اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه

با وجود اینکه هیچ کس در ترکیه از شما انتظار ندارد به زبان ترکی استانبولی صحبت کنید، اما دانستن چند اصطلاح ترکی شما را در برقراری ارتباطی موثر و عمیق با مردم میهمان نواز این کشور یاری می کند. اگر از دوستداران بلیط هواپیما ارزان به سمت مقصد زیبای ترکیه هستید در این مطلب با برخی از اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه آشنا خواهید شد.

0
58
معرفی اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه
اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه
اصطلاحات ضروری در سفر ترکیهReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 31Rating: 4.0اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه و آشنایی با مکالمات روزمره و مهم ترکی.اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه و آموختن چندین واژه و اصطلاح از زبان کشور مقصد از ضروریات هر سفری است و سفر به ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

راهنمای کامل اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه

با وجود اینکه هیچ کس در ترکیه از شما انتظار ندارد به زبان ترکی استانبولی صحبت کنید، اما دانستن چند اصطلاح ترکی شما را در برقراری ارتباطی موثر و عمیق با مردم میهمان نواز این کشور یاری می کند. اگر از دوستداران بلیط هواپیما ارزان به سمت مقصد زیبای ترکیه هستید در این مطلب با برخی از اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه آشنا خواهید شد.

بر هیچ کس پوشیده نیست که کشور ترکیه با داشتن طیف وسیعی از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، تفریحی و طبیعی، یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری دنیا به حساب می آید. بازدید از جاذبه های دیدنی این کشور و گشت و گذار در خیابان های معروف و بازارهای سنتی آن، تجربه ای است بسیار لذت بخش و زمانی این لذت دو چندان خواهد شد که قادر باشید با مردم خوب این کشور هرچند کوتاه، به گفتگو و تعامل بپردازید. از آنجایی که برخی از مردم ترکیه به زبان انگلیسی تسلط ندارند، بر هر گردشگری واجب است که اصطلاحات ضروری سفر به ترکیه را پیش از خرید بلیط هواپیما به مقصد ترکیه بیاموزد تا ارتباط بهتری با مردم دوست داشتنی این کشور در طول اقامت خود در ترکیه برقرار کند.

سلام و احوالپرسی به زبان ترکی

معرفی اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه
اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه

زمانی که در ترکیه اقامت می کنید، ممکن است به هر دلیلی قصد داشته باشید که با ترک ها به گفتگو بپردازید. خواه پرسیدن آدرس باشد و خواه گپی و گفتی دوستانه، گفتگو در هر کشوری با اصطلاحاتی مشخص آغاز می گردد و کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین، به خاطر سپردن کلمات و اصطلاحات این بخش برای هر گردشگری که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارد، ضروری است. بی تردید آسان ترین و کاربردی ترین واژه زبان ترکی، «مرحبا» یا همان سلام است. بکار بردن این کلمه در ابتدای گفتگو نه تنها نشانه ادب و نزاکت است، بلکه شما را در شکستن سکوت و شروع مکالمه ای دوستانه یاری می کند. پس از گفتن سلام، بد نیست از اصطلاحات دیگری مانند «گونای دن» (روز بخیر)، «ایی آک شام لار» (عصر بخیر) و «گج لر» (شب بخیر) استفاده کنید تا با طرف گفتگوی خود حس صمیمیت و دوستی بیشتری ایجاد کنید. برای ادامه گفتگویی دوستانه می توانید از عبارت «ناس سول سی نیز؟» (حال شما چطوره؟) استفاده کنید و اگر کسی از شما چنین سوالی را پرسید، در پاسخ به او بگویید: «ای یی ییم، تِشِکور لَر» (خوب هستم، تشکر). جالب است بدانید که کلمه لطفا در زبان ترکی نیز همان «لطفا» ادا می شود و در صورتی که تقاضایی از دیگران دارید، بد نیست این کلمه را به ابتدای جمله خود بیفزایید. از دیگر واژه ها کاربردی در احوالپرسی و معاشرت می توان به اصطلاحاتی نظیر «آفِ درسی نیز» (ببخشید –پیش از پرسش سوال و یا هنگام عبور از مکانی شلوغ)، «بیر شِی دِییل» (خواهش می کنم –در پاسخ به تشکر)، «اِفَندیم» (ببخشید –درخواست برای تکرار جمله) و «گوله گوله» (خداحافظ) اشاره کرد.

معرفی خود به زبان ترکی

معرفی اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه
اصطلاحات ضروری در سفر ترکیه

پس از سلام و احوالپرسی، نوبت به آن رسیده است که خود را معرفی کنید. برای این کار کافی است نام خود را پس از واژه «آ دیم» (نام من) بیاورید. اگر دوست دارید نام فردی که با او گفتگو می کنید را بدانید، اصطلاح «آ دِنیز نِه؟» (نام شما چیست؟) را بکار ببرید. در آخر با گفتن عبارت «تانیش تگی میزا سِویندیم» (از ملاقات شما خوشوقتم) با او مصافحه کنید.

✅ بازدید از مقاله اصطلاحات ضروری در سفر چین

پرسیدن آدرس به زبان ترکی

یکی از چالش هایی که در سفر به کشورهای خارجی با آن روبرو خواهید شد، پرسیدن آدرس به زبان مردم کشور مقصد است. اینکه انتظار داشته باشیم همه مردم دنیا به زبان انگلیسی مسلط باشند، کمی دور از واقعیت است. بنابراین باید همیشه پیش از سفر به کشوری بیگانه، دست کم نحوه پرسیدن آدرس در زبان کشور مقصد را بیاموزیم تا در صورت عدم دسترسی به نقشه های الکترونیکی و گم شدن در آن کشور قادر باشیم مسیر خود را با پرسیدن آدرس از دیگران بیابیم. در زبان ترکی هم مانند سایر زبان ها، برخی اصطلاحات کاربردی برای پرسیدن آدرس وجود دارند که در صورت یادگیری و حفظ آن ها به راحتی قادر خواهید بود منظور خود را به دیگران منتقل کرده و پاسخ دیگران را دریابید. ابتدا باید بدانید که واژه «نِرِده» (کجاست) بسیار کاربردی است و برای پرسیدن آدرس کافی است مکان مورد نظر خود را پیش از آن بکار ببرید:

«مترو ایستاسیونو نِرِده؟» (ایستگاه مترو کجاست؟)

«ایس کی لِ نِرِده؟» (اسکله کجاست؟)

«هاستانه نِرِده؟» (بیمارستان کجاست؟)

«پوستانه نِرِده؟» (دفتر پست کجاست؟)

«توالت نِرِده؟» (سرویس بهداشتی کجاست؟)

در صورتی که قصد دارید با تاکسی مسیری را بپیمایید و راننده را تا مقصد خود راهنمایی کنید، می توانید از واژه های «ساساپین» (برو به راست) و «سلساپین» (برو به چپ) استفاده کنید. همچنین با بکار بردن اصطلاح «دوز گی دلیم» به راننده خواهید گفت که مسیر خود را تغییر ندهد و مستقیم برود. برخی دیگر از واژه های کاربردی در این زمینه عبارتند از:

«جاده» به معنای خیابان

«اوزاک» به معنای دور

«یاکین» به معنای نزدیک

«اوجاک» به معنای هواپیما

«ارابا» به معنای ماشین

«هوا آلانی» به معنای فرودگاه

«لطفا بیر تاکسی آرایین» به معنای لطفا برای من تاکسی بگیرید

«لطفا بو آدرسی بَنَ گُسترین» به معنای لطفا این آدرس را نشانم دهید

یادگیری اصطلاحات و عبارات فوق به اندک زمانی نیاز دارد و این اصطلاحات، هرچند ساده و پیش پا افتاده، ممکن است شما را از دردسری بزرگ رها سازد و در شرایط بحرانی گره گشای شما باشد. با این حال، اگر تا آغاز سفر هیجان انگیز خود به ترکیه فرصت کافی دارید، بهتر است علاوه بر اصطلاحات این مطلب، یک نسخه از کتاب ترکی استانبولی در سفر را برای خود خریداری کنید تا هم در اوقات فراغت خود به یادگیری این زبان شیرین بپردازید و هم در صورت نیاز در سفر خود از آن استفاده کنید.

در ادامه می توانید با اصطلاحات ضروری در سفر دبی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید