چطور برای حیوانات خانگی بلیط هواپیما بخریم؟

مدت زمان زیادی است که حیوانات خانگی نقش بسیار پررنگی در کانون گرم خانه ها دارند و در بسیاری از خانواده ها جزو جدایی ناپذیر و محبوب به شمار می روند. از این رو سفرهای چند روزه با هواپیما در مواقع زیادی دغدغه صاحبان حیوانات خانگیست. چه بسا که این افراد تمایل دارند حیوانات خانگی خود را نیز با خود به سفر ببرند.

94
30937
خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی
بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی
چطور برای حیوانات خانگی بلیط هواپیما بخریم؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 12Rating: 5.0خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی و قوانین ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی.خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی و در واقع بلیط بابری هواپیما برای حمل حیوانات در ایرلاین های مختلف دارای شرایط متعدد است که باید قدم به قدم رعایت شود.

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

مدت زمان زیادی است که حیوانات خانگی نقش بسیار پررنگی در کانون گرم خانه ها دارند و در بسیاری از خانواده ها جزو جدایی ناپذیر و محبوب به شمار می روند. از این رو سفرهای چند روزه با هواپیما در مواقع زیادی دغدغه صاحبان حیوانات خانگیست. چه بسا که این افراد تمایل دارند حیوانات خانگی خود را نیز با خود به سفر ببرند. درواقع حیوانات خانگی آنقدر در دل صاحبانشان عزیز شده‏‌اند که جدایی از آن‎ها آن هم به مدت چندین روز برای صاحبانشان کار چندان ساده‌‏ای نباشد. همین موضوع سبب شده است تا مسافرانی که قصد رزرو بلیط هواپیما دارند تا چند روزی به سفر بروند و در هتلی چند ستاره اتاق رزرو کنند، این دغدغه را داشته باشند که لذت سفر به کنار با دوری حیوان خانگی خود چه کنند و چطور حیوان زبان بسته را به حال خود تنها رها کنند؟ خوشبختانه مسافرانی که برای پرواز به مقاصد داخلی و خارجی بلیط هواپیما می‎خرند، آنقدرها هم دست و پا بسته نیستند و برای همسفر شدن با حیوان خانگی خود می‎توانند از خدماتی بهره‌مند شوند که ایرلاین‎ها برای مسافران خود در نظر می‎گیرند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که با توجه به مقوله جابه‎جایی حیوانات به عنوان موجودات زنده کاری پیچیده و پر از جزئیات است، ایرلاین‎ها نیز مجبور هستند تا برای اینکه در جریان پرواز و سفر مشکلی برای حیوان به وجود نیاید یا مزاحمتی برای مسافرانی که بلیط هواپیما می‎خرند پیش نیاید، قوانین دقیقی در زمینه حمل و جابه‌‏جای حیوانات خانگی در سفرها تنظیم کنند و به اجرا در بیاورند. اگر چه در قالب یک مطلب نمی‎توان به تمام قوانینی پرداخت که ممکن است مسافران ایرانی هنگام جابه‌جایی هوایی حیوانات خود با آن‎ها روبه‎رو باشند، اما با این حال در ادامه با اشاره با برخی از مقررات چند ایرلاین مسافرپسند، سرنخ‎هایی در مورد نحوه خرید بلیط هواپیما برای حیوان خانگی در اختیارتان علاقه‏‌مندانی قرار می‎دهیم که دوست ندارند در روزهای سفر از دوری حیوان خانگی خود احساس دلتنگی یا ملال داشته باشند.

قوانین حمل حیوانات خانگی در هواپیمایی ماهان

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی
بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

بطور کلی هواپیمایی ماهان جهت حمل موجود زنده دو راه را به مسافرانی که بلیط هواپیمای این ایرلاین را خریده‎اند، پیشنهاد می‎کند:

از طریق پایانه‎های مسافری (همراه)

بعلت مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات هواپیمایی ماهان و همچنین عدم کنترل حیوانات در مواقع اضطراری، ورود حيوانات اهلی و پرندگان به كابين مسافری (PETC) مجاز نمی‌باشد و این امكان فراهم می‌شود تاحيوان در پايانه مسافری پذيرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحويل شود. مسافران می‌توانند از اين سرويس در اكثر مقاصد ماهان بهره‌مند گردند.

از طریق پایانه‌های باربری (غیر همراه یا کارگو)

هنگامی كه به هر علتی مسافر نتواند درسفر همراه حيوان خود باشد اين سرويس دراختيار وی قرار داده می‌شود. حيوان اهلی یا وحشی مسافر در پايانه باربری پذيرش و درفرودگاه مقصد به مسافر يا شخصی كه در بارنامه معرفی شده، در محل ترخیص بارنامه تحويل داده می‌شود.

مدارک پزشکی واسناد مورد نیاز در فرودگاه مبداء

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی
بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

كامل بودن تمام اسناد قابل اطلاق مثل مجوزهای ورود به كشور مقصد مانند:

 1. اصل گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی صادره از دامپزشکی دولتی کشور مبدا (یا مقصد) و تائید کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه (این گواهی‌نامه‌ها در مسیرهای داخلی الزامی نیست).
 2. مدارك واكسيناسيون معتبر؛
 3. شناسنامه یا گذرنامه حیوان؛
 4. اصل برگه پرداخت کرایه حمل؛
 5. تکمیل فرم مخصوص سه برگی درخواست انجام امور موجود زنده؛

شرایط پذیرش حیوانات خانگی

 1. مسافر موظف است حداقل 24 ساعت پیش از سفر با ایستگاه مبدا تماس گرفته، تا از موارد و مشکلات احتمالی مطلع گردد.
 2. دریافت کد AVIH از دفاتر فروش هنگام خرید بلیط هواپیما ؛
 3. حضور مسافر حداکثر 2:30 ساعت پیش از سفر بین المللی و 1:15ساعت پیش ازسفر داخلی در فرودگاه جهت انجام امور پذیرش؛
 4. برای سفر بچه‌های سگ و گربه‚ بايد حداقل 10 هفته از تولد آنان گذشته باشد. (دربرخی از كشورها حداقل سن 12 هفته می‌باشد).
 5. بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران هر مسافر حداکثر 2 قلاده سگ یا گربه یا 10 قطعه پرنده تزئینی میتواند حمل نماید.
 6. مسافر موظف است چند ساعت پیش از پرواز غذای سبک به حيوان دهد تا دچار ناراحتی نگردد.
 7. قراردادن آب به میزان کافی درصورت وجود پرواز بيش از دو ساعت؛ (به‌علت بررسی مقدار آب زمان بارگذاری و درمدت توقف ترانزيت)
 8. هواپیمایی ماهان ممکن است حیوانات پرخاشگر، نا آرام، بسیار پیر، بیمار و یا دارای هرگونه ویژگی دیگری که ظاهر ناسازگار با مسافرت هوایی داشته باشد و حیوانات دارای بوی زننده را پذیرش ننماید.
 9. هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات گران قیمت و یا دارای هرگونه ارزش مادی و معنوی خاص معذور است. این مورد باید توسط صاحب حیوان در ایستگاه مبدا اعلام گردد در غیر این صورت هیچگونه مسئولیتی بر عهده شرکت هواپیمایی ماهان نمی باشد.
 10. هواپیمایی ماهان از پذیرش حیوانات وحشی، انواع آبزیان، جوجه پرندگان بصورت تنها، پیله حشرات و حیوانات غیر خانگی بصورت روش همراه معذور می‌باشد.

حمل اینگونه حیوانات با دارا بودن تمامی مدارک ذکر شده و رعایت شرایط حمل و نقل بارنامه، بصورت غیر همراه امکان پذیر می‌باشد.

​قفس مناسب

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی
بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد ، درغير اين صورت از سفر حيوان ممانعت می گردد.

 1. قفس باید برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه كافي بزرگ باشد.
 2. قفس بايد جهت نگهداری حیوان به حد كافي محكم، مطمئن و دارای منافذ تهويه باشد.
 3. درب آن بايد قفل داشته باشد تا بطور تصادفی باز نشود و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.
 4. بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است زیرا پوزه حیوان باید آزاد باشد.
بلیط باربری هواپیما برای حیوانات خانگی

1نکات کلی

 1. ​حداكثر سه حيوان نهايتاً شش ماهه که با هم به دنيا آمده باشند و با وزن حداكثر 4 كيلوگرم برای هريک می‌توانند در يك قفس قرار گيرند. در صورت بیشتر بودن وزن یا سن بايد در قفس‌های جداگانه سفر نمایند.
 2. حیوان مادر و حداکثر 3 بچه‌اش: بچه‌ها بیش از 12 هفته سن و هر کدام بیش از 2 کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی همگی در يك قفس قرارگيرند.
 3. توصیه می‌شود در تابستان و روزهای گرم از پروازهای شب یا صبح زود و در زمستان و روزهای سرد از پروازهای در طول روز استفاده نمایید.
 4. ممکن است بر اساس نوع هواپیما و شرایط عملیاتی از پذیرش موجود زنده ممانعت بعمل آید. بطور مثال : حمل موجود زنده در برخی هواپیماهای BAE امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 5. تحویل حیوان در مقصد براساس فرم تنظیم شده در مبدا به فرد ذکر شده صورت می‌پذیرد.
 6. بر اساس فرم تکمیل شده در مبدا هرگونه هزینه اضافی اعم‌از: خدمات دامپزشکی، قرنطینه، هزینه اسکان، تغذیه، ترخیص، بازگشت به مبدا، جریمه و …. حیوان بر عهده صاحب بار می‌باشد.

قوانین حمل موجودات زنده در هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایر نیز با ورود حیوانات خانگی به داخل کابین مسافران مخالفت می‌کند.

می‌توانید حیوان خانگی خود را در قفس مخصوصی قرار داده (ایران ایر این قفس مخصوص را به شما قرض می‌دهد) و با خودتان تا مقصد نهایی حمل کنید (البته حیوان خانگی در کابین مسافران نخواهد بود.)

متاسفانه با این روش نمی‌توانید به انگلستان و عمان سفر کنید. برای سفر به این کشورها باید حیوان خانگی خود را جداگانه و با Cargo بفرستید.

در حالت دیگر، در صورتی که صرفا می‌خواهید یک حیوان خانگی را به یک مقصد مشخص بفرستید و نمی‌خواهید که خودتان نیز با حیوان سفر کنید، می‌توانید او را با Cargo بفرستید.

قوانین حمل موجودات زنده در هواپیمایی قطر

خرید بلیط باربری هواپیما برای حیوانات خانگی
بلیط باربری هواپیما برای حیوانات خانگی

هواپیمایی قطر نیز، اجازه نمی‌هد تا حیوان خانگی خود را وارد کابین مسافران کنید.

می‌تواند حیواناتی نظیر سگ، گربه، پرنده‌های خانگی و… را در قفس‌های مخصوصی به نام «Checked Baggage» با خودتان حمل کنید (اما نه در کابین) و یا این که با خطوط Cargo هواپیمایی قطر آن‌ها را حمل کنید.

دو روز قبل از اینکه بخواهید پرواز کنید، باید با هواپیمایی قطر این موضوع را هماهنگ کنید که قرار است با خودتان چه حیوانی را و به چه تعدادی حمل کنید.

از آن جایی که قوانین کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند، ممکن است در برخی از مسیرهای ترانزیتی با مشکلاتی برخورد کنید. لذا قبل از هرگونه اقدام در راستای حمل حیوان خود در سفر، با هواپیمایی قطر هماهنگی لازم را انجام دهید.

قوانین حمل موجودات زنده در هواپیمایی امارات

خرید بلیط باربری هواپیما برای حیوانات خانگی
بلیط باربری هواپیما برای حیوانات خانگی

چنان‌چه بلیط هواپیما خود را از هواپیمایی امارات تهیه کرده‌اید، قوانین زیر در مورد حمل حیوان خانگی شما صدق می‌کند.

حیوانات، اجازه ورود به کابین مسافران را ندارند.

به جز شاهین و قرقی، در مقاصد خاصی مانند دبی و پاکستان همه‌ی حیوانات خانگی، بایستی منطبق با قوانین کشور امارات، با خطوط حمل بار (Emirates Sky Cargo) منتقل شوند.

شما کدام ایرلاین را برای جابه‎جایی حیوانات خانگی و خرید بلیط هواپیما برای سفر به همراه این موجودات دوست‎داشتنی پیشنهاد می‎کنید؟

نکات در مورد خروج حیوان خانگی از ایران و ورود به سایر کشورها

کشورها از لحاظ میزان شیوع بیماری هاری که یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است، به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱- کشورهایی که این بیماری در آن‌ها ریشه‌کن شده است.

که به اصطلاح rabies free countries گفته می‌شود. مثل کشورهای :انگلیس و استرالیا.

۲- کشورهایی که شیوع بیماری هاری در آن‌ها پایین گزارش شده است.

که به اصطلاح Third countries گفته می‌شود. مثل کشورهای اتحادیه اروپا، آمریکا ، کانادا و مکزیک…

۳- کشورهایی که شیوع بیماری هاری در آنها بالا است.

که به اصطلاح high incidence of rabies گفته می‌شوند. مثل ایران، ترکیه، امارات…

این نکته خیلی مهم است که قبل از سفر، مقصد خود را بدرستی شناسایی کنید و بدانید جزو کدام دسته کشورهاست.

شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید لیست کشورهای طبقه‌بندی‌شده براساس بیماری هاری را در سایت pettravel.com ببینید.

بردن حیوان خانگی به کشورهای دسته اول

ورود به این کشورها از ایران بدون قرنطینه، ممنوع است.

انگلیس از سال ۲۰۱۲ تغییراتی در مقررات ورود حیوانات داده است ولی در صورت داشتن شرایط زیر، ورود بلامانع است:

– میکروچیپ
– واکسیناسیون هاری

بعد از واکسینه‌کردن حیوان خانگی باید حتما اطلاعات واکسیناسیون در گواهی بهداشتی بین‌المللی و شناسنامه ثبت شود.

این اطلاعات شامل موارد زیر :

– سن حیوان
– شماره میکروچیپ و تاریخ دقیق تزریق میکروچیپ
– تاریخ دقیق انجام واکسیناسیون
– نام واکسن و شماره سری واکسن و تاریخ انقضاء آن
– تاریخ واکسیناسیون یادآور (که باید زمان واکسیناسیون با محاسبات شرکت سازنده واکسن هم‌خوانی داشته باشد.)
– تست خون جهت اندازه‌گیری تیترآنتی بادی هاری

نمونه خون باید حداقل ۳۰ روز پس از واکسیناسیون هاری گرفته‌شود و باید به یکی از آزمایشگاه‌های مورد تأیید اتحادیه اروپا فرستاده شود.

(این ۳۰ روز باید از روز بعد از واکسیناسیون محاسبه گردد.)

تست خون باید تیتر آنتی بادی را IU/ML 5/0 و یا بیشتر از این مقدار نشون بده

اگر تست خون توسط آزمایشگاه قابل قبول اعلام گردد، حیوان سه ماه بعد از نمونه‏‌گیری اجازه ورود به این کشور را دارد.

-مدارک مربوطه (گواهی بهداشتی بین المللی صادره از سازمان دامپزشکی ویا واحدهای تابعه و فرم (Veterinary certificate Eu- Annex2 )
– درمان انگلی سگ‌ها بین ۲۴ تا ۱۲۰ ساعت قبل از ورود (Tapeworm)
– حمل و نقل باید توسط خطوط هوایی و شرکت های حمل ونقل مورد تأیید AHVLA انجام شود.

در این مورد تجربه یکی از مسافران از برای بردن سگ به لندن را در انتهای همین متن بخوانید.

بردن حیوان خانگی به کشورهای دسته دوم

جهت سفر به این کشورها مدارک ذیل لازم است.

-میکروچیپ
– انجام تست خون جهت اندازه گیری تیتر آنتی بادی هاری (از آزمایشگاه‌های مورد تائید اتحادیه اروپا)
– تکمیل و تایید فرم رسمی اتحادیه اروپا توسط سازمان دامپزشکی کشور یا واحدهای تابعه
– گواهی بهداشتی بین المللی صادره از سازمان دامپزشکی کشور یاو احدهای تابعه

جهت سفر به آمریکا و کانادا که جزو کشورهای دسته دوم می باشند نیازی به آزمایش تیتر هاری نمی‌باشد.

بردن حیوان خانگی به کشورهای دسته سوم

فقط نیاز به گواهی بهداشتی صادره از سازمان دامپزشکی کشور یا سایر واحدهای تابعه می‌باشد.

(کشورهای مالزی و امارات علاوه بر گواهی بهداشتی نیاز به آزمایش تیتر هاری دارند که آزمایشگاه های ایران مورد تائید این کشورها هستند)

در صورت داشتن تجربه در بردن حیوانات خانگی خود، برای ما بنویسید تا دیگران هم از آن بهره ببرند.

تجربه بردن سگ به لندن در سال 2013

این مطلب رو می نویسم برای این که می دونم خیلی ها می خوان سگ یا حیوانی که دیگه اعضای خانواده‌شان است را با خود از ایران ببرند اما به خاطر عدم سابقه و تاریخ در این زمینه، خیلی به مشکل بر می‌خورند. من تمام مراحلی که با سختی طی کردم رو برایتان می‌نویسم که بدونید باید چکار کنید. اما چون این متن مربوط به سال 2013 است باید در مورد بعضی از تغییرات احتمالی دوباره پرس و جو کنید.

ما سگمون کوکی رو در ماه سپتامبر 2013 از تهران به لندن انتقال دادیم اتفاقی که هر از چند سال یک بار می‌افتد و خیلی‌ها حتی در خود انگلستان هم از این که ما توانستیم سگ را از ایران به لندن ببریم تعجب کرده بودند و همیشه می‌پرسیدند که چطوری این کار را کردید. اگر با جدیت تمام دنبال قضیه را بگیرید می‌توانید این موجودات دوست داشتنی را با خود ببیرد. ما بدون کوکی رفتن به لندن را متصور نمی‌شدیم و اگر نمی‌شد از رفتن به لندن صرف نظر می‌کردیم، چون نمی توانیستیم بچه خودمان را بگذاریم و بریم.

بردن سگ از ایران و به خصوص انتقال آن به کشورهای اتحادیه اروپا خیلی مشکل است و یکی از مشکل‌ترین کشورها انگلستان است. وقتی مطابق با سایت انگلستان تمام مدارک را فراهم کردم و به دفاتر آژانس‌های هواپیمایی رفتم همه آن‌ها می‌گفتند که بردن سگ به لندن قدغن است و فرودگاه‌های لندن اجازه ورود سگ را نمی‌دهند. شاید باورتان نشود ولی تمام دفاتر هواپیمایی در ایران همین جواب را به من دادند و من را دلسرد کرده بودند: کی ال ام، ترکیش ایرلاین، هواپیمایی امارات، قطر ایرویز، حتی لوفتهانزا. اما من می دونستم که میشه چنین کاری کرد.

من با خود دفتر لوفتهانزا در فرانکفورت تماس گرفتم و کلی صحبت کردم. به من گفتند که دفتر مرکزی ما در تهران از این موضوع اطلاع ندارد برای همین به شما گفته که نمیشه این انتقال را انجام داد. شماره دفتر کارگو رو به من دادند که بالاخره تونستم با لوفتهانزای کارگو سگم رو به لندن بفرستم. طبق شنیده‌هایم و حرف‌هایی که بهم میگفتن بعد از تعطیلی سفارت انگلستان در ایران تنها سگی که از ایران به انگلستان برده شده بود سگ سفیر انگلستان بود و کوکی قرار بود دومین سگ باشد.

هنوز هم اگه به دفاتر هواپیمایی زنگ بزنید به شما خواهند گفت که لندن سگ قبول نمی‌کند. در صورتی که اگر با کارگو فرستاده شود امکان‌پذیر است. این یک قانون در فرودگاه‌های لندن است اگر سگتون رو به همراه خود به صورت چکین check in بخواهید وارد انگلستان کنید چنین اجازه‌ای به شما داده نمیشود اما به صورت بار یا کارگو می توانید این کار را انجام دهید.

بردن سگ شامل چند مرحله است که همه باید به درستی انجام شود اگر در یکی از این موارد دچار اشتباه شوید کل پروسه زیر سوال میرود و شکست خواهید خورد. ایران برای خود یک سری مدارک می‌خواهد، کشور مقصد برای خودش یک سری مدارک دیگر نیاز دارد. مراحل کار به شرح زیر است:

میکروچیپ

2میکروچیپ

اول باید سگتان میکروچیپ داشته باشه. یعنی باید ببرید یک دکتری در ایران براش میکروچیپ بزنه. واکسن هاری باید بعد از میکروچیپ خورده باشه حتی یک ساعت بعد هم مشکلی نیست اما نباید قبلش خورده باشه. اگر واکسن هاری قبل از میکروچیپ خورده و الان شما یک شناسنامه دارید که تاریخ‌های واکسن هاری در آن خورده و سگتون میکروچیپ نداره دو راه وجود داره: راه اول این که به دکترش بگید میکروچیپ براش بزنه و در قسمتی که در شناسنامه برای میکروچیپ در نظر گرفته شده تاریخ میکروچیپ رو دو روز یا یک روز قبل از تاریخ واکسن هاری بزنه. معمولا دکترها با شما در این مورد کنار می‌آیند. راه دوم و قانونی تر این است که میکروچیپ را به سگ بزنید و یک روز بعد واکسن هاری را تکرار کنید. اما اگر این کار را بکنید نمونه خون سگ را باید یک ماه بعد از این تاریخ بگیرد. (در پایین توضیح دادم که چرا نمونه خون سگ لازمه). در مورد تاریخ‌ها باید بگم که همه را به میلادی وارد کنید با اعداد لاتین هم وارد کنید که انگلیسی‌ها متوجه شوند.

تیتر هاری

3تیتر هاری

یک آزمایشی است که سطح آنتی بادی هاری را تو خون سگ شما مشخص می‌کنه. یعنی نشون میده که این سگ در برابر هاری مقاوم هست یانه. اگر سگتون رو دارید از کشورهای غیر اروپایی و کشورهای که اروپا به لحاظ دامپزشکی قبولشون ندارد مثل ایران می‌برید، باید این آزمایش رو انجام بدید. اما مشکل این است که این آزمایش اگر در ایران انجام شود مورد قبول اتحادیه اروپا نیست، اونها یک لیست دارند از مراکزی که مجاز به انجام این آزمایش هستند. لیست اون آزمایشگاه‌ها اینجاست:

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm

البته این لیست موسساتی است که خارج از اتحادیه اروپا هستند اما اتحادیه اروپا اونها رو قبول داره. می‌توانید لیست موسساتی که در خود اتحادیه هم هست را پیدا کنید. در داخل این لیست کشور ترکیه هم هست که یک موسسه را معرفی کرده من از طریق این موسسه اقدام کردم.

Tel: +90.312.326.00.90 (8 lines)/ +90.321.17.55
ehh.o@merkezvet.gov.tr
etlikvet.gov.tr
merkzevet.gov.tr

باید به موسسه ترکیه ایمیل بزنید و بگید که می خواهید نمونه خون سگ رو بفرستید برای آزمایش تیتر هاری. اونها براتون فرم‌های لازم و نحوه ارسال سرم خون را می‌فرستند. به دکتر سگتون بگید که سرم خون باید برای سگتون آماده بشه و ببینید که دستگاه‌های لازم برای این سرم را داره یا نه. سرم خون یعنی مواد محلول در خون به غیر از گلبول های قرمز. باید سرم تهیه کنید و بفرستید که خون سگ در این مدت دلمه نشه.

برای ارسال سرم خون باید بروید بورس لوازم آزمایشگاهی و یک کلمن کوچیک برای انتقل خون بخرید. من این کلمن را 40 هزار تومان خریدم … هرچه کوچکتر باشد بهتر است چون هزینه پست دی اچ ال کمتر خواهد بود. بورس لوازم آزمایشگاهی هم در تهران تقاطع خیابان جمهوری و خیابان ولی‌عصر است. در ضمن چند تا یخ خشک هم بخرید که دمای کلمن رو پایین نگه‌دارد. ترکیه روزهای سه‌شنبه صبح آزمایش رو انجام میده اگه خون دوشنبه برسه خیلی خوبه. پس شما سعی کنید پنجشبه صبح یا چهارشنبه عصر خون رو بفرستید که حتما دوشنبه به دستشون برسه. برای من به موقع نرسید یعنی هفته بعد سه‌شنبه آزمایش انجام شد. یخ خشک و کلمن و سگ را باید یک روز صبح زود ببرید پیش دکتر و از قبل با دکتر هماهنگ کنید. دکتر کوکی خیلی به ما کمک کرد.

فرم‌ها را با دکتر پر کنید، سرم را تهیه کنید و داخل کلمن بچسباید و سریع خودتون رو به مرکز دی اچ ای تو میدان آرژانتین برسانید. البته قبلش با دی اچ ال صحبت کنید چرا که اون‌ها هم چند تا فرم برایتان می‌فرستند که باید پر کنید و به همراه کلمن و فرم‌های ترکیه ببرید. فرم‌های ترکیه را روی کلمن بچسبانید و بسته را ارسال کنید. هزینه‌ای که از من گرفتن در اون سال 840 هزار تومان بود. وقتی به این مرحله برسید 30 درصد کار را تقریبا انجام داده‌اید و می‌توانید یک نفس نیمه راحت بکشید. وقتی آزمایش انجام شود جوابش برای دکترتون ارسال میشود پس دکتر را در جریان قرار دهید که به محض دریافت نتیجه سریع شما را در جریان قرار دهد. وقتی جواب به دستتان رسید اولین کار تهیه یک اسکن از همه مدارک است.

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

4کارگو

دیگه تا زمانی که می‌خواهید بیاید کاری ندارید مگر این که در این مدت تاریخ تجدید واکسن هاری فرا برسد طبق روال اون واکسن را هم تزریق می‌کنید و در فرآیند کار شما تاثیری ندارد. یک ماه قبل از پرواز باید دوباره کارها را شروع کنید. با کارگوی یکی از هواپیمایی‌ها در فرودگاه امام خمینی تهران تماس بگیرد. من با لوفتهانزا تماس گرفتم چون اونها خیلی در زمینه سگ و انتقال آن حساس هستند. هزینه خیلی بالایی هم می‌گیرند اما ما برای این که خیالمان راحت باشد این کار را کردیم. وقتی پیش مسئول لوفتهانزا می‌روید خیالتان راحت می‌شود که یک نفر بالاخره در اداره‌های ایران سگ را دوست دارد. بگویید که همه کارهای سگ را انجام داده‌اید و همه مدارک را آماده کرده‌اید.

یکی دیگر از حسن های انتخاب لوفتهانزا این است که سگ در کمترین زمان ممکن به انگلستان می‌رسد. یعنی سگ ابتدا می‌رود به فرانکفورت بعد به لندن ارسال می‌شود. اما مثلا اگر هواپیمایی عمان را انتخاب کنید ابتدا سگ می‌رود به مسقط و از مسقط به لندن که پروازهای طولانی و خسته کننده برای سگ است و اصلا معلوم نیست در کشورهای عربی با سگ چه برخوردی می‌کنند. این را هم بگویم که لازم نیست پرواز خودتون با لوفت هانزا باشه ما پروازمون با ترکیش ایرلاین بود و کوکی با لوفتهانزا اما طوری پرواز‌ها رو خریده بودیم که تقریبا هم زمان با هم برسیم به فرودگاه لندن. اگر همزمان نرسید فرودگاه لندن برای هر ساعت دیرکرد کلی از شما پول می‌گیرد ما حدود 4 ساعت دیر رسیدیم و 70 پوند اضافه دادیم. در انتها مدارک و سگتان را به همراه قفس به دفتر کارگو فرودگاه امام ببرید که اونها همه چیز را چک کنند.

شرایط باکس:

در بازار یک سری باکس های سگ است که به باکس هواپیما معروف است از جنس پی وی سی ساخته شده‌اند. جنس خوبش را بخرید و در خرید آن صرفه جویی نکنید. اندازه آن باید طوری باشد که سگ بتواند در آن بنشیند بدون این که سرش به سقف بخورد. بتواند در آن بچرخد و بتواند در آن دراز بکشد البته نه این که دست و پایش را باز کند همین که لم بدهد کافی است. وقتی باکس رو خریدید به همراه همه مدارک به فرودگاه بروید. پارکینگی که برای رفتن به دفاتر کارگو در نظر گرفته شده از خود دفتر کارگو حدود 15 دقیقه پیاده روی دارد و شما که وسایل زیادی همراه دارید کلی اذیت خواهید شد. اما اگر دو نفری رفته باشید خیلی راحت تا کارگو می‌روید و یکی هم در ماشین منتظر می‌ماند.

اگر کسی تو ماشین نباشه، ماشینتون رو با جرثقیل می‌برند. پس بهتره دونفری برید که یکی به شما کمک کنه. وقتی سگ و جعبه را بازدید کردند ازتون می خواهند که همه مدارک رو اسکن کنید و براشون بفرستید از قبیل شناسنامه، تیتر هاری و هر مدرک دیگری که دارید. پس اسکن این‌ها را از قبل همراه داشته باشید که همون جا تحویل دهید. مسئول مربوطه به فرودگاه هیترو در لندن ایمیل می‌زند و قضیه را می‌گوید. اونها چند تا فرم برای ایشون ارسال می‌کنند که همه فرم‌ها باید به دقت پر شود یکی از مشکلات کار پر کردن همین فرم‌ها است. چون پر کردن فرم‌ها خیلی طولانی و وقت گیر است.

سعی کنید خودتان کار را انجام دهید و دکتر مربوطه فقط باید امضاء و مهر کند. فقط یادتان باشد که قبل از این که سگ را پیش دکتر ببرید از دکتر بخواهید که مهر انگلیسی هم داشته باشد. اگر ندارد بهتر است یکی برای خودش تهیه کند چرا که تمام شناسنامه‌ها اگر مهر انگلیسی نداشته باشند خارج از ایران فاقد ارزش هستند. درست است که در لندن تمام دامپزشکی‌ها کار ما را راه انداختند اما کار اگر به دولت انگلستان بکشد ایراد می‌گیرند که این ایراد‌ها هم قابل رفع نیست. پس بهتر است دکتری را پیدا کنید که مهر انگلیسی داشته باشد. فرم‌ها را پر کنید و اسکن کنید و برای مسئول مربوطه در فرودگاه بفرستید که ایشان برای یک شرکت دیگر در فرودگاه هیترو بفرستند و آن‌ها آمدن سگ شما را بر مبنای این مدارک تایید کنند.

در انگلستان روال بدین صورت است که خودتان نمی توانید سگ را از گمرک فرودگاه خارج کنید بنابراین باید شرکتی را معرفی کنید که این کار را برای شما انجام دهد. یک شرکت است که با خود لوفتهانزا کار می‌کند و نزدیک به 280 تا 300 پوند از شما می‌گیرد و کارهای سگ را انجام می‌دهد. هزینه را هم همانجا به صورت نقد تو فرودگاه پرداخت می کنید. آن‌ها هم برای خودشان فرم‌هایی دارند که به موقع برایتان می‌فرستند که پر کنید.

اما در این مرحله یک چیز بسیار مهم بخشی از فرم‌ها است که مربوط به درمان کرم یا worm است که باید 24 قبل از رسیدن سگ به لندن به سگ داده شده باشد و نباید دو روز از آن گذشته باشد. یعنی نمی‌توانید یک هفته قبل از پرواز درمان کرم را انجام دهید و سگ را وارد انگلستان کنید. این مسئله مشکل ایجاد می‌کند چون یک روز قبل باید درمان رو انجام بدید و دکتر بعد دادن قرص ضد کرم باید یک قسمت از فرم را مهر و امضاء کند و بعد دوباره باید اون بخش از مدرک اسکن شود و برای شرکت انگلیسی ارسال شود که در روز آخر نمی‌توانید چنین کاری کنید چون دوباره شرکت انگلیسی باید مدارک را تایید کند.

راه حل این مسئله این است که دکتر زیر اون بخش باید با مداد بنویسد که این سگ در تاریخ مثلا 22 سپتامبر (یعنی یک روز قبل از ارسال) درمان ضد کرم خواهد شد. شما مدارک را اسکن می کنید و می فرستید و در تاریخ مورد نظر دوباره فرم را پیش دکتر می برید و مهر و امضاء می‌کنید. بعضی از دکترها از چند روز قبل هم تاریخ آینده را حاضر هستند بزنند و امضاء کنند. پس اگر قبول کنند کارتان خیلی راحت‌تر خواهد شد. اما یادتان باشد که اون فرم را یک روز قبل به دست مسئول فرودگاه برسانید که داخل مدارک سگ قرار دهند.

مچوز رسمی سازمان دامپزشکی

5مجوز از سازمان دامپزشکی تهران

برای خروج سگ از ایران باید مراحلی جداگانه را طی‌کنید. ابتدا باید سگ را پیش دکتر خودش ببرید حدود سه روز قبل از پرواز، دکتر سگ را چک می‌کند و یک نامه برای سازمان دامپزشکی به شما می‌دهد. شما نامه را به همراه شناسنامه سگ به سازمان دامپزشکی واقع در میدان توحید می‌برید. این آدرس‌ها را دقیقا دوباره چک کنید چون معلوم نیست عوش شده باشند یا نه.

وقتی بردید سازمان دامپزشکی، اونها یک Health Certificate به شما می‌دهند که در سه نسخه متفاوت است یکی برای گمرک فرودگاه یکی دیگه به صورت انگلیسی است و دیگری را الان یادم نمی آید شاید هم دو نسخه می‌دادند به هر حال هر کدام از نسخه‌ها با دیگری فرق می‌کند. اون مدارک را باید ببرید فرودگاه امام خمینی بخش قرنطینه دامی. حدودا دو روز قبل از پرواز باید این کار را انجام دهید چون آن مدرکی که سازمان دامپزشکی به شما می‌دهد تا چند روز بیشتر اعتبار ندارد اگر از قبل بگیرد زمان آن باطل می شود.

بخش قرنطینه دامی در پایین‌ترین طبقه فرودگاه امام خمینی در منتها علیه شرقی قرار دارد. وقتی می‌خواهید وارد آن قسمت شوید یک مامور نیروی انتظامی هست. با ماموران بحث و مشاجره نکنید مخصوصا این که روزهای آخر است و یک سنگ کوچک سر راهتان می‌تواند کل سفر را به عقب بیاندازد و مخصوصا که باید اون بخش را با سگتان بروید که دیگه خیلی مامور نیروی انتظامی عصبانی خواهد بود چون نمی تواند درک کند سگ شما چرا برایتان اینقدر عزیز است. بنابراین باز هم توصیه می کنم اگر کسی الکی گیر داد چیزی نگید و توضیح بدید و متین باشید.

یک مسئله مهم: یک پوشه برای خود بخرید که تمام مدارک سگ را همراه داشته باشید. قرنطینه دامی از شما کپی تمام صفحات شناسنامه سگ را به همراه کپی اون مدرک سازمان دامپزشکی لازم دارد ما نمی‌دانستیم به سختی افتادیم تا در فرودگاه امام دستگاه کپی پیدا کنیم.

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

6بخش گمرک

بعد خود آقای داستانی شما را با یک نفر دیگه به همراه مدارک می فرسته بخش گمرک که یک سری مراحل قانونی را طی کنید. اون آقا می دونه که به کی باید رشوه بدید و چقدر باید بدید معمولا رشوه های روی 10 هزار تومان ، 20 هزار تومان است نه بیشتر. پس پول نقد همراه داشته باشید. آخر سر هم که کارهای گمرکی انجام شد یک پولی به همون آقا بدید که کمکتون کرده.

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

7پرداخت هزینه

همون روز هم سگ رو وزن می‌کنند و هزینه را لوفتهانزا از شما می‌گیره کوکی ده کلیو بود که 1000 دلار هزینه ارسالش شد.

خرید بلیط هواپیما و زمان پرواز

نحوه خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی
خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

لوفتهانزا ساعت 2 به زمین میشیند و ساعت 3 و نیم شب هم دوباره به آلمان برمی‌گردد اما شما باید ساعت دوازده تو فرودگاه باشید چون سگ را ساعت 2 سوار هواپیما می‌کنند نه ساعت 3 و نیم. پس پرواز خودتون رو همون سه و چهار صبح بگیرید که سریع شما هم برسید لندن. مثلا اگر با ایران ایر برید خیلی خوبه اما از همه پروازها گرونتره. ما با ترکیش رفتیم پروازه ما ساعت چهار و بیست دقیقه صبح بود و ساعت یک و چهل دقیقه بعد از ظهر رسیدیم لندن. کوکی هم ساعت 12 رسید لندن. مطمئن باشید که تو فرودگاه فرانکفورت به سگتون بیشترین رسیدگی را می‌کنند. حتی از ما هم پرسیدن که به سگ تو فرانکفورت چه غذایی داده بشه. سگ را از قفس هم در میاورند و در یک محوطه بازی می‌کنه.

تحویل سگ از باربری هواپیما

8تحویل حیوان خانگی

شب ساعت یازده دوازده سگ رو تحویل بدهید به لوفتهانزا و یا با هم بروید همان بخش گمرک که یک سری مامور قفس را از اشعه ایکس رد می‌کنند البته بدون سگ. بعد به شما سگ می‌گویند سگ را در قفس بگذارید و باهاش خداحافظی می‌کنید. باز هم تاکید می‌کنم با هیچ کدام از مسئولان کل کل نکنید و فقط هر چیزی گفتن تایید کنید که قضیه تو ایران تموم بشه. وقتی سگ رو تحویل دادید می توانید بروید به پرواز خودتان برسید. دیگه نگران هیچ چیز نباشید همه چیز خوب پیش خواهد رفت.

وقتی وارد انگلستان شدید باید مستقیم به سمت ساختمانی که حیوانات را در آن نگهداری می‌کنند بروید یک مقدار از خود فرودگاه هم دورتر است حدود 15 پیاده روی دارد که با چمدان نمی‌توانید این کار را انجام دهید. بنابراین اگر کسی به دنبال شما می‌آید، از او بخواهید که چمدان را برایتان نگه دارد که شما بروید و سگ را تحویل بگیرید و برگردید. یا این که اگر کسی را در لندن دارید که حاضر است به شما کمک کند، نام او را به عنوان دریافت کننده سگ بزنید و از او بخواهید که زود‌تر به آن جا برود و سگ را تحویل بگیرد و با سگ به دنبال شما بیاید. اگر هیچ کس را ندارید که کمک کند یک مقدار کارتان سخت خواهد شد.

خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی

9جریمه دیرکرد

اگر دیر برای گرفتن سگ بروید جریمه می‌شوید. ما را به دلیل 4 ساعت تاخیر حدود 70 پوند جریمه کردند. در ضمن پوند به صورت نقد همراه داشته باشید که پول 300 ، 400 پوند اون شرکت را پرداخت کنید. اما بعد از گرفتن سگ دیگه برای همیشه راحت شده‌اید. هم شما و هم اون موجود دوست داشتنی.

از جمله مواردی که لازم است تاکید کنم: هزینه نگهداری سگ در انگلستان بسیار بالا است. واکسیناسیون سگ‌ها هر ساله حدود 100 پوند هزینه دارد و هفته‌ای هم 4 تا 6 پوند هزینه نگهداری سگ است. یعنی تقریبا 30 تا 40 پوند در هفته.

در صورتی که تجربه‌ای برای بردن حیوانات خانگی از ایران را دارید برای ما ارسال کنید.

در ادامه می توانید با قوانین فرودگاهی کشور ترکیه آشنا شوید.

94 دیدگاه ها

 1. چقدر خوب و مفیده مطالبتون. مخصوصا این مطلب که عالیه. برای من و امثال من که حیوان خانگی داریم و دوری از آنها برامون کار آسونی نیست بسیار جامع و مفیده .مرسی واقعا

  • برای حیوانات خانگی میتونید بلیط هواپیمای مجزا تهیه کنید و از سفر همراه اونها لذت ببرید.

   • سلام
    سپاسگذارم از اطلاع رسانی و پاسخگوئی سریعتون
    با توجه با اطلاعات داده شده تمام خطوط پروازی ایرانی قوانین منع ورود حیوانات به کابین رو دارن !
    با توجه به اینکه میخوام سگم رو با خودم در کابین حمل کنم
    آیا ایر لاین خارجئی هست که ورود سگ به کابین مجاز باشه
    در ضمن خانمی سوال کرده بودن که سگشون رو به اسپانیا بردن و الان اجازه ی ورودش و به کشور نمیدن
    مقصد من هم اسپانیاس
    ارز چه طریق میتونم در مورد بازگشتش اطلاعات کسب کنم

    • با سلام
     ایرلاین ترکیش اجازه حمل داخل کابین رو میداد ولی در حال حاضر باید استعلام بگیرید
     تا اونجایی که قوانین جدید میگه، نمیتونید داخل کابین ببید با خودتون
     در مورد بازگشت به ایران هم با تغییراتی که در قوانین صورت گرفته خیلی سخت بتونید دوباره با خودتون به داخل بیارید
     برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آژانس تماس بگیرید چون این قوانین متغیر هست و نساز به استعلام دارد
     02196621777

 2. دقیقا، مطالبتون واقعا مفیده، خود من اصلا تا به حال نمی‌دونستم که میشه حیوانات خانگی رو هم سوار هواپیما کرد یا نه.الان فهمیدم که میشه واسشون بلیط هم تهیه کرد. ممنون

  • سلام
   سپاس از اینکه مطالب وبلاگ رو می‌خونید و نظر خودتون رو با ما در میون میزارید
   در مورد حیوانات خانگی این رو بگم که:
   در واقع برای حیوانات خانگی بلیط هواپیما نمی‌خریم، بلکه شما با خرید بلیط هواپیما برای خودتون میتونید به عنوان بار با شرایط تعیین شده هزینه حمل رو با توجه به وزن حیوان خانگی به همراه قفسش پرداخت کنید و با خودتون به سفر ببرید.

  • سلام
   برای حیوانات خانگی نیاز به تهیه بلیط هواپیما نیست
   شما به عنوان بار به شرایط و قوانینی که برای حیوانات خانگی تعیین شده می توانید حیوان خانگی خودتون رو حمل کنید.
   مبلغ حمل حیوان خانگی شما هم بر حسب وزن مانند بار حساب خواهد شد.

 3. سلام درسته که میگن دیزنی لند فلوریدا اجازه داده حیوان خانگی خودمون رو هم ببریم تو شهربازی هاش؟ من میخواستم بلیط هواپیما به فلوریدا بگیرم و برم دیزنی لند اونجا رو ببینم

 4. ممنونم عالی مفید و کاربردی. من یک سگ نر ناز دارم از این پاکوتاه ها اسمش پیامه میخوایم عید نوروز ببرمش دانمارک و فرانسه . خدا دلتون رو شاد کنه دلم شاد شد

  • از اینکه مطالب ما تونسته به شما کمک کنه خوشحالیم

 5. سلام
  ببخشید شما فقط بلیط هواپیما میفروشید؟ برای این سوال کردم که میخوام بدونم شما میدونید مزنه انتقال حیوانات چنده الان

  • سلام
   برای انتقال حیوانات خانگی با توجه به وزن در قسمت بار هواپیما هزینه حمل و نقل از شما دریافت میشود و در کل نیازی به خرید بلیط هواپیما برای حیوانات خانگی نیست

 6. سلام
  یعنی هیچ راهی نیست که گربه من در طول سفر کنارم باشه؟
  فکر کنم ترکیش اجازه میده.

  • سلام
   تا اونجایی که در قوانین هواپیمایی جمهوری اسلامی نوشته شده نمیتونید داخل کابین هواپیما ببرید
   باید با قفس و اونم در قسمت بار بفرستید

   • سلام، اگر با ترکیش ایرلاین پرواز کنیم، من فکر میکنم میشه که گربه همراه خودمون باشه و نه در بار.
    یکی از دوستام با ایرلاین روسی به ایران سفر کرد و سگ رو با خودش به کابین برد.

 7. سلام و خسته نباشید خدمت شما .خواستم بپرسم آیا از دبی میشه سگ فرستاد به تفلیس گرجستان با چه پروازی ممنون میشم یه سوالم جواب بدین سپاسگزارم

 8. سلام ممنون از اطلاعات
  میخواستم راهنمایی کنید که بهترین پرواز برای یک توله شیتزو بدون پوزه به لارناکا که بشه داخل کابین برد چی هست ؟
  ممنون

  • سلام
   طبق قوانین شما نمیتونید توله شیتزو تون رو داخل کابین ببرید و فقط از طریق بار میتونید با خودتون به لارناکا ببرید

 9. سلام ایا برای حیوان (سگ) در طول پرواز مشکلی از لحاظ هوا اکسیژن و سرما پیش نمیاد

  • مشکلی از این بابت گزارش نشده
   معمولا محل چمدان ها و حیوانات خانگی از هم فاصله داره و مشکل تنفسی پیش نمیاد

 10. سلام
  برای انتقال پرنده خانگی مثل کاسکو با پرواز داخلی آیا به قفس مخصوص نیاز است یا همان قفس خودش در قسمت بار هواپیما پذیرش می شود؟ و حتما باید گواهی سلامت یا دفتر واکسیناسیون داشته باشد؟

  • مشکل نوع قفس نیست و اینکه حتما قفس خاصی باشه، اما همونطور که در تصاویر مقاله و مواردی که در مورد قفس گفته شده میبینید، بهتره قفسی مشابه تصاویر باشه که از نظر اندازه و مقاومت استاندارد لازم رو داشته باشه.
   گواهی سلامت و پزشکی هم مواردش رو ذکر کردیم و بدون اون ها اجازه پرواز داده نمیشه.

 11. سلام
  ابجیه من از انکارا اومده تهران با پرواز ایرانی .سگش همراش بوده حالا میگن واسه سگت باید برای گمرکی پول واریز کنی گیر کرده
  حالا واقعا همینطوره؟

  • تا این حد جزئی اطلاع کامل نداریم
   اما معمولا چون از طریق حمل بار وارد کشور میشه، برای بار اضافی هزینه میگیرن!

 12. سلام من تبریز هستم ولی سگم تهران هستش یکی از دوستانم که تهران هستش رو سپردم توله سگم رو برام بیاره دوستم برگه سلامت رو به اسم خودش گرفته ولی شناسنامه ی سگ به اسم من هست ایا فرودگاه مهراباد ایراد میگیره برا این؟

  • موارد زیر در سایت هواپیمایی نوشته شده :
   • اصل گواهی بهداشتی از دامپزشکی دولتی کشور مبدأ به نام مسافر و به زبان فارسی یا انگلیسی
   • شناسنامه بهداشتی حیوان به نام مسافر

   حالا ممکنه ایراد نگیرن ولی قانونش اینه که به نام مسافر باشه جفتش

 13. با سلام,
  سوال داشتم از حضورتون , آیا با قوانین جدید میتوان حیوان خانگی خودمون رو ( یک قلاده سگ) که از خارج از ایران تهیه شده به ایران بیاریم ؟ به صورت کارگو و یا به صورت همراه. هرکدوم که مقدور هست. اخیرا گویا اجازه ورود نمیدهند البته گویا قانون به صورت کامل شفاف نیست و قرنطینه فرودگاه امام یک حرف می گوید و گمرگ حرف دیگری میزند.
  ممنون

  • • ورود سگ و گربه به صورت ارسال پستی (فریت) به کشور ممنوع است.
   • ورود سگ و گربه به همراه مسافر حداکثر ۲ قلاده و ورود پرندگان خارج از لیست citis 10 قطعه می باشد ضمنا” ورود پرندگان خانگی نظیر مرغ و خروس و غاز و اردک و نظایر آن ممنوع می باشد.
   • ورود حیوانات مشمول مقررات Citis علاوه بر موارد فوق مستلزم دریافت مجوز ورود از سازمان دامپزشکی کشور و همچنین دارا بودن گواهی نامه citis از سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبدا می باشد.
   • ورود حیوانات به صورت CARGO (به استثناء سگ و گربه که ممنوع است) مستلزم دریافت مجوز ورود از سازمان دامپزشکی کشور می باشد.

 14. سلام خسته نباشید ، من پکن زندگی میکنم ، اما پرشین کت ایران دارم ، میخواستم اون رو بیارمش پکن ، اما بکسری میگن پکن اجازه نمیده حیوان بیاریم ، میشه بهم بگید چطور میتونم بیارمش ؟

  • سلام
   باید اطلاعات دقیق رو از هواپیمایی چین بگیرید و دقیق بدونید که شرایط ورود حیوان با هواپیما به کشور چین به چه صورت است
   در کل به این نکات توجه کنید:
   بر اساس قوانین وزارت کشاورزی و اداره‌ی کل گمرک مربوط به ورود سگ و گربه‌ی خانگی هر مسافر می‌تواند تنها یک سگ یا گربه‌ی خانگی با خود داشته باشد.
   بعد از تکمیل و تحویل فرم مربوط به همراه داشتن سگ یا گربه گمرک اسناد مربوط به قرنطینه و واکسن هاری حیوان را که در کشور مبدا صادر شده بررسی خواهد کرد.
   گمرک باید به دفتر قرنطینه‌ی مرزی اطلاع دهد تا حیوان مورد نظر قرنطینه شود و مدارک مربوط به قرنطینه به صاحب آن تسلیم شود.
   این مدارک 30 روز اعتبار دارند. اگر مسافر نتواند مدارک لازم را ارائه دهد یا بیش از تعداد مجاز حیوان همراه داشته باشد دفتر قرنطینه می‌تواند موقتا آنها را ضبط کند.
   مسافر باید در مدت زمان اعلام شده مراحل اداری مربوطه را برای آزاد کردن حیوان خود انجام دهد. در غیر این صورت حیوانات به عنوان حیوان بدون صاحب اعلام خواهند شد.
   در چنین شرایطی اقدامات لازم برای قرنطینه‌ی حیوان از سوی این دفتر انجام خواهد گرفت.
   همچنین توجه نمایید:
   امکان بردن همستر به چین نیست. تنها حیوانات مجاز برای ورود به چین سگ و گربه‌ی خانگی است و بردن بقیه‌ی حیوانات ممنوع است. اگر قصد بردن گربه یا سگ خود را دارید باید مدارک مربوط به قرنطینه و واکسن آن را حتما همراه داشته باشید.

 15. سلام و عرض ادب. در مورد پرواز های دیگه‌مثل کیش ایر و یا اتا هم این قانون حمل حیوانات هست؟ منظورم تو قسمت بار، اکسیژن دارن؟ چون چند روز پیش شنیدم که این قانون رو برداشتن‌و اجازه حمل حیوانات به هیچ ایرلاینیو نیمدن. میخاستم‌قبل از خرید بلیط هواپیما کیش مطمئن بشم.

  • سلام
   در این مورد که هیچ ایرلاینی اجازه حمل حیوانات رو نمیده بخش نامه ای برای ما ارسال نشده و قوانین طبق روال گذشته هست.
   بهترین راه برای شما اینه که مسیر و بلیط و ایرلاین خودتون رو مشخص کنید و با پشتیبانی تماس بگیرید. اونها استعلام میگیرن که اون ایرلاین در اون روز و ساعت اجازه حمل رو به شما میده یا خیر.
   اگر پرواز مورد نظر شما اجازه حمل نده کارشناسان ما میتونن پروازی که اجازه حمل حیوان شما رو میده معرفی کنن.
   شماره تماس کارشناس پشتیبانی سفرستان 96621777
   ممنون از شما

 16. سلام، کاش دقیقاً فهرست هواپیمایی های که چنین خدماتی (حمل و نقل هوایی حیوانات) رو میپذیرن مینوشتین، و اینکه حیوان بالغ رو تا حداکثر چه وزن و ابعادی قبول میکنن
  چون بنده میخواستم یه سگ از نژاد سرابی (که جثه نسبت درشتی داره) رو برای فروش به یک مشتری از استان تهران به شهر دمشق در سوریه ارسال کنم
  واقعاً نمیدونم هواپیمایی ای وجود داره که قبول کنه یا به دلیل بزرگ بودن این سگ بالغ، حملش رو نمی پذیرن

  • سلام
   فهرست مشخص و خاصی وجود نداره و معمولا به دلیل اینکه دائم هر ایرلاینی برای خودش بازی در میاره، بهترین راه استعلام گرفتن هست
   شما با شماره تماس 96621777 تماس بگیرید و در این مورد از کارشناس پشتیبانی راهنمایی بگیرید تا برای شما بتونن استعلام بگیرن و جواب رو اعلام کنن

   به همین دلیل ما توصیه میکنیم اول زمان و تاریخ و ایرلاین رو انتخاب کنید تا بتونن براتون استعلام لازم رو بگیرن و اگر اون ایرلاین اجازه حمل رو نمیده بلیط هواپیما دیگری رو معرفی کنن که بشه

  • در ضمن موضوعی که خدمتتون باید عرض کنم در مورد خرید بلیط هواپیما دمشق هست
   کلا از ایران پروازی به دمشق انجام نمیشه و شما نمیتوانید به این مقصد بلیط هواپیما بخرید

  • توصیه میکنم اول زمان و تاریخ و ایرلاین رو انتخاب کنید و بدونید که با چه پروازی و در چه روزی قصد سفر دارید تا کارشناس پشتیبانی بتونه براتون استعلام لازم رو بگیره و اگر اون ایرلاین اجازه حمل رو نمیده بلیط هواپیما دیگری رو معرفی کنن
   شما با شماره تماس ۹۶۶۲۱۷۷۷ تماس بگیرید و در این مورد از کارشناس پشتیبانی راهنمایی بگیرید تا برای شما استعلام بگیرن و جواب رو اعلام کنن

 17. کلینیک های دامپزشکی که مجوز سلامت می دن برای سگ ها قبل از خرید بلیط هواپیما
  petiran.com

 18. سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.
  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه وب کار میکنیم.
  با توجه به اینکه شما هم در این زمینه
  فعال هستید خوشحال می شیم به ما بپیوندید
  تا تعاملات مفیدی در زمینه فروش بلیط هواپیما باهم داشته باشیم

 19. سلام روز به خير
  ما سگمون را آورديم اسپانيا ٣ ماه هست كه اينجا هستيم مي خواستم بپرسم براي اينكه بخوايم برگرديم چه كارهايي اينجا بايد براش انجام بديم چون بايد فعلا برگرديم ايران
  ممنون مي شم راهنماييم كنين

  • سلام
   باید بگید که با چه ایرلاینی قصد بازگشت به ایران رو دارید
   و اینکه حیوان خانگی شما از نظر سلامت و واکسن و … در چه وضعیتی هست
   تا اینکه ما استعلام بگیریم ببینیم امکان ورود سگ به کشور هست یا خیر
   چون در حالت کلی بخش نامه اومده که ورود حیوانات خانگی که با خودتون به کشور دیگه ای ببرید ممنوع هست.

 20. سگ من از نژاد شیتزو است و باعمان ایر بازگشت از مالزی به مشهد را دارم لطفا شرایط را برایم بنویسید

  • سلام
   طبق بخشنامه هواپیمایی کشوری مقرر گردیده که ورود هرگونه حیوان اعم از سگ و گربه ممنوع شود. تنها حیواناتی اجازه ورود دارند که برای تحقیقات آزمایشگاهی، آموزشی و … باشند.
   ولی شما اگر بتونید PNR بلیط هواپیما خودتون رو بفرستید برای کارشناسان سفرستان میتونند از ایرلاین مورد نظر استعلام دقیق بگیرند.
   شماره پشتیبانی 96621777 داخلی 1

 21. با سلام و تشكر از مطالبتون كه باهث آگاهي بيشتر مسافران ميشه
  لطفا مي تونيد من و در مورد همراه بردن پرنده ى خانگي كاسكو توسط ايرلاين آليتاليا از ايران به ايتاليا راهنمايي كنيد؟ آيا اين شركت هم مانند شركت هايي كه شما توضيح داديد عمل مي كنند؟
  با سپاس

  • سلام
   در زمان‌های مختلف قوانین حمل حیوامات خانگی ممکن است تغییر کند
   برای خروج از ایران سخت‌گیری کمتری به عمل میاد ولی این نکته را توجه کنید که برای ورود خیلی سخت‌گیری میشه !!!
   از طریق پشتیبانی براتون استعلام گرفته میشه
   لطفا با شماره 96621777 داخلی 1 تماس بگیرید

 22. سلام و عرض خسته نباشین
  بسیار ممنونم از اطلاعات خوبتون
  من شنیدم ورود سگ به ایران ممنوع شده، نظرهای دوستان رو خوندم و دیدم شما پاسخ دادین که همراه مسافر میشه آورد.من در کشور اوکراین زندگی میکنم. با توجه به اینکه اوکراین یکی از این کشورهایی بوده که همیشه از اینجا سگ وارد ایران میکردن ممکن هست محدودیت خاصی براش گذاشته باشن؟
  متاسفانه هرچی گشتم توی اینترنت جوابی پیدا نکردم.شما میتونین کمک کنین.
  ممنونم

  • باید از ایرلاینی که میخواید بلیط بگیرید استعلام کنید که اجازه ورود میدن یا خیر
   قوانین این بخش زود به زود تغییر میکنه
   حتمن قبل هر اقدامی با آژانس مربوطه که بلیط رو تهیه میکنید و یا ایرلاین مربوطه هماهنگ کنید تا استعلام گرفته شود

 23. سلام
  اگه بخوایم از اروپا مثلا سوئد، با خودمون کبوتر ببریم ایران، آیا امکانش هست؟
  تعدادش همون زیر ۱۰عدد
  و اگه اماکان داره چه هواپیمایی رو پیشنهاد میکنید!
  ار بین ترکیش ایران ایر، قطر، یا…؟

  • معمولا قوانین ترکیش ایرلاین برای حمل حیوانات راحت تر است
   ولی برای اینکار باید استعلام گرفته شود

  • سلام
   باید از ایرلاینی که قصد سفر دارید استعلام کنید
   باید مشخص کنید که با چه ایرلاینی قصد سفر دارید تا کارشناسان ما استعلام به روز بگیرند براتون
   در صورت راهنمایی تلفنی با شماره 96621777 داخلی 2 تماس حاصل کنید

 24. سلام . تنها سایتی هستید که دیدم به تک تک سوالات هر چند تکراری جواب دادید. متشکر و آرزوی موفقیت بیشتر براتون دارم

 25. سلام
  من شنیدم پروازهای داخلی امنیت لازم رو برای جا به جایی پت ندارن از نظر اکسیژن استاندارد نیستن . کسی هست که تجربه ی اینکارو داشته باشه ؟ لطفا راهنماییم کنید
  چون من یه سگ نژاد پامرانین دارم و این نژاد از نظر تنفسی حساسه
  و اینکه اگه ببرمش خارج از کشور موقع برگشت اجازه ی ورودش رو میدن یا به مشکل برمیخورم ؟
  ممنون میشم اگه پاسخگو باشید

 26. هزينه فرستادن سگ شيتزو ترير كوچك با كارگو به اروپا هلند از تهران چقدر ميباشد؟ ٦ كيلو وزنشه
  ايا سازماني وجود دارهه كه در مقابل مبلغي همه كارها را برامون انجام بده؟

  • در این مورد اطلاعات کاملی وجود ندارد
   ولی برای اطلاعات کامل حتمن باید از ایرلاین مربوطه استعلام گرفته شود
   چون قوانین حمل برای هر ایرلاین متفاوت است

 27. سلام من میخواهم برم مالزی سگم را میخوام ببرم چیکار باید بکنم؟ چند روز قرنطینه داره؟!

  • از ایرلاینی که بلیط هواپیما مالزی رو خرید میکنید باید استعلام بگیرید
   اینکار رو کارشناسان آژانس هم انجام میدهند

 28. سلام من 6 عدد قناری میخام بفرستم برای دوستم تو المان. ایا امکانش هست؟ چون پرنده ی حساسی هستش هم نسبت به اکسیژن هم استرس ناشی از پرتاب قفس؟

  • لطفا با ایرلاینی که قصد سفر دارید هماهنگ کنید و استعلام بگیرید
   برای راهنمایی بیشتر با شماره 96621777 داخلی 2 تماس بگیرید
   https://www.safarestan.com/

 29. سلام و خسته نباشین من برای اواسط تیر ماه میخوام برای زندگی به ازمیر برم کارهای بچه هام که دوتا هستن انجام دادم فقط امضااداره ی دامپزشکی کل مونده که باید یک هفته مانده انجام بدم
  سئوالم اینه که از چه ایر لاینی باید بگریم که با سگ مشگل ندارن
  سپاس گذارم

  • سلام
   برای اطلاعات دقیق در این مورد که چه ایرلاینی اجازه حما حیوانات خانگی را به شما می دهد، قانون خاصی وجود ندارد و شما باید با دفتر سفرستان تماس بگیرید تا پشتیبان مربوطه برای شما در مورد ایرلاین مورد نظر شما و مقصد مورد نظر شما استعلام گرفته و ایرلاینی که اجازه حمل سگ را به شما می‌دهد انتخاب کنید.
   021-96621777 داخلی 1

 30. سلام ببخشید ایا میشه خرگوش را هم داخل هواپیما ترکیش ایرلاین کرد؟

  • اینکه بشه برد یا نه بستگی داره که استعلام شرکت ترکیش در مورد حیوان خانگی شما درست باشه

 31. سلام من بلیط امارات دارم به مقصد هیوستون آمریکا. میخواستم ببینم میشه گربه با خودم ببرم؟ کلا شرایطش به چه شکله؟
  ممنونم

  • شرایط بردن حیوانات خانگی با هواپیما بستگی به قوانین خود ایرلاین ها دارد
   برای اینکه مطمئن بشید که میتونید با خودتون ببرینشپ
   با آژانسی که بلیط هواپیما خریدید هماهنگ کنید تا براتون از ایرلاین استعلام بگیرین
   در صورت نیاز با کارشناسان سفرستان در تماس باشید. شاره تماس: 96621777 داخلی 2

 32. سلام ببخشید می خواستم بپرسم کسی تا به حال این تجربه رو داشته که در سفر حدودا ۱۴ ساعته با 1 توقف گربه پرشین رو در قسمت بار با خودش برده باشه و همه چیز خوب بوده؟؟ چون شنیدم که گربه پرشین به خاطر فرم صورتش مشکل تنفسی داره و احتمال داره در قسمت بار مشکل بخوره. ممنون میشم اگر کسی تجربه این کار رو داره به اشتراک بزاره.

 33. سلام
  ممنون بابت مطالب مفيد و پاسخگويي عاليتون.
  من يك گربه پرشين دارم كه ميخوام از ايران به كانادا ببرمش.
  از اونجا كه پرواز خيلي طولاني هست، مطلب خاصي به غير از مواردي كه ذكر كرديد بايد بدونم؟

  • خیر
   فقط زمانی که قصد خرید بلیط هواپیما دارید حتمن با ایرلاینی که پرواز دارید چک کنید مشکلی نباشه و حتمن از طریق کارشناسان آژانس از ایرلاین استعلام لازم رو بگیرید
   در صورت نیاز و تماس با کارشناسان سفرستان با شماره 96621777 داخلی 2 تماس بگیرید

 34. سلام
  خسته نباشین . برادر من هفته آینده داره با پرواز ماهان از تایلند میاد . میخواستم ببینم میتونه یه توله سگ با خودش بیاره برام ؟ چون شنیدم مثل اینکه جدیدا اجازه ورود سگ همراه مسافر رو نمیدن .
  ممنون از پاسخگوییتون 🙂

  • سلام
   لطفا از ایرلاین ماهان بپرسند چون مستقیما به ایرلاین مربوط هست
   در صورت عدم پاسخگویی ایرلاین با کارشناسان ما تماس بگیرید تا استعلام گرفته شود

 35. سلام دوست عزیز . من به کشور کانادا میرم (با هواپیمایی ترکیش ایرلاینس) عروس هلندی دارم که ارام و معمولا بی سر و صداست . میخولم حتما ببرمش ، ایا شما از قوانین ترکیش ایرلاین مطلعید؟ نمیخوام با cargo یا تو بار بفرستم …. اگه بیهوش یا از طریق قرص از جیغش جلوگیری کنم میشه به کابین بردش(با ترکیش ایرلاین) ممنون

 36. سلام من یه عروس هلندی ۳ ساله دارم که معمولا اروم و بی سر و صداست .من میخوام به کشور کانادا برم و عروس هلندیم رو ببرم … اگه بخوام ببرمش (با ترکیش ایرلاینس ) میتونم با بیهوشی یا بی صدا کردنش از طریق قرص ببرمش ؟ نه از طریق cargo یا بار
  ممنون

  • سلام
   باید از ترکیش ایرلاین استعلام بگیرید
   چون قوانین مربوط به pets (حیوانات خانگی) زود به زود تغییر میکنند
   در صورت راهنمایی بیشتر با آژانس مربوطه که بلیط خود را تهیه کرده اید تماس حاصل نمایید تا برای شما از ایرلاین ترکیش استعلام بگیرند

 37. سلام قفس كاسكو براي حمل در پرواز كيش تهران با هواپيمايي معراج جه شرايطي داره ؟
  ممنون از راهنماييتون

  • قفس حیوانات خانگی می بایست استاندارد بوده و به گونه ای باشد که از 3 طرف تهویه داشته باشد، روزنه های قفس طوری باشد که امکان لمس حیوان وجود نداشته باشد و همچنین می بایست به گونه ای باشد که حیوان بتواند در داخل آن بایستد، بچرخد و بخوابد.
   لازم است آب و غذا توسط مسافر در داخل قفس گذاشته شده و برچسب اطلاعات خود شامل نام کامل، نشانی و شماره تماس مسافر را بر روی قفس الصاق نماید.

 38. درود و سپاس از سایت خوبتون من میخوام دوتا توله سگ از ایران باخودم به ترکیه بیارم میخوام بدونم هزینه حملشون حدودا چقدر میشه اگه وزن دوتایشون 4 کیلو باشه اخه هیچ اطلاعی از هزینه جایی ندیدم اگر حدودشو بهم بگید ممنون میشم باسپاس

  • هزینه حمل رو باربری فرودگاه اعلام میکنه
   تو آخرین استعلام ها و فایلی که به ما رسیده برای سگ هر قلاده‌ای 295.227 تومان بوده

 39. درود من میخوام سگمو بدم به دوستم برام بیاره ترکیه ایا حتما باید سگ به اسم شخصی که میاره باشه یا فرقی نمیکنه؟ اگه سگ به اسمش نباشه کاری میشه انجام داد که بشه اوردش؟

  • لطفا از ایرلاینی که قصد خرید بلیط هواپیما دارید استعلام بگیرید
   در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با شماره 02196621777 تماس بگیرید

 40. سلام آیا کسی هست که از پروازی به انگلستان یک جفت توله سگ برام بیاره اگه میشه یه اطلاع رسانی بهم بکنید
  09217723423

 41. سلام میخواستم بدونم من میتونم با هواپیما از تهران کبوتر بفرستم به تورنتو (کانادا) برای یکی از اقوام. تشکر

  • ارسال حیوانات شامل قوانین خاص هر ایرلاین میشه و شما باید ببینید از کدوم ایرلاین میخواین استفاده کنین و از ایرلاین استعلام گرفته بشه

 42. سلام من کانادا هستم .خواهرم داره میاد ومیخواد سگمو بیاره
  واکسناش خورده و میشه بهم بگید چه مدارکی لازم هست و باید بلیط گرفت براش یا اینکه باید اضافه بار داد
  من اصلا نمیدونم لطفا راهنماییم کنید ممنون از سایت خوبتون

  • مدارک مورد نیاز رو میتونید تو این مقاله مطالعه کنید
   و در مورد قوانین حمل حیوانات از هر ایرلاینی که بلیط هواپیما برای شخص خرید میکنید استعلام بگیرید چون برای هر ایرلاین این قوانین متفاوت هست
   و اینکه حیوانات رو در قسمت بار حمل میکنند و برای حمل هم شرایط خاص خودش رو داره که داخل این مقاله مطرح شده

 43. سلام ببخشید میخواستم ببینم امکان حمل خروس خانگی هم با هواپیما مقدور هست.
  البته با خودم میخوام ببرم نه cargo

  • حمل حیوانات خانگی فقط در قسمت بار و با شرایط اعلام شده توسط همون ایرلاینی که قصد خرید بلیط هواپیما را دارید انجام می گیرد

 44. باسلام من شش تا گربه ی یک ساله وشش ماهه دارم ومیخوام به ترکیه سفر کنم ایا میتونم اونار هم باخودم ببرم وشرایط برای بردن این شش گربه ام باهواپیما چگونه است خواهشا راهنماییم کنید

  • حداکثر حیوانات خانگی قابل حمل با مسافر 2 عدد سگ یا گربه هست.
   در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با سفرستان در تماس باشید.
   02196621777 داخلی 2

Comments are closed.