آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم کانادا

0
144
مهاجرت به کانادا
کانادا
آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم کاناداReviewed by سفرستان on Sep 11Rating: 4.5آشنایی با آداب‌ و رسوم مردم کاناداچه بخواهیم چه نخواهیم، کانادا ملتی است که از قراردادهای اجتماعی سفت و سختی تشکیل شده است؛ قراردادها و باید و نبایدهایی که درک و پیروی از آن‌ها برای پیوستن و تطبیق شدن با مردم کانادا، بسیار ضروری است.

اگر تاکنون عنوان این مطلب را در اینترنت جستجو کرده باشید، حتماً می‌دانید که اکثر سایت‌ها توصیف خود را از مردم کانادا با چنین جملات کلیشه‌ای آغاز می‌کنند: «کانادا؛ کشوری است با مردمی مبادی‌ آداب و ..»؛ اما حقیقت این است که چنین توصیفی تکراری، ریشه در واقعیت دارد.

چه بخواهیم چه نخواهیم، کانادا ملتی است که از قراردادهای اجتماعی سفت و سختی تشکیل شده است؛ قراردادها و باید و نبایدهایی که درک و پیروی از آن‌ها برای پیوستن و تطبیق شدن با مردم کانادا، بسیار ضروری است. بدین منظور ما نیز در این مطلب به معرفی برخی از آداب‌ و رسومی که دانستن آن‌ها پیش از خرید بلیط هواپیما کانادا و سفر به این کشور ضروری است، پرداخته‌ایم تا شما عزیزان با آگاهی و پیروی از آن‌ها، از بروز هرگونه رفتاری که ممکن است به سوء تفاهمی منجر شود، خودداری کرده و اقامتی لذت‌بخش و بی‌دردسر را در کشور زیبای کانادا تجربه کنید.

خصوصیات کلی مردم کانادا

آداب و رسوم کانادا
کانادا

کشور کانادا به‌ طورکلی از مردمی فروتن، صبور، رک و مهربان تشکیل شده است. اکثر مردم خوب این کشور با گردشگران رفتاری دوستانه و صمیمی دارند و در روابط با یکدیگر نیز فروتنی، صداقت و همدلی را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند. آن‌ها به خلوت یکدیگر احترام می‌گذارند و اهمیت بسیاری برای فردیت اشخاص قائل هستند. حال ممکن است برخی از مردم کانادا عاری از چنین خصوصیاتی باشند، اما صفات “خوش‌رفتار و خوش کردار” در کانادا به افرادی اطلاق می‌گردد که چنین ویژگی‌هایی را از خود بروز می‌دهند.

جایگاه‌ها و تشریفات در کانادا

خصوصیات مردم کانادا
مردم کانادا

جالب است بدانید که کانادا یکی از تساوی ‌طلب‌ترین کشورهای دموکرات غرب است؛ این بدان معناست که احترام به سلسله‌مراتب جزء ارزش‌های اصلی مردم این کشور محسوب نمی‌شود. بسیاری از مردم کانادا به فردگرایی اهمیت بسیاری می‌دهند و به‌هیچ‌وجه علاقه ندارند که رفتار و شخصیت خود را برای خوشایندی دیگران تغییر دهند؛ در حقیقت مردم کانادا از افرادی که برای جلب رضایت و تائیدیه دیگران، خود را تغییر می‌دهند، بیزار بوده و آن‌ ها را جعلی و ضعیف می‌نامند.

جایگاه‌ها و تشریفات در کانادا
جایگاه‌ها در کانادا

جالب است بدانید که کودکان کانادایی در همان سنین کودکی می‌آموزند که چطور صریح و رک‌گو باشند و چگونه از دوران جوانی، مستقل زندگی کنند. آن‌ها می‌آموزند که چگونه هما‌ن‌طور که راحت با دوستان خود سخن می‌گویند، با بزرگ‌سالان، معلمان و والدین خود مکالمه کنند. این مورد برای کارمندان در محیط کار نیز صدق می‌کند؛ کارکنان در محل کار خود به‌گونه‌ای با یکدیگر تعامل می‌کنند که گویی همگی –از مدیر گرفته تا افراد دون‌ پایه- در یک سطح قرار دارند. اما حال شاید بپرسید که چه کسانی میان عموم مردم کانادا از شأن و منزلت بالایی برخوردارند؟ پاسخ شما سالمندان است. مردم کانادا برای افرادی که بالای 70 سال سن دارند، احترام و ارزش ویژه‌ای قائل‌اند و همواره در برخورد با آن‌ها، نهایت ادب و نزاکت را رعایت می‌کنند.

نگرش مردم کانادا به زمان

نگرش مردم کانادا به زمان
زمان در کانادا

ازآنجایی‌که زمان برای مردم کانادا یکی از باارزش‌ترین ثروت‌های زندگی است، آن‌ها به مدیریت زمان و وقت‌شناسی اهمیت بسیاری می‌دهند. برای مثال وقتی کسی به شما می‌گوید که «در ساعت 3 در منزل من حضور داشته باشید.»، منظور او این است که دقیقاً رأس ساعت 3 آنجا باشید؛ تأخیر بیش از 15 دقیقه توهین مستقیم به میزبان تلقی شده و میهمان باید حتماً دلیل تأخیر خود را به میزبان خویش ارائه دهد. ناگفته نماند همان‌طور که تأخیر نوعی بی‌ادبی به میزبان محسوب می‌شود، تعجیل و زود رسیدن به میهمانی نیز ممکن است عملی ناشیانه و گستاخی تلقی شده و موجب دلخوری میزبان شود. بنابراین بهتر است وقت خود را طوری تنظیم کنید که در قرارهای ملاقات و میهمانی‌ها، حدود 5 دقیقه زودتر سر قرار یا در منزل میزبان خود حضور یابید.

آداب احوالپرسی در کانادا

آداب احوالپرسی در کانادا
احوالپرسی در کانادا

اکثر مردم کانادا هنگامی‌که یکدیگر را برای اولین بار ملاقات می‌کنند، دست یکدیگر را فشرده و خود را معرفی می‌کنند. دوستان نزدیک (مخصوصاً بانوان) ممکن است علاوه بر دست دادن، یکدیگر را برای مدت کوتاهی در آغوش بگیرند. اما بوسیدن تنها برای اعضای خانواده و عشاق جایز است؛ بااین‌حال ممکن است برخی از شهروندان کانادایی – فرانسوی در حین احوالپرسی با یکدیگر، صورت هم نیز را ببوسند.

آداب هدیه دادن

جالب است بدانید که هدیه دادن به غریبه‌ها در کانادا بسیار نادر است، مگر این‌که دریافت‌کننده هدیه برای شما کار ارزشمندی انجام داده باشد و شما به او بدهکار باشید. حتی در زمانی مثل کریسمس که هدیه دادن مرسوم است نیز اهدا هدایا به دوستان دور ضروری نیست و تنها زمانی شما ملزم به این کار هستید که رابطه بسیار نزدیکی با دوست خود یا یکی از اعضای خانواده خویش داشته باشید. گفتنی است که اهدا هدایای گران‌قیمت بدون هیچ مناسبتی ممکن است عملی خوشایند و دلپسند بشمار آید اما به‌هیچ‌وجه مرسوم نیست. همچنین دادن پول نقد به‌عنوان هدیه تنها برای اعضای خانواده رایج است و بهتر است انجام چنین عملی برای دوستان و دیگران صورت نگیرد.

انعام در کانادا

انعام در کانادا
انعام

وقتی در رستورانی غذای خود را میل می‌کنید، حتماً از شما انتظار می‌رود که مبلغی بابت انعام برای پیشخدمت رستوران به ‌جا بگذارید. به خاطر بسپارید که حداقل مبلغی که باید انعام دهید، مبلغی برابر با 15 درصد کل صورت‌حساب غذای شماست. در صورت رضایت از کیفیت غذا و خدمات ارائه‌شده، می‌توانید مبلغ بیشتری را به پیشخدمت انعام دهید. فراموش نکنید که انعام ندادن در رستوران‌های کشور کانادا عملی بسیار توهین‌آمیز است و دلخوری و رنجش کارکنان رستوران و حتی دیگر مشتریان را در پی خواهد داشت. غیر از پیشخدمت رستوران، کارکنان برخی از مشاغل دیگر نیز مثل پیک تحویل پیتزا، راننده تاکسی، آرایشگر و پادوی هتل از شما انتظار دارند که در قبال خدمات خود، انعامی از شما دریافت کنند. اگر در پرداخت انعام سردرگم هستید، نگران نباشید، زیرا ما به‌زودی در وبلاگ سفرستان مطلبی را در این مورد به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

اشارات و حرکاتی ممنوعه در کانادا

اشارات و حرکاتی ممنوعه در کانادا
اشارات ممنوعه در کانادا

برخلاف مردم بسیاری از کشورهای دنیا، مردم کشور کانادا حساسیت زیادی روی حرکات دست و اشارات ندارند؛ اما بااین‌حال برخی از اشارات در تمامی نقاط دنیا شنیع و زننده تلقی می‌شود و کشور کانادا نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای مثال اشاره با انگشت، خمیازه کشیدن در حین گفتگو با دیگران، قرار دادن آرنج روی میز، با دهان باز غذا خوردن، حرف زدن با دهان پر و گرفتن انگشت شست به سمت پایین از مواردی هستند که در تمامی کشورهای غربی توهین‌آمیز و زننده تلقی شده و از انجام آن‌ها باید خودداری کرد.

اقامت در کانادا
کشور کانادا

در کانادا نیز مانند بسیاری از کشورهای غربی، گفتگو در مورد مباحثی نظیر سیاست، مذهب، نژاد و گرایشات جنسی امری زننده و ناخوشایند محسوب می‌شود. هر کانادایی حق این را دارد که گرایشات سیاسی خود را از دیگران پنهان کند و در مورد کاندیدای موردعلاقه خود سخنی به میان نیاورد. ازآنجایی‌که اعتقادات شخصی مردم کانادا باهم متفاوت است، گفتگو و تبلیغ ادیان نیز از مواردی است که باید از آن پرهیز شود تا از بروز هرگونه رنجش و دلخوری جلوگیری گردد. علاوه بر موارد ذکرشده، سقط‌جنین، مسائل مربوط به ایالت متحده، مهاجرت، مجازات اعدام و غیره نیز از جمله مواردی هستند که بهتر است به موضوع بحث مبدل نشوند تا هیچ سوءتفاهم و دلخوری به وجود نیاید. این نکات شاید به نظر ساده بیایند، اما رعایت آن‌ها تا حدود زیادی شکاف فرهنگی ما و مردم کشور کانادا را باریک کرده و کیفیت اقامت شما در این کشور را تا حد زیادی بهبود خواهد بخشید.

منبع: http://www.thecanadaguide.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید