آشنایی با انواع کلاس پرواز در هواپیما

عادلانه است که بگوییم بیشتر ما و آن‌هایی که به گردشگری و مخصوصاً مسافرت با هواپیما علاقه دارند، معمولاً سفرهای خود را در کلاس یا رده اقتصادی یا همان اکونومی که با نام‌های کوچ و استاندارد نیز شناخته می‌شود، انجام می‌دهند؛ اما برای آن دسته از افراد که به دنبال یک سفر خاص با هواپیما هستند، همیشه گزینه انتخاب یک کابین و کلاس پروازی بهتر وجود دارد.

0
193
انواع کلاس پرواز در هواپیما
انواع کلاس پرواز
آشنایی با انواع کلاس پرواز در هواپیماReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 13Rating: 4.5انواع کلاس پرواز در هواپیما را بشناسید و با ویژگی های آن آشنا شوید.انواع کلاس پرواز در هواپیما دارای کلاس اکونومی بیزینس و فرست کلاس هستند که بسته به هزینه بلیط هواپیما می توانند در اختیار مسافران قرار بگیرند.

انواع کلاس پرواز در هواپیما

عادلانه است که بگوییم بیشتر ما و آن‌هایی که به گردشگری و مخصوصاً مسافرت با هواپیما علاقه دارند، معمولاً سفرهای خود را در کلاس یا رده اقتصادی یا همان اکونومی که با نام‌های کوچ و استاندارد نیز شناخته می‌شود، انجام می‌دهند؛ اما برای آن دسته از افراد که به دنبال یک سفر خاص با هواپیما هستند، همیشه گزینه انتخاب یک کابین و کلاس پروازی بهتر وجود دارد. برای آن که به‌طور واضح‌تر با کابین‌های پرواز و صندلی‌های آن آشنایی پیدا کنید، تصمیم گرفتیم تا شما را با انواع کلاس پرواز در هواپیماها آشنا کنیم. شما با توجه به مقدار هزینه‌ای که برای خریداری بلیط هواپیما خواهید کرد، می‌توانید در چهار کلاس اکونومی، پریمیوم اکونومی (Premium Economy)، بیزنس و درجه‌یک بلیط هواپیما تهیه کنید. اولین و مهم‌ترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که تمامی امکانات و فضای صندلی که در اختیار خواهید داشت، به ایرلاینی که از آن بلیط هواپیما تهیه کرده‌اید و همچنین مدت‌زمان پروازتان بستگی دارد.

اگر می‌خواهید با انواع کلاس‌ پرواز هواپیماها آشنایی پیدا کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مطلب، با سایت سفرستان همراه باشید.

کلاس اکونومی (Economy Class)

کلاس اکونومی هواپیما
کلاس اکونومی

یکی از انواع کلاس پرواز کلاس اکونومی است که عموماً در این کلاس از پرواز شما صندلی دریافت خواهید کرد که بتواند شما را از نقطه‌ای به نقطه دیگر برساند. با این حال تفاوت‌هایی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها پهنای صندلی و فضای در اختیار گرفته برای پاهای شماست. فضای صندلی می‌تواند از 28 تا 34 اینچ و پهنا از 17 تا 33 اینچ متغیر باشد. درحالی‌که این اندازه‌ها هم اکنون شاید زیاد به نظر نرسند، زمانی که شما در این صندلی به مدت 6 ساعت بنشینید مهم خواهند بود!

فاکتورهای دیگری که می‌توانند از ایرلاینی به ایرلاین دیگر متفاوت باشند، خروجی‌های برق، اینترنت، غذا، سرگرمی‌های حین پرواز، نوع صفحه تلویزیون و سطح سرویس خدمه هستند.

✅ بازدید از مقاله چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟ا

قبل از اینکه سراغ توضیح ییکی دیگر از انواع کلاس پرواز یعنی کلاس پریمیوم اکونومی برویم، باید در نظر گرفت که در برخی از پروازها ممکن است رده‌هایی میان این دو کلاس پروازی وجود داشته باشند، مخصوصاً در آمریکا. برای نمونه رده پروازی که پریمیوم نبوده اما یک رده بالاتر از اکونومی می‌باشد و با نام اکونومی پلاس (یا Economy Comfort، Economy XL و غیره) شناخته می‌شود. این موضوع اساساً به این معنی است که سرویس ارائه‌شده در این کلاس پروازی همانند اکونومی بوده اما شما دارای فضای بیشتر در صندلی‌های خود بوده و صندلی شما کمی بیشتر پایین خواهد آمد.

معمولاً هزینه این صندلی‌ها چند دلار گران‌تر از صندلی‌های اکونومی بوده؛ اما با این حال شما فضای بیشتری در اختیار داشته و کسی چه می‌داند شاید غذا و سرویس نوشیدنی‌های شما نیز با اکونومی فرق داشته باشد. (این مسئله کاملاً با ایرلاینی که پرواز خود را با آن انجام می‌دهید، مرتبط است.)

کلاس پریمیوم اکونومی (Premium Economy)

معرفی کلاس پریمیوم اکونومی
کلاس پریمیوم اکونومی

نام‌های مختلفی برای این کلاس پروازی وجود دارد. ایرلاین ویرجین آمریکا آن را انتخاب اصلی کابین (Main Cabin Select)، ایرلاین بریتانیا آن را World Traveller Plus و ایرلاینSAS  آن را SAS Plus می‌نامد؛ اما همه آن‌ها یک چیز هستند: کلاس اکونومی با کمی جای اضافی و البته هزینه اضافی. با این حال هزینه این کلاس پروازی به‌اندازه کلاس بیزنس گران نخواهد بود.

پرواز با کلاس پروازی پریمیوم اکونومی به شما یک استراحتگاه مخصوص در فرودگاه ارائه داده و صندلی‌های آن در یک کابین متفاوت با اکونومی قرار خواهند داشت. معمولاً شما صندلی پهن‌تر و با فضای بیشتر، صفحه‌های مانیتور بزرگ‌تر، غذای بهتر و مجوز بار اضافی‌تر دریافت خواهید کرد.

کلاس بیزنس (Business Class)

انواع کلاس های پرواز
کلاس های پرواز

گفته می‌شود که اگر یک‌بار پرواز خود را در کلاس بیزنس انجام دهید، دیگر هرگز در رده اکونومی راحت نخواهید بود. درحالی‌که کلاس پریمیوم اکونومی با اکونومی زیاد فرقی ندارد، لاکچری بودن بیزنس نسبت به پریمیوم اکونومی کاملاً مشخص است. کلاس پروازی بیزنس به حدی پیشرفت کرده و بهتر شده است که بسیاری از ایرلاین‌ها کلاس درجه‌یک خود را حذف کرده‌اند.

اگر بخواهیم به‌سادگی بیان کنیم، همه چیز در کلاس بیزنس بهتر است. از نوشیدنی‌های قبل از پرواز گرفته تا وعده‌های غذایی که در ظروف چینی با قاشق و چنگال واقعی سرو می‌شوند. صندلی‌هایی که به‌صورت تخت در می‌آیند، یک استاندارد عمومی برای رده تجاری یا همان بیزنس کلاس هستند. پهنای صندلی‌ها در این کلاس پروازی تا 34 اینچ و فضای آن‌ها نیز تا 87 اینچ می‌باشند.

برخی ایرلاین‌های حتی یک سرویس حمل‌ونقل مخصوص را در اختیار مسافران قرار می‌دهند؛ البته اگر در فاصله مخصوصی نسبت به فرودگاه قرار گرفته باشید و همچنین در کلاس بیزنس بیشتر ایرلاین‌ها یک تفرجگاه و استراحتگاه مخصوص در فرودگاه وجود دارد که در آن می‌توانید از نوشیدنی‌ها و غذاهای رایگان استفاده کرده و لذت ببرید.

ایرلاین امارات (Emirates) دارای یک‌بار کامل در هواپیماهای A380 خود هستند که مسافرین کلاس بیزنس می‌توانند از آن استفاده کنند. این بار یک‌بار نیم دایروی حقیقی بوده که اسنک‌های سرد و گرم و همچنین انواع کوکتل را برای مسافران سرو می‌کند.

کلاس درجه‌یک (First Class)

انواع کلاس های پرواز
کلاس های پرواز

اوج مسافرت هوایی یعنی کلاس درجه‌یک، برای افراد مشهور، سلبریتی‌ها و افراد فوق‌العاده ثروتمند یا افراد فوق‌العاده خوش‌شانس رزرو می‌شود. تمامی امکانات کلاس بیزنس را در نظر گرفته و لایه ضخیمی از یک مسافرت لاکچری را به آن اضافه کنید. علاوه بر فضای شخصی و اندازه صندلی‌ها (به یاد داشته باشید که بسیاری از پروازهای درجه‌یک صندلی نداشته و کابین آن‌ها یک سوئیت اختصاصی می‌باشند)، اختلاف قابل‌توجه، هزینه این کلاس پروازی می‌باشد که هر بلیط هواپیما در این کلاس تا 5 برابر بیشتر از کلاس بیزنس هزینه خواهد داشت.

استاندارد سرویس‌دهی در کلاس درجه‌یک غیر قابل مقایسه با کلاس‌های دیگر بوده و دارای خدمه ماهر و تمرین دیده می‌باشد که می‌توانند هرگونه نیاز یک شخص را حدس بزنند. استاندارد غذا در این کلاس نیز بسیار بالا بوده و دارای منوهای متنوع می‌باشد که توسط آشپزهای دارای ستاره میشلین (Michelin) پخته شده‌اند.

در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که شما می‌توانید با توجه به سلیقه نیاز و بودجه خودتان از بین کلاس‌های پروازی گوناگون و مختلف هر ایرلاین، هر کدام را که خواستید انتخاب کنید؛ البته به خاطر داشته باشید که لذت سفر هوایی در کلاس بیزنس و درجه‌یک با کلاس اکونومی و پریمیوم اکونومی زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید