آنتالیا یا استانبول؟ کجا بریم؟

فرصت‌های محدودی که اکثر ما ایرانی‌ها برای سفر به خارج داریم ما را با گزینه‌های بسیار کمی پیش‌رو می‌کنند. جدا از پروسه اخذ ویزا، اغلب سفرهای اروپایی پرهزینه و وقت‌گیر هستند برای همین درصد زیادی از گردشگران کشور ترجیح می‌دهند با خرید بلیط هواپیما ترکیه به این کشور سفر کنند.

0
145
آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول
آنتالیا یا استانبول؟ کجا بریم؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 14Rating: 4.5آنتالیا یا استانبول کدام یکی مقصد مناسبتری برای گردشگران هستند.آنتالیا یا استانبول به طور کلی علاقه و اشتیاق معیار اصلی برگزیدن مقصد بلیط هواپیما است ولی وقتی صحبت درباره انتخاب بین آنتالیا یا استانبول باشد سخت می شود.

آنتالیا یا استانبول؟

این روزها سفر به یکی از لذتبخش ترین برنامه های زندگی افراد تبدیل شده و حس خوب و نابی را در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد. اما سفر کردن شرایط خاص خود را دارد و نیاز به هزینه و گاهی اوقات دریافت ویزای کشور مقصد را می طلبد. و اما برای ما ایرانیان فرصت‌های محدودی برای سفر به خارج وجود دارد و ما را با گزینه‌های بسیار کمی پیش‌رو می‌کند. جدا از پروسه اخذ ویزا، اغلب سفرهای اروپایی پرهزینه و وقت‌گیر هستند برای همین درصد زیادی از گردشگران کشور ترجیح می‌دهند با خرید بلیط هواپیما به مقصد ترکیه به این کشور سفر کنند. مزیت‌های سفر به ترکیه فقط به این موارد محدود نمی‌شود، ترکیه به سبب قرابت فرهنگی دو کشور، لباس‌های باکیفیت، مدرنیته بودن برخی شهرها و همسایگی‌اش جزو پرطرفدارترین مقاصد گردشگری ایرانی‌ها به حساب می‌آید اما همان‌طور که گفتیم فرصت‌های محدود دست و بال گردشگران را بسته‌اند و گشت‌وگذار در کلان ‌شهرهای ترکیه مستلزم هزینه و زمان زیادی است. اکثر گردشگران در انتخاب بین دو شهر استانبول و آنتالیا گیر می‌کنند به همین دلیل مجبورند با دقت و تحقیق فراوان یکی از این شهرهای پرگردشگر را انتخاب کنند، اما چه دلایلی شما را مجاب به خرید بلیط هواپیما استانبول یا آنتالیا می‌کند؟

معرفی کلی دو شهر

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

به طور کلی علاقه و اشتیاق معیار اصلی برگزیدن مقصد بلیط هواپیما است ولی وقتی صحبت درباره انتخاب بین استانبول یا آنتالیا باشد از نقش معیارهای دیگر نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. گرچه استانبول و آنتالیا جزو زیباترین و پرگردشگرترین شهرهای ترکیه هستند ولی هر کدام دنیای متفاوتی دارند. شهر هفت تپه ترکیه پر از ماجراجویی‌های تاریخی و تباین بافت مدرنیته و دیرینه شهر است و آنتالیا هیجان و آرامش را جزو جدایی‌ناپذیر سفرتان می‌کند. کدام را می‌پسندید؟ گشت و گذار در شلوغی کوچه‌ پس کوچه‌های قدیمی استانبول و لذت از معماری‌های مساجد، کلیساها و کاخ‌های باشکوه دوران عثمانی یا آفتاب‌گیری در سواحل شنی آنتالیا و دل سپردن به طبیعت آرامش‌بخشش؟

معیارها

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

استانبول و آنتالیا با اینکه شهرهای نام‌آشنایی هستند ولی هر کدام مزیت‌هایی نسبت به یکدیگر دارند، برای همین بهتر است قبل از اینکه بلیط هواپیما استانبول یا آنتالیا بخرید با ادامه مطلب ما همراه باشید و معیارهایتان را اولویت‌بندی کرده و در پایان با خیالی تقریبا راحت بلیط هواپیما را به مقصد مورد نظرتان ثبت کنید. با جمع‌آوری نظرسنجی سایت‌های مختلف به این نتیجه رسیدیم که تفاوت‌های این دو شهر تنها به بافت شهریشان ختم نمی‌شود. اولین نکته‌ای که باید در نظر گرفت هدف از سفر است، باید بلیط هواپیمایتان را بسته به این که هدفتان خرید، تفریح، طبیعت‌گردی یا کلا اشتغال و اقامت در یکی از این شهرها باشد، انتخاب کنید.

فصل سفر

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

زمستان فصل مناسبی برای سفر به آنتالیا نیست، بارندگی‌های این موقع از سال سفر را تبدیل به کابوس می‌کنند ولی با وجود سردی هوا در استانبول چیز زیادی از دست نمی‌دهید و همچنان می‌توانید در بخش‌های مختلف شهر بگردید. گرمای طاقت‌فرسای ماه‌های دیگر سال بحث داغ گردشگران آنتالیا بوده و در ماه‌های جولای و آگوست، شاهد گرم‌ترین روزهای آنتالیا هستیم، در حالی که خیابان‌های استانبول خلوت‌تر از همیشه می‌شوند. به هر حال در صورت رزرو بلیط هواپیما آنتالیا در فواصل بین ماه سپتامبر و ژوئن با گرمی هوا مشکل چندانی نخواهید داشت و برعکس از سواحل و جزایر شهر بیش‌ترین لذت را خواهید برد.

استانبول شلوغ‌تر است

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

با اینکه استانبول یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌رود ولی جمعیت زیاد اهالی، مهاجران و گردشگران آن را تبدیل به یکی از شلوغ‌ترین شهرهای دنیا کرده است. پایتخت‌نشینان بهتر از همه شرایط استانبول را درک می‌کنند، ترافیک‌های شدید و خسته‌کننده، رانندگی‌های نه‌چندان خوب و انبوه جمعیت همه را کلافه می‌کنند ولی در مقابل آنتالیا شهری آرام است که برای فرار از شلوغی‌های شهر می‌توان به آن‌جا پناه برد و در سواحلش به گشت‌وگذار و استراحت مشغول شد و یا آفتاب‌گیری در سواحل را با شنا در اطراف جزایر جایگزین کرده و خلوت و سکوت بیش‌تری را تجربه کرد.

استانبول مناسب برای خرید

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

این اواخر خرید از ترکیه بین گردشگران ایرانی بسیار باب شده و تنوع و کیفیت اجناس ترک به چنین محبوبیتی دامن زده‌اند. استانبول نه تنها بین ایرانیان بلکه در کل دنیا جزو شهرهایی به حساب می‌آید که بهشت عاشقان خرید تلقی می‌شود بنابراین از این جهت نمی‌توان آنتالیا را با استانبول مقایسه کرد. نام استانبول با مد و فشن گره خورده و نمی‌توان چنین چیزی را نادیده گرفت، از عاشقان خرید بپرسید، آن‌ها عاشق مراکز خرید بیش‌تر و بزرگ‌تر، قیمت‌های مناسب‌تر و تنوع بیش‌تر هستند و چنین معیارهایی به وضوح در بازارها و مراکز خرید استانبول به چشم می‌آید. گرچه حتی اگر هدفتان از سفر به استانبول چیز دیگری باشد باز هم وسوسه خرید رهایتان نمی‌کند.

اهالی آنتالیا روشن‌فکرتر هستند

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

تجربه گردشگران ترکیه و استانداردهای زندگی اجتماعی نشان‌دهنده این است که شهر آنتالیا نسبت به استانبول با ذهنی باز از مهمانانش میزبانی می‌کند و علت این امر را می‌توان به پای تنوع فرهنگی زیاد و متفاوت استانبول گذاشت. به واسطه نزدیکی فرهنگی ترکیه با کشورمان برخی از گردشگران در شهرهایی با فرهنگ نزدیک به فرهنگ اروپایی راحت نیستند به همین جهت استانبول مقصد مناسبی برای آن‌ها می‌باشد، صدالبته که روشن‌فکری در این موارد خلاصه نمی‌شود ولی اشاره به گوشه‌ای از آن خالی از لطف نیست. شهر آنتالیا برای سفرهای مجردی، دوستانه یا عاشقانه حرف ندارد اما توصیه ما برای آن دسته از عزیزانی که به همراه خانواده سفر می‌کنند این است که به جای سفر به آنتالیا، استانبول را انتخاب کنند.

تور آنتالیا گران‌تر است

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

با وجود تابستان‌های گرم و دمای بالای 45 درجه، آنتالیا ترجیح خیل عظیمی از گردشگران است و در نتیجه تورهای سفر به این شهر گران‌تر از استانبول می‌شود. این شهر ساحلی با هتل‌های لوکس، رستوران‌های رویایی، پارک‌های آبی متنوع و قایق‌های تفریحی هزینه‌های بیش‌تری نسبت به استانبول در پی دارد. گرچه اجاره خانه و حمل و نقل عمومی در آنتالیا نسبت به استانبول مناسب‌تر بوده و هاستل‌ها و مهمان‌سراهای شهر جزو ارزان‌ترین مراکز اقامتی آنتالیا به حساب می‌آیند اما هزینه‌های خوراک و پوشاک در دو شهر تقریبا یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارند.

معیارهای دیگر

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

شلوغی شهرها زمینه مناسبی برای ناامنی فراهم می‌کنند و از طرفی مهاجرپذیری شهری مثل استانبول به این قضیه بیش‌تر دامن زده است برای همین شهر ساحلی آنتالیا در خصوص امنیت از وضعیت بهتری نسبت به استانبول برخوردار است. از سویی مردم آنتالیا به واسطه پربازدید بودن شهرشان با زبان انگلیسی آشنایی بیش‌تری دارند و از این جهت در ارتباط با آن‌ها مشکل چندانی نخواهید داشت. ناگفته نماند که فرصت‌های شغلی در استانبول نه تنها نسبت به بقیه شهرهای ترکیه بلکه در بین کشورهای همسایه هم بیش‌تر است، بنابراین کسانی که سفرشان را در پی درآمدزایی با شغل‌های پاره وقت برنامه‌ریزی کرده‌اند، بهتر است برای رزرو بلیط هواپیما استانبول اقدام کنند.

آنتالیا یا استانبول کجا بریم
آنتالیا یا استانبول

در کلام آخر باید بگوییم اگر طبیعت، سواحل، تفریحات هیجانی و هتل‌های لوکس آنتالیا نبود تنها مزیت سفر به این شهر آرامش و خلوتی بود که برخی از ما به دنبالش هستیم، حال آنکه استانبول چیزی فراتر از بافت شهری و موقعیت جغرافیایی را صاحب است، فرهنگ متنوع و غنی استانبول، نایت لایف‌های خاطره‌انگیز شهر، تمایز بخش اروپایی و آسیایی، معماری‌های شگفت‌انگیز بناها، شب‌های رویایی بوغاز و سینماهای شهر دنیای رویایی‌تری نسبت به آنتالیا دارند. در استانبول جاذبه‌ها، پارک‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز خرید و موزه‌های بیش‌تری نسبت به آنتالیا وجود دارد. به بیانی ساده اگر هزینه سفر برایتان مهم نیست و به قصد تفریح در سواحل به ترکیه سفر نمی‌کنید بی هیچ چون و چرایی بلیط هواپیما استانبول را رزرو کنید و قدم در رویای بی‌پایان استانبول بگذارید. در ادامه می توانید مقاله خواندنی 10 موزه شگفت انگیز استانبول را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید