سفر به تهران و بازدید از خانه وارطان

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما شهر تهران است. خانه قدیمی وارطان یکی از دیدنی‌ترین آثار این شهر است که امروز تبدیل به خانه گفتمان شهر و معماری شده و در عین حال که فضایی قدیمی دارد اما مراسمات و نشست‌های امروزی فراوانی را نیز میزبانی می‌کند. با خرید بلیط هواپیما شهر تهران با ما همراه باشید.

0
111
بازدید از خانه وارطان تهران
خانه وارطان تهران
سفر به تهران و بازدید از خانه وارطانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 30Rating: 3.5سفر به تهران و بازدید از خانه وارطان - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانگردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما شهر تهران است. خانه قدیمی وارطان یکی از دیدنی‌ترین آثار این شهر است که امروز تبدیل به خانه گفتمان شهر و معماری شده و در عین حال که فضایی قدیمی دارد اما مراسمات و نشست‌های امروزی فراوانی را نیز میزبانی می‌کند. با خرید بلیط هواپیما تهران با ما همراه باشید.

بازدید از خانه وارطان

گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان مقصد امروز ما شهر تهران است. خانه قدیمی وارطان یکی از دیدنی‌ترین آثار این شهر است که امروز تبدیل به خانه گفتمان شهر و معماری شده و در عین حال که فضایی قدیمی دارد اما مراسمات و نشست‌های امروزی فراوانی را نیز میزبانی می‌کند. با خرید بلیط هواپیما شهر تهران با ما همراه باشید.

معرفی خانه وارطان

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

خانه قدیمی وارطان با بافتی از دوره معاصر از آثار معمار ارمنی، وارطان هوانسیان می‌باشد و او این بنا را در سبک آرت دکو و با معماری خاصی طراحی کرده بود. نزدیک به ۸۰ سال است که این خانه بنا شده و امروز به خانه وارطان معروف است. وارطان هوانسیان، صاحب این خانه نبوده بلکه معمار آن است. هوانسیان، معمار ایرانی ارمنی‌تبار یکی از پایه گذاران معماری مدرن در ایران است که دو ویژگی شاخص معماری او عدم رعایت تقارن و نمای سیمانی است که به خوبی در بنای موسوم به خانه وارطان دیده می‌شود. ساختمان سه طبقه با اتاق‌های دوست‌داشتنی، حیاط با گلدان‌های شمعدانی کنار حوض مستطیل، ستون‌های تراس و نیمکت‌هایی که امروز در آن قرار داده‌اند و کافه با سقف پارچه‌ای، امروزه بسیار طرفدار دارد و جوانان دانشجوی زیادی به آنجا می‌آیند. شما نیز با خرید بلیط هواپیما تهران می‌توانید از آن دیدن کنید.

معرفی وارطان هوانسیان

معمار معروف ارمنی ـ ایرانی، وارطان هوانسیان پس از تحصیل در پاریس و به محض ورود به ایران در سال 1340، در مسابقهٔ طراحی ساختمانی معروف به مؤسسه هنرستان دختران تهران در خیابان سرهنگ سخایی امروزی پیروز شد و مهارتش در طراحی نمای شهری برای تهران جلب‌توجه کرد. از این‌رو برای ساخت چندین بنا در جداره‌های شهری از وی دعوت به همکاری شد. آثار چشمگیر او ارزش و اهمیت ویژه‌ای یافتند و «معمار وارطان» روز به روز آوازهٔ بیشتری یافت و در بین معماران و سازندگان قدیمی تهران و ارامنه بسیار محبوب شد. در آن زمان «خانهٔ تفضلی» یا همان خانه وارطان به مساحت هزار متر مربع با نمای سیمانی و شیوهٔ معماری خاص را ساخت. ویلای شخصی وی در زعفرانیه تهران و چند بنای دیگر در دربند نیز آثار دست اوست.

خانه وارطان امروزی

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

زمانی که صحبت از تخریب این خانه به میان آمد توسط وزارت راه و شهرسازی خریداری شد و با مشارکت 12 موسسه تشکل، و سازمان مردم نهاد بستری را برای رویدادهای فرهنگی در حوزه شهر و معماری فراهم نمود. به دنبال مرمت و با هدف احیای بنای ارزشمند تاریخی، خانه وارطان به خانه گفتمان شهر و معماری تبدیل شد و در جمعه شب 12 آذر 1395 – 2 دسامبر 2016 میزبان بزرگداشت یکصد و بیستمین سالگرد تولد وارطان هوانسیان شد.

بازدید از خانه وارطان تهران
خانه وارطان تهران

این خانه در دو سال اخیر میزبان رویدادهای متنوعی بوده و “شب آرشیتکت وارطان” نخستین مراسم این خانه است که با همت و مشارکت پیوسته تشکل‌های دوازده گانه موسس این خانه و با حمایت و همراهی وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی شد. در این مراسم نمایشگاهی از آثار معماری وارطان هوانسیان در معرض بازدید عموم قرار گرفت، کتاب معماری وارطان هوانسیان و تمبر یادبود آرشیتکت وارطان جهت فروش عرضه شد. سخنرانی حمیدرضا ناصرنصیر با موضوع “خانه‌ای از وارطان برای شهر و معماری”، نمایش فیلم “آرشیتکت وارطان” ساخته خسرو سالاریان، سخنرانی بیژن شافعی با موضوع “مدرنیزم وارطان”، و اجرای زنده موسیقی در این شب بی نظیر به پایان رسید.

نشانی خانه وارطان

بازدید از خانه وارطان تهران
خانه وارطان تهران

خانه وارطان که یکی از اولین نشانه‌های پیدایش معماری مدرن در تهران بوده، امروز به یک پاتوق برای جوانان تبدیل شده و در خیابان طالقانی تهران، پلاک شماره ۵۱۴ واقع شده است. با خرید بلیط هواپیما ارزان تهران شما نیز از این پاتوق قدیمی می توانید دیدن کنید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید