آیا دلیل افزایش خرید بلیط هواپیما ترکیه نرخ ارز مسافرتی است؟

به گزارش ایسنا و با توجه به نظر مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی که با بازار ترکیه بو طور مستقیم کار می کند و چارترکننده یکی از ایرلاین‌های ترک نیز می‌باشد و در هفته ۵ پرواز خارجی تهران آنتالیا دارد، موضوع به این صورت مطرح شد: سفر به ترکیه تحت تاثیر گرانی ارز آزاد و تفاوت آن با نرخ ارز مسافرتی دولتی نیست، شاید از هر پروازی که به ترکیه انجام می‌شود، ۱۰ تا ۱۵ نفر تور سه یا چهار میلیون تومانی بخرند که احتمالا ممکن است با هدف کسب سود از همین اختلاف قیمت ارز مسافرتی باشد، وگرنه اکثر مسافران، تورهای ۶ تا ۸ میلیون تومانی برای مقاصدی مانند استانبول و آنتالیا می‌خرند. برای چنین مسافرانی تفاوت یک تا دو میلیون تومانی ارز مسافرتی با قیمت آزاد آن اصلاٌ اهمیتی ندارد که به خاطر آن خودشان را به دردسر بیاندازند.

0
186
ارز مسافرتی و خرید بلیط هواپیما آنتالیا
بلیط هواپیما آنتالیا
آیا دلیل افزایش خرید بلیط هواپیما ترکیه نرخ ارز مسافرتی است؟Reviewed by تحریریه پرواز خارجی on Aug 2Rating: 4.5آیا دلیل افزایش خرید بلیط هواپیما ترکیه نرخ ارز مسافرتی است؟ - بلیط هواپیما آنتالیاخرید بلیط هواپیما ترکیه تحت تاثیر گرانی ارز آزاد و تفاوت آن با نرخ ارز مسافرتی نیست، شاید از هر پرواز خارجی ترکیه ۱۰ تا ۱۵ نفر تور سه یا چهار میلیون تومانی بخرند وگرنه اکثر مسافران، تور استانبول و تور آنتالیا به مبلغ ۶ تا ۸ میلیون تومانی می‌خرند. خرید بلیط هواپیما آنتالیا و پرواز خارجی آنتالیا و رزرو هتل در ترکیه در تور خارجی سفرستان

افزایش خرید بلیط هواپیما ترکیه و نرخ ارز مسافرتی

به گزارش ایسنا و با توجه به نظر مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی که با بازار ترکیه بو طور مستقیم کار می کند و چارترکننده یکی از ایرلاین‌های ترک نیز می‌باشد و در هفته ۵ پرواز خارجی تهران آنتالیا دارد، موضوع به این صورت مطرح شد:

سفر به ترکیه تحت تاثیر گرانی ارز آزاد و تفاوت آن با نرخ ارز مسافرتی دولتی نیست، شاید از هر پروازی که به ترکیه انجام می‌شود، ۱۰ تا ۱۵ نفر تور سه یا چهار میلیون تومانی بخرند که احتمالا ممکن است با هدف کسب سود از همین اختلاف قیمت ارز مسافرتی باشد، وگرنه اکثر مسافران، تورهای ۶ تا ۸ میلیون تومانی برای مقاصدی مانند استانبول و آنتالیا می‌خرند. برای چنین مسافرانی تفاوت یک تا دو میلیون تومانی ارز مسافرتی با قیمت آزاد آن اصلاٌ اهمیتی ندارد که به خاطر آن خودشان را به دردسر بیاندازند.

شایعه حذف ارز مسافرتی

در شرایطی که شایعه حذف ارز مسافرتی به خاطر رانت و سودجویی عده‌ای، شدت گرفته است، اینکه برخی افزایش خرید بلیط هواپیما ترکیه ویا تور استانبول و تور آنتالیا را به تاثیر از مابه التفاوت نرخ ارز مسافرتی و آزاد، «رایگان» دانسته‌اند، درست نیست. چون پرواز خارجی ترکیه درحال حاضر در اکثر روزها پُر است و این اتفاق غیرطبیعی نیست. هر سال در همین فصل پرواز خارجی ترکیه، مخصوصاٌ آنتالیا پُر می‌شود و مسافران معمولا در این فصل برای خرید بلیط هواپیما آنتالیا باید از قبل برنامه‌ریزی داشته باشند. بنابراین اتفاق عجیبی در بازار نیفتاده و مسافر تور آنتالیا و تور استانبول نسبت به سال گذشته و همین فصل زیاد نشده است.

✅ از مقاله نحوه دریافت ارز مسافرتی نیز بازدید کنید.

استقبال از تور آنتالیا

با توجه به آمار سال‌های گذشته و مقایسه آن با فصل بهار و تابستان 97 می‌توان اینچنین توضیح داد که: اگر در زمستان با این استقبال به ظاهر زیاد روبه‌رو می‌شدیم، قابل توجه بود و می‌توانستیم آن را متاثر از پرداخت ارز مسافرتی بدانیم، اما این اتفاق، نادر نیست و سه چهار سالی می‌شود که تابستان‌ها، به‌ویژه ماه مرداد، مسیرهایی مثل آنتالیا تکمیل ظرفیت هستند؛ روالی که تا آخر شهریور هر سال ادامه دارد.

هر چند این نکته را هم باید درنظر بگیریم که در حالت کلی پرواز خارجی آنتالیا در امسال ۵۰ درصد به نسبت سال گذشته کمتر شده است. در واقع نیمی از مسافران این مسیر، صندلی ندارند که بخواهند این سفر را بروند و چون پروازها پُر است، برخی گمان می برند استقبال از سفر به ترکیه زیاد شده است.

نکته قابل ذکر دیگر این است که گران شدن سایر مسیرها و تورهای خارجی عامل دیگر استقبال از ترکیه است. همچنین بافت و شرایط اقلیمی ترکیه در این فصل از سال اجازه می‌دهد مسافر ایرانی این کشور را انتخاب کند.

ضرر چارترکننده

این چارترکننده گفت: هفته‌های گذشته پرواز خارجی ترک و ایرانی در این مسیر خیلی خالی بودند، به طوری که در طول فصل بهار ۱۵۰۰ صندلی خالی ضرر دادیم و این اصلا طبیعی نبود. ۲۵ فرودین ماه هم که سیاست ارزی تغییر کرد و موضوع ارز مسافرتی به این شکل نبود، همین وضع را داشتیم.

تغییر قیمت سفر به ترکیه

درباره تغییر قیمت بلیط هواپیما ترکیه و همینطور تور ترکیه مانند تور استانبول و تور آنتالیا باید گفت که قیمت پروازها تغییری نداشته، چرا که در فصل شلوغی سفر به ترکیه به سر می‌بریم. اما جریان افزایش نرخ برخی از تورها این است که برخی ایرلاین‌ها هزینه بلیط هواپیما را با ارز دولتی به نرخ روز محاسبه می‌کنند، اما رزرو هتل با ارز آزاد حساب می‌شود. اوایل که سیاست‌های ارزی کشور تغییر کرد قرار براین شده بود که به آژانس‌ها ارز دولتی بدهند که مذاکرات زیادی صورت گرفت، اما این موضوع تایید نشد و در نهایت ما مجبور شدیم رزرو هتل را با ارز آزاد انجام دهیم، برای همین قیمت سفر ترکیه در کل بالا رفته است. آژانس، ارز دولتی نمی‌گیرد که هزینه‌ها را تعدیل کند، بلکه این مسافر است از دولت ارز مسافرتی دریافت می‌کند، اما آن را به پای کل صنعت گردشگری می‌گذارند.

درباره میزان افزایش نرخ تورهای ترکیه تحت تاثیر گرانی ارز، از آن‌جا که هزینه اقامت و رزرو هتل در این تورها با ارز آزاد محاسبه می‌شود و طبیعتا قیمت‌ها هم نزدیک به ۲۵ درصد گران‌تر شده است.

تغییر قیمت تور آنتالیا

خرید تور آنتالیا

تور آنتالیا یک هفته‌ای با پرواز تُرک، از ۴ تا ۱۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند که با این حساب درباره ارزان تمام شدن سفر به ترکیه با توجه به ارز دولتی که برای این مسیر تعیین شده و مابه تفاوت آن با نرخ ارز آزاد که از ۱۲ هزار تومان (برای هر یورو) عبور کرده است باید گفت برای ما که داخل اینکسب‌و‌کار قرار داریم این حرف‌ها منطقی نیست، البته خیلی خوب است که مردم می‌توانند ارز مسافرتی بگیرند و مانع ورشکستگی این صنف شوند.

مسافری که بلیط هواپیما آنتالیا می‌خرد همه هزینه سفرش را از قبل پرداخت می‌کند و پول اضافه‌ای خرج نمی‌کند، این‌که برخی معتقدند مردم ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی می‌گیرند و وقتی به کشور برمی‌گردند در بازار به نرخ آزاد می‌فروشند اصلا منطقی نیست، چون شاید از هر پرواز خارجی ترکیه حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر تور نسبتا ارزان چهار میلیون تومانی بخرند و با هدف سود کردن از ارز مسافرتی، این سفر را بروند، وگرنه اکثر مسافران تورهای ۶ تا ۸ میلیون تومانی می‌خرند و تاکید دارند در هتل‌های خیلی خوب و با رفاه بالا اقامت داشته باشند، برای این مسافر تفاوت یک یا دو میلیون تومان اصلا اهمیتی ندارد که به خاطر آن خودش را به دردسر بیاندازد.

رونق یا ضرر آژانس‌های مسافرتی

درباره برخی اظهار‌نظر مقامات و رسانه‌ها درباره سکه شدن بازار آژانس‌هایی که تور خارجی کار می‌کنند و جدی نگرفتن تعدیل نیرو در این صنف باید گفت ما خوشحالیم که بازار کارمان خوب شده، اما این دلیلی بر کسب سود و درآمد بیشتر نیست، چرا که در یک ماه گذشته به خاطر ۱۵۰۰ صندلی خالی رقمی در حدود دو تا سه میلیارد تومان برای چارتر کننده ضرر داشته است که امیدواریم با روند موجود در بازار تور خارجی این خسارت‌ها را جبران کنیم و تابستان را بگذرانیم. خرید بلیط هواپیما در مسیرهای خارجی برای دو سه ماه با افت شدید روبرو شد.

وضعیت ایرلاین‌ها و آژانس‌های دیگری که در مسیر ترکیه کار می‌کنند نیز همین است. همه آن‌ها در حال ضرر دادن هستند و ضررها همچنان ادامه دارد.

افزایش سفر به ترکیه

خرید بلیط هواپیما ترکیه
بلیط هواپیما ترکیه

همچنین درباره خبرهای منتشر شده سفر ۵ میلیون ایرانی به ترکیه که به مقامات آن کشور نسبت داده شده است باید گفت: بعید است این خبر درست باشد. به عنوان آژانسی که در این بازار فعالیت مستقیم و متمرکز دارد، اطلاع دقیق داریم بیشتر هتل‌های آنتالیا در اختیار مسافران روس و آلمانی است و آمار اعلام شده با توجه به تعداد پروازها و هتل‌هایی که در اختیار ایرانی‌ها قرار دارد، دور از واقعیت است.

برای خرید بلیط هواپیما ترکیه و رزرو پرواز خارجی ترکیه بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید