سفر به تبریز و بازدید از جاذبه‌ی تاریخی ارگ علیشاه

0
97
بازدید از ارگ علیشاه تبریز
ارگ علیشاه تبریز
سفر به تبریز و بازدید از جاذبه‌ی تاریخی ارگ علیشاهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 7Rating: 3.5سفر به تبریز و بازدید از جاذبه‌ی تاریخی ارگ علیشاه - خرید بلیط هواپیما تبریزارگ تبریز در قرن هشتم هجری باهدف ساخت مسجد شروع شد که سال‌ها بعد، از دیواره‌های باقیمانده آن قلعه‌ای نظامی ساختند و به‌عنوان دیوار شهر استفاده کردند. در زمان قاجار قسمت‌های گوناگونی مانند کارخانه ریخته‌گری توپ، عمارت کلاه‌فرنگی و ساختمان سربازخانه بنای نظامی ساختمان نیز تکمیل شد - بلیط هواپیما تبریز

ارگ علیشاه تبریز

ارگ تبریز در قرن هشتم هجری باهدف ساخت مسجد شروع شد که سال‌ها بعد، از دیواره‌های باقیمانده آن قلعه‌ای نظامی ساختند و به‌عنوان دیوار شهر استفاده کردند. در زمان قاجار قسمت‌های گوناگونی مانند کارخانه ریخته‌گری توپ، عمارت کلاه‌فرنگی و ساختمان سربازخانه بنای نظامی ساختمان نیز تکمیل شد، اما همین بخش‌های اضافه‌شده در دوران پهلوی و پس از انقلاب تخریب گردید. امروز وقتی با خرید بلیط هواپیما تبریز به این شهر سفر می‌کنید، می‌بینید که تنها دیواره جنوبی ارگ است‌ که در طول روز برای بازدید عموم آزاد می‌باشد. محوطه ارگ پس از انقلاب تغییرات زیادی داشته، طوری که به احداث مصلی اقدام کردند که مراسم‌های گوناگون دولتی و نماز جمعه در آن برگزار می‌شود.

بازدید از ارگ علیشاه تبریز
ارگ علیشاه تبریز

اگر شما که با خرید بلیط هواپیما تبریز قصد سفر دارید و می‌خواهید هدف ساخت ارگ در سال‌های ۷۱۸ تا ۷۳۹ هجری قمری را بدانید، باید بگویم که در ابتدا هدف ساخت آرامگاه بزرگی در صحن مسجد علیشاه تبریز بود، با فروریختن سقف در هنگام ساخت و با مرگ علیشاه ادامه ساخت بنا در آن زمان متوقف شد. بعداً با آغاز جنگ ایران و روسیه و همچنین جنگ ایران و انگلستان ارگ به محلی نظامی تبدیل شد. همچنین در دوره قاجار علاوه برساخت مراکز نظامی، عمارت کلاه‌فرنگی نیز در همین محوطه ساخته شد. محوطه ارگ تبریز در دوران قاجار به‌عنوان بخشی از برج و محل انبار مهمات نظامی استفاده می‌شد. البته لازم به ذکر است که به خاطر تخریب‌های زیاد در مورد تاریخچه و معماری ارگ علیشاه تبریز شبهه‌هایی وجود دارد اما اطلاعات کامل و دقیقی در دست نیست.

تبریز

بازدید از ارگ علیشاه تبریز
ارگ علیشاه تبریز

تبریز دیار اولین‌ها و ارگ علیشاه نیز یکی از نمادهای تاریخی این شهر زیباست که در بافت تاریخی و قدیمی‌اش قرارگرفته، طوری که واقعاً بازدید از این مکان لذت‌بخش است. اگر به تاریخ ایران علاقه‌مند باشید و در این زمینه هم مطالعه کنید خودتان خواهید دید که در دوره‌ ایلخانی ارگ علیشاه از نمونه‌های خوب پیشینه معماری و تاریخی آن دوران و زمان‌های بعد از آن بوده است. اما متأسفانه ارگ تبریز به خاطر ساخت‌وسازهای اطرافش تخریب گشته؛ بنابراین اگر به بناهای تاریخی و سازه‌های باشکوه علاقه دارید، بهتر است برای بازدید از ارگ، زمان را از دست ندهید، چمدان خود را بسته و به فکر خرید بلیط هواپیما تبریز باشید.

سبک معماری

بازدید از ارگ علیشاه تبریز
ارگ علیشاه تبریز

سبک معماری این بنا به شیوه آذری است که معمار آن استاد فلکی تبریزی بوده و در ساخت این بنا از ساروج و مصالح ساختمانی بادوام استفاده کرده است. زلزله ویرانگر تبریز در قرن دهم که همه بناهای تاریخی‌اش مانند مسجد کبود را تخریب کرده بخش عظیمی از این مجموعه را نیز ویران ساخته و سال‌ها بعد نیز بی‌توجهی‌های مسئولین این یادگار تاریخی را به انزوا برده است.

بازدید از ارگ علیشاه تبریز
ارگ علیشاه تبریز

ارگ به‌عنوان یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز در مرکز و در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی این شهر قرار دارد که از پر رفت و آمدترین خیابان‌های تبریز به شمار می‌رود. ارگ تبریز که به دستور خواجه تاج‌الدین علیشاه بناشده، بر اثر زمین‌لرزه و گذر زمان تخریب‌شده، حتی در محوطه ارگ، آثار تاریخی ارزشمندی مانند مدرسه نجات وجود داشته که به‌عنوان یکی از نخستین مدارس ایران به شمار می‌رفته است. هم‌چنین سالن تئاتر شیر و خورشید قرار داشت که در سال 1360 بخش زیادی از آن ویران شده است. تنها دیوار باقیمانده از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند شبستان را که با خرید بلیط هواپیما تبریز خواهید دید، خود نشان‌دهنده شکوه و عظمت این بنای بی‌نظیر است که از شکل قدیمی‌اش فقط چندین عکس به یادگار مانده است. این بنای ارزشمند تاریخی در سال ۱۳۱۰ توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره ۱۷۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

جای گلوله‌های توپ روی دیوار ارگ به چشم می‌خورند که نشان‌دهنده مشروطه و قیام تبریز می‌باشند. به‌واسطه همین دیوار نیروهای ستارخان و باقرخان در برابر شلیک توپخانه محمدعلی شاه قاجار در امان ماندند. حتی پس از مشروطه نیز مردم تبریز به مقابله با ارتش روس برخاستند و باری دیگر ارگ علیشاه پایگاهی مستحکم برایشان شد. آن‌ها توپی را در بالای ارگ برای دفاع از خود قراردادند. دهانه محراب با ۶۹ پله برای بالا رفتن بین دو دیوار ساخته‌شده بود که در زمان سلطنت رضاشاه قسمتی از تپه اطراف را به‌صورت باغ و گردشگاه عمومی درآوردند. طوری که مشخص است سه دالان زیرزمینی وجود دارد که یک مورد به شنب غازان و یک مورد به باغمیشه فعلی محل سابق ربع رشیدی مربوط است. مورد دیگر نیز از وسط بازار گذشته و پس از عبور از زیر رودخانه آجی چای به حوالی فرودگاه می‌رسد. وقتی به این موضوع می‌اندیشیم که با کمبود امکانات این چنین جاذبه‌هایی ساخته‌ شده‌اند، باید به پیشنیان تحسین و درود بسیار فرستاد.

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

همان‌طور که گفتیم ارگ تبریز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های شهر به شمار می‌رود. هر مسافری که با خرید بلیط هواپیما تبریز وارد این شهر می‌شود، دیوار ارگ، وی را مات و مبهوت خود می‌کند.

بااینکه این بنا همواره در طول تاریخ شاهد حوادث مختلفی بوده و تصویر دقیق و کاملی از شکل کلی‌اش در دست نیست، اما با توصیفات کتاب‌های تاریخی مشخص می‌شود این بنا به‌عنوان مسجد جامع شهر با کاشی‌ها، ستون‌های مرمری و گچ‌بری‌های زیبا زینت داده‌شده اند. امروزه هم تنها بخش باقی‌مانده‌اش دیوار مرتفعی است که آخرین بازمانده از دیوارهای عظیم و محراب بسیار بلند این مسجد به‌حساب می‌آید. بنابراین با سفر به تبریز شاهد شکوه و عظمت این بنای بی‌نظیر خواهید شد و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را از آن خود خواهید کرد.

برای خرید بلیط هواپیما تبریز و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
fa.wikipedia.org
jahaniran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید