سفر به تهران و بازدید از بادگیر 400 ساله شهر ری

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر ری واقع در تهران را به شما معرفی کنیم که بسیار کهن‌سال و دیدنی است. در روستای عمادآور شهر ری در میان کاج‌های بلند قامت، نمادها و سبک سیاق روستایی آمیخته با زندگی شهری مدرن بادگیری به چشم می‌خورد، که در نگاه اول تصویری از بادگیرهای کهن یزد را در ذهنتان تداعی خواهد کرد.

0
91
بلیط هواپیما تهران و بازدید از شهر ری
بادگیر 400 ساله شهر ری
سفر به تهران و بازدید از بادگیر 400 ساله شهر ریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 31Rating: 3.5سفر به تهران و بازدید از بادگیر 400 ساله شهر ری - خرید بلیط هواپیما تهرانگردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر ری واقع در تهران را به شما معرفی کنیم که بسیار کهن‌سال و دیدنی است. در روستای عمادآور شهر ری در میان کاج‌های بلند قامت، نمادها و سبک سیاق روستایی آمیخته با زندگی شهری مدرن بادگیری به چشم می‌خورد، بلیط هواپیما تهران

بادگیر 400 ساله شهر ری

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان امروز می‌خواهیم یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر ری واقع در تهران را به شما معرفی کنیم که بسیار کهن‌سال و دیدنی است. در روستای عمادآور شهر ری در میان کاج‌های بلند قامت، نمادها و سبک سیاق روستایی آمیخته با زندگی شهری مدرن بادگیری به چشم می‌خورد، که در نگاه اول تصویری از بادگیرهای کهن یزد را در ذهنتان تداعی خواهد کرد. پس با خرید بلیط هواپیما تهران با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری در مورد این بادگیرها بدانید.

معرفی بادگیر

این بادگیر را می‌توان تنها بادگیر تاریخی استان تهران نام برد که قدمت آن را تا حدود 400 سال تخمین زده‌اند. البته این بادگیر تنها نیست و در بخشی از عمارت اربابی قرار گرفته که بعد از گذشت سال‌ها هنوز پابرجا مانده و دیدنی است. در و پنجره‌های چوبی مشبک و کاشی‌های هفت رنگ تنها بخشی از تزیینات طاق، ستون‌ها و ایوان‌های تودرتوی این بنای باشکوه عهد قاجار است که به شما پیشنهاد می‌کنیم با خرید بلیط هواپیما تهران از آن دیدن کنید.

همان‌طور که می‌دانید بادگیرها نماد معماری ایرانی به حساب می‌آیند و در قدیم معماران در شهرهایی که آب‌وهوای کویری داشتند بر فراز خانه‌ها بادگیر می‌ساختند. این عمارت بادگیر قاجاری شهرری به 3 شاهزاده قاجاری تعلق داشت و این شاهزاده‌ها تنها از عمارت به‌عنوان تفرجگاه استفاده می‌کردند. این عمارت برای خودش برو بیایی داشت و یکی از سازه‌های معماری منحصربه‌فرد آن زمان محسوب می‌شد. امروز با گذشت زمان دیوارهای کاهگلی عمارت با ردیف‌های آجری که برای تزیین آن استفاده می‌شد نازک و کهنه شده‌اند.

ساختار بادگیر

این بادگیر قاجاری عمادآور به شکل یک برجک بلند چند ضلعی در قسمت بالای محلی از خانه که به آن حوضخانه می‌گفتند ساخته شده است. در آن زمان حوضخانه به ایوانی کوچک می‌گفتند که در انتهای اتاق‌های تابستانی عمارت قرار دارد. اتاق‌های تابستانی نیز به اتاق‌هایی بزرگ با درهای بسیار می‌گفتند و هوایی که از طریق منافذ بادگیر وارد حوضخانه می‌شد هوای خنکی را وارد اتاق‌ها می‌کرد.

تنها ساکن باقی‌مانده بادگیر

بلیط هواپیما تهران و بازدید از شهر ری
بادگیر 400 ساله شهر ری

ساکنان این عمارت از نواده‌های اربابانی هستند که طی 200 سال گذشته از صاحبان این روستا بودند و جالب اینکه آن‌ها هنوز هم در این روستا و محله زندگی می‌کنند. خانم پیری که به تنهایی ساکن عمارت بادگیری بود «اعظم خانم» نام داشت که عروس خانواده ارباب سلامت بود. او را 70 سال پیش به عنوان عروس به این خانه آوردند که طی همه این سال‌ها در عمادآور ماندگار شد و هنوز هم به شکل و شمایل خانم‌های اربابی زندگی می‌کند. مثلاً اهالی روستا گاهی‌ ترشی، شربت و مربایی که در شروع فصول درست می‌کردند برای خانم عمارت اربابی به‌عنوان تحفه می‌آورند.

سال‌ها قبل این اثر تاریخی به برادران سلامت که از اربابان و مالکان زمین‌های زراعی روستا بودند فروخته می‌شد و تنها برادر بزرگ آن‌ها به نام احمد سلامت در این عمارت زندگی کرد. از این رو خیلی‌ها روستای عمادآور را به نام احمدور می‌شناسند. اعظم خانم تعریف می‌کند که نام احمدور از اسم پدرشوهرم گرفته شده بود و درختان کاج قد برافراشته داخل حیاط این عمارت سالیان سال شاهد آمدن و رفتن ارباب‌ها بوده و همچنان استوار بر جای خود مانده‌اند. آن‌ها کهن‌ترین کاج‌های شهرری هستند که به زیبایی عمارت افزوده‌اند. شما نیز با خرید ارزان بلیط هواپیما تهران می‌توانید از این تاریخ زیبا دیدن کنید.

معرفی روستا عماد آور

بیشتر اهالی این روستا بومیانی هستند که نسل در نسل ساکن عمادآور بوده‌اند و حتی پیشینه سکونت بعضی از اهالی به چند قرن قبل برمی‌گردد و همین بر اهمیت این روستا افزوده است. بخاطر وجود این بادگیر، برای یزدی‌ها دسترسی آسان به این روستا به قدری مهم بود که خیابان «درختی» را فقط برای رسیدن به روستای عمادآور آسفالت کرده بودند. برای رسیدن به آن ابتدا باید روستای دولت‌آباد قیصریه را پشت سر می‌گذاشتند. لازم به ذکر است که در آن زمان روستای عمادآور تفرجگاهی برای تهرانی‌ها بود و این محدوده به قدری بوته گل محمدی داشت که در طول مسیر بوی خوش گل مشام مسافران را نوازش می‌کرد. عمادآور تنها روستایی بود که از طریق خیابان درختی قابل دسترسی بود؛ خیابانی زیبا و معطر به عطر گل‌های محمدی.

نشانی دقیق روستا و بادگیر

عمارت بادگیر سال 1386 به‌عنوان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده و شما گردشگران عزیز عمارت اربابی و بادگیر ۴۰۰ ساله در جاده ورودی روستا را مشاهده خواهید کرد. این منطقه را به‌عنوان «نگین ری» لقب داده‌اند و برای رسیدن به نگین ری اگر در طول بزرگراه شهید آوینی حرکت کنید قبل از رسیدن به دوربرگردان اول، بادگیر قدیمی در ورودی روستا منتظر شماست.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو هتل تهران بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید