با بخش های مختلف فرودگاه آشنا شوید

امروزه با گذر زمان و پیشرفت علم و سریع و آسان شدن کارها، تجهیزات قدیمی یا خود را به روز کرده و یا جای خود را به تجهیزات مدرن‌تری داده‌اند، که تمثیل آن نیز کم نیست.

1
644
معرفی بخش های مختلف فرودگاه
بخش های مختلف فرودگاه
با بخش های مختلف فرودگاه آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 26Rating: 4.0بخش های مختلف فرودگاه و قسمت هایی از فرودگاه که باید آنها را بشناسید.بخش های مختلف فرودگاه را مسافرانی را نمی توان با رد شدن از بازرسی‌ها و اتاق‌های انتظار فرودگاه شناخت و از تمامی آنها اطلاعاتی داشت.

بخش های مختلف فرودگاه

این روزها با محبوبتر شدن خرید بلیط هواپیما و افزایش سفرهای هوایی، فرودگاه ها نیز گسترده تر شده و روز بروز مدرن تر می شوند. فرودگاه ها در واقع بخش های مختلفی دارند که در هر کدام وظایف خاصی انجام میگیرد. امروزه با گذر زمان و پیشرفت علم و سریع و آسان شدن کارها، تجهیزات قدیمی یا به روز شده اند و یا جای خود را به تجهیزات مدرن‌تری داده‌اند، که تمثیل آن نیز کم نیست، از گوشی‌های موبایل دکمه‌ای که جای خود را به گوشی‌های موبایل لمسی داده‌اند گرفته تا اتومبیل‌های کاربراتوری قدیمی که جای خود را به اتومبیل‌های هایبریدی داده‌اند؛ حتی این اصل، طریقه مسافرت ما را نیز تغییر داده و باعث شده به جای طی مسافت‌های طولانی با اتومبیل، از هواپیماهای خیلی سریع استفاده کنیم. شاید کمتر کسی در عصر حاضر باشد که تجربه مسافرت با هواپیما را نداشته باشد. مسافرانی که با رد شدن از گیت‌ها، بازرسی‌ها و اتاق‌های انتظار فرودگاه، خود را به پرواز با هواپیما، آماده می‌کنند، آیا بخش های مختلف فرودگاه را نیز می‌بینند؟ آیا همه بخش های فرودگاه فقط آنهایی هستند که ما می‌شناسیم؟ در این مطلب safarestan سعی داریم تا شما را با بخش های مختلف فرودگاه بیشتر آشنا کنیم.

باند پرواز

معرفی قسمت های مختلف فرودگاه
قسمت های مختلف فرودگاه

یکی از بخش های مختلف فرودگاه باند پرواز می‌باشد. باند پرواز به محلی برای نشست و برخاست هواپیماها می‌گویند که می‌تواند آسفالت و یا بتنی باشد. باندهای پرواز را با یک عدد دو رقمی در دو سر هر باند مشخص و نام‌گذاری می‌کنند که این عدد نشان دهنده زاویه باند با شمال مغناطیسی است. اعداد دوسر باند همیشه ۱۸۰ درجه باهم اختلاف دارند که این اعداد می‌تواند در ناوبری هواپیما به خلبان هواپیما کمک کند. از بخش های مختلف فرودگاه ، باند پرواز از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌ که می‌توان آستانه، تاچ دان زون، شانه خاکی دو سر باند و … را نام برد. همچنین باندهای پرواز باید از نظر زیرسازی نیز مقاوم شده باشند تا تحمل وزن هواپیما در هنگام نشست که با توجه به سرعت هواپیما که وزن هواپیما را چندین برابر می‌کند را داشته باشد.

تاکسی وی

معرفی بخش های مختلف فرودگاه
بخش های مختلف فرودگاه

یکی دیگر از قسمت های مختلف فرودگاه قسمت تاکسی وی می‌باشد که به مسیرهای فرعی باند پرواز گفته ‌می‌شود. به قسمتی که به منظور تردد هواپیما و حرکت از باند به رمپ، از رمپ به باند و از باندی به باند دیگر تعبیه شده، تاکسی‌ وی می‌گویند. از بخش های مختلف فرودگاه، تاکسی وی را با خطوط زرد رنگ و با دو عدد و حرف نام گذاری می‌کنند. این قسمت نیز یکی از بخش های خیلی مهم فرودگاه‌ها می‌باشد که نمی‌توان از آن صرف نظر کرد.

✅ بازدید از مقاله شغل های پرطرفدار فرودگاهی

تأسیسات فرودگاه

معرفی بخش های مختلف فرودگاه
بخش های مختلف فرودگاه

بطور معمول از قسمت های مختلف فرودگاه، مجموعه‌ای از تأسیسات و ساختمان‌هایی را می‌توان نام برد که مسافران در این اماکن به هواپیما سوار شده و یا از آن پیاده می‌شوند و همچنین بار هواپیماها تخلیه یا بارگیری می‌شوند. به تأسیساتی که مسافران توسط آن‌ها با  خرید بلیط، انتقال بار همراه، حمل و نقل زمینی و چمدان‌های خود و همچنین عبور از بازرسی‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند، ترمینال یا پایانه می‌گویند و ضمناً مکان‌هایی که مسافران برای سوار شدن به هواپیما در آنجا منتظر می‌مانند، سالن انتظار می‌گویند.

تسهیلات گمرکی

معرفی بخش های مختلف فرودگاه
بخش های مختلف فرودگاه

از قسمت های مختلف فرودگاه همچنین می‌توان تسهیلات گمرکی موجود در فرودگاه‌های بین‌المللی و همچنین سطح بالای امنیت را نیز نام برد که باعث تمایز با فرودگاه‌های کوچک می‌باشند. علاوه بر این همه‌ فرودگاه‌ها به‌وسیله کد مخصوص فرودگاهی انجمن بین‌المللی ترابری هوائی (IATA) و کد فرودگاهی سازمان بین‌المللی هواپیمائی کشوری (ICAO) شناخته می‌شوند.

امکانات رفاهی فرودگاه‌ها

معرفی امکانات رفاهی فرودگاه‌ها
امکانات رفاهی فرودگاه‌ها

علاوه بر بخش های ذکر شده در بالا هر فرودگاهی دارای امکانات رفاهی متفاوتی نیز می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  1. رستوران
  2. هتل
  3. جابه جایی مسافر
  4. کمک‌های پزشکی (مثل: کمک‌های اولیه، آمبولانس، دکتر در فرودگاه و بیمارستان در شهر)
  5. بانک و ادارهٔ پست
  6. ادارهٔ توریستی برای توریست‌ها و…

بخش های مختلف فرودگاه، موضوعی است که می‌توان برای هر یک از فرودگاه‌ها در جهان، مقاله‌ جداگانه‌ای نوشت و به توضیح کامل هر یک از آن‌ها پرداخت، فرودگاه‌هایی که روز به روز هزینه‌های سنگینی را در جهت پیشرفت، افزایش تعداد پرواز، افزایش کیفیت امکانات رفاهی، سهولت دسترسی به آن و … متحمل شده و هر روز باهم به رقابت می‌پردازند. در ادامه هم می توانید با اشتباهات رایج در فرودگاه‌ آشنا شوید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید