اورامانات کرمانشاه از خیال تا واقعیت

شاید عده ای از گردشگران همیشه راهی را برای سفر خود انتخاب کنند که به آن سوی مرزها متصل است. اما اگر مطلع باشند که چه مناطق بکری در کشور خودمان وجود دارد، بعید به نظر می رسد قبل از اینکه آنها را بازدید کنند راهی سفری خارج از ایران شوند. مناطق بسیار زیبا و شگفت انگیزی که می تواند روح و جسم هر انسانی را صیقل دهد.

0
1798
منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه از خیال تا واقعیتReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 19Rating: 4.5اورامانات کرمانشاه و هر آنچه باید در مورد این منطقه زیبا و باورنکردنی بدانید.اورامانات کرمانشاه پله‌های به سوی بهشت را برای شما تداعی می‌کند که خانه‌های دهکده جذاب اورمانات از سنگ و اغلب با خشکه و بصورت پلکانی ساخته شده‌اند.

منطقه اورامانات

شاید عده ای از گردشگران همیشه راهی را برای سفر خود انتخاب کنند که به آن سوی مرزها متصل است. اما اگر مطلع باشند که چه مناطق بکری در کشور خودمان وجود دارد، بعید به نظر می رسد قبل از اینکه آنها را بازدید کنند راهی سفری خارج از ایران شوند. مناطق بسیار زیبا و شگفت انگیزی که می تواند روح و جسم هر انسانی را صیقل دهد. حقیقتا کشور ما ایران جاذبه‌های گردشگری بکر و طبیعی بسیار زیادی در دل خود جای داده است که هر کدام در یک فصل از سال اوج زیبایی خود را پشت سر می گذارد. امروز قصد داریم سفری به کردستان داشته باشیم و شما را با یکی از بهترین و دنج‌ترین مناطق کردستان آشنا کنیم. استان کردستان در غرب کشور واقع شده است و از شمال به استان‌های آذربایجان­ غربی و زنجان و از جنوب به کرمانشاه می‌رسد. این استان حدود 200 کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد و منطقه اورمانات آن یکی از زیبایی‌های وصف ناپذیر ایران است. اورامانات یا هورامان، اورامان، هورامان تخت و اورامانت تخت نام‌های فقط یک منطقه از کردستان هستند که به دلیل گویش‌های متفاوت افراد محلی و همچنین گویش‌های متفاوت کردی با نام‌های مختلف شناخته شده است. اگر بلیط هواپیما کرمانشاه در دستان شماست با معرفی منطقه اورامانات کرمانشاه همراه سفرستان باشید.

معرفی منطقه اورمانات

منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه

اورامان یا هورامان از دو بخش اهورا و مان تشکیل شده است. دهکده اورمان در جنوب‌شرقی مریوان در بخش اورامان شهرستان سروستان به فاصله 75 کیلومتری مریوان قرار دارد. منطقه شگفت‌انگیز اورامانات در دل کوهستان‌های ایران واقع شده است. رودخانه‌های سیروان و لیله از منطقه اورمانات عبور می‌کنند. لازم به ذکر است که این دو رود در جایی بنام دروله که مرز بین ایران و عراق است به هم می‌رسند. اورامان در دره‌ای با شیب تند روبروی کوه تخت جای گرفته است و این دلیلی دیگر برای نامیدن این منطقه به اورامانات تخت می‌باشد.

در این میان چشمه بی‌نظیر بل نیز نباید فراموش شود. منطقه یا دهکده زیبای اورمانات علاوه براینکه کوهستانی است، آب و هوای عالی در بهار تا آخر تابستان دارد. جنگل‌های سرسبز و بزرگ پوشیده از انواع درختانی مانند زالزالک، بلوط و گلابی وحشی که جذابیت شگفت‌انگیز منطقه اورمانات را دوچندان می‌سازند، در خود جای داده است. لازم به ذکر است که منطقه اورمانات به ماسوله کردستان شهرت خاصی دارد.

تاریخچه منطقه اورمانات

منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه

منطقه اورمانات از روستا‌هایی بنام‌های ناو، هجیج و اسپریز تشکیل شده است. دیرینگی زندگی مردم در این منطقه حدود 40 هزار سال تخمین زده می‌شود چراکه در غار‌های شاندیر و بیستون وسایل انسان‌های غار نشین، اجاق‌ها و تعدادی استخوان انسان‌های نئاندرتان ( در واقع انسان‌های اولیه‌ای بوده‌اند که سر‌های بزرگ، قد و هیکل کوتاه و بینی کوچکی داشته‌اند ولی بشدت نیرومند بوده‌اند) کشف شده است. همچنین باستان‌شناسان پوست حیواناتی را که به زبان یونانی بر روی آنها حکاکی شده، مربوط به دوران اشکانیان و سلوکیان ، پیدا کرده‌اند. محققان قدمت این پوست را به حدود 120 سال قبل از میلاد مسیح تخمین زده‌اند.

✅ بازدید از مقاله مسجد شاهزاده کرمانشاه

معماری روستای اورمانات

منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه

منطقه رویایی اورمانات پله‌های به سوی بهشت را برای شما تداعی می‌کند. خانه‌های دهکده جذاب اورمانات از سنگ و اغلب با خشکه و بصورت پلکانی ساخته شده‌اند. جالب است بدانید که این روستا به روستای هزار ماسوله نیز شهرت دارد. حیاط یک خانه پشت بام خانه‌ای دیگر است. مردم محلی براین عقیده هستند که این منطقه در قدیم شهر بزرگی بوده است به همین دلیل این ناحیه را مرکز اورامان می‌نامند.

صنایع دستی اورمانات

منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه

کرد‌ها از گذشته با صنایع دستی و هنر‌های سنتی شهرت فراوانی داشته‌اند. از مهمترین صنایع دستی اورمانات، سجاده‌بافی، گیوه‌دوزی، شالبافی، سفالگری، فلزکاری، منجوق دوزی و چندین صنایع دیگر را می‌توان نام برد. مردم اورامان با کرک نوعی بز بنام مه‌ریز که دارای پشم لطیفی است، شال‌هایی به عرض 25 سانتیمتر و طول 26 سانتیمتر می‌بافند که از این شال‌ها لباس‌های محلی برای مردان دوخته می‌شود.

موسیقی و لباس محلی اورامانات

منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه

مردم مهربان اورمانات لباس‌های محلی خاصی می‌پوشند که بیننده را مجذوب خود می‌کند. لباس اهالی دهکده از کلاش، چوخه، پانتول، شال کلکه، دستار و پیراهن بلند تشکیل می‌شود که در مناسب ‌های مختلف کاربرد خاص خود را دارند. در منطقه اورمانات موسیقی اصیل و گوشنوازی مانند چیله و کنالیل همچنین پایکوبی گروهی به زیبایی هر چه بیشتر در مناسبت‌های گوناگون برگزار می‌شود.

دریاچه زریبار اورامان

منطقه اورامانات کرمانشاه
اورامانات کرمانشاه

دریاچه زریبار یا همان زریوار یکی از شگفت‌انگیز‌ترین مناطق گردشگری در اورامانات است. دریاچه زریبار اورامانات در واقع یک تالاب است که از هیچ رودی سرچشمه نمی‌گیرد. این تالاب یکی از بزرگترین تالاب‌های آب شیرین در غرب ایران محسوب می‌شود. اکوسیستم تالاب زریوار شرایط یک تالاب بین المللی را داراست که فعلا مشخصات آن برای بسیاری از محققان ناشناخته است. بد نیست بدانید که این تالاب یکی از منحصر بفردترین تالاب آب شیرین جهان می‌باشد.

منطقه زیبا و جذاب اورمانات دارای شگفتی‌های بسیار زیادی و طبیعت بکری است. گردش در منطقه اورمانات روح و تن انسان را جلا می‌دهد. ما در این مطلب تمام سعی و تلاش خود را کردیم تا به چند مورد از این جذابیت‌های الهی اشاره داشته باشیم. با توجه به اینکه منطقه اورمانات در بهار و تابستان آب و هوای عالی دارد بهترین فرصت و مقصد سفر می‌تواند باشد. در ادامه می توانید با طاق بستان کرمانشاه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید