آشنایی با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی (بخش دوم)

این مجموعه عظیم از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و هر کدام از این بخش‌ها داستان و ماجرایی جداگانه دارند که شنیدن‌شان خالی از لطف نیست. معماری بخش‌های مختلف این مجموعه نیز از دلایل خرید بلیط هواپیما به مقصد اردبیل است. اما بد نیست قبل از خرید بلیط هواپیما اردبیل نگاهی گذرا به بخش‌های مختلف مجموعه داشته باشید تا با دست پر و آشنایی قبلی به بازدید این مجموعه بروید.

0
14
خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل
آشنایی با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی (بخش دوم)Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 12Rating: 3.5آشنایی با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی (بخش دوم) - خرید بلیط هواپیما اردبیلبا خرید بلیط هواپیما اردبیل شاهد آثار بیشماری از دوران صفوی در این مجموعه خواهید بود. یکی از این آثار دو حوض سنگی در دو طرف این حیاط هستند که صدای جاری شدن آب در این دو، نشاط و آرامش خاصی را به کل مجموعه می‌افزاید. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

در قسمت قبل در مورد آرامگاه شیخ صفی الدین مواردی را ذکر کردیم و از شما دوستان می‌خواهیم ادامه مقاله قبل را در این صفحه مطالعه کنید. اگر مقاله قبلی را نخوانده‌اید از لینک زیر وارد شوید.

قسمت اول مقاله آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

بخش‌های مختلف مجموعه

این مجموعه عظیم از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و هر کدام از این بخش‌ها داستان و ماجرایی جداگانه دارند که شنیدن‌شان خالی از لطف نیست. معماری بخش‌های مختلف این مجموعه نیز از دلایل خرید بلیط هواپیما به مقصد اردبیل است. اما بد نیست قبل از خرید بلیط هواپیما اردبیل نگاهی گذرا به بخش‌های مختلف مجموعه داشته باشید تا با دست پر و آشنایی قبلی به بازدید این مجموعه بروید.

سردر ورودی و حیاط بزرگ

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
آرامگاه شیخ صفی الدین

سردرها در معماری ایرانی اهمیت فراوانی دارند زیرا اولین برخورد ملاقات کننده با مجموعه است. از این رو از ظرافت و زیبایی فراوان برخوردار است. برای اینکه زیبایی سردر ورودی این مجموعه را ببینید باید پس از خرید بلیط هواپیما اردبیل به سمت میدان عالی قاپو این شهر بروید. ورودی اصلی مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی در قسمت شرقی این میدان قرار دارد و با دری چوبی و دو لنگه پذیرای شما خواهد بود که شما را به سمت حیاط بزرگ مجموعه هدایت خواهد کرد. دیگر سر در مجموعه درست در مقابل این در قرار دارد که در دوره شاه عباس دوم ساخته شده است.

حیاط بزرگ این مجموعه به مانند پرده حایلی میان در و بخش مرکزی مجموعه قرار گرفته است. با خرید بلیط هواپیما اردبیل شاهد آثار بیشماری از دوران صفوی در این مجموعه خواهید بود. یکی از این آثار دو حوض سنگی در دو طرف این حیاط هستند که صدای جاری شدن آب در این دو، نشاط و آرامش خاصی را به کل مجموعه می‌افزاید.

صحن‌ها

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
آرامگاه شیخ صفی الدین

صحن کوچک: اگر به حیاط بزرگ این مجموعه بروید، در بخش شرقی آن در کوچکی را مشاهده خواهید کرد که سردر آن متعلق به دوران قاجاریه می‌باشد. این در کوچک شما را به راهروی کوچکی هدایت خواهد کرد که به آن صحن کوچک نیز می‌گویند. زیبایی‌ها و کاشی کاری‌های این بخش غیر قابل توصیف هستند و تنها با خرید بلیط هواپیما اردبیل و بازدید از مجموعه می‌توان زیبایی آن را تحسین کرد. در قسمت جنوبی این راهرو دری را مشاهده خواهید کرد که شما را به چله خانه می‌رساند.

صحن اصلی: صحن اصلی که با نام‌های حیاط داخلی یا حیاط قندیل خانه نیز شناخته می‌شود، محوطه‌ای مستطیلی شکل است که در مرکز آن حوضی کم عمق دیده می‌شود. این حوض سنگی به شکل گلی 12 برگ است. که طبق گفته کارشناسان می‌تواند نشانی از 12 امام شیعه و یا 12 فرقه قرلباش‌ها باشد. حیاط داخلی پر از ریزه‌کاری‌ها و جزییاتی است که باید با خرید بلیط هواپیما اردبیل به کشف آن‌ها شتافت.

چله خانه، جنت سرا و دارالحدیث

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
آرامگاه شیخ صفی الدین

چله خانه جدید که آن را قربانگاه نیز می‌نامند، احتمالا کهن‌ترین بخش این مجموعه است؛ زیرا آسیب‌های فراوانی به آن وارد شده. گرچه امروزه این بخش حیاطی متروک است اما در گذشته از بخش‌های پر رفت و آمد بوده. آنچه که از شواهد برمی‌آید، چله خانه در گذشته بنایی دو طبقه بوده که قسمتی از خانقاه شیخ نیز به شمار می‌رفت و مراسمات چله نشینی در آن برگزار می‌شد. پس از گذشت سال‌ها و در دوران صفویه، این بخش به قربانگاه تبدیل شد.

جنت سرا: جنت سرا از جمله بخش‌های مجموعه است که حرف و حدیث زیادی در مورد آن وجود دارد. البته کاربری این بخش چندان آشکار نیست. برخی آن را محلی برای سماع صوفیان و برخی دیگر محل عبادت می‌دانند. اما طبق شواهد موجود و گفته‌های کارشناسان، این بنا پس از کتب اهدایی شاه عباس، کاربری کتابخانه را پیدا می‌کند. کاربری این بخش هرچه که باشد، باعث شده امروزه گردشگران بسیاری با خرید بلیط هواپیما اردبیل راهی این مجموعه شوند.

دارالحدیث: اگر از جنت سرا بازدید کرده باشید، روبروی خود بنایی با در ارسی بزرگی را مشاهده خواهید کرد که نمای بیرونی آن بسیار هنرمندانه توسط هنرمندان کاشی کار تزیین شده است. دارالحدیث را متعلق به آخرین سال‌های دوران صفویه می‌دانند که برای اقامت متولیان و برگزاری کلاس‌های درس ایجاد شد.

قندیل خانه و چینی خانه

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

قندیل خانه: قندیل خانه در شرق صحن اصلی ساخته شده است. در گذشته چراغ‌های نورانی‌ای در این محل نصب شده بود که به آن‌ها قندیل می‌گفتند. قندیل خانه نیز نام خود را از این چراغ‌ها گرفته است. این بخش را با نام‌های نمازخانه یا دارالحُفاظ نیز می‌شناسند چراکه در این محل قرآن را تلاوت و حفظ می‌کردند. گفته می‌شود سقف این بخش از طلا بوده که بعدها در طی زلزله فرو ریخته و از بین رفته است. فرش بسیار زیبایی نیز در این محل پهن بوده که بعدها در دوران قاجار از ایران خارج شده و امروزه در موزه ویکتوریا لندن با نام فرش اردبیل خود نمایی می‌کند.

چینی خانه: چینی خانه در ابتدا حکم تالار همایش درویشان را داشته که شاه عباس با ایجاد تغییراتی، آن را به محلی برای حفظ و نگهداری اشیاء قیمتی، چینی‌های سلطنتی و کتب نفیس و ارزشمند تبدیل کرد. البته بسیاری از این آثار ارزشمند طی جنگ‌ها و لشکرکشی‌ها از بین رفتند اما هنوز هم می‌توان با خرید بلیط هواپیما اردبیل برخی از چینی‌های به جا مانده را در موزه صفوی دید.

آرامگاه‌ها و قبور

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
آرامگاه شیخ صفی الدین

آرامگاه شاه اسماعیل: آرامگاه این شاه صفوی در اتاق کوچکی با تزیینات بسیار ظریف و چشم نواز قرار دارد. روی قبر وی صندوقی چوبی با نقوش خاتم و منبت خود نمایی می‌کند. این صندوق در واقع هدیه همایون شاه گورکانی بوده است.

آرامگاه شیخ صفی: قبر شیخ صفی نیز با صندوقی چوبی و منبت کاری شده تزیین شده است. این صندوق در گذشته حاوی جواهراتی بوده که به زیبایی و درخشش هرچه بیشتر آن می‌افزوده است. در جنوب قبر شیخ صفی، قبر دیگری قرار دارد که متعلق به پدر شاه اسماعیل اول است. در شمال قبر شیخ نیز دو قبر دیگر وجود دارند که یکی متعلق به شیخ ابراهیم- نواده شیخ صفی- و دیگری متعلق به صدرالدین موسی- پسر شیخ- می‌باشد.

حرم خانه: حرم خانه اتاقی مربعی شکل است که در آن همسر شیخ و برخی از محارم و بزرگان صفوی در آن به خاک سپرده شده‌اند. گفته می‌شود این محل زیر نظر شیخ صفی و به دستور خود او ساخته شده و از آنجایی که همسر وی اولین متوفی در این محل بود، نام حرم خانه را به آن داده‌اند.

شهیدگاه: همانطور که از نامش برمی‌آید، شهیدگاه محل دفن کشته شدگان جنگ شیروان است. البته در ابتدا این محل گورستانی عمومی و بسیار وسیع بوده که به مرور زمان و با ایجاد مدرسه و خانه در اطراف، از وسعت این گورستان کم شد.

گنبد الله الله

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

گنبد آرامگاه شیخ صفی در واقع هسته اصلی این مجموعه را پدید آورده است. این گنبد توسط پسر شیخ صفی- صدرالدین موسی- ساخته شد و از آنجایی که در سرتاسر بدنه آن کلمه الله نقش بسته، این گنبد را گنبد الله الله می‌نامند.

آدرس و ساعات بازدید

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

برای بازدید از این شاهکار ملی باید با خرید بلیط هواپیما سفری به اردبیل داشته باشید، سپس به خیابان شیخ صفی بروید، در میدان عالی قاپو مجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را خواهید یافت. ساعات بازدید این مجموعه از ساعت 8 صبح شروع شده و تا 8شب( در بهار و تابستان) و17:30( در پاییز و زمستان) ادامه دارد. هزینه ورودی این مجموعه برای گردشگران ایرانی 3000 تومان و برای گردشگران خارجی که با خرید بلیط هواپیما اردبیل به بازدید مجموعه آمده‌اند، 20.000 تومان است.

با خرید بلیط هواپیما و بازدید از مجموعه شیخ صفی، در واقع از گوشه‌ای از تاریخ زیبای این سرزمین بازدید می‌کنید. مجموعه شیخ صفی از جمله جاذبه‌های ملی است که گردشگران را از نقاط مختلف دنیا با خرید بلیط هواپیما به سمت اردبیل می‌کشاند. بعلاوه در اطراف مجموعه شیخ صفی جاذبه‌های دیگری همانند دریاچه نئور، کلیسای مریم مقدس، بازار بزرگ اردبیل و … وجود دارند که با خرید بلیط هواپیما اردبیل امکان بازدید از آن‌ها را نیز خواهید داشت.

برای خرید بلیط هواپیما اردبیل و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید