اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان

اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان به شما کمک می‌کنند که بدون نیاز به یادگیری زبان گرجستانی قادر به برقراری ارتباط در سطح ابتدایی با مردم میهمان نواز این کشور باشید و بدون هیچ نگرانی با رزرو بلیط هواپیما گرجستان، در شهرهای زیبا و دیدنی این کشور به گشت و گذار و تفریح بپردازید.

0
80
معرفی اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان
اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان
اصطلاحات ضروری در سفر گرجستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 22Rating: 4.0اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان و آشنایی با مکالمات روزمره گرجی.اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان و آموختن چندین واژه و اصطلاح از زبان کشور مقصد از ضروریات هر سفری است و سفر به گرجستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

آشنایی با اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان

اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان به شما کمک می‌کنند که بدون نیاز به یادگیری زبان گرجستانی قادر به برقراری ارتباط در سطح ابتدایی با مردم میهمان نواز این کشور باشید و بدون هیچ نگرانی با رزرو بلیط هواپیما گرجستان، در شهرهای زیبا و دیدنی این کشور به گشت و گذار و تفریح بپردازید.

مهم نیست به کجا سفر می کنید، یادگیری برخی از جملات و اصطلاحات کاربردی زبان مقصد از ملزومات هر سفری بشمار می رود، به خصوص اگر قرار باشد به مکانی سفر کنید که مردم آن تسلط چندانی به زبان انگلیسی ندارند. در کشور گرجستان نیز زبان انگلیسی رواج چندانی ندارد، ممکن است نسل های جوان این کشور قادر به تکلم به زبان انگلیسی در سطح ابتدایی باشند، اما از آنجایی که به کشور انگلیسی زبانی سفر نمی کنید، نباید انتظار داشته باشید که زبان انگلیسی، زبانی ارتباط میان شما و مردم گرجستان باشد. پس تکلیف چیست؟ یادگیری زبان گرجی؟ خیر، یادگیری زبان گرجی کار آسانی نیست و ممکن است ماه ها به طول بینجامد، بنابراین بهترین راه حل پیش از خرید بلیط هواپیما تفلیس و یا سفر به هر شهری از کشور گرجستان ، به خاطر سپردن برخی اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان است. جملات کاربردی و مفیدی که در ادامه خواهید خواند، شما را در اماکن مختلف و شرایط خاص -به خصوص زمانی که نیاز به کمک دارید- یاری خواهند رساند.

جملات رایج و کاربردی در معاشرت

معرفی اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان
اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان

مردم گرجستان نیز مانند سایر مناطق دنیا، هنگامی که وارد مکانی می شوند و یا فرد جدیدی را ملاقات می کنند،، کلمه «گامارجوبا» (به معنای: درود) را ادا می کنند. سپس با گفتن «روگور خر؟» (به معنای: حال شما چطور است؟) و «ساسیاموونوا تکونی کاتسنوبا» (به معنای: از ملاقات شما خوشوقتم) مکالمه را ادامه می دهند. اگر در گرجستان کسی جویای حال شما شد، کافی است به او بگوئید: «کارگاد، تاواد؟» (به معنای: من خوب هستم، شما چطورید؟) و اگر کسی با گفتن «را گکویات؟» نام شما را پرسید، کافی است اسم خود را پس از نقطه چین در این جمله ادا کنید: «مِ مِکویا …». اگر دوست داشتید در قبال کمکی که دیگری به شما کرده، از او تشکر کنید، از کلمه «مادلوبا» (به معنای: متشکرم) استفاده کنید و اگر کسی از شما تشکر کرد، بی تردید انتظار دارد با گفتن کلمه «آراپرس» (به معنای: خواهش می کنم) به او پاسخ دهید. در شرایطی که قصد دارید از خیابان رد شوید و دیگری جلوی مسیر شما را گرفته است، یا در رستوران و کافی شاپ می‌خواهید پیشخدمت را به میز خود فرا خوانید، کافی است کلمه «اوکاتسراواد» (به معنای: ببخشید، اجازه هست) را بیان کنید.

از دیگر اصطلاحات کاربردی در این بخش می توان به کلمات و جملاتی زیر اشاره کرد:

«دیلام شویدوبیسا» (به معنای: صبح بخیر)

«ساقاموم شویدوبیسا» (به معنای: عصر بخیر)

«قامم شویدوبیسا» (به معنای: شب بخیر)

«تو شیدزلِبا» (به معنای: ببخشید)

«بودیشی» (به معنای: متاسفم)

«ناخوامدیس» (به معنای: خدانگهدار)

«ور گاویگه» (به معنای: نفهمیدم، متوجه نمی شوم)

پرسیدن آدرس به زبان گرجی

معرفی اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان
اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان

از آنجایی که یافتن دستشویی عمومی در گرجستان کار دشواری است، یادگیری جمله «ساپیر پاره شو سادا» کمک زیادی به شما در صرفه جویی زمان خواهد کرد. از دیگر کلمات کاربردی که برای پرسیدن آدرس باید بدانید، به سمت چپ و یا سمت راست برو به زبان گرجستانی است. کلمات «مارجِنیو» (به معنای: برو به چپ) و «مارتسخنیو» (به معنای: برو به راست) از کلمات پرکاربردی است که در آدرس دادن با بسامد بالا بکار می رود. چنانچه در تاکسی و یا وسایل حمل و نقل عمومی مثل مینی بوس بودید، و قصد داشتید در مکانی توقف کنید، کافی است کلمه «گاچره» (به معنای: بایستید) را بلند تلفظ کنید. دیگر جملات کاربردی در حین پرسیدن آدرس عبارتند از:

«اس چمی مسامارتئا» (به معنای: این آدرس من است)

«ساد آرس ساستومرو؟» (به معنای: هتل من کجاست؟)

«نلا» (به معنای: آهسته تر برانید)

«داویک آرج» (به معنای: من گم شده ام)

«روملی گاچرِبا اوتوبوسی؟» (به معنای: ایستگاه اتوبوس کجاست؟

«روگور میویدت تسنترشی؟» (به معنای: چطور باید به مرکز شهر دست یافت؟)

«شور آریس؟» (به معنای: آیا دور است؟)

«روگور شمیدزلیا ام ادگیلاس تساسولا؟» (به معنای: چگونه می توانم به این مکان بروم؟)

✅ بازدید از مقاله حقایق جالب درباره تفلیس گرجستان

جملات کاربردی در رستوران

معرفی اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان
اصطلاحات ضروری در سفر گرجستان

چه در رستوران باشید و چه در مکانی دیگر، «تسکالی» (به معنای: آب) یکی از کاربردی‌ترین کلماتی است که در گرجستان به کار شما خواهد آمد. در صورت احساس تشنگی در رستوران یا کافی شاپ کافی است بگویید: «میندا چیکا تسکالی» (به معنای: یک لیوان آب می خواهم) و برای سفارش دیگر نوشیدنی ها باید از عبارت ترکیبی «مِه میندا…» همراه با نوع نوشیدنی یا غذایی که میل دارید (در نقطه چین) استفاده کنید. اگر مایلید پیشخدمت صورتحساب را برای شما آورد، جمله «انگاریسی، توشید زلبا» (به معنای: صورتحساب لطفا) را بیان کنید. و اگر غذا دلچسب و لذیذ بود، با گفتن «گِمریلیا» (لذیذ است) از سرآشپز تشکر و رستوران را ترک کنید.

اصطلاحات ضروری در بازار

بعید است به گرجستان سفر کنید و از بازارهای رنگارنگ و متنوع آن دیدن نکنید. خرید سوغات آن هم سوغات کشوری که مردم هنرمندش صنایع دستی بسیار ارزشمندی را به جهانیان عرضه می کنند، از تفریحاتی است که به هیچ وجه نباید از دست دهید. اما مانند هر جای دیگری، در گرجستان نیز فروشندگانی وجود دارند که اگر چشمان به گردشگری بیوفتد، سعی دارند کالاهای خود را به قیمتی گزاف -گاهی ده برابر ارزش واقعی- به فروش برسانند. از آنجایی که بسیاری از آن ها به زبان انگلیسی تسلط ندارند، در صورتیکه شما از کالایی خوشتان بیاید و نتوانید با او چانه بزنید، بالاخره مجبور خواهید شد آن کالا را با قیمتی بیش از ارزش حقیقی آن خریداری کنید. اما اگر شما چندین اصطلاح ضروری خرید و فروش را به خاطر بسپارید و قادر باشید در سطحی ابتدایی با او چانه بزنید، بدون هیچ تردیدی او را به دادن تخفیف وادار خواهید کرد. در این بخش که آخرین بخش مطلب پیش روی شماست، به برخی از عبارات و اصطلاحات رایج و ضروری زبان گرجی در تجارت و خرید و فروش اشاره خواهد شد.

«را گیرز؟» (به معنای: قیمت این چقدر است؟)

«دزالیان دزویریا» (به معنای: خیلی گران است!)

«پاسداکلبا مومتسی» (به معنای: به من تخفیف بده)

«یاپی گاخاده» (به معنای: قیمت را پایین‌تر بیاور)

«پاسی شتانخمِبیتا شسادزلبلی؟» (به معنای: آیا این قیمت آخر شماست؟)

«تکوِنی پاسبی دزالیان ماقالیا» (به معنای: قیمت های شما بسیار بالاست)

«کارگی گاریگبا ایکو» (به معنای: معامله خوبی بود)

«دیاخ/آرا» (به معنای: بله/خیر)

در ادامه می توانید با 10 شهر زیبای گرجستان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید