برترین میراث جهانی یونسکو

بسیاری از مکان های تاریخی و قدیمی برای سده ها و هزاره ها از نظرها پنهان و یا فراموش شده بودند و شایعاتی در مورد شهرهای گمشده و آثار مخفی شده وجود داشت تا این که با گذشت زمان اماکن قدیمی و ارزشمند کشف شدند و سازمانی به نام یونسکو با ثبت آن ها به شناساندن ارزش این آثار برای جهانیان تلاش کرد.

0
24
معرفی برترین میراث جهانی یونسکو
برترین میراث جهانی یونسکو
برترین میراث جهانی یونسکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 14Rating: 4.0برترین میراث جهانی یونسکوبرترین میراث جهانی یونسکو بسیاری از مکان های تاریخی و قدیمی برای سده ها و هزاره ها از نظرها پنهان و یا فراموش شده بودند در ادامه معرفی شده.

برترین میراث جهانی یونسکو را بیشتر بشناسید

بسیاری از مکان های تاریخی و قدیمی برای سده ها و هزاره ها از نظرها پنهان و یا فراموش شده بودند و شایعاتی در مورد شهرهای گمشده و آثار مخفی شده وجود داشت تا این که با گذشت زمان اماکن قدیمی و ارزشمند کشف شدند و سازمانی به نام یونسکو با ثبت آن ها به شناساندن ارزش این آثار برای جهانیان تلاش کرد. یونسکو به طور کلی 1092 میراث جهانی دارد که 209 تای آن ها آثار طبیعی و 845 مورد آن آثار فرهنگی و تاریخی هستند که ارزش و اهمیت آن ها و نیز لزوم نگهداری و حفظ آن ها شناخته شده است. گرچه گفتن این جمله که بازدید از این سایت های تاریخی تاثیرگذارتر از سایر جاذبه ها است و حال  و هوای دیگری دارند جمله ای کلیشه ای است اما خب واقعا بازدید از این اماکن تاریخی حال و هوای دیگری دارد. اگر هنوز بلیط هواپیما خود را رزرو نکرده و به دنبال مقصد مناسبی برای سفر هستید، ادامه این مطلب را با ما باشید شاید مقصد بعدی تان یکی از برترین میراث جهانی یونسکو را در دل خود داشت.

ماچو پیچو، پرو

معرفی برترین میراث جهانی یونسکو
برترین میراث جهانی یونسکو

ماچو پیچو در یکی از حیرت انگیزترین مکان های دنیا ساخته شده است. نزدیک رودخانه اروبامبا در پرو زمینی کوهستانی و سرسبز هست که چشم انداز پیش رویش رودخانه اروبامبا و زمین های اطرافش هستند. این زمین کوهستانی سال هاست که میزبان یکی از مکان های باستانی دنیا به نام ماچو پیچو است. این شهر باستانی اینکاها از هر سمت کوه مثل آبشاری به صورت پلکانی پایین آمده است. از این مکان باستانی به خوبی محافظت شده است به نحوی که گردشگران با بازدید از این مکان تاریخی می توانند شکل و معماری گذشته آن را درک کنند.

اهرام جیزه، مصر

معرفی برترین میراث جهانی یونسکو
برترین میراث جهانی یونسکو

یکی از مهم ترین و برترین میراث جهانی یونسکو اهرام جیزه مصر با قدمتی 2600 ساله هستند.  اهرام جیزه یکی از حیرت آورترین آثار باستای و یکی از عجایب هفتگانه دنیا هستند که هنوز که هنوز است راز و رمز ساخت آن ها هوش از سر می پراند. این اهرام در فضایی بیابانی خارج از قاهره ساخته شده اند و اصلی ترین هدف از ساخت آن ها ایجاد مقبره ای برای فراعنه بوده است. بزرگ ترین هرم از اهرام مصر در سال های 2560 و 2540 قبل از میلاد ساخته شده است.

✅ بازدید از مقاله آثار ثبت شده ایران در یونسکو

باگان، میانمار

معرفی برترین میراث جهانی یونسکو
برترین میراث جهانی یونسکو

گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما به میانمار می روند، در دشت های وسیع باگان معبدهایی بزرگ با گنبدهایی سر به فلک کشیده می بینند که یکی از رویایی ترین مناظر ممکن را برایشان ایجاد می کند. این منطقه به عنوان یکی از بزرگ ترین معابد بودا در میانمار شناخته شده است. بسیاری از معابد این منطقه در سال های 1000 و 1100 زمانی که این منطقه پایتخت پادشاهی پاگان بود، ساخته شد. بسیاری از معابد این منطقه بازسازی شده اند و بسیاری هنوز به صورت خرابه هایی از گذشته باقی مانده اند. با این حال بالن سواری بر فراز این منطقه و تماشای این معابد قطعا یکی از جذاب ترین فعالیت هایی است که می توان با یکی از برترین میراث جهانی یونسکو انجام داد.

دیوار بزرگ چین

معرفی دیوار بزرگ چین
دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین همانند اهرام مصر یکی از شناخته شده ترین و مطرح ترین میراث جهانی یونسکو است. این دیوار به طول 6000 کیلومتر از میان جنگل ها و کوه ها گذشته و طولانی ترین دیوار تاریخی دنیا است. البته هر بخش از دیوار در طی سال ها و قرن های مختلفی ساخته شده است؛ قدمت قدیمی ترین بخش دیوار بزرگ چین به قرن هفتم قبل از میلاد می رسد.

کولوسئوم رومی، ایتالیا

کولوسئوم رومی ایتالیا
کولوسئوم رومی

یکی دیگر از مطرح ترین و برترین میراث جهانی یونسکو کولوسئوم ایتالیا است. کولوسئوم بزرگ ترین سازه به جا مانده از دوران رومیان است که امروزه درست در مرکز شهر قرار گرفته و یاد آور تاریخ  و فرهنگ این کشور است. این مکان تاریخی در سال 72 بعد از میلاد ساخته شد.

آکروپولیس آتن، یونان

آکروپولیس آتن یونان
آکروپولیس آتن

آکروپولیس سازه ای زیبا و حیرت آور است که الهام بخش داستان ها و افسانه های بسیاری بوده است. قدمت این سازه به قرون پنجم و چهارم قبل از میلاد بر می گردد ومی توان گفت از بزرگ ترین و شناخته شده ترین آثار به جا مانده از این دوران است که تاریخ و قدمت یونان را به رخ می کشد. آکروپولیس بر فراز تپه ای بلند رو به شهر قرار دارد و منظره ای فوق العاده به ویژه برای عکاسان است.

استون هنج، انگلستان

استون هنج انگلستان
استون هنج

استون هنج یکی از آثار ماقبل تاریخ در انگلستان و پر بازدید ترین جاذبه این کشور است. احتمال می رود این سازه بین سال های 1500-3000 قبل از میلاد ساخته شده باشد اما این که هدف از ساخت آن چه بوده و چه استفاده ای از استون هنج می شده هنوز که هنوز است معمایی حل نشده باقی مانده است. هرچند کارشناسان و محققان احتمالاتی درباره نحوه استفاده از این سازه ارائه می دهند اما هیچ کدام از این احتمالات به قطعیت نرسیده است. همین ناممعلوم بودن ساخت و هدف ساخت استون هنج الهام بخش نویسندگان بسیاری بوده تا کتاب ها، فیلم ها و سریال های مختلفی را تهیه کنند.

بوروبودور، اندونزی

بوروبودور اندونزی
بوروبودور

بوروبودور یکی از بزرگ ترین معابد بودایی در جهان و بدون شک یکی از برترین جاذبه های اندونزی است. این معبد در فضایی کوهستانی بین درختان استوایی ساخته شده و فضایی حیرت آور برای عبادت بوداییان و بازدید گردشگران است. گمان می شود این معبد در سال های 700 میلادی ساخته شده و حدود 2 تا 3 هزار سال بعد به دلایلی مانند فعالیت آتش فشان ها تخلیه شده است. بوروبودور در سال های 1800 میلادی توسط بریتانیایی ها کشف شد.

یونسکو مکان های دیدنی بسیاری در نقاط مختلف دنیا دارد و مکان های معرفی شده تنها بخش از برترین میراث جهانی وینسکو هستند که باید از آن ها بازدید کرد. شما تا به حال به کدام یک از سایت های دارای میراث جهانی یونسکو سفر کرده اید؟ بازدید از کدام میراث جهانی یونسکو برایتان خاطره انگیز و فراموش نشدنی بوده است؟

در ادامه می توانید با میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکو آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید