اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی که باید بدانید

همانند وسایل نقلیه سوختی، بدن ما نیز برای فراهم ساختن انرژی مورد نیاز خود برای حرکت به سوختی سالم نیاز دارد که این سوخت از طریق مصرف مواد غذایی باکیفیت تامین می گردد.

0
21
معرفی اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی
اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی
اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی که باید بدانیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 22Rating: 4.0اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی و مواد غذایی مغذی و مقوی موردنیاز.اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی در حقیقت مواد غذایی که پیش از شروع کوهنوردی مصرف می کنید، تاثیر بسزایی در عملکرد شما خواهد داشت.

اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی

همانند وسایل نقلیه سوختی، بدن ما نیز برای فراهم ساختن انرژی مورد نیاز خود برای حرکت به سوختی سالم نیاز دارد که این سوخت از طریق مصرف مواد غذایی باکیفیت تامین می گردد. اهمیت مصرف مواد غذایی انرژی زا و مقوی زمانی دوچندان می شود که قرار باشد فعالیتی طاقت فرسا و پرتکاپو نظیر کوهنوردی را تجربه کنید؛ آنجاست که اگر در تامین مواد غذایی لازم برای بدن خود غفلت کرده باشید، تاوان آن را با به جا ماندن از تیم کوهنوردی و از دست دادن استقامت خود پس خواهید داد. در حقیقت مواد غذایی که پیش از شروع کوهنوردی مصرف می کنید، تاثیر بسزایی در عملکرد شما خواهد داشت. بنابراین چنانچه تجهیزات مناسب کوهنوردی را خریداری کردید و تمریناتی استقامتی لازم را از سر گذراندید و قصد دارید بلیط هواپیما مقصدی کوهستانی را تهیه و صعودی موفق به قله ای مرتفع را تجربه کنید، این مطلب سفرستان را تا انتها بخوانید تا با اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی و مواد غذایی مغذی و مقوی که در زمان کوهنوردی بدان نیاز دارید، آشنا گردید.

برنامه غذایی کوهنوردی

چنانچه تصور می کنید که برای تجربه موفق کوهنوردی و فتح قله هایی مرتفع صرفا به تمریناتی سخت و تجهیزاتی گران قیمت نیاز دارید، بهتر است در طرز فکر خود تجدید نظر کنید، چرا که تغذیه مناسب، ستون اصلی ورزش کوهنوردی به حساب می آید و اهمیت بسیاری در موفقیت شما در فتح قله مدنظرتان خواهد داشت. منظور از تغذیه صرفا این نیست که چه چیزی را باید مصرف کنید، مقصود این است که چه مواد غذایی به چه میزانی و در چه زمانی مصرف گردد. ما در این مطلب برنامه غذایی شما را برای تجربه صعودی لذت بخش و بی دردسر، در سه بخش «پیش از صعود»، «در حین صعود» و «پس از صعود» دسته بندی کرده ایم تا برنامه غذایی کاملی را در سه بازه زمانی مختلف به شما عزیزان ارائه دهیم.

تغذیه پیش از صعود (شام)

شما باید بدن خود را در شب پیش از کوهنوردی برای صعودی فرساینده آماده و انرژی مورد نیاز خود را برای انجام این کار تامین سازید. از آنجایی که کربوهیدرات ها منبع غنی از انرژی هستند، پیشنهاد می شود که در شام آخر (پیش از صعود) از مواد غذایی نظیر حبوبات و سیب زمینی استفاده کنید. همچنین می توانید میوه هایی نظیر خرما، شلیل و موز که منبع اصلی گلوکوز هستند، را در شب پیش از آغاز کوهنوردی مصرف کنید. مزیت گلوکز نسبت به سایر مواد قندی این است که به سادگی به چربی تبدیل می شود و سوخت مورد نیاز شما را در زمان هایی که به فعالیت های پرانرژی نیاز دارید، تامین می کند. همچنین اگر مقداری پروتئین (گوشت) به غذای خود بیفزایید، بخش زیادی از انرژی مورد نیاز خود را برای گذراندن روزی پرتکاپو تامین ساخته اید.

تغذیه پیش از صعود (صبحانه)

معرفی اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی
اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی

برخی از کوهنوردان تصور می کنند که صرف صبحانه باعث سنگین شدن و کند شدن آن ها می شود، اما در حقیقت خوردن صبحانه ای سبک از ملزومات کوهنوردی است. قرار نیست با صرف مواد غذایی سنگینی که به کندی جذب بدن می گردند، به دستگاه گوارش خود فشار وارد کنید، بلکه هدف جذب مواد غذایی حاوی کربوهیدرات است. کربوهیدرات ها به سرعت به سوخت تبدیل می شوند و انرژی لازم را برای طی مسیری دشوار فراهم می سازند. همچنین خوردن مواد غذایی نظیر عدسی، تخم مرغ، شیر، حلوا شکری و حتی حلیم (به میزان کم) پیش از آغاز کوهنوردی به شدت توصیه می گردد. چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید زیاد در مصرف مایعات افراط به خرج دهید، چرا که بدن شما تنها به دو فنجان چای یا قهوه نیاز دارید و چنانچه بیش از این میزان بیاشامید، ممکن است مرتبا از عدم وجود دستشویی عمومی در تمام طول مسیر کوهنوردی شکایت کنید. البته این بدان معنا نیست که از مصرف آب خودداری کنید، زیرا اگر آب بدن شما کاهش یابد، ممکن است خستگی و سرگیجه برشما غلبه کند و ادامه دادن مسیر برای شما بسیار دشوار گردد.

✅ بازدید از مقاله اجاق گاز کوهنوردی

تغذیه در حین صعود

بسیاری از کوهنوردان در حین صعود از خشکبار و تنقلات استفاده می کنند. این کار نه تنها از گرسنگی پیش از زمان استراحت جلوگیری می کند، بلکه انرژی بسیاری را به بدن آن ها منتقل می کند. شما می توانید از بیسکویت، میوه هایی مثل سیب و موز و همچنین مقدار اندکی شکلات (مقدار زیاد شکلات باعث تشنگی می شود) استفاده کنید. همچنین همراه داشتن مقدار زیادی آب و نوشیدنی های ورزشی و ایزوتونیک برای کوهنوردی بسیار لازم است، چراکه بدن شما بخش زیادی از آب خود را در کوهنوردی از دست خواهد داد و اگر این آب جایگزین نشود، ممکن است به شکل خستگی مفرط و سردرد و سرگیجه بروز پیدا کند.

تغذیه پس از کوهنوردی

معرفی اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی
اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی

پس از بازگشت از کوهنوردی، بدن شما میزان زیادی چربی را از دست داده است، بنابراین شما به یک وعده غذایی مقوی (حاوی کربوهیدرات و پروتئین) نیاز دارید. غذای ایده آل پس از فعالیت فرساینده ای چون کوهنوردی حاوی مواد غذایی مختلفی نظیر تخم مرغ، گوشت، شیر، سبزیجات و میوه جات خواهد بود. گفتنی است که برخی از این مواد غذایی شما را در بازسازی ماهیچه هایتان یاری می رساند و برخی دیگر انرژی از دست رفته شما را تامین می کند. نگران خستگی صبح روز بعد نباشد، چراکه با خوردن مواد غذایی ذکر شده، مجددا احیا خواهید شد و روزی پرانرژی و شاداب را آغاز خواهید کرد.

در ادامه می توانید با انواع گره های کوهنوردی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید