سفر به برترین کویرهای ایران

تفریحات فصل تابستان بسیار متنوع و فراوان هستند و همه به هر طریقی که باشد راهی برای تفریح پیدا می کنند، زیرا که آب و هوا مساعد است و روزها طولانی و همه به دنبال سرگرم کردن خود هستند. اما در فصل پاییز و زمستان کمتر کسی به فکر تفریح و طبیعت گردی می افتد.

0
20
معرفی برترین کویرهای ایران
برترین کویرهای ایران
سفر به برترین کویرهای ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 16Rating: 4.0برترین کویرهای ایران و خاطراتی بیادماندنی در بهترین مناطق کویری ایران.برترین کویرهای ایران در پاییز و زمستان یکی از جذاب ترین طبیعت هایی که می توان تجربه کرد، کویر است. در ایران کویرهای زیبا و دیدنی زیادی وجود دارند.

برترین کویرهای ایران

تفریحات فصل تابستان بسیار متنوع و فراوان هستند و همه به هر طریقی که باشد راهی برای تفریح پیدا می کنند، زیرا که آب و هوا مساعد است و روزها طولانی و همه به دنبال سرگرم کردن خود هستند. اما در فصل پاییز و زمستان کمتر کسی به فکر تفریح و طبیعت گردی می افتد. سرد شدن هوا همه را به داخل منازل فروبرده و آن ها را از تفریحات ممکنی که می توان در این فصل های زیبا انجام داد، غافل می کند. اما باور کنید در پاییز و زمستان یکی از جذاب ترین طبیعت هایی که می توان تجربه کرد، کویر است. در ایران کویرهای زیبا و دیدنی زیادی وجود دارند که در روزهای سرد پاییز و زمستان شما را دلگرم می کنند. از آن جایی که ایران یکی از غنی ترین کشورهای دنیا به لحاظ طبیعت های گوناگون است، می توان یکی از بهترین کویرهای ایران را برای ساختن یک روز به یاد ماندنی انتخاب کرد و بلیط هواپیما را برای لذت بردن از کویرگردی در فصل سرد خریداری کرد. اگر می خواهید طعم تجربه متفاوت طبیعت گردی را بچشید و شب آسمان پرستاره را تماشا کنید، با برترین کویرهای ایران آشنا شوید و تا زمستان تمام نشده، دست بجنبانید.

کویر خور و بیابانک

معرفی برترین کویرهای ایران
برترین کویرهای ایران

همیشه اقدام به رزرو بلیط هواپیما راه چاره ی فرار از روزمرگی نیست بلکه سفر به همین نقاط زیبای کشورمان هم حس و حال بسیار متفاوت و لذتبخشی را به همراه دارد. یکی از بهترین حس های که می توان در کویر تجربه کرد، حس خلوت و آرامشی است که همه بدان نیازمند هستند. در کویر می توانید ساعت ها با خودتان خلوت کنید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. چشم اندازی از تپه های شنی مقابل چشمانتان قرار می گیرد که انگار هیچ تمامی ندارند. کویر خور و بیابانک ازقشنگ ترین کویرهای ایران هستند که می توانید این حس ها را تجربه کنید. کویر خور و بیابانک در فاصله 399 کیلومتری از اصفهان واقع شده و یکی از بهترین کویرهای ایران برای تفریح در پاییز و زمستان است. شهرستان خور و بیابانک با مرکزیت خورد در شرق اصفهان قرار دارد و از غرب به بخض انارک شهرستان نایین، از شمال به سمنان و از جنوب و شرق به یزد متصل است. معنی “خور” که همراه بیابانک نامش می آید، به معنای خورشید است. در ایران باستان تمام روزهای هر ماه شمسی نامی داشتند و نام یازدهمین روز هر ماه شمسی “خور” بود. در آن زمان خور به فرشته نگهبان گفته می شد. بخش زیادی از منطقه خور را کویر تشکیل داده و جاذبه های گردشگری زیبایی دارند که عبارتند از: تپه هایی با شکل های مختلف که در اثر وزش باد شکل گرفته اند، ریگزارهای مصر در 50 کیلومتری خور، کویر شرقی خور با شکل های لانه زنبوری و آسمان پرستاره کویر که بسیاری از گردشگران به عشق دیدن این تصویر ناب به کویر می روند. همچنین، دریاچه نمک خور بزرگ ترین دریاچه فصلی نمک در جهان به حساب می آید و روستای چهارهزار ساله ایرج از دیگر جاذبه های منطقه هستند. از آن جایی که در کویر خور و بیابانک اختلاف دمای شب و روز بسیار زیاد است، یادتان باشد لباس گرم و تجهیزات به همراه داشته باشید. بهترین زمان برای سفر به کویرها اوایل آبان ماه تا اوایل بهار است.

مسیر دسترسی به کویر خور و بیابانک: جاده قم، پس از کاشان، نائین و انارک

کویر مصر

معرفی برترین کویرهای ایران
برترین کویرهای ایران

طبیعت گردان و عاشقان طبیعت با نام کویر مصر کاملا آشنا هستند و به احتمال زیاد بیش از هر کویر دیگری طرفدار کویر مصر هستند. یکی از دلایل محبوبیت کویر مصر در ایران فیلمبرداری صحنه هایی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک رضاف میرکریمی در روستای مصر است. گفته می شود پس از پخش این فیلم گردشگران بسیار زیادی به سمت روستای مصر روانه شدند. روستای مصر نیز از توابع خور و بیابانک اصفهان است و در 60 کیلومتری شمال خور و 45 کیلومتری شرق جندق قرار دارد. کویر مصر، به دریای شنی کویر معروف است. روستای مصر قدمتی کمتر از صد سال دارد و درباره علت نامگذاری آن حکایاتی نقل می شوند که فردی به نام یوسف این روستا را بنیان گذاری کرده و چاهی را برای تأمین آب گوسفندان حفر کرده و نام روستا مزرعه یوسف نامگذاری شده است. بعدها نام روستا به چاه دراز تغییر می کند. زیرا عمق چاهی که یوسف کنده، زیاد بود و در 25 کیلومتری مصر قرار داشت. نهایتا، یوسف که نامش با الهام از داستان حضرت یوسف انتخاب شده بوده، نام روستا را مصر می گذارد. روستای مصر جاذبه هایی که دارد شامل درختچه های گز، نخل های زیبا و منطقه امیرآباد با تپه های شنی در 2 کیلومتری روستا هستند. در شمال روستای مصر نیز روستای فرحزاد قرار گرفته که نخلستان های بلند و زیبا دارد. در شش کیلومتری شرق مصر نیزار وجود دارد که تفریحاتی چون موتورسواری و شترسواری در آن ها انجام می شوند.

در سفر به روستای مصر بهتر است تمام وقت خود را در روستا سپری نکنید. در نزدیکی روستای مصر، روستای بسیار زیبای عروسان قرار دارد که به “میعادگاه عاشقان ستاره” معروف است.

مسیر دسترسی به کویر مصر: حدود 700 کیلومتر از تهران تا کویر مصر فاصله است. برای دسترسی به کویر مصر از سمنان، دامغان، معلمان و جندق عبور خواهید کرد. پس از رسیدن به جندق از مسیر خاکی وارد شده و با طی 45 کیلومتر به مصر می رسید.

✅ بازدید از مقاله معرفی وسایل کویرنوردی

کویر مرنجاب

مرنجاب، یکی دیگر از پرطرفدارترین و حبوب ترین کویرهای ایران است و پاتوق طبیعت گردان به حساب می آید. دلایل زیادی برای محبوبیت کویر مرنجاب وجود دارند. کویر مرنجاب پوشش گیاهی و جانوری غنی دارد، از شب های فوق العاده زیبا برخوردار است و تپه های شنی بلند دارد. همچنین، دریاچه نمک حوض سلطان با قرار گرفتن در کنار کویر مرنجاب منظره فوق العاه جذابی از ترکیب کویر و دریاچه خلق کرده است. فاصله مرنجاب با تهران 301 کیلومتر است و در 60 کیلومتری کاشان و 52 کیلومتری آران و بیدگل قرار دارد. نام مرنجاب را شاه عباس صفوی برگزیده و روایت دیگری نیز وجود دارد که می گوید چون کندن قنات و چاه و دست یافتن به آب شیرین کاری بسیار سخت و طاقت فرسا بوده، به همین سبب منطقه را مرد رنج و آب و سپس مرنجاب نامیده اند. از جاهای دیدنی منطقه مرنجاب می توان به جزیره سرگردان، چاه دستکن و کاروانسرای مرنجاب اشاره کرد. در مرنجاب مسابقات آفرود نیز برگزار می شوند.

مسیر دسترسی به کویر مرنجاب: مسیر اصلی کویر مرنجاب از سمت شهرستان آران و بیدگل در 5 کیلومتری شمال کاشان می گذرد. پس از آن که 5 کیلومتر جاده آسفالته به سمت شمال طی می کنید، به سه راهی کارخانه فولاد کویر می رسید. مسیر اصلی و خاکی مرنجاب در جهت شمال شرق شروع می شود.

کمپ کویری متین آباد

اگر دلتان می خواهد به کویر سفر کنید، اما از سختی های آن می ترسید، بهتر است به عنوان یک طبیعت گرد آماتور کمپ کویری متین آباد را برای اولین تجربه انتخاب کنید. متین آباد، یکی از مناطق نمونه گردشگری در حاشیه کویر مرکزی ایران است و در 60 کیلومتری جنوب شرق کاشان قرار دارد. در این کمپ گردشگری امکانات زیادی برای کویرنوردان در نظر گرفته تا تجربه شیرین کویر برایشان دلچسب تر شود. در اکو کمپ متین آباد شترسواری، تماشا و رصد ستارگان، راه رفتن روی رمل های لغزنده، تماشای پرورش اسب ها و شترمرغ ها و دیدن مزارع ارگانیک را تجربه خواهید کرد. در سال 2014 اکو کمپ متین آباد به عنوان یکی از 18 سایت برتر دنیا در زمینه فعالیت های اکوتوریسم برگزیده شد. در سفر به این منطقه می توانید به انتخاب خود در چادر، اتاق و یا کومه ها اقامت کنید.

کویر زردگاه

زردگاه، یکی از روستاهای توابع بخش دیهوک در شهرستان طبس استان خراسان جنوبی ایران است. کویر زردگاه در 100 کیلومتری شهر دیهوک و 180 کیلومتری طبس و در کوهپایه کوه نایبند و نزدیکی روستای نایبند واقع شده است. آن چه باعث متفاوت شدن روستای زردگاه از دیگر روستاها شده، منظره سرسبز آن به کمک نخلستان های روستا است که در دل کویر بسیار عجیب و شگفت انگیز جلوه می نماید. همچنین، خانه های پلکانی روستا که زمانی محل زندگی روستاییان بوده و اکنون دو خانواده در آن زندگی می کنند، بسیار تماشایی و زیبا هستند. یکی از ساکنان روستای زردگاه پیرزنی است که به حصیربافی مشغول است. درختان خرما، نارنگی، پرتقال، نارنج، لیمو، چشمه آبگرم و استخر کوچک برای آبتی از جذابیت های روستای زردگاه هستند.

مسیر دسترسی به کویر زردگاه: ابتدا باید به شهرستان دیهوک بروید که بر سر راه جاده های اصلی کرمان به مشهد و یزد به مشهد قرار دارد. بعد از رسیدن به دیهوک این دو جاده یکی می شوند و مسیر به سمت مشهد ادامه می یابد.

در ادامه می توانید با راهنمای کویرنوردی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید