با انواع مختلف ویزا آشنا شوید

گردشگرانی که تاکنون تجربه خرید بلیط هواپیما و سفر به خارج از کشور را داشته‌اند، به خوبی با مفهوم ویزا و انواع مختلف آن آشنا هستند. چراکه آگاهی از این موضوع برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، هنوز خیلی‌ها هستند که اطلاع دقیقی از انواع مختلف ویزا و نحوه دسته بندی آن ندارند. اگر شما هم از دسته همین افراد هستید و دلتان می‌خواهد که در مطلبی کامل و جامع به زوایای مختلف این موضوع پی ببرید، مطالعه ادامه این متن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

0
43
معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا
با انواع مختلف ویزا آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 13Rating: 4.5انواع مختلف ویزا را بشناسید و با نوع شرایط و قوائد کامل آن آشنا شوید.انواع مختلف ویزا را می‌توان در دسته‌های رایجی قرار داد و به بحث درباره آنها پرداخت مثلا یکی از راه‌های دسته‌بندی ویزا نوع آن بر اساس هدف سفر می باشد.

انواع مختلف ویزا

گردشگرانی که تاکنون تجربه خرید بلیط هواپیما و سفر به خارج از کشور را داشته‌اند، به خوبی با مفهوم ویزا و انواع مختلف آن آشنا هستند. چراکه آگاهی از این موضوع برای سفر به بسیاری از کشورهای جهان اجتناب‌ناپذیر است. با این حال، هنوز خیلی‌ها هستند که اطلاع دقیقی از انواع مختلف ویزا و نحوه دسته بندی آن ندارند. اگر شما هم از دسته همین افراد هستید و دلتان می‌خواهد که در مطلبی کامل و جامع به زوایای مختلف این موضوع پی ببرید، مطالعه ادامه این متن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در این مطلب، ما انواع مختلف ویزا و تعاریف رایج آنها را برای شما آماده کرده‌ایم. مسلما مطالعه چنین مطلبی باعث خواهد شد که شما هنگام آمادگی برای سفر به آن‌ سوی مرزها، اطلاعات کافی از انواع مختلف ویزا داشته و ویزای مناسبی برای خود انتخاب کنید. ویزایی که با نیازها و اهداف مسافرت شما مطابقت داشته باشد.

نحوه دسته‌بندی ویزا

معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا

کشورهای مختلف ویزاهای خود را در دسته‌بندی‌های گوناگونی قرار می‌دهند و نام‌های مختلفی برای آنها به کار می‌‌برند. اما جالب است بدانید که انواع مختلف ویزا را می‌توان در دسته‌های رایجی قرار داد و به بحث درباره آنها پرداخت. مثلا یکی از راه‌های دسته‌بندی ویزاها قرار دادن آنها در دسته‌ای است که در آن نوع ویزا بر اساس هدف از سفر انتخاب می‌شود. همچنین مدت زمان اقامت، تعداد دفعات ورود و سایر دسته‌بندی‌ها هم در تعیین نوع ویزا به کار گرفته می‌شوند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

انواع ویزا بر اساس هدف سفر

معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا

معمولا نام ویزاها با استفاده از این دسته‌بندی تعیین شده و در گفتمان عمومی از آنها استفاده می‌شود. در این دسته، ویزاهای بسیار زیادی می‌توان دید که معروف‌ترین آنها ویزای توریستی، ویزای دیدار با اقوام، ویزای درمان، ویزای تجاری، ویزای تحصیلی، ویزای ترانزیت، ویزای کار، ویزای مهاجرتی و ویزای دانشجویی نام دارند. از اسامی هر یک از این ویزاها می‌توان به هدفی که با آنها می‌توان دست یافت آگاه شد. جالب است بدانید که موارد استفاده از ویزاها در هر کشور کاملا تعریف شده و باید مطابق با آن پیش رفت. مثلا با ویزای توریستی دیگر نمی‌توان به تجارت، تحصیل یا کار پرداخت.

✅ بازدید از مقاله اخذ ویزای فرودگاهی
✅ بازدید از مقاله تفاوت ویزای سینگل و ویزای مولتی
✅ بازدید از مقاله ویزا و پاسپورت

انواع مختلف ویزا بر اساس اجازه ورود

معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا

یکی از راه‌های دیگری که ویزاها را بر اساس آن می‌توان دسته‌بندی کرد، قرار دادن آنها در گروه‌های مختلف بر اساس دفعات اجازه ورود به کشور خاص است. در این دسته‌بندی، نوع اول، ویزای سینگل یا یک بار ورود نام دارد. چنین ویزایی فقط یک بار اجازه ورود به خاک کشور مقصد را به مسافر می‌دهد و در صورت خروج از مرزهای آن کشور، باطل می‌شود. نوع دوم هم که ویزای دوبل یا دو بار ورود است تا زمانی که اعتبار ویزا به پایان نرسیده باشد، فقط دو بار اجازه ورود و خروج به یک کشور را می‌دهد.

سومین نوع از انواع مختلف ویزا براساس اجازه ورود، ویزای مالتیپل یا چندبار ورود نام دارد. این ویزا تا زمانی که اعتبار زمانی داشته باشد، اجازه چندین بار ورود و خروج آزاد به یک کشور را در اختیار دارنده ویزا قرار می‌دهد. ویزای چندبار ورود بیشتر مناسب افرادی هست که با اهدافی مثل تجارت و یا اشتغال به کشور خاصی سفر می‌کنند. در این حالت، آنها می‌توانند به راحتی و بدون دردسر چندین بار وارد یک کشور شوند.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا

در دسته‌بندی ویزاها، نوع خاصی از ویزا به نام ویزای ترانزیت فرودگاه را نیز می‌توان دید. این ویزا گهگاه در زیر دسته‌بندی انواع مختلف ویزا بر اساس دفعات اجازه ورود نیز قرار می‌گیرد. در مورد ویزای ترانزیت فرودگاهی بهتر است بدانید که این ویزا صرفا به شما اجازه تعویض هواپیما را می‌دهد و با استفاده از آن شما فقط در فرودگاه یک کشور می‌توانید حضور داشته باشید و نمی‌توانید وارد شهرهای آن کشور بشوید. از این ویزا اغلب برای پروازهای توقف‌دار استفاده می‌شود.

انواع ویزا بر اساس مدت اعتبار

معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا

ویزاها را بر اساس مدت اعتبار آنها هم می‌توان در دسته‌های جداگانه‌ای قرار داد. در این دسته‌بندی، ویزاها در گروه ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت قرار می‌گیرند. ویزاهای کوتاه مدت که معمولا شامل ویزای یک یا دو بار ورود می‌شود، برای مدت زمان کوتاهی اجازه می‌دهد که شما در خاک یک کشور باشد. زمان اعتبار این ویزا معمولا از ۱۴ روز شروع شده و در برخی موارد به ۹۰ یا ۱۸۰ روز نیز می‌رسد. اما ویزاهای طولانی مدت قطعا زمان بیشتری دارند. اعتبار چنین ویزاهایی در برخی کشورها حتی به ۵ یا ۱۰ سال می‌رسد.

انواع ویزا بر اساس روش درخواست

معرفی انواع مختلف ویزا
انواع مختلف ویزا

در دسته‌بندی ویزاها بر اساس روش درخواست آنها می‌توان ۴ نوع ویزا دید. نوع اول، در کل کشورهای بدون ویزا نام دارند. چنین کشورهایی بر اساس روابط دیپلماتیک خود با کشور زادگاه شما تصمیم به لغو تمام یا بخشی از ویزا برای شهروندان آن کشور می‌گیرند و به آنها بدون نیاز به ویزا، اجازه ورود می‌دهند. نوع دوم، ویزای سفارتی نام دارد. برای درخواست چنین ویزایی باید تمامی مدارک خود را به صورت کاغذی تهیه و با مراجعه به سفارت کشور مقصد، آن را به کارگزار مربوطه تسلیم کرد.

سومین نوع از انواع مختلف ویزا بر اساس روش درخواست، ویزای فرودگاهی نام دارد. برای اخذ چنین ویزایی کافیست به فرودگاه کشور مقصد خود برسید و همانجا در مدت زمان کوتاهی با ارائه درخواست خود، ویزای مد نظر را دریافت کنید. نوع آخر ویزا هم که ویزای الکترونیک نام دارد، در مدت زمان بسیار کوتاه و با ثبت الکترونیکی اطلاعات در سایت سفارت کشور مقصد، به دست متقاضی می‌رسد. البته ناگفته نماند که اتخاذ همه این روش‌ها منوط به روابط دیپلماتیک بین دو کشور و رژیم ویزای جاری بین آنهاست.

مطلب فوق، مرور کوتاهی بود بر انواع مختلف ویزا و موارد استفاده از آنها. همانطور که ملاحظه فرمودید، ویزاها تنوع بسیار زیادی دارند. اما جالب اینجاست که آنچه در مطلب فوق ذکر شد، همه ماجرا نیست. بلکه هر کشور، بر اساس سیاست‌های خاص خود، انواع مختلفی از روادیدها را برای گردشگرانش در نظر می‌گیرد. از این رو، به نظر می‌رسد که نباید صرفا به مطالعه این مطلب بسنده کنید. در واقع، بهتر است اطلاعات مربوط به ویزاهای هر کشور قبل از خرید بلیط هواپیما به آنجا، با دقت بررسی و سپس ویزای مد نظر خود را انتخاب نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید