برنامه سفر آران و بیدگل

سفر از جمله کارهایی است که هر از گاهی برای فرار از مشغولیت‌های روزمره انجام می‌گیرد. هرکسی شهری را انتخاب کرده و به وقت گذراندن در آن برنامه ریزی می کند. از این رو در این مقاله قصد داریم یکی از شهرهای زیبای ایران را معرفی کرده و برنامه سفری برای آن ترتیب دهیم.

0
104
معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگلReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 14Rating: 4.0برنامه سفر آران و بیدگل شهری بسیار زیبا و بی نظیر در در شمال استان اصفهان.برنامه سفر آران و بیدگل از جنوب به کاشان از شرق به ابوزید آباد از غرب به نوش آباد و از شمال به کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک راه دارارائه شده.

برنامه سفر آران و بیدگل

سفر از جمله کارهایی است که هر از گاهی برای فرار از مشغولیت‌های روزمره انجام می‌گیرد. هرکسی شهری را انتخاب کرده و به وقت گذراندن در آن برنامه ریزی می کند. از این رو در این مقاله قصد داریم یکی از شهرهای زیبای ایران را معرفی کرده و برنامه سفری برای آن ترتیب دهیم. این شهر آران و بیدگل است که در شمال استان اصفهان جای خوش کرده و از جنوب به کاشان، از شرق به ابوزید آباد، از غرب به نوش آباد و از شمال به کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک راه دارد. شهرستان آران و بیدگل از طریق دو جاده اصلی به کاشان وصل می‌شود. در زمان قاجار، آران و بیدگل به صورت دو جای جدا از هم دارای شهرداری‌های جداگانه بودند که در سال ۱۳۵۴ این دو شهر تحت عنوان گل‌آرا جزو بخش آران شدند. زبان اهالی آران و بیدگل، فارسی رایج به همراه لهجه‌های متفاوت است. اسامی آران، آرو، آرو بیدگل، ویگل، گل‌آرا، نام‌های رسمی و محلی این منطقه بوده که دارای چندین معنا بودند:

آران یا آلان یعنی کاشانه و لانه به معنی بزرگ و قهرمان و سرزمین دلیران است. واژه بیدگل هم که تغییریافته ویگل است، شهری باستانی در کنار شهر قدیمی هراسکان است.

هزینه

هزینه خرید مانند سایر شهرهای ایران و در حد معمولی است. برای غذا خوردن نیز می‌توانید به سفره‌خانه سنتی قرص ماه و رستوران سلیمان، سفره‌خانه کوروشٰ، سفره‌خانه سندباد، قصر سلیمان که غذاهای ایرانی با قیمت مناسب عرضه می‌کنند، مراجعه کنید. رستوران فرهنگیان آران و بیدگل هم برای عموم خدمات ارائه می‌کنند.

فرودگاه آران و بیدگل

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهر، فرودگاه کاشان در حدود ۲۰ کیلومتری است. در تمام خیابان‌ها ایستگاه اتوبوس و مینی‌بوس درون‌شهری وجود دارد.

اقامت در آران و بیدگل

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

برای اقامت، خانه باغ شاکر مناسب است، چون هتل، مهمان‌پذیر یا خانه معلم ندارد. می‌توانید چادر در مکان‌هایی مانند پارک‌ها یا کویر مرنجاب برپا کنید. اقامتگاه بومگردی صفا هم واقع در مجموعه تاریخی بنی طبا ظرفیت اسکان ۴۰نفر را دارد. هتل بزرگ شهر در میدان محمد رسول آله روبروی پارک شادی در حال احداث است.

اگر برنامه سفر برای شهر آران و بیدگل بخواهید، با ما همراه باشید تا برنامه سفر دو روزه برایتان ارائه دهیم:

روز اول برنامه سفر آران و بیدگل

دریاچه نمک

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

بهتر است در این شهر ابتدا از دریاچه نمک شروع کنید که خارج از شهر قرار دارد. دریاچه‌ای زیبا در 35 کیلومتری شهر آران و بیدگل از جنس نمک که جزو جاذبه‌های طبیعی این شهرستان بوده و در کویر مرکزی ایران به شکل چندضلعی‌های منظم لانه‌زنبوری واقع شده است. دریاچه دیدنی که در اکثر سال خشک و پوشیده از نمک است، اما پس از بارش باران و تبخیر آب صحنه‌های بی‌نظیری ایجاد می‌شود. برای تأمین نمک طعام از نمک این دریاچه استفاده می‌شود. دیواره‌های کریستالی و بلوری در سطح دریاچه منظره چشم‌نوازی ایجاد می‌کنند و چون دارای اکوسیستم خوبی است، در نیمه دوم تابستان پرندگان مهاجری مانند فلامینگو و لک‌لک به این منطقه می‌آیند. این منطقه هم‌چنین زیستگاه حیوانات مختلفی مانند آهو، کفتار، کرکس، خرگوش و مار است. البته در جریان باشید که باتلاق‌های نمکی خطرناکی در آنجا وجود دارد که در هنگام سفر احتیاط زیادی لازم است.

جزیره سرگردان در دریاچه نمک

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

دقیقاً در ساحل دریاچه نمک، جزیره‌ای وجود دارد به نام جزیره سرگردان که در واقع تپه‌ای در دریاچه‌ نمک است. این تپه مرتفع‌ترین بخش جزیره‌ سرگردان با ۸۰۸ متر ارتفاع از سطح دریاست و تشکیل‌شده از سنگ‌های آتش‌فشانی است. دو بخش انتهایی جزیره در افق محو می‌شوند که تماشا از فاصله‌ دور به چنین صحنه‌ رویایی بی‌نظیر است. گویا کشتی سرگردانی در دریای بی‌انتهای کویر وجود دارد که همه این‌ها به علت گرمای شدید منطقه، خطای دید و شکست نور اتفاق می‌افتد.

کمی آن طرف تر کاروانسرای زیبایی به نام مرنجاب واقع‌شده که دیدنش خالی از لطف نیست.

کاروانسرای مرنجاب

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

این کاروانسرا با عمارتی قدیمی که به دستور شاه‌عباس اول صفوی در ۵۰ کیلومتری آران و بیدگل و در مجاورت دریاچه‌ی نمک برای اسکان مأموران حفاظت جاده ابریشم ساخته بودند. به دلیل اینکه در منطقه مرنجاب قرارگرفته نام کاروانسرا هم مرنجاب شده که از مجهزترین و زیباترین کاروانسراهای ساخته‌شده در آن زمان است. با اینکه در طی سال‌های گذشته متروکه شده بود ولی به همت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعمیر و بازسازی شد و اکنون یکی از اقامتگاه‌های گردشگری کویری است.

کمی به قسمت شمال حرکت کنید صحنه‌ای خواهید دید که باورتان نخواهد شد.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر اصفهان

کویر مرنجاب

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

از جاهای محبوب در شهرستان آران و بیدگل کویر مرنجاب است که در شمال شهر آران و بیدگل قرارگرفته و از شمال به دریاچه‌ نمک آران و بیدگل، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره و از سمت جنوب به شهرستان آران و بیدگل متصل می‌شود. این کویر زیبا پرطرفدارترین نقاط کویری ایران است که در میان کویر گردان محبوبیت بالایی دارد. شاید تصور کنید کویر منطقه‌ای خشک و بی‌آب و علف است، اما بهتر است بدانید از پوشش جانوری و گیاهی غنی برخوردار است.

روز دوم برنامه سفر آران و بیدگل

در روز دوم، به بافت قدیمی و بازار شهر آران و بیدگل بروید و از این همه زیبایی لذت ببرید

بازار

در این بازار اجناس مختلفی با قیمت پایین‌تر از بازار و مغازه‌های شهر به فروش می‌رسد. یکی از بازارهای روز، یکشنبه بازار آران و بیدگل است که در ضلع جنوبی پارک شادی برگزار می‌شود. هنگام سفرتان دقت کنید تا روز یکشنبه در این شهر باشید. فروشندگان این بازار اکثراً غیربومی و عده کمی از آران و بیدگل، باد رود و کاشان هستند. برپایی بازارچه‌های صنایع‌دستی در فصل گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است تا بازدیدکنندگان خارجی و داخلی از این بازارچه‌ها خرید کنند.

مسیر بعدی مسجد جامع شهر است

مسجد جامع قاضی

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

آران و بیدگل دارای یکی از کهن‌ترین مسجدها است که قدمتش به دوران نخست اسلامی برمی‌گردد. این مجموعه تاریخی تشکیل‌شده از مسجد جامع، آرامگاه پنج امامزاده از فرزندان امام پنجم، آب‌انبار، بازارچه شرقی و غربی، خانه کرباسی‌ها. کتیبه‌‌ای گچی در این مسجد وجود دارد که به خط نسخ عالی ابوالقاسم کاشانی نوشته‌شده و متعلق به زمان علیشاه قاجار است. این مسجد دارای شبستان تابستانی، صحن اصلی و کتیبه‌ای سنگی است.

بقعه امامزاده محمد هلال

معرفی برنامه سفر آران و بیدگل
برنامه سفر آران و بیدگل

یکی از جاذبه‌های گردشگری مذهبی در شهرستان آران و بیدگل همین بقعه است که به دلیل معماری و تزئینات چشم‌گیر جزو زیباترین بارگاه‌های متبرکه در این شهرستان است. سردر، هشتی ورودی، صحن‌های بزرگ، کاشی‌کاری‌های معرق، گنبد بزرگ، گلدسته‌های متعدد که واقعاً ارزش دیدن دارند. قدمت این بقعه‌ که به دوران پیش از حکومت صفویان برمی‌گردد، آینه‌کاری سقف حرم نیز به دستور کریم‌خان زند انجام‌شده است.

حال نوبت به حمام آران و بیدگل رسیده، البته هنوز هم می‌توانید در این حمام آبتنی کنید و همانند قدیمی‌ها حمام کنید.

حمام رئیسه آران و بیدگل

یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های شهرستان آران و بیدگل که قدمت آن به دوران صفویان برمی‌گردد. خشت، گچ، کاشی و سنگ از مصالح استفاده‌شده در ساخت این حمام قدیمی است که با دو درب ورودی جداگانه برای بانوان و آقایان دارای سه فضای اصلی گرم خانه، سردخانه و میان در است که در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده است.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید