انعام دادن در کانادا چگونه است؟

یکی از مواردی که بسیاری از گردشگران را در سفر به کشورهای مختلف سردرگم می‌کند، انعام دادن است.

0
39
چگونگی انعام دادن در کانادا
انعام دادن در کانادا
انعام دادن در کانادا چگونه است؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 15Rating: 4.5انعام دادن در کانادا چگونه است و دارای چه نکات قابل توجهی است.انعام دادن در کانادا به‌هیچ‌وجه اجباری نیست و می‌توانید به‌راحتی و بدون افزودن یک پنی به صورتحساب خود مکان موردنظر را ترک کنید اما این مساله خوشایند نیست.

انعام دادن در کانادا

یکی از مواردی که بسیاری از گردشگران را در سفر به کشورهای مختلف سردرگم می‌کند، انعام دادن است. حقیقت این است که هیچ‌کس به شما چگونگی انعام دادن را یاد نمی‌دهد، اما مانند دادن مالیات، همه از شما انتظار دارند که بدانید چقدر، کجا و چه وقت انعام خود را بپردازید. بنابراین اگر قصد دارید با خرید بلیط هواپیما به کشوری سفر کنید، بهتر است علاوه بر راهنمای سفر و آداب‌ورسوم مردم آن کشور، راهنمای انعام دادن در کشور مقصد خود را نیز مطالعه کرده تا بدانید که در شرایط و اماکن مختلف، به چه میزان و به چه افرادی باید انعام دهید. همان‌طور که از عنوان این مطلب نیز برمی‌آید، ما این مطلب را به آن دسته از عزیزانی که بازدید از کانادا را در برنامه سفر آتی خود گنجانده‌اند، اختصاص دادیم تا از چگونگی انعام دادن در کانادا باخبر شوند.

انعام دادن در کانادا

چگونگی انعام دادن در کانادا
انعام دادن در کانادا

در ابتدا بهتر است بدانید که انعام دادن در کانادا به‌هیچ‌وجه اجباری نیست و شما می‌توانید به‌راحتی و بدون افزودن یک پنی به صورتحساب خود، رستوران و یا هتل خود را ترک کنید. اما آیا از نظر شما چنین رفتاری پسندیده است؟ شاید با خود بگویید که چرا ما باید پولی اضافی بابت انعام به کارکنان اماکن مختلف بدهیم؟ مگر آن‌ها حقوق نمی‌گیرند؟ بله؛ ممکن است در برخی از کشورهای دنیا انعام هم روی صورتحساب شما محاسبه شود، اما کشور کانادا جز این کشورها نیست و افرادی که به‌اجبار مشاغل کم‌درآمدی را در کانادا برمی‌گزینند، حقوق بسیار اندکی دریافت می‌کنند (ساعتی ده دلار کانادایی) و ازاین‌رو، روی انعام من و شما برای امرار و معاش خویش حساب باز می‌کنند. بنابراین بهتر است که اگر خدمات قابل قبولی را از سوی این افراد دریافت می‌کنید، به‌طورکلی مقدار 15 تا 20 درصد از هزینه کل صورتحساب خود را به‌عنوان هزینه خدمات به این افراد پرداخت کنید.

کجا 15 درصد و کجا 20 درصد؟

حتماً می‌دانید که هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است و بهتر است هنگام پرداخت انعام خود، این مورد را نیز مدنظر داشته باشید. برای مثال ممکن است از شما انتظار رود که در شهرهای پرجمعیت این کشور مبلغی برابر با 18 درصد صورتحساب خود انعام دهید ولی این مبلغ در شهرهای کوچک و کم‌جمعیت به 15 درصد هزینه صورتحساب شما کاهش خواهد یافت. البته اگر شما خدمات بسیار خوبی از کارکنان رستوران، هتل و غیره دریافت کردید، می‌توانید برای قدردانی از زحمات آن‌ها، حداکثر میزان انعام (20 درصد) را به این افراد بپردازید.

انعام دادن در هتل‌ها

چگونگی انعام دادن در کانادا
انعام دادن در کانادا

کارکنان هتل‌ها نیز در کانادا از شما انتظار انعام دارند. شما در بدو ورود به هتل، باید به باربر هتل بابت حمل چمدان‌ها انعام دهید. اگر چمدان‌های شما سنگین است، باید بابت هر چمدان 3 دلار به او بدهید، اما اگر چمدان‌هایی سبک به همراه دارید، 1 دلار بابت هر چمدان کفایت می‌کند. همچنین هنگام ترک واحد اقامتی خود باید مبلغی برابر با 2 یا 3 دلار برای خانه‌دارها و کارکنان نظافتچی هتل روی تختخواب یا میز اتاق خود به جای بگذارید. اگر از خدمات و راهنمایی‌های پذیرشگر هتل نیز رضایت داشتید، می‌توانید هنگام ترک هتل مبلغی برابر با 10 یا 20 دلار را در پاکت قرار داده و به او بابت خدمات رضایت‌بخشش تقدیم کنید.

انعام دادن در رستوران‌ها

چگونگی انعام دادن در کانادا
انعام دادن در کانادا

همان‌طور که گفته شد، در رستوران‌ها نیز باید مبلغی بین 15 تا 20 درصد صورتحساب (بدون در نظر گرفتن مالیات) را به‌منظور تشویق کارکنان برای ارائه خدماتی خوب انعام دهید. معمولاً کانادایی‌ها زمانی 15 درصد صورتحساب خود را انعام می‌دهند که خدمات نسبتاً قابل‌قبولی را دریافت کرده باشند؛ اما درصورتی‌که خدماتی ویژه و استثنائی را از کارکنان رستوران دریافت کنند، مبلغی برابر با 20 درصد صورتحساب خود را انعام می‌دهند. اگر شما از خدمات ارائه‌شده رضایت ندارید، می‌توانید مبلغی کمتر از 15 درصد صورتحساب خود را (حداقل 10 درصد) انعام دهید. اگر خدمات کارکنان رستوران به‌شدت ضعیف و غیرقابل‌قبول است، بهتر است با مدیریت رستوران صحبت کنید زیرا هیچ مدیری دوست ندارد که مشتری او با نارضایتی رستوران را ترک کند. در آخر باید گفت که اگر قرار است غذای شما را با پیک ارسال کنند، شما باید مبلغ 5 تا 10 درصد صورتحساب خود را به‌عنوان انعام به پیک رستوران بپردازید.

دیگر مشاغلی که از شما انتظار انعام دارند

چگونگی انعام دادن در کانادا
انعام دادن در کانادا

از شما انتظار می‌رود که در مراکز اسپا مبلغی برابر با 10 درصد از صورتحساب خود را انعام دهید. البته این امر بستگی به مرکز اسپا شما دارد، اگر به مکانی لوکس و تجملاتی رفتید، بهتر است مبلغ بیشتری را به کارکنان آن بپردازید.

اگر از خدمات راهنمای تور خود رضایت دارید، می‌توانید مبلغی برابر با 10 تا 15 درصد از دستمزد او را انعام دهید.

در کانادا انعام دادن به راننده تاکسی‌ها نیز مرسوم است و کانادایی‌ها مبلغی بین 10 تا 15 درصد کرایه خود (بسته به کیفیت رانندگی و غیره) به راننده انعام می‌دهند. البته اگر هزینه کرایه شما از 20 دلار فزونی یافت، گاهی انعامی برابر با 5 درصد از کرایه نیز کفایت می‌کند.

کانادایی‌ها در سالن‌های آرایشی نیز مبلغی برابر با 10 درصد از هزینه کل را به‌عنوان انعام پرداخت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید