اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

تمایل به رزرو بلیط هواپیما و اقامت و تحصیل در ترکیه در سال های اخیر با افزایش قابل توجهی در سطح جهانی روبرو شده است. این امر بیش تر به خاطر موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا اتفاق افتاده ولی برای متقاضیان ایرانی سال هاست که ترکیه مقصد محبوبی برای زندگی و تحصیل به شمار می رود.

0
61
اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه
اخذ ویزای تحصیلی ترکیهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 25Rating: 4.0ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه.ویزای تحصیلی ترکیه به خاطر قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا برای متقاضیان ایرانی سال هاست که مقصد محبوبی برای زندگی و تحصیل به شمار می رود.

ویزای تحصیلی ترکیه

تمایل به رزرو بلیط هواپیما و اقامت و تحصیل در ترکیه در سال های اخیر با افزایش قابل توجهی در سطح جهانی روبرو شده است. این امر بیش تر به خاطر موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا اتفاق افتاده ولی برای متقاضیان ایرانی سال هاست که ترکیه مقصد محبوبی برای زندگی و تحصیل به شمار می رود؛ نزدیکی ترکیه به ایران و پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به کشورهای اروپایی زمینه ساز این انتخاب بوده است. به غیر از دانشجویان و محصلان «جمهوری ترک قبرس شمالی»، اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای بقیه شهروندان دنیا از جمله ایران که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، ضروری است. در ادامه این مطلب سفرستان به سوالات و ابهامات مربوط به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه پرداخته ایم تا با شرایط آن آشنا شوید.

چه کسانی از اخذ ویزای تحصیلی معاف هستند؟

  • دانشجویان بین المللی که تحصیلات دبیرستان خود را در ترکیه به اتمام رسانده اند و قصد تحصیل در دوره لیسانس یا فوق لیسانس را دارند.
  • دانش آموزان و دانشجویانی که والدین آن ها با داشتن ویزای کار در ترکیه اقامت می کنند.
  • دارندگان کارت آبی اقامت
  • شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چیست؟

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه

کسب اطلاعات لازم درباره تحصیل در ترکیه قدم اولی است که هر متقاضی باید بردارد، به همین جهت بررسی شرایط پذیرش در هر رشته و دانشگاه، هزینه های تحصیل و زندگی در اولویت قرار دارند. این کشور دارای ۱۰۴ دانشگاه دولتی و ۶۴ دانشگاه خصوصی است که در برخی از آن ها دروس مربوطه به زبان انگلیسی ارائه می شوند، از جمله دانشگاه تِد، دانشگاه کوچ، دانشگاه آیدین و برخی دانشگاه های دیگر. آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه سالانه ۲ بار برگزار می شود و دانشجو بعد از اخذ نمره قبولی می تواند برای صدور ویزا اقدام کند.

طول دوره های تحصیلی در ترکیه چقدر است؟

تحصیل در مقاطع متوسطه و ابتدایی در ترکیه رایگان است و این دوره ۸ سال طول می کشد. طول مقطع دبیرستان نیز ۴ سال بوده و در تمام این ۱۲ سال دروس به زبان ترکی تدریس می شوند مگر اینکه مدارس بین المللی را برای کودکان خود انتخاب کنید که در این صورت زبان آموزش انگلیسی بوده و شهریه بالایی برای تحصیل در آن ها دریافت می شود. معمولا تحصیل در دوره کارشناسی ۴ سال، فوق لیسانس ۲ سال و دکتری ۳ تا ۵ سال طول می کشد.

✅ بازدید از مقاله تعیین وقت سفارت ترکیه

اخذ پذیرش از دانشگاه به چه صورت است؟

متقاضی چه قصد تحصیل در دانشگاه یا شرکت در یک دوره آموزشی و یا کارآموزی را داشته باشد بایستی در مرحله اول اخذ ویزا، نامه پذیرش دانشگاهی در ترکیه را ارائه دهد. بنابراین برای تحصیل در دانشگاه باید بعد از انتخاب دانشگاه مدنظر خود، مدارک لازم برای پذیرش را ارائه دهد که این مدارک برای تحصیل در مقطع کارشناسی شامل فرم پذیرش، دیپلم دبیرستان، سوابق تحصیلی، نامه انگیزه، مدرک زبان، مدرک بورسیه تحصیلی (در صورت وجود) و مدرکی دال بر پرداخت شهریه بوده و باید برای دانشگاه موردنظر ارسال شوند.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد، اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه با تکمیل پروسه هایی شامل اخذ پذیرش از دانشگاه، آماده سازی مدارک، تکمیل فرم ها و مصاحبه انجام می گیرد. یعنی برای اخذ هر نوع ویزای ترکیه باید ابتدا فرم آنلاین درخواست ویزا را تکمیل کرد و منتظر دریافت زمان مصاحبه شد. یکی از توصیه های اساسی در مورد اخذ ویزا اقدامِ به موقع آن است تا از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری شود. بنابراین ایده آل ترین زمان، ۶۰ روز قبل از عزیمت به ترکیه بوده و یک ماه قبل از سفر نیز حداقل ترین بازه زمانی برای انجام این پروسه ها در نظر گرفته شده است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چیست؟

پاسپورت معتبر

۴ قطعه عکس پاسپورتی

نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه

مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی

مدرک سوء پیشینه کیفری

بیمه سلامت پزشکی

مصاحبه برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به چه صورت است؟

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه

متقاضی باید در روز مصاحبه به همراه مدارک خود به سفارت یا کنسولگری ترکیه مراجعه کند و مصاحبه کوتاهی با کارمند (آفیسر) سفارت داشته باشد که این سوالات پیرامون سفر و اهداف سفری او خواهد بود. باید به خاطر داشت که به همراه نداشتن یکی از مدارک باعث ریجکت شدن متقاضی می شود و متقاضی باید دوباره تمامی این مراحل را از سر بگیرد.

شرایط تمدید اقامت تحصیلی ترکیه چیست؟

اولین مرحله بعد از اخذ ویزای تحصیلی و سفر به کشور ترکیه، مراجعه به نزدیک ترین اداره پلیس محلی و سپس درخواست اقامت از اداره مهاجرت این کشور است. دانشجو پس از دریافت «ایکامت» یا اقامت می تواند برای خود حساب بانکی باز کند و از خدمات شهروندی ترکیه بهره مند شود. در نهایت باید ۶ هفته قبل از تاریخ انقضای ویزا برای تمدید آن به اداره مربوطه مراجعه کند.

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه چقدر است؟

دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه شوند از مزایای متفاوتی بهره مند خواهد شد. از جمله اینکه اسکان در خوابگاه های دولتی و شهریه دانشگاه برای آن ها رایگان بوده و هزینه بلیط هواپیما ترکیه و خدمات درمانی به دانشجو پرداخت می شود. داشتن رزومه قوی، مقالات متعدد و نمرات بالا ملاک انتخاب بورسیه های دانشگاه ها هستند. در صورت نداشتن بورسیه، هزینه تحصیل بسته به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه متفاوت بوده و هزینه زندگی در ترکیه نیز به سبک زندگی هر شخص بستگی خواهد داشت.

در ادامه می توانید با مراحل خرید ملک در ترکیه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید