باغ‌های ایرانی ثبت‌شده در میراث یونسکو

به طور حتم اسم میراث جهانی یونسکو به گوشتان بسیار آشناست، یونسکو در حال تلاش برای شناسایی و حفاظت از مکان‌های فرهنگی و طبیعی در کشور‌‌های سراسر دنیاست. ایران ما، بهشتی در آسیا، مکان‌های دیدنی زیادی دارد که در سال 2011 تعدادی از باغ‌هایش در یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند. با خرید بلیط هواپیما از این مکان‌ها لذت ببرید

0
81
خرید بلیط هواپیما ایران
بلیط هواپیما ایران
باغ‌های ایرانی ثبت‌شده در میراث یونسکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 10Rating: 4.0باغ‌های ایرانی ثبت‌شده در میراث یونسکو - خرید بلیط هواپیما شیراز - بلیط هواپیما اصفهانبه طور حتم اسم میراث جهانی یونسکو به گوشتان بسیار آشناست، یونسکو در حال تلاش برای شناسایی و حفاظت از مکان‌های فرهنگی و طبیعی. ایران ما، بهشتی در آسیا، مکان‌های دیدنی زیادی دارد که در سال 2011 تعدادی از باغ‌هایش در یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند. خرید بلیط هواپیما شیراز بلیط هواپیما اصفهان قیمت بلیط هواپیما کرمان

نگاهی اجمالی به چند مکان زیبای ایرانی و ثبت شده در یونسکو

به طور حتم اسم میراث جهانی یونسکو به گوشتان بسیار آشناست، یونسکو در حال تلاش برای شناسایی و حفاظت از مکان‌های فرهنگی و طبیعی در کشور‌‌های سراسر دنیاست. ایران ما، بهشتی در آسیا، مکان‌های دیدنی زیادی دارد که در سال 2011 تعدادی از باغ‌هایش در یونسکو به ثبت جهانی رسیده‌اند. با خرید بلیط هواپیما از این مکان‌ها لذت ببرید.

خرید بلیط هواپیما ایران
بلیط هواپیما ایران

در گزارش یونسکو آمده: این باغ‌ها ازنظر طراحی، چهار بخش مجزا دارند که آب در تمامی آن‌ها هم ازنظر تصویرسازی و هم ازنظر تزیینات نقش بسیار مهمی دارد. باغ ایرانی اساساً از طریق این سبک طراحی با چهارعنصر اصلی آیین زرتشت یعنی آسمان، زمین، آب و گیاهان به نحوی می‌کوشد که تصویری از باغ بهشت را القا کند.

خرید بلیط هواپیما ایران
بلیط هواپیما ایران

در شهرت این باغ‌ها، سه ساختار و طراحی موجود است: 1) مسیر عبور آب، 2) دیوارهای بلند، 3) عمارت تابستانی و استخر در داخل باغ به‌عنوان نمادی از بهشت‌اند که این سه مشخصه باغ‌های ایرانی را متمایز کرده، جهانگردان این باغ‌ها را (پرشین گاردین) یاد می‌کنند، با خرید بلیط هواپیما از نعمت‌های خدادادی در کشور خودمان لذت ببریم.

خرید بلیط هواپیما ایران
بلیط هواپیما ایران

اسامی 9 باغ معروف ثبت‌شده در یونسکو با شهرهایشان بدین‌صورت است:

شیراز (پاسارگاد، ارم)، اصفهان (چهل‌ستون)، کاشان (فین)، بهشهر (عباس‌آباد)، کرمان (شازده ماهان)، بیرجند (اکبریه)، یزد (دولت‌آباد، پهلوان پور)

بلیط هواپیما شیراز

1پاسارگاد

اولین پایتخت امپراتوری پارس در تاریخ ایران در شیراز است. نمونه‌ای از نخستین باغ ایرانی که بهتر است مادر باغ‌های ایرانی نامیده شود. مرکز شاهنشاهی کوروش هخامنشی در 135 کیلومتری شیراز واقع‌شده است. با خرید بلیط هواپیما شیراز و دیدن این مجموعه خاطرات خوبی برای خود ایجاد کنید. یکی از ویژگی‌های خاص پاسارگاد، وجود باغ شاهی و مجموعه کلاسیک دو کاخ‌هاست. ازلحاظ معماری، طراحی هندسی باغ در مسیر جریان آب است و دارای کوشک‌ها و راه‌آب‌های سنگی است، از این مکان به‌عنوان جایی برای پیاده‌روی می‌توان استفاده کرد که آرامگاه کوروش کبیر الآن آنجاست.

بلیط هواپیما شیراز

2ارم

شاهکار ایرانی در فهرست میراث جهانی در قرن نوزدهم ساخته‌شده، در شمال غربی شیراز بافاصله کمی از بابا کوهی قرارگرفته که تلفیقی از تاریخ و طبیعت و فضایی بهشت گونه سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت خود می‌کشاند. در حال حاضر توسط بخش گیاه‌شناسی دانشگاه شیراز اداره می‌شود. شیراز شهری است که می‌توانید ساعت‌ها از خیابان‌هایش لذت ببرید بدون اینکه متوجه گذر زمان باشید، با خرید بلیط هواپیما شیراز به باغ ارم سربزنید و فالوده شیرازی نوش جان کرده و بالباس‌های سنتی عکس یادگاری بگیرید.

بلیط هواپیما اصفهان

3چهل‌ستون

 از بناهای تاریخی اصفهان که به شاه‌عباس یکم برمی‌گردد و در زمان شاه‌عباس دوم توسعه‌یافته، دارای تالار آیینه، تالار 18 ستون، اتاق، ایوان، حوض و دیوارهای نقاشی شده و آیینه‌کاری شده و با خرید بلیط هواپیما اصفهان این جای جذاب را از نزدیک ببینید؛ بااینکه 20 ستون دارد ولی مشهور به چهل‌ستون است، چرا؟ چون 20 ستون در دل خاک و 20 ستون دیگر انعکاس یافته در آب استخر مقابلش است، و این یعنی شاهکار به‌تمام معنا.

بلیط هواپیما اصفهان

4فین

 هنوز هم بعد از سال‌ها حیرت‌انگیز است، درست حدس زده‌اید، باغ فین کاشان، در آب و هوایی کویری چنین ساختار زیبا و سرسبزی دارد و پاسخ همه سؤالات به شاهکار معماری ایرانی برمی‌گردد. با خرید بلیط هواپیما اصفهان و با طی کردن مسافت کوتاهی به کاشان، دیوارهای بلند افسونگر، درختان سر به فلک کشیده و فواره‌های کوتاه و بلند و صدای آب جلب‌توجه می‌کند، همین ظاهر شاهانه‌اش باعث شده تا نام باغ شاه به خود بگیرد. در نزدیکی روستای باله توسط شاه‌عباس اول ساخته‌شده که در شرایط خوبی قرار دارد.

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

با آب چشمه و قنات تأمین می‌شود. طرح پیچیده باغ با شبکه کانال‌ها و مسیل‌هاست. کانال‌ها با کاشی‌های آبی و سبزرنگ که در تضاد زیبایی با کویر خارج از دیوار باغ هستند. این باغ همه‌روزه برای بازدید باز است به‌جز ایام سوگواری، پس زمان خرید بلیط هواپیما حتماً قبلاً نگاهی به تقویم داشته باشید.

بلیط هواپیما ساری

5عباس‌آباد

واقع در جنوب شرقی و 9 کیلومتری بهشهر میان جنگل عباس‌آباد با خرید بلیط ساری و پیمودن جاده‌های سرسبز وقتی به بهشهر رسیدید این باغ مدهوش کننده را می‌بینید که شامل باغ، دریاچه و حمام و‌… است. این منطقه به خاطر راحتی و در دسترس بودن آثار باستانی، آب شیرین و آب‌وهوای دلپذیر محلی برای گردشگران جذاب است. باغ هم در بالای تپه‌ای طبیعی احداث‌شده، با بریدن تپه، پله و صفه ایجادشده است. معماری به‌صورت قرینه‌اش موجب زیبایی بیش‌ازحد آن می‌باشد.

بلیط هواپیما کرمان

6شازده ماهان

 یکی از نمونه باغ تخت‌های ایرانی که در 1890 توسط فرماندار کرمان ساخته‌شده است؛ با خرید بلیط هواپیما کرمان از فراز این شهر واحه مستطیل سبز احاطه‌شده با کویر قهوه‌ای را می‌بینید که شرایط مساعد؛ خاک حاصلخیز، آفتاب لازم، باد ملایم و دسترسی به آب اینجا را تبدیل به معجزه کرده است. با دیواری بلند و مرکب محصور گشته، به‌عنوان سکونتگاه و تفرجگاه استفاده می‌شود.

بلیط هواپیما یزد

7دولت‌آباد

یکی از باغ‌های بزرگ ایران و از آثار دوره زندیه در یزد است که با خرید بلیط هواپیما یزد خودتان به دلیل مشهور بودنش پی خواهید برد، زیرا مرتفع‌ترین بادگیر را دارد. باغ شامل عمارت، تالار آیینه، عمارت بادگیر، حرم‌خانه و آشپزخانه و قنات و حوض و با فضایی مناسب برای اقامت تابستان و زمستان است.

بلیط هواپیما یزد

8پهلوان پور

از آثار مهریز در یزد با معماری اصیل و کهن ایرانیست. ساختمان‌های تاریخی در این باغ پیوند خاصی بین طبیعت و هنر معماری را ایجاد کرده، اگرچه این باغ در دوره قاجار ساخته‌شده، ولی سبک معماری‌اش نشان‌دهنده تغییرات باغ‌سازی کهن به سمت باغ‌سازی رایج امروزی است. با خرید بلیط هواپیما یزد و دیدن این باغ که متعلق به تاجر یزدی علی پهلوان پور است، پشیمان نخواهید شد، هم‌چنین با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فردش چهارفصل در این باغ کاملاً به چشم می‌خورد.

بلیط هواپیما بیرجند

9اکبریه

 باغ و عمارت تاریخی بقعه در بیرجند استان خراسان جنوبی است. با بلیط هواپیما بیرجند معماری این باغ را می‌بینید که از نوع ترکی با الهامی از روس و تلفیقی از معماری اسلامیست که از سبک معماری نوین برخوردار است. در زمان قاجار ساخته‌شده و گنبد کلاه‌فرنگی‌اش نشان‌دهنده تمام عناصر معماری ایرانی است.

خرید بلیط هواپیما بیرجند
بلیط هواپیما بیرجند

در آخر باید بگویم که ایران دارای مکان‌هایی است که نشان‌دهنده فرهنگ، هنر و طراحی ایران باستان است. هرکدام با آب‌وهوای مختلف، نشانگر فناوری، مهندسی، آب، معماری و کشاورزی عالی کشورمان است. باغ ایرانی باید حواس پنج‌گانه را به وجد آورد، با خرید بلیط هواپیما و سفر به شهرهایی که از این نعمت‌های الهی برخوردارند، لذت ببرید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز های داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
fa.irunesco.org
tasnimnews.com
islamicartz.com
asriran.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید