سفر به کرمانشاه و بازدید از آنوبانی‌نی، سرپل ذهاب

مسافرت به مکان‌های تاریخی و بازدید از آثار باستانی در نوع خود تفریحی بسیار خاص و ناب است. این‌گونه مسافرت‌ها، علاوه بر جنبه تفریحی، جنبه آموزشی نیز دارند چراکه اطلاعات مفید و جالب بسیاری را در اختیار قرار می‌دهند. کرمانشاه، یکی از شهرهای زیبا ایران است که مکان‌های تاریخی بی‌نظیر، با داستان‌های جالبی را به همراه دارد. یکی از مکان‌هایی که در صورت خرید بلیط هواپیما کرمانشاه حتماً باید بازدید کرد، آنوبانی‌نی است.

0
96
بازدید از آنوبانی‌نی کرمانشاه
آنوبانی‌نی کرمانشاه
سفر به کرمانشاه و بازدید از آنوبانی‌نی، سرپل ذهابReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 9Rating: 4.0سفر به کرمانشاه و بازدید از آنوبانی‌نی، سرپل ذهاب - خرید بلیط هواپیما کرمانشاهمسافرت به مکان‌های تاریخی و بازدید از آثار باستانی در نوع خود تفریحی بسیار خاص و ناب است. این‌گونه مسافرت‌ها، علاوه بر جنبه تفریحی، جنبه آموزشی نیز دارند چراکه اطلاعات مفید و جالب بسیاری را در اختیار قرار می‌دهند. کرمانشاه، یکی از شهرهای زیبا ایران است که مکان‌های تاریخی بی‌نظیر، با داستان‌های جالبی را به همراه دارد. یکی از مکان‌هایی که در صورت خرید بلیط هواپیما کرمانشاه

آنوبانی‌نی، سرپل ذهاب

مسافرت به مکان‌های تاریخی و بازدید از آثار باستانی در نوع خود تفریحی بسیار خاص و ناب است. این‌گونه مسافرت‌ها، علاوه بر جنبه تفریحی، جنبه آموزشی نیز دارند چراکه اطلاعات مفید و جالب بسیاری را در اختیار قرار می‌دهند. کرمانشاه، یکی از شهرهای زیبا ایران است که مکان‌های تاریخی بی‌نظیر، با داستان‌های جالبی را به همراه دارد. یکی از مکان‌هایی که در صورت خرید بلیط هواپیما کرمانشاه حتماً باید بازدید کرد، آنوبانی‌نی است. شاید نام این مکان را خیلی کمتر و یا اصلاً نشنیده باشید. همان‌طور که می‌دانید، سرپل ذهاب یکی از شهرستان‌های کرمانشاه است که آثار باستانی متعددی را در خود جای داده است و مطمئناً، نام این شهرستان را اخیراً به دلیل حوادث ناگوار زلزله زیاد شنیده‌اید. در ادامه با ما همراه باشید تا با این جاذبه‌ی دیدنی بیشتر آشنا شوید.

کتیبه آنوبانی‌نی

بازدید از آنوبانی‌نی کرمانشاه
آنوبانی‌نی کرمانشاه

بسیاری از ایرانیان سرپل ذهاب را به عنوان مقاصد سفری خود، به خصوص در ایام نوروزی انتخاب می‌کند و بلیط هواپیما کرمانشاه را برای سفر به این شهرستان خریداری می‌کنند. هرچند سرپل ذهاب در هر زمان جذابیت خاص خودش را دارد و از لحاظ ارزش تاریخی همیشه جزو بهترین‌های ایران است.  از نظر تاریخ‌شناسان و متخصصان در این زمینه، مشهورترین اثر تاریخی سرپل ذهاب، کتیبه آنوبانی‌نی می‌باشد. این سنگ نوشته با قدمت 4800 سال یکی از قدیمی‌ترین سنگ‌نوشته‌های ایران است و نامش را از پادشاه لولوبی گرفته است. تمدن هزار ساله کرمانشاه به روی این کتیبه مصور گردیده است.

تصویر آنوبانی‌نی

بازدید از آنوبانی‌نی کرمانشاه
آنوبانی‌نی کرمانشاه

به روی این پرده نقش برجسته‌ای زیبا حکاکی شده است که تمامی بازدیدکنندگان و خریداران هواپیما کرمانشاه از مشاهده آن به وجد می‌آیند. در این تصویر شاه ” آنوبانی‌نی” را مشاهده می‌کنید که مقابل الهه ایشتار، کسی که او را مقابل دشمنان پیروز کرد، ایستاده و پایش را به روی بدن دشمن نهاده است. ایشتار در این تصویر نیزه‌ای بر دست گرفته است که گویی با طنابی که در دست دارد، قصد بستن گردن اسیری دیگر را دارد. همچنین، در این عکس علاوه بر تصویر شاه و ایشتار، 9 اسیر عریان نیز وجود دارند.

نقش برجسته آنوبانی‌نی

خرید بلیط هواپیما کرمانشاه
بلیط هواپیما کرمانشاه

یک دبیرستان دخترانه در شهرستان سرپل ذهاب، نقش برجسته آنوبانی‌نی را نگه‌داری می‌کند. اگر بلیط هواپیما کرمانشاه را خریداری کرده و به بازدید از نقش برجسته آنوبانی‌نی بروید، سنگ نوشته‌ای در زیر این نقش برجسته قرار دارد که به خط اکدی نوشته شده است.  ترجمه این نوشته چنین است: “پادشاه قادر، آنوبانی‌نی، پادشاه لولوبی نقش ایشتار و نقش خود را در کوه باتیر عرف نموده است. هرکسی که این لوح و این نقش‌ها را محو نماید، به نفرین آنوتروم، آنو، بلیت، بل، ایشتار، رامان، شمش وسین گرفتار گردد و یا دو نسل او بر باد رود.

لولابی‌ها پیش از مادها و پارس‌ها (آریایی‌ها)، از خویشاوندان زاگرس‌نشین بودند و 408 سال پیش زندگی می‌کرده‌اند. این کتیبه باستانی حداقل دوهزار سال قدیمی‌تر از کتیبه داریوش است و به همین سبب، یکی از قدیمی‌ترین نقش‌های برجسته کشور محسوب می‌شود.

شرح تصویر نقش برجسته آنوبانی‌نی

کتیبه آنوبانی‌نی با 16 متر ارتفاع از سطح زمین قرار گرفته و دور از معرض دسترسی آسان قرار گرفته است. به همین دلیل در طول سالیان سال سالم مانده است. درصورتی که بلیط هواپیما کرمانشاه را خریداری کنید، با بازدید از نقش برجسته، شاهد تخریباتی در این اثر باستانی خواهید شد. اما متأسفانه، در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ترکش‌هایی که به آن اصابت کرده‌اند، حدود 30 درصد از بنا را مصدوم نموده و بیشترین آسیب را به آن زده‌اند. در این نقش تصویر برجسته آنوبانی‌نی به همراه الهه نی‌نی و 9 اسیر وجود دارد. قشری که نقششان در آن تصویر حک شده است، به دو قسمت تقسیم می‌شوند. آنوبانی‌نی در حالی‌که پایش را روی سینه اسیری نهاده و در دست چپش کمان و نیزه نگه داشته و به روی سینه‌اش گذاشته است، و در دست راستش تبر دارد، در قسمت بالا و سمت چپ قرار گرفته است. الهه نی‌نی با لباسی که شانه راستش را نپوشانده ، مقابل شاه ایستاده است. تمامی اسیران در این تصویر برهنه هستند و تنها یکی از آن‌ها کلاه بر سر دارد.

شباهت کتیبه آنوبانی‌نی و بیستون

ازآنجایی‌که شباهت‌هایی میان دو کتیبه وجود دارد و هر دو در یک شاه‌راه ارتباطی باستانی قرار گرفته‌اند، برخی از کسانی که بلیط هواپیما کرمانشاه را خریداری کرده و به بازدید از این کتیبه‌ها آمده‌اند، معتقد هستند داریوش کتیبه بیستون را با الهام از آنوبانی‌نی در دل بیستون حک کرده است. از شباهت‌های میان کتیبه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد که در هر دو کتیبه تعداد اسرا 9نفر است، پادشاهان فاتح مصور گردیده‌اند، دست اسیران از پشت بسته شده و قدشان از پادشاه کوتاه‌تر است، الهه‌ها با در دست داشتن حلقه نقش نماینده خدا را دارند و در هر دو نقش پادشاهان پا به روی سینه یکی از اسرا گذاشته‌اند.

از تفاوت‌های این دو کتیبه نیز می‌توان چنین بیان کرد که، در نقش برجسته لولوبی اسرا در دو صف و در کتیبه بیستون در یک صف قرار گرفته‌اند. در کتیبه بیستون اسرا لباس دارند ولی در آنوبانی‌نی همگی عریان هستند. در بیستون الهه فروهر در بالای نقش حکاکی شده و هیچ نقشی ندارد، اما در آنوبانی‌نی الهه ایشتار با دست خود اسرا و دشمنان را به پادشاه تقدیم می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما کرمانشاه و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید