بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرز

مدتی بود که عکس قلعه‌ای بسیار زیبا در میان طبیعتی چشم نواز در فضای مجازی دست به دست شده و ادعا می‌شد این عکس متعلق به ایران و ساوجبلاغ است. این ادعا باعث شد سوالات بسیاری در مورد قلعه و تاریخ آن ایجاد شود. مثلا اینکه چطور قلعه‌ای به سبک معماری اروپایی سر از استان البرز درآورده؟ آیا این قلعه تاریخی است؟

0
144
بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرز
آغشت ساوجبلاغ استان البرز
بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 7Rating: 4.0بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرز - خرید بلیط هواپیما ارزان از اپلیکیشن سفرستانمدتی بود که عکس قلعه‌ای بسیار زیبا در میان طبیعتی چشم نواز در فضای مجازی دست به دست شده و ادعا می‌شد این عکس متعلق به ایران و ساوجبلاغ است. این ادعا باعث شد سوالات بسیاری در مورد قلعه و تاریخ آن ایجاد شود. آغشت ساوجبلاغ استان البرز

آغشت ساوجبلاغ استان البرز

مدتی بود که عکس قلعه‌ای بسیار زیبا در میان طبیعتی چشم نواز در فضای مجازی دست به دست شده و ادعا می‌شد این عکس متعلق به ایران و ساوجبلاغ است. این ادعا باعث شد سوالات بسیاری در مورد قلعه و تاریخ آن ایجاد شود. مثلا اینکه چطور قلعه‌ای به سبک معماری اروپایی سر از استان البرز درآورده؟ آیا این قلعه تاریخی است؟ منتشر شدن عکس این قلعه باعث شد تا نام ساوجبلاغ بار دیگر مورد توجه قرار گیرد. و نگاه گردشگران به سمت ساوجبلاغ و روستای آغشت معطوف شود.

استان البرز و ساوجبلاغ

بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرز
آغشت ساوجبلاغ استان البرز

استان البرز در هفتم تیرماه 1389 به طور رسمی به عنوان سی و یکمین استان ایران شناخته شد. این استان از 4 شهرستان کرج، نظرآباد، طالقان و هشتگرد با مرکزیت کرج تشکیل شده است. کرج از شهرهای شلوغ و پر جمعیت به شمار می‌رود که جاذبه‌های فراوانی دارد. جاذبه‌های کرج عبارتند از: کاخ سلیمانیه- قلعه وکیل- حمام مصباح- برج میدانک- دختر قلعه و قلعه وکیل- حمام مصباح- برج میدانک- دختر قلعه و بسیاری جاذبه‌ها و امامزادگان دیگر است. ساوجبلاغ نیز در استان البرز قرار دارد و از سه بخش مرکزی، نظرآباد و طالقان تشکیل شده است. چشمه‌ها و آبشارهای ساوجبلاغ از جمله دلایلی است که طبیعتگردان و مسافران را وادار به خرید بلیط هواپیما و عزیمت به سمت استان البرز می‌کند.

روستای آغشت

بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرز
آغشت ساوجبلاغ استان البرز

آغشت از روستاهای شهرستان ساوجبلاغ و از توابع بخش چندار است که چند روزی مرکز توجه بسیاری بود. این روستا با جمعیتی حدودا 800 نفره در دهستان برغان قرار گرفته. گفته می‌شود قدمت این روستا به دوران پیش از اسلام بازمی‌گردد و ساکنین و اهالی اولیه آن، گبرها بودند. آغشت در لغت به معنای” آب فراوان” است و از دو بخش” آو” به معنای آب و” غشت” به معنای فراوان و انباشته تشکیل شده؛ و کلمه آغشت اشاره به وجود رودها- چشمه‌ها و بارش‌های فراوانی دارد که در این روستا اتفاق می‌افتد. پوشش گیاهی روستا نیز به لطف حضور دائمی آب، پر از انواع گیاهان و درختان است. البته گون و رگ حضوری پررنگ‌تر از سایر گیاهان در روستا دارند. این پوشش گیاهی و چشمه‌ها و آبشارها، آغشت را به مقصدی عالی برای طبیعت‌گردان تبدیل کرده تا با خرید بلیط هواپیما سری به ساوجبلاغ زده و در کنار طبیعت زیبا، هوایی پاکیزه را تجربه کنند. آب و هوای آغشت نیز بسیار مطبوع  و میهمان نواز است. در فصول سرد، این روستا همانند بسیاری از روستاهای دیگر سرمایی خوشایند را تجربه می‌کند. در فصول گرم نیز برخلاف کلان‌شهرها، آغشت آب و هوای نسبتا خنک و مطبوعی دارد. پس جای تعجب نیست اگر در فصل گرما، شهرنشینان بلیط هواپیما خریده و خود را به آغشت برسانند.

✅ بازدید از مقاله قلعه لیسار تالش
✅ بازدید از مقاله قلعه پشتاب، شهرستان اهر
✅ بازدید از مقاله قلعه مازیار تهران

امکانات و دیدنی‌های آغشت

اگر هوس خرید بلیط هواپیما و سفر در زمستان به آغشت را در سر دارید، به راحتی برنامه سفر خود را بچینید چراکه آغشت دارای گاز شهری است. آب آشامیدنی روستا اما از چشمه‌ای تامین می‌شود که در 17 کیلومتری روستا قرار گرفته است. آغشت گرمابه نسبتا قدیمی‌ای هم دارد که قدمتش به دهه چهل خورشیدی می‌رسد و تا سال‌های 1370 نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه دیواره این گرمابه را مرمت و با آجر تزیین کرده‌اند. چمن ورزشی از دیگر شگفتی‌های روستا است. اغلب در روستاها زمین ورزشی و چمن را مشاهده نمی‌کنیم، اما در آغشت زمین چمن ورزشی بسیار بزرگی را خواهید دید که محل بازی و ورزش کودکان و بزرگسالان است. دو مسجد نیز در روستا قرار دارد که یکی مسجد جامع( فراگیر) آغشت نام دارد و نسبتا بزرگ است. دیگری مسجد ابوالفضل نام دارد که نسبت به مسجد جامع کوچکتر بوده و در کوچه پس کوچه‌های روستا قرار گرفته است. آغشت به مدرسه نیز مجهز است اما فقط تا مقطع ابتدایی! دانش آموزان سطوح بالاتر اگر قصد ادامه تحصیل را دارند باید برای شرکت در کلاس‌های درس به روستاهای اطراف بروند. آغشت خانه بهداشت هم دارد و به اهالی روستا و میهمانانی که با خرید بلیط هواپیما سری به آغشت زده‌اند، خدمات بهداشتی ارائه می‌دهد. روستای آغشت چندین محله شاخص دارد که عبارتند از دربند، پشت محله، سماق داران( به دلیل وجود درختان سماق در این محله به این نام معروف است) و انجیل داران( در این محله درختان انجیر فراوان و بزرگی وجود دارد). لهجه اهالی آغشت لهجه‌ای شبیه اهالی مازندران و طالقان است.

مراسم‌های سنتی روستا

بازدید از آغشت ساوجبلاغ استان البرز
آغشت ساوجبلاغ استان البرز

در روستای آغشت مراسمات سنتی و زیبایی برگزار می‌شود که بسیار جالب هستند و اگر قصد خرید بلیط هواپیما و سفر به آغشت را دارید، بد نیست در ایام برگزاری این مراسمات این کار را انجام دهید تا حال و هوای گذشته روستا را نیز حس کنید.

مراسم ریش سپیدان: مراسمی است که در روزهای اولیه سال( 2 و 3 فروردین) برگزار می‌شود. در این ایام بزرگان روستا اهالی به ویژه جوانان را گرد آورده و در کوی وبرزن به شادباش عید می‌پردازند. سپس نزد خانواده‌ای می‌روند که عزیز تازه در گذشته‌ای دارد. با این کار هم دل داغدار آن خانواده را تسکین داده و هم به جوانان مشق صمیمیت و بودن در کنار یکدیگر در روزهای سخت و ناخوشی را می‌دهند. در پایان، ریش سپیدان در جایی گرد آمده و به بیان مسائل، مشکلات و راه حل‌ها درباره روستا و اهالی می‌پردازند.

سیزده به در: مراسم سیزده به در روستای آغشت کمی متفاوت است. در این روز اهالی روستا با در دست داشتن کیسه زباله در یک دست و بذر گل در دست دیگر به استقبال مسافران و گردشگرانی می‌روند که با خرید بلیط هواپیما میهمان روستای آغشت شده‌اند.

پنج شنبه آخر سال: در آغشت نه تنها مراسم چهارشنبه آخر سال، که مراسم پنج شنبه آخر سال نیز برگزار می‌شود. در این روز، اهالی روستا دور هم جمع شده، آش حلیم می‌پزند و به گپ و گفت می‌پردازند.

قلعه آغشت

چندروزی بود که قلعه‌ای اروپایی در دل ایران، توجه بسیاری را به خود جلب کرده بود. به ویژه این که ادعا می‌شد این دژ در روستایی به نام آغشت قرار دارد. اما این قلعه اروپایی چگونه از ایران سر در آورده و قدمت آن به چه دورانی بازمی‌گردد؟ این قلعه هیچ قدمت و پیشینه تاریخی ندارد و حاصل خوش ذوقی مالک آن است که تصمیم گرفته ویلایی در سبک قلعه‌های اروپایی در منطقه خوش آب و هوای آغشت بسازد. مالک ویلا تهرانی است و حدود ده سالی می‌شود که این دژ را ساخته و توانسته در فضای مجازی غوغایی به پا کند و  بسیاری را وادار به خرید بلیط هواپیما و سفر به آغشت کرده است.

راه‌های رسیدن به روستا بسیار است اما اگر می‌خواهید از طبیعت بکر روستا استفاده کنید، کافی است با خرید بلیط هواپیما خود را به کرج برسانید. سپس به محله رجایی شهر( گوهردشت) رفته و جاده آتشگاه را بیابید. از طریق این جاده به روستای آغشت خواهید رسید. مسیر دوم نیز از طریق کرج است. در اتوبان کرج- قزوین به تابلوی کردان برخواهید خورد. پس از دیدن این تابلو از سمت راست به کردان بروید و پس از آن مسیر برغان را پیش بگیرید تا به روستای آغشت برسید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید