انواع گره های کوهنوردی را بشناسید

کوهنوردی یکی از فعالیت هایی است که محبوبیت زیادی در میان افراد مشتاق اهل ورزش دارد و یکی از رشته هاییست که سنین مختلفی را در بر می گیرد. به طور کلی می توان گفت این رشته ورزشی در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد و به همین دلیل مکان های زیادی در سرتاسر جهان وجود دارد که برای کوهنوردی مناسبند. اما باید گفت این فعالیت محبوب، نیازمند قدرت بدنی خوب و وسایل مناسب زیادی است که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت.

1
1683
آشنایی با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی را بشناسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 8Rating: 4.5انواع گره های کوهنوردی را بشناسید.انواع گره های کوهنوردی مطمئنا آگاهی از نحوه کار با طناب و بستن گره‌های مختلف در بسیاری از لحظاتِ چنین تفریحی می‌تواند کارساز باشد.

انواع گره های کوهنوردی

کوهنوردی یکی از فعالیت هایی است که محبوبیت زیادی در میان افراد مشتاق اهل ورزش دارد و یکی از رشته هاییست که سنین مختلفی را در بر می گیرد. به طور کلی می توان گفت این رشته ورزشی در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد و به همین دلیل مکان های زیادی در سرتاسر جهان وجود دارد که برای کوهنوردی مناسبند. اما باید گفت این فعالیت محبوب، نیازمند قدرت بدنی خوب و وسایل مناسب زیادی است که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن خواهیم پرداخت. رزرو بلیط هواپیما و سفر به نقاط مختلف جهان، گهگاه با صعود به کوه‌های بلند و صخره‌نوردی‌های هیجان‌انگیز و جذاب همراه می‌شود تا مسافران از تعطیلات خود لذت فوق‌العاده‌ای ببرند. به همین دلیل، عده زیادی قبل از خرید بلیط هواپیما و سفر، خود را مهیای چنین لحظاتی می‌کنند. با این حال، عده‌ای هم به خاطر نداشتن تجربه کافی در این امر، نمی‌توانند تصمیم درستی در این باره بگیرند. از این رو، ما در مطلبی که پیش رویتان قرار گرفته به معرفی بخش مهمی از مسائل مربوط به این نوع تفریح پرداخته و می‌خواهیم شما را با انواع گره‌های کوهنوردی آشنا سازیم. مطمئنا آگاهی از نحوه کار با طناب و بستن گره‌های مختلف، در بسیاری از لحظاتِ چنین تفریحی می‌تواند کارساز باشد. پس اگر شوق و ذوق خاصی برای انجام کوهنوردی دارید، ادامه این مطلب را بخوانید و ضمن آشنایی با انواع گره‌های کوهنوردی، خود را آماده سفری لذت‌بخش و هیجان‌انگیز در کوهستان‌های مختلف کنید.

گره 8 انگلیسی

آشنایی با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی

اگر به شکل عدد 8 در زبان انگلیسی دقت کنید خواهید دید که این عدد شبیه یک گره است. گره 8 انگلیسی که از این عدد الهام گرفته شده است، دارای شکلی پایه‌ای بوده و یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای جلوگیری از خروج طناب از وسایل نگهدارنده می‌باشد. البته غیر از شکل پایه‌ای، این گره دارای اشکال پیچیده‌تر مثل گره 8 حلقه‌ای نیز هست. این نوع گره برای وصل کردن کوهنورد به یک لنگر بسیار مناسب است. ضمنا، گره 8 انگلیسی بسیار محکم بوده و معمولا در میانه طناب توسط کوهنورد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

✅ بازدید از مقاله همه چیز درباره اجاق گاز کوهنوردی

گره کمری

آشنایی با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی

گره کمری نوع دیگری از گره‌هاست که برای محکم کردن دهانه‌های طناب مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این گره به خاطر پیچیده بودنش نسبت به گره 8 انگلیسی کمتر استفاده می‌شود اما اگر توان بستن طناب با گره کمری را داشته باشید، دیگر هیچ دغدغه‌ای از بابت باز شدن گره نخواهید داشت. فیلم‌های آموزشی متنوعی می‌توان از گره کمری بر روی سایت‌های اینرنتی مختلف یافت که تماشا کردن آنها به منظور کوهنوردی در نقاط مختلف، خالی از لطف نخواهد بود.

گره آبی یا گره حلقه خمیده

آشنایی با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی

اگر به مقصدی خاص و انجام کوهنوردی در آنجا، به شرایطی رسیدید که نیاز به گره زدن دو طناب به یکدیگر داشتید، می‌توانید از گره آبی استفاده کنید. این گره که با نام گره حلقه خمیده نیز شناخته می‌شود، در صخره نوردی هم کاربرد فراوانی داشته و امکان شبکه‌سازی بین مهارها، دونده‌ها و لنگرها را به وجود می‌آورد. نکته جالب دیگر در مورد گره آبی هم سفت و محکم بودن آن در طناب‌های خیس می‌باشد که امکان باز شدن آن را به حداقل می‌رساند.

گره پروسیک

آشنایی با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی

گره پروسیک را هنگامی باید استفاده کنید که علاوه بر کوهنوردی، به دنبال قایقرانی و غواصی در مقصد سفر خود هستید. ویژگی بارز گره پروسیک قابلیت تنظیم آن است. گره پروسیک زمانی استفاده می‌شود دیگر گیره‌ای در کار نیست. بنابراین یکی از طناب‌ها وظیفه گیره را ایفا کرده و طناب دیگر به آن بسته می‌شود. همین عامل باعث می‌شود که گره حالت نوسانی داشته و بتوان آن را در مواقع لازم موقعیت آن را تغییر داد. با داشتن دو گره پروسیک در هر طرف خود می‌توانید به سادگی از ارتفاعات بلند به پایین بروید.

گره گیره میخکی

آشنایی با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی

همانطور که از اسم گره گیره میخکی مشخص است، این گره برای اتصال طناب به لنگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی بارز این گره، مصرف شدن طناب کم در آن و راحت بودن تنظیمش است. برای استفاده از این گره در سفر به نقطه‌ای خاص برای کوهنوردی باید به چند نکته توجه کنید. نخست اینکه هنگام استفاده نباید زیاد خود را به لنگر نزدیک کنید. چراکه در این صورت گره شل خواهد شد. همچنین استفاده نکردن از گره گیره میخکی برای انتهای طناب هم نکته مهم دیگری است که حتما باید رعایت شود.

گره ماهیگیری دوبل

آشنای با انواع گره های کوهنوردی
انواع گره های کوهنوردی

گره ماهیگیری دوبل یکی از بهترین گره‌های برای بستن دو انتهای یک طناب به یکدیگر محسوب می‌شود. معمولا این گره به عنوان مقدمه‌ای برای گره پروسیک استفاده می‌شود تا آن را محکم‌تر کند. در کل اگر در حین اقدام به کوهنوردی در طول سفر نیازی به پیوند دو سر طناب به یکدیگر داشتید، گره ماهیگیری دوبل را می‌توانید به‌عنوان مطمئن‌ترین گزینه انتخاب کنید. البته برای شبکه‌سازی بین لنگرها و طناب‌ها نمی‌توان چندان به گره ماهیگیری دوبل اعتماد کرد.

گره مرگ اروپا

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

گره مرگ اروپا یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌های وصل کردن دو طناب به یکدیگر است. هرچند که اسم این گره کمی عجیب به نظر می‌رسد اما جالب است بدانید که اکثر کوهنوردان حرفه‌ای این گره را به خوبی بلد بوده و هنگام سفر برای صعود به کوه‌های مرتفع از این گره بهره‌ می‌برند. باز و بسته شدن آسان گره مرگ اروپا هم مزیت دیگری است که باعث راحتی کار کوهنوردان در مسیرهای سخت و طاقت‌فرسا و در نتیجه افزایش محبوبیت خود گره می‌شود.

خرید بلیط هواپیما
بلیط هواپیما

مطلب فوق شما را با انواع گره‌های کوهنوردی و کاربردهای مختلف آنها آشنا کرد. اما جالب است بدانید که رِنج گره‌های کوهنوردی بسیار گسترده بوده و برای آشنایی با تک تک آنها، مطالعه یک مطلب کوتاه نمی‌تواند به هیچ عنوان کافی باشد. از طرفی دیگر، برای آشنایی با این گره‌ها، مسلما نمی‌توان فقط به مسائل تئوریک قانع بود. به نظر می‌رسد که برای آشنایی کامل با این گره‌ها بهتر است همراه با فردی مجرب و کاربلد بلیط هواپیما بخرید و با سفر به نقاط مختلف و انجام کوهنوردی، با نحوه باز و بسته کردن گره‌ها و کاربرد دقیق‌ آنها آشناتر شوید.

در ادامه هم می توانید با 7 مقصد کوهنوردی خارق‌العاده در قاره آفریقا آشنا شوید.

یک دیدگاه

  1. گره ها در کوهنوردی به ویژه کوهنوردی حرفه ای بسیار مهم بوده و در سلامت و زنده ماندن ورزشکاران و کوهنوردان نقش مهمی دارند.  معمولا گره زدن طناب ها در فعالیت های تخصصی کوهنوردی مانند صخره نوردی و سنگ نوردی بسیار حیاتی تر نیز می شود. در غار نوردی و دره نوردی نیز گره ها بسیار کاربردی هستند

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید