زندگی در استانبول یا ازمیر ؟

سالهاست که استانبول در تسخیر قلب و روح گردشگرانش یکه تازی می کند؛ جایی که نه تنها همه آرزوی دیدنش را دارند بلکه زندگی در شهری مثل آن برای خیلی ها رویای همیشگی بوده است. کلان شهری که مرزهای فرهنگی اش فرسنگ ها از وسعت خود فراتر رفته و تنوع بی پایان فرهنگی، تقابل تاریخ و مدرنیته و تصادم آسیا و اروپا آن را به بهشت کوچک و جذابی برای زندگی و اکتشاف تبدیل کرده است.

0
17
استانبول یا ازمیر ترکیه
استانبول یا ازمیر
زندگی در استانبول یا ازمیر ؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 14Rating: 4.0استانبول یا ازمیر کدام یک از کشورهای ترکیه را برای زندگی انتخاب کنیم؟استانبول یا ازمیر کدام یک ابتدا باید ازمیر و استانبول را از نزدیک دید و بعد با درنظر گرفتن فاکتورهای اساسی و الویت ها تصمیم گرفت.

زندگی در استانبول یا ازمیر کدام یک؟

سالهاست که استانبول در تسخیر قلب و روح گردشگرانش یکه تازی می کند؛ جایی که نه تنها همه آرزوی دیدنش را دارند بلکه زندگی در شهری مثل آن برای خیلی ها رویای همیشگی بوده است. کلان شهری که مرزهای فرهنگی اش فرسنگ ها از وسعت خود فراتر رفته و تنوع بی پایان فرهنگی، تقابل تاریخ و مدرنیته و تصادم آسیا و اروپا آن را به بهشت کوچک و جذابی برای زندگی و اکتشاف تبدیل کرده است. هستند شهرهایی که اگر هم به پای استانبول نرسد، کیفیت زندگی در آن‌ ها دست کمی از استانبول ندارند و یا حداقل رویای زندگی در ترکیه را ممکن می‌سازند. شاید ناشناخته ماندن ازمیر آن را جایگزین مناسبی برای استانبول نسازد ولی این شهر دیدنی از دامن تاریخ برخواسته و میراث کهن و شهرهای باستانی اش انعکاسی از این قدمت هستند. جنگل های کاج، نخل های سر به فلک کشیده، سواحلی که با ماسه فرش شده‌اند و چشم اندازهای ستودنی دریای اژه همه ازمیر را به شهری اسرارآمیز و جذابی بدل ساخته اند. در یک کلام باید با رزرو بلیط هواپیما ازمیر و استانبول را از نزدیک دید و بعد با درنظر گرفتن فاکتورهای اساسی و الویت ها تصمیم گرفت. حال زندگی در استانبول یا ازمیر ؟

آب و هوا

استانبول یا ازمیر ترکیه
استانبول یا ازمیر

آب و هوای مدیترانه ای از تمام جوانب شهر ازمیر را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ تابستان های نسبتا داغ و شرجی، زمستان های معتدل و پرباران اما پاییز و بهار دلنشین از خصوصیات اقلیمی این شهر است. ازمیر را باید قبل از بارش باران های فصلی و بعد از آن دید؛ با اینکه تابستان های گرمی دارد اما شدت گرما مانع بازدید گردشگران نیست و حتی می توان گفت میزان بازدید در این فصل زیاد می شود. از طرفی سرمای زمستان استانبول بیش تر و سخت تر از ازمیر است و تابستانش گرم و مرطوب می شود، در کل این شهر چهارفصل هر زمانی از سال برای خرید بلیط تهران استانبول مناسب است.

هزینه زندگی

زندگی در استانبول به شرطی لذت بخش خواهد بود که از مسکن و سطح درآمد خوبی برخوردار باشید وگرنه دائم در دوندگی خواهید بود. دوندگی های بی پایانی که با شلوغی شهر و ترافیک کلافگی را وارد زندگی می کنند اما ازمیر این چنین نیست، با هر سطح درآمدی می توان در این شهر بزرگ زندگی کرد و در عین حال از این زندگی لذت برد. آمارها نشان می دهد که هزینه های زندگی در شهر ازمیر از جمله کرایه خانه، خرید مسکن، محصولات کشاورزی و حمل و نقل به نسبت کمتر از هزینه های زندگی در استانبول و آنکارا هستند.

✅ بازدید از مقاله آنتالیا یا استانبول

آرامش در زندگی

استانبول یا ازمیر ترکیه
استانبول یا ازمیر

اهالی تهران به خوبی وضعیت زندگی در استانبول را درک می کنند، شهر شلوغ و پرترافیکی که همین جمعیت زیاد تاثیر زیادی روی هوای شهر، امنیت، آرامش و آسایش زندگی مردم دارد. انتخاب کنید: هوای پاک و سالم ازمیر یا آلودگی استانبول؟ ازمیری که تنها 4 میلیون نفر در آن زندگی می کنند؟ یا استانبولی که فقط آمار مهاجران سوری و عراقی‌اش به 4 میلیون می رسد؟ هر 2 شهر جزو بزرگ ترین شهرهای ترکیه هستند اما امنیت استانبول کجا و ازمیر کجا. از طرفی این آرامش بر خلق و خوی اهالی ازمیر تاثیر گذاشته و آن ها را به مردم خونگرمی بدل کرده است.

فرصت های شغلی

استانبول یا ازمیر ترکیه
استانبول یا ازمیر

در سال های نه چندان دور که هنوز مهاجران زیادی سر از استانبول در نیاورده بودند، فرصت های شغلی زیاد بود و هیچ دغدغه ای برای یافتن شغلی مناسب با درآمدی معقول نبود. اما به مرور موقعیت این شهر، استانبول را به دروازه‌ای برای تجربه زندگی اروپایی تبدیل کرد. و امروزه به لطف مهاجرانی که فرصت های شغلی را درو کرده‌اند، به ندرت می توان شغل مناسبی پیدا کرد اما در عوض شهر ازمیر که نسبت به مساحت بزرگش جمعیت کمی را سکنی داده در هر زمینه ای ظرفیتِ دستیابی به مشاغل مختلف را ممکن ساخته است.

شرایط آموزشی

استانبول یا ازمیر ترکیه
استانبول یا ازمیر

در مقوله اقامت و زندگی نمی توان اهمیت شرایط تحصیلی را از قلم انداخت، بحث کمیت که باشد به طبع استانبول به نسبت مساحت خود از مراکز آموزشی بیش تری نسبت به ازمیر برخوردار خواهد بود ولی نه به این معنی که مدارس و دانشگاه های ازمیر از نظر کیفی استاندارد و مناسب تلقی نشوند؛ آمارها نشان می دهد که امکانات و شرایط آموزشی در هر 2 شهر یکسان هستند و در شهر بزرگی مثل ازمیر هم مدارس و دانشگاه‌های بزرگ و معتبر، هر چند انگشت شمار ولی وجود دارند.

استانبول یا ازمیر ؟

دغدغه زندگی در شهر آرامی مثل ازمیر به مراتب کمتر از شهر پرآشوبی مثل استانبول است و حتی زیبایی های بی بدیل جفت شهرها تا ابد در ذهن هر گردشگری حک می شوند اما وقتی پای اقامت در میان باشد این علایق، اولویت ها و عادت ها هستند که ملاک زندگی را مشخص می کنند. به عبارتی برتری هر کدام از این شهرها به شما، اهداف شما و شرایطتان بستگی دارد تا تجربه زندگی در ترکیه را به بهترین نحو ممکن رقم بزنید. در ادامه می توانید با راهنمای سفر استانبول آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید