باغ شاهزده ماهان بهشت کوچکی در دل کویر

به برکت وجود نعمتی همچون قنات و رودخانه تیگران در وسط کویر، بهشت کوچکی درست در آغوش رشته‌کوه‌های چوپار شکل گرفته که صفا و صمیمیتش زبان به زبان و نسل به نسل گشته تا به شهرت امروزی رسیده است.

0
53
معرفی باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان بهشت کوچکی در دل کویرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 17Rating: 4.0باغ شاهزده ماهان بهشت کوچکی در دل کویر و تجربه ایرانگردی بی نظیر.باغ شاهزده ماهان درست در آغوش رشته‌کوه‌های چوپار شکل گرفته که صفا و صمیمیتش زبان به زبان و نسل به نسل گشته تا به شهرت امروزی رسیده است.

باغ شاهزده ماهان

به برکت وجود نعمتی همچون قنات و رودخانه تیگران در وسط کویر، بهشت کوچکی درست در آغوش رشته‌کوه‌های چوپار شکل گرفته که صفا و صمیمیتش زبان به زبان و نسل به نسل گشته تا به شهرت امروزی رسیده است. منظورمان باغ سرسبز و عمارت باشکوهی است که در دل کویر جای گرفته و به گفته برخی از گردشگران، زیباترین باغ ایرانی بوده و با نام باغ شاهزاده ماهان شناخته می‌شود. البته گفته می‌شود باغ شازده یا شاهزاده بزرگ‌ترین باغ ایرانی است. با دیدن این عکس‌ها غیرممکن است به وسوسه‌هایتان غلبه کنید و خیال سفر به بهشت کرمان و خرید بلیط هواپیما را نداشته باشید. قاجار و قاجاری‌ها با معماری‌های بی‌نظیرشان چهره شهرهای مختلف را به گونه‌ای چشمگیر ساخته‌اند که با گذشت بیش از یک قرن هنوز هم با ابهت و زیبایی‌شان در دنیای گردشگری یکه‌تازی می‌کنند. قدم‌زنی در میان درختان سربه فلک کشیده و صدای شرشر آب علاوه بر باصفا بودنش، کمی چهره رمانتیک به خود می‌گیرد و مکان مناسبی برای بازدیدهای دونفره یا گروهی است.

تاریخچه باغ

معرفی باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان

در اواخر حکومت ناصرالدین شاه قاجار، هنوز کار ساخت این باغ و عمارت به پایان نرسیده بود تا اینکه حاکم شهر کرمان دار فانی را وداع گفت و بنّای این عمارت که در حال تکمیل سردر ساختمان بود، کارش را نیمه‌کاره رها کرده و فرار می‌کند. در پی این اتفاق کار سردر عمارت هرگز تکمیل نشده و راز جاهای خالی کاشی‌ در این قضیه پنهان شده است. تاریخ تاسیس باغ شاهزاده کرمان به سال 1276 ثبت شده است، چندین دهه بعد و در سال 1357 دستان هنرمندی به مرمت آن مشغول شد ولی از تیره‌بختی این عمارت سه سال بعد در پی زلزله سختِ کرمان بار دیگر تنش لرزید و شکوه و جلالش کمرنگ‌تر شد.

ثبت ملی

اما همچنان باغ شاهزاده ماهان کرمان از دست بی‌وفای دنیا در امان ماند و از متروکه بودن نجات یافت و سرنوشتش به گونه‌ دیگری رقم خورد. بعد از اینکه تحت مالکیت اداره فرهنگ و هنر درآمد در میان فهرست آثار ملی جایی برای خود دست و پا کرد و بعد از این ثبت ملی بار دیگر خود را به دستان مرمت‌کاران سپرد تا چهره بشاش خود را بازیابد. شاید خیلی‌ها نمی‌دانند ولی باغ شاهزاده ماهان جزو 9 باغ ایرانی است که به ثبت جهانی رسیده‌اند و اطلاعاتش از طرف یونسکو به 35 زبان ترجمه شده است.

محبوبیت باغ شاهزاده ماهان

معرفی باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان

زیبایی و باصفایی باغ شاهزاده ماهان به قدری چشم‌گیر است که گردشگران زیادی سال نو را در آن‌جا تحویل می‌کنند، همهمه و صمیمیت مهمانان عمارت و بوی فرارسیدن بهار از تجربه‌هایی است که شروع سال و عید نوروز را برای همیشه در ذهنتان ماندگار می‌کند. اینجا می‌توانید مهمان غذاهای رستوران شاهزاده ماهان باشید و شبی را در مهمانسرایش بگذرانید و در پایان هم از غرفه‌های رنگارنش چیزی را به عنوان یادگاری و سوغاتی به بار سفرتان اضافه کنید. شبی پر از خنده و قهقهه‌های غریبه‌های هم‌وطن از آن دست تجربه‌هایی است که حالا حالاها فراموش نمی‌شود.

✅ بازدید از مقاله باغ اکبریه بیرجند
✅ بازدید از مقاله باغ صدری یزد
✅ بازدید از مقاله باغ ایرانی شیخ بهایی تهران

مسیر دسترسی به باغ

معرفی باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان

به شهر کرمان که رسیدید باید در مسیر جاده کرمان-بم نیم‌ ساعتی رانندگی کنید تا به باغ شاهزاده ماهان برسید، در واقع در 35 کیلومتری جنوب شرقی کرمان و حدود 2 کیلومتر بعد از شهر ماهان به روستای اختیارآباد می‌رسید، جایی که در هم‌جواری روستا این باغ سرسبز را می‌بینید. شاهزاده ماهان را بادیگاردهایی مثل دامنه‌های کوه‌های تیگران محافظت می‌کند، البته زیبایی‌اش را مدیون تلفیق این کوه‌ها و جویبار و درختان سربه فلک کشیده‌اش است.

مشخصات باغ

معرفی باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان

باید روزهای نوروز را در محوطه باغ باشید تا ببینید وسعت ۵.۵ هکتاری آن مملو از چهره‌های خندان و پرانرژی است. داخل باغ شامل 2 مجموعه شرقی و غربی بوده و عمارتی با معماری منحصربه‌فردی در آن سوی باغ چشم‌نوازی می‌کند. این عمارت به صورت 2 آشکوبه ساخته شده است و قسمت شاه‌نشین عمارت هم به یک رستوران تبدیل شده است. البته تعدادی میزوصندلی‌ هم در فضای باز چیده شده‌اند که می‌توان آن‌جا نفسی راحت کرد، فواره‌های زیبای این باغ از قنات تیگران سیراب می‌شوند و زندگی را به فضای سرسبز باغ هدیه می‌کنند. در ابتدا و انتهای بازدید و قدم‌زنی خود به 2 استخر بزرگ برمی‌خورید که مانند آینه بزرگی، انعکاس درختان سربه‌فلک‌کشیده و ابرهای آسمان را در قاب خود ثبت کرده‌اند.

بهترین زمان سفر

معرفی باغ شاهزده ماهان
باغ شاهزده ماهان

فریبندگی و باصفایی باغ شاهزاده ماهان با ورود بهار شروع می‌شود و تا شهریورماه چشم‌نوازی می‌کند. در این 2 فصل شمار گردشگران و کرمانی‌هایی که به باغ می‌آیند به بیش‌ترین میزان خود می‌رسد. این دوره از سال فرصت خوبی برای ثبت تصاویر معرکه‌ای از باغ شاهزاده ماهان در قاب رنگی دوربین‌ها است، معماری تاریخی عمارت، درختان و گل‌های رنگارنگ، پیاده‌راه محور اصلی و جریان آب اِلمان‌هایی هستند که زیبایی خاطرات و عکس‌های یادگاری شما را دوچندان می‌کنند. برای تماشای نگینی که بیش از یک قرن بر سینه کویر آرمیده باید به سمت کرمان برانید تا سرنوشت توام با خوشی و غم این باغ را به همراه زیبایی‌هایش نظاره‌گر باشید. باغ شاهزاده ماهان طراوتش را از هیچ ایرانی دریغ نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید