو معروفترین جاذبه‌های گردشگری و نماد شهر همدان محسوب می شود. شهر همدان نیز پایتخت تاریخ و تمدن ایران شمرده می شود و از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو هر ساله گردشگران زیادی چه با رزرو بلیط هواپیما و چه با وسایل نقلیه دیگر به استان همدان سفر می کنند و از جاذبه های گردشگری و تاریخی آن بازدید می نمایند.

0
52
معرفی آرامگاه بوعلی سینا
آرامگاه بوعلی سینا
آرامگاه بوعلی سینا ؛ مقبره مشهورترین دانشمند ایرانیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 18Rating: 4.0آرامگاه بوعلی سینا مقبره مهمترین و مشهورترین دانشمند ایرانی.آرامگاه بوعلی سینا از نظر معماری زبانزد عام و خاص است که در میدان اصلی همدان واقع شده و با ستون های سر به فلک کشیده اش دارای ابهت خاصی است.

آرامگاه بوعلی سینا را بیشتر بشناسید

آرامگاه بوعلی سینا، مقبره مهمترین و مشهورترین دانشمند ایرانی در سطح جهان است. همچنین جزو معروفترین جاذبه‌های گردشگری و نماد شهر همدان محسوب می شود. شهر همدان نیز پایتخت تاریخ و تمدن ایران شمرده می شود و از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو هر ساله گردشگران زیادی چه با رزرو بلیط هواپیما و چه با وسایل نقلیه دیگر به استان همدان سفر می کنند و از جاذبه های گردشگری و تاریخی آن بازدید می نمایند. شهر همدان شامل چندین مکان تاریخی است که باید برای بازدید از این مکان ها چندین روز وقت بگذارید. همچنین، از لحاظ جغرافیایی استان همدان در منطقه مرتفع قرار گرفته است و همین امر باعث گردیده تا از آب و هوای بی نظیری برخوردار باشد. تفریحات هیجان انگیز و جذاب در این شهر منتظر شماست تا با خرید بلیط هواپیما خودتان را به شهر زیبای همدان برسانید. پس در ادامه مطلب با معرفی یکی از بی نظیرترین مکان های تاریخی همدان یعنی آرامگاه بوعلی سینا همراه ما باشید.

آشنایی با آرامگاه بوعلی سینا

همان طور که گفتیم شهر همدان دارای آثار باستانی زیبایی است، مانند آرامگاه باباطاهر و آرامگاه ابوعلی سینا که برای بازدید از این مکان ها باید ساعت ها در صف ایستاد. آرامگاه بوعلی سینا از نظر معماری زبانزد عام و خاص است. این آرامگاه در میدان اصلی همدان واقع شده و با ستون های سر به فلک کشیده اش دارای ابهت خاصی است. نام این بنا در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و سالانه افراد زیادی را به سوی خود جذب می کند.

آشنایی با شخصیت بوعلی سینا

معرفی آرامگاه بوعلی سینا
آرامگاه بوعلی سینا

در ادامه بهتر است با شخص ابو علی سینا آشنا شویم که چه کسی بوده و چه اقداماتی انجام داده است؟

ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ملقب به شیخ الرئیس دانشمند ایرانی در زمان سامانیان زندگی می کرده است. وی در علوم ریاضی، نجوم، فیزیک، شیمی، روانشناسی، زمین شناسی و جغرافیا، شعر و ادبیات، فلسفه و منطق و پزشکی تخصص داشته و به همین دلیل لقب همه‌چیزدان به وی داده شده است. آثار ابو علی سینا بعد از گذر چندین سال در زمینه فلسفه و پزشکی اهمیت زیادی دارند. همچنین کتاب قانون وی جزو معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی است به طوری که تاریخ تولد بوعلی سینا در تقویم به عنوان روز پزشک نامگذاری شده است.

✅ بازدید از مقاله دیدنی ترین آرامگاه های دنیا

تاریخچه ساخت آرامگاه ابن سینا

در زمان شورش علیه پادشاه وقت ابن سینا خانه نشین می شود و در همین روزها دار فانی را وداع می گوید، اما به دلیل جو حاکم در منطقه و به دلیل دارا بودن مذهب شیعه، مجبورا در حیاط خانه دوستش به خاک سپرده می شود. این مکان در پشت دژ جنوبی همدان واقع شده است و تا اواخر قرن سیزدهم نیز به عنوان مقبره بر سر مزار چهارطاق کوچکی گذاشته شده بودند که به مرور زمان این چهارطاق نیز تخریب و فرسوده شد. سالها بعد در زمان حکومت قاجار این بنا بازسازی گردید و گنبدی آجری بر روی مقبره گذاشته شد. بار دیگر دیواری کوتاه در اطراف این مقبره کشیده شد و در زمان حکومت پهلوی آرامگاهی جدید بر اساس معماری قدیم و جدید احداث کردند و هنگام نبش قبرها  استخوان ها و جمجمه ها با رعایت موازین شرعی و آداب کفن و دفن به محل جدید برده شدند.

بخش های مختلف آرامگاه ابو علی سینا

آرامگاه بوعلی سینا دارای بخش های مختلفی است؛ مانند:

مقبره ها

مقبره ابن سینا در سمت راست ورودی آرامگاه قرار دارد. مقبره ابوسعید دخدوک، دوست ابن سینا نیز در سمت چپ این مقبره جای خوش کرده است. مقبره ابوالقاسم عارف قزوینی، شاعر ملی ایران هم در حیاط شرقی آرامگاه روبروی در ورودی قرار گرفته است.

موزه ابن سینا

معرفی آرامگاه بوعلی سینا
آرامگاه بوعلی سینا

تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه و محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیای مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی استفاده می شود. عکس جمجمه‌ ابو علی سینا نیز در این موزه قرار گرفته است.

محوطه آرامگاه

معرفی آرامگاه ابوعلی سینا
آرامگاه ابوعلی سینا

محوطه آرامگاه نیز بوستانی به شکل نیم دایره با فضای سبز است و باغچه ها و چشمه‌هایی نیز در حیاط ورودی ساختمان همانند باغ ایرانی وجود دارد.

تندیس ابو علی سینا

مجسمه ابن سینا بر روی پایه‌ ای در ضلع شرقی میدان قرار دارد و ابیاتی به خط نستعلیق نیز روی این تندیس نوشته شده است.

ویژگی های آرامگاه ابن سینا

معرفی آرامگاه ابوعلی سینا
آرامگاه ابوعلی سینا

از اصلی ترین تفاوت‌های ظاهری آرامگاه ابن سینا با دیگر آرامگاه ها در شهرهای دیگر تعداد ستون های بکار رفته است. دوازده ستون این آرامگاه نشانگر ۱۲ دانشی است که ابن سینا بر آن ها مسلط بوده است. مورد بعدی، فاصله‌ بین ستون‌ ها است.  تخته سنگ مرمر نیزدر میان 12 پایه برج آرامگاه قرار دارد و کتیبه ای به خط ثلث بر روی آن وجود دارد.

نحوه دسترسی به آرامگاه بوعلی سینا

برای رفتن به آرامگاه ابوعلی سینا می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی شهر همدان استفاده کنید و در ایستگاه میدان بوعلی سینا پیاده شوید یا می توانید از تاکسی های شهری استفاده کنید.

ساعت و هزینه بازدید از آرامگاه بوعلی سینا

همه روزه به جز ایام سوگواری 28 صفر، تاسوعا و عاشورا، شهادت امام جعفر صادق و 21 رمضان و 14 خرداد می توانید برای بازدید از این مکان مراجعه کنید. ساعت کاری در شش ماهه اول سال از 8:30 صبح تا 8 عصر و در شش ماهه دوم سال از 8:30 صبح تا 5 عصر است. برای بازدید از این آرامگاه باید هزینه پرداخت کنید.

در ادامه می توانید با اطلاعات مربوط به گنجنامه همدان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید