همه‌چیز در مورد اخذ ویزای عراق

همسایه غربی ایران یعنی کشور پهناور عراق، یکی دیگر از کشورهای مورد توجه در خاورمیانه است. این کشور پهناور و باستانی دارای تاریخ غنی بوده و در میان گردشگران مخصوصاً گردشگران مذهبی و شیعیان بسیار محبوب می‌باشد.

0
127
شرایط اخذ ویزای عراق
اخذ ویزای عراق
همه‌چیز در مورد اخذ ویزای عراقReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 10Rating: 4.5اخذ ویزای عراق و مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای کشور عراق.اخذ ویزای عراق برای شهروندان ایرانی دارای پیچیدگی‌هایی که هنگام دریافت ویزای کشورهای اروپایی با آن‌ها روبرو می‌شوند نبوده و دریافت آن نسبتاً آسان‌تر است.

اخذ ویزای عراق

همسایه غربی ایران یعنی کشور پهناور عراق، یکی دیگر از کشورهای مورد توجه در خاورمیانه است. این کشور پهناور و باستانی دارای تاریخ غنی بوده و در میان گردشگران مخصوصاً گردشگران مذهبی و شیعیان بسیار محبوب می‌باشد. لازم به ذکر است که هر ساله، مخصوصاً در ماه‌های محرم و صفر که ماه‌های عزاداری سالار شهیدان امان حسین (ع) است، کشور عراق پذیرای جمعیت عظیمی از شیعیان می‌باشد. البته چه با هدف گردشگری و چه با هدف مذهبی، باید بدانید که برای سفر به عراق نیازمند اخذ ویزای عراق خواهید بود. در همین راستا و در قالب این مطلب تصمیم گرفتیم تا در صورت ممکن تمامی نکات مربوط به ویزای عراق را برای خوانندگان سایت سفرستان توضیح دهیم تا اگر روزی قصد تهیه بلیط هواپیما عراق و سفر به این کشور را داشتید، بتوانید با خواندن این مطلب تمامی نکات لازم را دانسته و با اطلاعات قبلی هرچه بیشتر نسبت به اخذ ویزا اقدام کنید.

دریافت روادید عراق

ویزای عراق برای شهروندان ایرانی دارای پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که معمولاً هنگام دریافت ویزای دیگر کشورها مخصوصاً کشورهای اروپایی با آن‌ها روبرو می‌شوند، نبوده و دریافت آن نسبتاً آسان‌تر است. ویزای عراق برای علاقه‌مندان به دیدار از کشور عراق چه با هدف گردشگری و چه با هدف مذهبی به دو صورت انفرادی و گروهی صادر می‌شود. لازم به ذکر است اشخاصی که هر کدام به صورت جداگانه ویزای انفرادی عراق را دریافت کرده‌اند قادر خواهند بود تا به صورت گروهی از این کشور دیدار به عمل بیاورند.

✅ بازدید از مقاله نکات بهداشتی برای سفر به عراق

ویزای انفرادی عراق

شرایط اخذ ویزای عراق
اخذ ویزای عراق

همان‌طور که از اسم این نوع ویزا مشخص است، ویزای انفرادی عراق برای هر فرد به صورت جداگانه صادر شده و فرد متقاضی خواهد توانست به صورت انفرادی و در هر زمان که خواست به کشور عراق سفر کند. البته باید در نظر گرفت که ویزای انفرادی عراق تنها 3 ماه اعتبار داشته و شخص درخواست دهنده ویزای انفرادی عراق تنها قادر خواهد بود در طول این سه ماه یک تنها یک بار به کشور عراق وارد شده و از آن خارج شود.

این بدان معنی است که در صورت باقی ماندن از اعتبار ویزا نیز، فرد مورد نظر قادر نخواهد بود پس از خارج شدن از عراق، دوباره به این کشور وارد شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای انفرادی عراق

  • گذرنامه ایرانی که باید حداقل ۶ ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
  • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
  • دو قطعه عکس پرسنلی با پس زمینه سفید

چگونه ویزای انفرادی عراق را دریافت کنیم؟

شرایط اخذ ویزای عراق
اخذ ویزای عراق

همان‌طور که گفته شد، دریافت ویزای عراق کار سختی نبوده و شما قادر خواهید بود تا با در دست داشتن مدارک گفته شده در بالا، ویزای انفرادی عراق را دریافت کنید. اگر هدف شما از بازدید از عراق زیارتی باشد حتماً نیاز نیست که از سفارت این کشور وقت قبلی بگیرید، بلکه تنها نیازمند مراجعه به کارگزاری امور زیارتی در استان تهران بوده و باید مدارک خود را به این کارگزاری تحویل دهید.

البته اگر هدف شما از سفر به عراق گردشگری باشد، بهتر است برای دریافت ویزای عراق از سفارت این کشور وقت قبلی گرفته و مدارک خود را به صورت مستقیم به این سفارت تحویل داده و سپس برای قبولی و یا رد ویزای انفرادی عراق صبر کنید.

پس از ارائه مدارک مورد نیاز به کارگزاری امور زیارتی در تهران و یا سفارت عراق، مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای عراق با توجه به مدارک شما و زمان مراجعه شما به سفارت و اقدام به دریافت ویزا، متغیر خواهد بود. با این حال می‌توان گفت که تأیید یا عدم تأیید درخواست ویزای شما در 2 الی 4 روز مشخص خواهد شد.

ویزای گروهی عراق

این نوع ویزا که معمولاً در تورهای زیارتی رایج می‌باشد، پس از ارائه مدارک مورد نیاز، افراد مورد نظر باید به صورت گروهی و به عنوان یک کاروان زیارتی وارد عراق شوند و ورود این افراد به صورت جداگانه و انفرادی به این کشور ممکن نخواهد بود. مدارک مورد نیاز ویزای گروهی عراق نیز دقیقاً همانند مدارک مورد نیاز ویزای انفرادی عراق برای تک تک اعضای کاروان بوده و فرقی ندارد. اعتبار و مدت زمان مجاز برای اقامت در این کشور نیز همانند ویزای انفرادی عراق خواهد بود.

نکته: پس از دریافت ویزای انفرادی و یا گروهی عراق و ورود به این کشور تنها مجاز خواهید بود تا به مدت 30 روز در این کشور اقامت کنید.

انواع دیگر ویزای عراق

علاوه بر ویزای زیارتی و گردشگری عراق انواع دیگری از ویزای عراق وجود دارند که برای دریافت این نوع ویزاها باید مستقیماً به سفارت این کشور در تهران رجوع کنید. از بین این نوع ویزاها می‌توان به ویزای اعتیادیه و ویزای متعدده اشاره کرد. این نوع ویزاها ویزاهای تجاری بوده و مخصوص افرادی هستند که قصد شروع پروژه‌ای را در این کشور دارند. ویزای اعتیادیه و متعدده عراق هر دو ویزای تجاری بوده و فرق آن‌ها در میزان اعتبار و امکان ورود و خروج آن‌هاست.

ویزای اعتیادیه معمولاً سه ماه اعتبار دارد در صورتی که ویزای متعدده دارای اعتبار سه ماهه، شش ماهه و یک ساله با توجه به پروژه‌ای است که فرد متقاضی در نظر دارد آن را در کشور عراق به انجام برساند. همچنین لازم به ذکر است پس از اخذ ویزای اعتیادیه تنها قادر خواهید بود یک بار به این کشور ورود و خروج کنید اما در صورت اخذ ویزای متعدده می‌توانید در طول مدت زمان اعتبار ویزا، چندین بار به این کشور ورود کرده و یا از آن خارج شوید.

دیدار از کشور همسایه یعنی عراق چه با هدف گردشگری و چه با هدف زیارتی و یا تجاری خواهد توانست تجربه متفاوتی برای ایرانیان باشد. اگر تا به حال به عراق سفر نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم یک‌بار هم که شده با خریداری بلیط هواپیما عراق، برای سفر به این کشور پهناور اقدام کرده و زیارت و یا سیاحت به یاد ماندنی را در این کشور دیدنی تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید