آشنایی با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی (بخش اول)

اردبیل از جمله استان‌هایی که جاذبه‌ها و آب و هوای خوب و طبیعت زیبای آن، گردشگرا ن ایرانی و خارجی را با خرید بلیط هواپیما به این گوشه از ایران می‌کشاند. اگر در مورد جاذبه‌های اردبیل بخواهیم صحبت کنیم حتما نام آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی به میان خواهد آمد. آرامگاه شیخ صفی الدین در واقع مجموعه عظیمی است که بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود.

1
32
خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل
آشنایی با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی (بخش اول)Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 11Rating: 4.0آشنایی با آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی (بخش اول) - خرید بلیط هواپیما اردبیلاردبیل از جمله استان‌هایی که جاذبه‌ها و آب و هوای خوب و طبیعت زیبای آن، گردشگرا ن ایرانی و خارجی را با خرید بلیط هواپیما به این گوشه از ایران می‌کشاند. اگر در مورد جاذبه‌های اردبیل بخواهیم صحبت کنیم حتما نام آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی به میان خواهد آمد. بلیط هواپیما اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

اردبیل از جمله استان‌هایی که جاذبه‌ها و آب و هوای خوب و طبیعت زیبای آن، گردشگران ایرانی و خارجی را با خرید بلیط هواپیما به این گوشه از ایران می‌کشاند. اگر در مورد جاذبه‌های اردبیل بخواهیم صحبت کنیم حتما نام آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی به میان خواهد آمد. آرامگاه شیخ صفی الدین در واقع مجموعه عظیمی است که بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود. گردشگران و مسافرانی که با خرید بلیط هواپیما به بازدید از این مجموعه رفته‌اند از وسعت و زیبایی‌ها و ظرافت معماری آن انگشت حیرت به دندان گرفته‌اند. این مجموعه در سال 2010 جزو فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. اگر قصد دارید در ورد این مکان اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به بررسی این آرامگاه، مجموعه، و تاریخ آن بپردازیم.

شیخ صفی الدین چه کسی بود؟

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

مجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی که آوازه‌اش گردشگران را از نقاط مختلف دنیا وادار به خرید بلیط هواپیما و سفر به اردبیل می‌کند، در واقع به نوعی ادای احترام به شیخ صفی الدین بود. اما شیخ صفی الدین چه کسی بود که اینگونه بین مردم عادی و پادشاهان مختلف از احترام و محبوبیت فراوانی برخوردار بود؟

شیخ صفی الدین اردبیلی شاعر و عارف قرن هشتم می‌باشد که نسب وی را با نوزده واسطه به امام موسی کاظم( ع) رسانیده‌اند. پدر وی کشاورز بود و در روستا کلخوران زندگی می‌کرد. وی به دلیل مقام عرفانی خود، مورد توجه ایلخانان مغول قرار گرفت و در دربار غازان خان از ارج و قرب بالایی برخوردار بود. وی بیش از 30 سال به ارشاد و هدایت طلاب مشغول بود و شاگردان فراوانی نیز به همراه داشت. شیخ صفی الدین در اواخر عمر به حج رفت و پسرش صدرالدین را به عنوان جایگزین خود انتخاب کرد. متاسفانه شیخ هنگام بازگشت از سفر حج، گرفتار بیماری شد و پس از چند روز دست و پنجه نرم کردن با غول بیماری، در نهایت در دوازدهم ماه محرم، در سن 85 سالگی دار فانی را وداع گفت و به درگاه ابدی پیوست. پادشاهان صفوی برای ادای احترام به این شیخ، بر سر مزار وی بنای بسیار عظیم و باشکوهی را بنا کردند که امروزه به جاذبه‌ای دیدنی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده تا با خرید بلیط هواپیما اردبیل به بازدید از آن بروند.

اهمیت مجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

مجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی به یادگار مانده از دوران صفوی است که انگیزه‌ای برای گردشگران ایجاد می‌کند تا با خرید بلیط هواپیما اردبیل ، به دیدن این مجموعه زیبا بروند. این مجموعه با معماری بی نظیر خود، هنر و مهارت هنرمندان و معماران ایرانی را به رخ کشیده است. از معماری بی نظیر مجموعه که بگذریم، این مجموعه در دل خود برخی از مهم‌ترین افراد این مرز و بوم را جای داده، افرادی مانند شیخ صفی الدین اردبیلی، شاه اسماعیل و سایر بزرگان دوران صفویه. تمامی این عوامل بعلاوه قدمت مجموعه کافی بود تا این مجموعه بتواند به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یابد و تبدیل به یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ایران برای خرید بلیط هواپیما و بازدید شود.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، مامن خواص و عوام

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی که امروزه گردشگران بسیاری را با خرید بلیط هواپیما به سمت اردبیل کشانده و حیرت و تحسین آنان را برمی‌انگیزد، در دوران پادشاهان صفوی از توجه بالایی برخوردار شد، بطوری که جزو یکی از مکان‌های مهم سیاسی و ملی شناخته شد. این مجموعه علاوه بر شیخ صفی الدین اردبیلی، شاه اسماعیل صفوی و همسرش، و نیز کشته شدگان دو جنگ چالدران و شیروان را در آغوش گرم خود گرفته و به خانه ابدی آنان تبدیل شده است. از خواص که بگذریم، مردم عامی نیز در این محل آرامش و امنیت داشتند. گفته می‌شود حتی افراد محکوم به اعدام مانند سلطان حسین خان شاملو برای در امان ماندن و حفظ جان، خود را به این محل می‌رساندند. این مجموعه هنوز هم به بازدید کنندگان خود آرامش را هدیه می‌دهد. کافی است تا با خرید بلیط هواپیما اردبیل سری به این مجموعه بزنید تا از محیط زیبا، معماری بی نظیر، و آرامش حیرت انگیزی که دارد لذت ببرید.

تاریخچه مجموعه

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

خرید بلیط هواپیما اردبیل و بازدید از این مجموعه کافی است تا به عظمت آن و محبوبیت و اهمیت شیخ صفی پی ببرید. مجموعه خانقاه و بقعه شیخ صفی مجموعه‌ای عظیم در ابعادی وسیع است. اما همه این مجموعه در دوران شیخ صفی ساخته نشده و بخشی از آن پس از فوت شیخ و توسط فرزندانش مانند شیخ صدرالدین موسی و خواجه علی سیاهپوش ساخته شد. در ابتدا این مجموعه منزل شیخ بوده و به عنوان خانقاه وی نیز استفاده می‌شد. پس از فوت شیخ، وارثان و مریدان طبق خواسته و وصیت وی، او را در اتاق مجاور خلوتخانه، حوضخانه، و باغچه به خاک سپردند و طبق رسوم بر قبر وی بنایی ایجاد کردند. به مرور زمان، اهمیت و قداست این مکان بیشتر شد و در نتیجه برخی از افراد مهم و سرشناس نیز در این مکان به خاک سپرده شدند تا از برکات وجود شیخ بهره‌مند شوند. با روی کار آمدن شاه طهماسب اول، کلنگ توسعه ساختمان بقعه و افزایش مجموعه زده شد. البته ساخت و ساز بنا صرفا یک پروژه توسعه معمولی نبود و به عرفان شیخ و صوفی گری نیز توجه بسیاری شد. به عنوان مثال اگر با خرید بلیط هواپیما به بازدید این مجموعه بروید، متوجه هفت بخش برای رسیدن به بقعه خواهید شد که به عنوان نشانه‌ای از هفت مرحله عرفان ساخته شده. این هفت بخش توسط هشت دروازه جدا می‌شوند که این هشت دروازه نیز به عنوان هشت نگرش مختلف به صوفی گری ساخته شده‌اند.

مراحل ساخت مجموعه

خرید بلیط هواپیما اردبیل
بلیط هواپیما اردبیل

بسیاری از کارشناسانی که مجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را مورد بررسی قرار داده‌اند، مراحل ساخت این مجموعه را در 4 دوره مختلف دسته بندی کرده‌اند:

مرحله اول ساخت و ساز مجموعه از سال 1300 میلادی آغاز و تا 1349 میلادی ادامه یافت. در این مرحله طرح اولیه بقعه طراحی و تنظیم شده و ساختمان‌های خانقاه، حرم خانه، ساحت، عمارت دارالحفاظ، گنبد الله الله، حیاط میانی، شاه نشین، و چله خانه ایجاد شدند. مرحله دوم بدون فاصله از مرحله اول قرار دارد. این مرحله شامل سال‌های 1349 تا 1544 میلادی است. در این سال‌ها دو مقبره شاه اسماعیل و مادرش، دارالحدیث، شهیدگاه، جنت سرا و حیاط آرامگاه ایجاد شدند. سال‌های 1544 تا 1752 مرحله سوم ساخت و ساز را شامل می‌شود. در این مرحله دروازه شاه عباسی، حیاط باغ و چینی خانه احداث شدند. مرحله چهارم ساخت و ساز مجموعه که آخرین مرحله است، از سال 1752 آغاز و تا قرن بیستم میلادی ادامه داشت. در این مرحله مدرسه، موتورخانه، سرویس‌های بهداشتی و گلخانه به این مجموعه اضافه شدند. این 4 مرحله ساخت و ساز امروزه مجموعه زیبایی را پدید آورده‌اند که گردشگران داخلی و خارجی را وادار به خرید بلیط هواپیما اردبیل و بازدید از این خانقاه و بقعه می‌کند.

قسمت دوم مقاله آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

برای خرید بلیط هواپیما اردبیل و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید