برنامه سفر مشهد اردهال

در جای جای ایران، شهرها و روستاهای زیبای بسیاری وجود دارند که اگر تصاویری از آن‌ها را در جایی ببینیم، شیفته و مبهوت آنها خواهیم گشت. شاید نام بسیاری از مناطق گردشگری را جایی شنیده باشیم، اما هرگز به سفر آن‌ها فکر نکرده‌ایم. توصیه می‌کنیم عزمتان را جزم کرده و ایران‌گردی را از همین جاهای کوچک و گوشه ‌کنارهای سرزمینمان آغاز کنید.

1
117
برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال
برنامه سفر مشهد اردهالReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 15Rating: 3.5برنامه سفر مشهد اردهال و سفری خاطره انگیز به مشهد اردهال.برنامه سفر مشهد اردهال که در 40 کیلومتری شرق کاشان قرار دارد و به دلیل وجود آرامگاه سلطان علی‌بن محمد از فزرندان امام محمد باقر (ع) به این نام مشهور است.

برنامه سفر مشهد اردهال

در جای جای ایران، شهرها و روستاهای زیبای بسیاری وجود دارند که اگر تصاویری از آن‌ها را در جایی ببینیم، شیفته و مبهوت آنها خواهیم گشت. شاید نام بسیاری از مناطق گردشگری را جایی شنیده باشیم، اما هرگز به سفر آن‌ها فکر نکرده‌ایم. توصیه می‌کنیم عزمتان را جزم کرده و ایران‌گردی را از همین جاهای کوچک و گوشه ‌کنارهای سرزمینمان آغاز کنید. شاید باورتان نشود که همین سفرهای کوچک خاطره‌انگیزترین و دلنشین‌ترین سفرهای زندگی‌تان می‌شوند. زیرا در کنار مسافرت، تجارب ارزشمند زیادی کسب می‌کنید. این بار کوله پشتی‌تان را برای رفتن به یکی از روستاهای نزدیک کاشان آماده کنید. روستای مشهد اَردَهال (مشهد قالی)، در 40 کیلومتری شرق کاشان قرار دارد. این روستا به دلیل وجود آرامگاه سلطان علی‌بن محمد از فزرندان امام محمد باقر (ع) به این نام مشهور است. قدمت این آرامگاه به قرن ششم مربوط است و هر سال در دومین جمعه فصل پاییز، همزمان با شهادت امام‌زاده سلطان علی‌بن محمد مراسم مذهبی معروف “قالی شویان” در مشهد اردهال برگزار می‌گردد. گفته می‌شود سلطان علی فرزند بی‌واسطه امام باقر (ع) بوده است و در سال 113 هجری قمری بنا به درخواست اهالی چهل حصران و فین کاشان که از دوست‌داران اهل بیت بودند، به این منطقه هجرت کرده است. وی به مدت سه سال در این منطقه به ارشاد و هدایت مردم مشغول بود و سرانجام در سال 116 هجری قمری وی به همراه چندی از اهالی منطقه توسط نیروهای حکومتی کشته و شهید شدند. پیکر بی‌جان وی در مشهد اردهال به خاک سپرده شد و مردم محلی هرسال در دومین جمعه پاییز به یاد شهادت سلطان علی، مراسم قالی شویان را همراه با نوحه و عزادارای برگزار می‌کنند.

موقعیت جغرافیایی مشهد اردهال

برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال

این روستا در مسیر کاشان- دلیجان و 40 کیلومتری غرب کاشان قرار گرفته است. در برخی نوشته‌ها آمده است موسی بن خزرج، به نقل از امام رضا (ع) نوشته است که ایشان از مکانی به نام “اردهار” تمجید و تحسین کرده است. از این مکان در تاریخ قم به عنوان روستای اطراف قم یاد شده است. درحالی‌که برخی اردهار را همان اردهال امروزی می‌دانند.

تاریخچه مشهد اردهال

برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال

کاربرد واژه “مشهد” برای این منطقه دارای سابقه طولانی است و در کتاب “النقض” از آرامگاه سلطان علی‌بن محمد با عنوان مشهد یاد شده است. مشهد به مکانی گفته می‌شود که دارای تقدس باشد. به دلیل قرار گرفتن آرامگاه امام‌زاده سلطان علی، به این منطقه مشهد می‌گویند. این آرام‌گاه در دوره سلجوقیان آباد بوده و قصیده‌های زیادی در وصف آن توسط سید ابوالرضا الله راوندی سروده شده است.

مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال

برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال

 مراسم و آیین مذهبی قالی شویان در مشهد اردهال هر سال در دومین جمعه پاییز مصادف با شهادت امام‌زاده سلطان علی‌بن محمد برگزار می‌شود. نام دیگر این مراسم “جمعه قالی” است و بدین صورت برگزار می‌شود که مردم فین کاشان در مراسمی نمادین قالیچه‌ای را با چوب دستی‌هایی در داخل رودخانه‌ای که نزدیک آن‌جا است، می‌شویند. شاید باورتان نشود که هرسال مردم بسیاری از سراسر ایران برای حضور در این مراسم و تماشای آیین تاریخی بلیط هواپیما کاشان خریداری می‌کنند و به مشهد اردهال می‌آیند.

جاذبه‌های مشهد اردهال (آرام‌گاه سهراب سپهری، امام‌زاده مشهد اردهال)

آرام‌گاه سهراب سپهری

برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال

سهراب سپهری، شاعر مشهور و نقاش آرام و بی‌هیاهوی کاشانی در روستای مشهد اردهال به خاک سپرده شده است. آرام‌گاه وی در داخل بقعه امام‌زاده سلطان علی‌بن محمد باقر قرار دارد. پیدا کردن آرام‌گاه سهراب سپهری در داخل صحن امام‌زاده کار آسانی نیست. هیچ تابلو، نشانی و حتی سنگ مزاری که به چشم بیاید، وجود ندارد. دم در آرام‌گاه به خانم‌ها چادر داده می‌شود. امسال، در سالروز شهادت سهراب سپهری که اول اردیبهشت بود، چندین زن کنار سنگ مرمر نشسته بودند؛ یکی از آن‌ها که صورت استخوانی و بینی کشیده داشت، و ته‌چهره‌اش بسیار شبیه سهراب بود، گریه می‌کرد و گل‌های شقایق وحشی را روی سنگ قبر مرتب می‌چید. احتمالا وی یکی از اعضای خانواده این شاعر بود.  زن دیگری شعر سهراب را آرام از کتابی که در دست داشت، می‌خواند. کتاب‌های این شاعر باارزش صدها بار تجدید چاپ شده و نقاشی‌هایش در حراج‌ فروخته می‌شوند. متأسفانه، سرطان خون با سهراب مهربان نبود و وی در سال 1359 در 51 سالگی دار فانی را وداع گفت.

امام‌زاده مشهد اردهال

برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال

آرام‌گاه امام‌زاده مشهد اردهال (سلطان علی‌بن محمد باقر)، در روستای مشهد اردهال قرار دارد. در سال 1334 این بنای تاریخی به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسید. آرام‌گاه شاعر سهراب سپهری نیز، در داخل این بقعه قرار دارد.

برنامه سفر به مشهد اردهال

برنامه سفر مشهد اردهال کاشان
برنامه سفر مشهد اردهال

اگر قصد دارید به سمت کاشان سفر کنید و در مراسم گلاب‌گیری حضور داشته باشید، بهتر است سر راهتان به روستای مشهد اردهال نیز سری بزنید. بازدید از این روستا و جاذبه‌هایش وقت شما را زیاد نخواهد گرفت. تنها کافی است یک یا نیم روزی را جهت گشت و گذار در روستای مشهد اردهال سپری کنید. اگر دوست دارید آیین مذهبی معروف مشهد اردهال را که قالی شویی است، از نزدیک شاهد باشید، در دومین جمعه از پاییز به این روستا سفر کنید. اگر ساکن تهران هستید، با ماشین شخصی می‌توانید به مشهد اردهال سفر کنید. چراکه مسافت بسیار طولانی بین این دو شهر وجود ندارد. اما اگر از شهرهای دور ایران قصد سفر به مشهد اردهال دارید، پیشنهاد می‌کنیم بلیط هواپیما کاشان را خریداری کنید.

بازدید از روستای مشهد اردهال زمان زیادی نمی‌برد و برای بازدید از جاذبه‌های آن نیازی به برنامه خاصی نیست. زیرا که دو جاذبه آن را هم‌زمان در یک محل بازدید خواهید کرد. شما در یک روز می‌توانید آرام‌گاه سهراب سپهری و امام‌زاده سلطان علی‌بن محمد باقر را زیارت کنید. تورهای یک‌روزه به مشهد اردهال از طرف آژانس‌های مسافرتی در زمان‌های مناسب برگزار می‌شوند. جهت اطلاع از زمان، هزینه و خدمات تور با آژانس مسافرتی سفرستان تماس بگیرید.

چنان‌چه تجربه سفر به مشهد اردهال و بازدید از جاذبه‌های آن و یا حضور در مراسم قالی شویان داشته‌اید، اطلاعات مفید و ارزشمندتان را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما کاشان و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

یک دیدگاه

  1. توضیحاتی که دادین واقعا کامل بود. ما هم امسال رفتییم آرامگاه سهراب. قبل سفر نمیدونستیم که آرامگاهش تو مشهد اردهاله. بعد سفر فهمیدیم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید