جاذبه ها و برنامه سفر نیاسر

بسیاری تصور می کنند که برنامه های سرگرمی و سفری خود را باید بر پایه مقاصد خارج از کشورمان پیش ببرند. شاید این دسته از افراد از جذابیت های سرزمین خودمان آگاهی درستی ندارند. اما اگر کمی بیشتر با جذابیت های ایران آشنایی پیدا کنند مطمعنا آن را یکی از مقاصد بی نظیر جهان می دانند.

1
585
برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر
جاذبه ها و برنامه سفر نیاسرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 19Rating: 5.0برنامه سفر نیاسر و معرفی جاذبه های گردشگری نیاسر در شمال غرب کاشان.برنامه سفر نیاسر شهر زیبایی که از توابع شهرستان کاشان و استان اصفهان که در 24 کیلومتری شمال غرب کاشان قرار دارد و بسیار دیدنی و جذاب است.

آشنایی با جاذبه ها و برنامه سفر نیاسر

بسیاری از افراد تصور می کنند که برنامه های سرگرمی و سفری خود را باید بر پایه مقاصد خارج از کشورمان پیش ببرند. شاید این دسته از افراد از جذابیت های سرزمین خودمان آگاهی درستی ندارند. اما اگر کمی بیشتر با جذابیت های ایران آشنایی پیدا کنند مطمعنا آن را یکی از مقاصد بی نظیر جهان می دانند. بنابراین در این مطلب قصد داریم برای گردشگران و ایرانگردان عزیز یکی از مناطق زیبای کشورمان را معرفی کنیم. نیاسر، شهر زیبایی است از توابع شهرستان کاشان و استان اصفهان که در 24 کیلومتری شمال غرب کاشان قرار دارد و می‌توانید از مسیر کاشان به مشهد اردهال به نیاسر برسید. فاصله این شهر با تهران 230 کیلومتر است. تا نام نیاسر می‌آید، همه ذهن‌ها به سمت آبشار زیبای نیاسر کشیده می‌شوند، اما آبشار تنها جاذبه نیاسر نیست و جاذبه‌های جذاب دیگر در این شهر گردشگران را به سمت خود می‌کشاند. آب و هوای خنک و معتدل نیاسر از جمله دیگر مواردی است که در جذب گردشگران بسیار مؤثر است. جمعیت ثابت نیاسر 5000 نفر است. اما در تعطیلات نوروزی و فصل گلابگیری تعداد این جمعیت و خریداران بلیط هواپیما ارزان دوبرابر افزایش می‌یابد. در فصل تابستان نیز، تعداد جمعیت به دلیل آب و هوای خنک کوهستانی تا 10هزار نفر می‌رسد. نیاسر را می‌توان یکی از سه مرکز مهم تولید گلاب، عرقیات گیاهی و گل محمدی کاشان و ایران نامید. این ویژگی نادر و کم‌نظیر به سبب قرار گرفتن نیاسر در دامنه شرقی کوه‌های کرکس به وجود آمده است و هم‌چنین، وجود قنات‌ها و چشمه آب اسکندریه روز به روز با گسترش روش‌های آبیاری مدرن و پیشرفت صنعت کشاورزی به وسعت مزارع کشت منطقه می‌افزاید. اگر قصد کرده‌اید در این روزهای بهاری به سفری یک یا دو روزه بروید، پیشنهاد می‌کنیم بلیط هواپیما کاشان را خریداری کرده و در هوای زیبای بهاری از شهر نیاسر و جاذبه‌های آن بازدید کنید.

تاریخچه نیاسر

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

در گذشته، نیاسر یک روستای تاریخی بوده و یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های بشری به حساب می‌آید. در سده‌های ششم و هفتم در آثاری که به جای مانده، از این روستا نام برده‌ شده است. اگر در مورد معنای “نیاسر” کنجکاو هستید، طبق تحقیقاتی که انجام شده، این واژه متعلق به زبان فارسی باستان است و به معنای “سایه” و “سرما” می‌باشد. با توجه به آب و هوای خنک این منطقه، نامی که به این روستا نهاده‌اند، بسیار معقول و مناسب است. برخلاف شهر کاشان که از آب و هوای گرم برخوردار است، آب و هوای نیاسر کوهستانی و سرد بوده و در گذشته نیز، بدین سبب بسیار مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفته بود.

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری نیاسر

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

اگر قصد دارید با ماشین شخصی خود به نیاسر سفر کنید، این شهر از طریق اتوبان 240 کیلومتر از تهران فاصله دارد. هم‌چنین، فاصله آن تا قم 100 کیلومتر و تا شهر تاریخی اصفهان 260 کیلومتر می‌باشد. در برنامه سفر نیاسر می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی و باستانی شامل چهارطاقی نیاسر، آبشار نیاسر، پناه‌گاه زیرزمینی معروف به سوراخ رئیس، گرمابه صفوی، چنارهای کهنسال و نیایش‌گاه مجاور که به مسجد تبدیل شده است، بازدید کنید. اگر برای بازدید از این جاذبه‌ها نیاز به برنامه سفر دارید، ما شما را در این زمینه یاری می‌کنیم.

✅ بازدید از مقاله کاروانسرای امین‌الدوله کاشان

برنامه سفر نیاسر (یک روزه)

مراسم گلاب‌گیری

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

اگر صبح زود از تهران به سمت نیاسر حرکت کنید، حدودا پس از 2 ساعت و 40 دقیقه به مقصد خواهید رسید. سعی کنید اول صبح در نیاسر باشید و باغ‌های گل محمدی بروید. برخلاف باور عموم که گلاب‌گیری تنها مختص شهر کاشان است، شهر نیاسر به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد، گل‌های محمدی در این منطقه سریع‌تر از دیگر مناطق کاشان به ثمر می‌رسند. برای شرکت در مراسم گلاب‌گیری بهتر است زمان سفرتان به نیاسر اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد باشد. در این مراسم می‌توانید از باغ‌های گل محمدی بازدید کرده و در کارگاه‌های کنار مزارع مراحل گلاب‌گیری را از نزدیک تماشا کنید. در صورت تمایل می‌توانید خودتان از مزارع گل بچینید و سپس به کارگاه برده و با مراحل گلاب‌گیری این گل‌های خوش عطر و بو بیشتر آشنا شوید. حتما چند شیشه گلاب از این باغ‌ها تهیه کنید تا با هربار استفاده از آن در غذاها و دسرهایتان، آب و هوای نیاسر را در خانه‌تان احساس و لمس کنید.

از آن‌جایی که تمام جاذبه‌های نیاسر نزدیکی هم قرار گرفته‌اند و به طور کلی یک مجموعه را تشکیل داده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم جهت بازدید از تمامی آن‌ها از روبروی هتل سبز مسیر را به سمت بالا ادامه دهید و جهت صرفه‌جویی در وقتتان، پیش‌تر از همه از آتش‌کده بازدید کنید تا مجبور نباشید برای بازدید از سایر جاذبه‌ها مسیر را دوباره برگردید. سپس به چشمه‌ای که پایین آتش‌کده قرار دارد بروید و ماشینتان را در پارکینگ باغ تالار نیاسر پارک کنید و با خیال آسوده به بازدید از جاذبه‌های دیگر داخل باغ بروید.

چهارطاقی نیاسر

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

چند متر بالاتر از چشمه نیاسر، چهارطاق (چارطاق) قرار گرفته است. این بنای چهارطاق بازمانده از دوران اواخر دوره اشکانیان و یا اوایل دوره ساسانیان است و می‌توان آن را یکی از محکم‌ترین و سالم‌ترین چهارطاقی‌های ایران نامید. این چهارطاق به آتشکده ساسانیان شهرت دارد و در اطراف چشمه نیاسر (اسکندریه) به روی صخره‌ای قرار داشته و از دور خودنمایی می‌کند. این بنا در ابعاد 14*14 همراه با یک گنبد ساخته شده است و در میان مردم عادی با عنوان “آتش‌کده” یاد می‌شود. اما پژوهشگران احتمال می‌دهند در گذشته کاربرد این چهارطاق برای راهیابی، محل یادبود، مقبره بزرگان و یا آتش‌گاه بوده است. عکس‌های یادگاری‌تان را بگیرید و به سمت باغ تالار نیاسر حرکت کنید.

چشمه و آبشار نیاسر

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

بزرگ‌ترین پارک نیاسر باغ تالار نیاسر نام دارد که داخل آن امکانات بی‌نظیری ازجمله استخر قایقرانی، غار رئیس، چشمه اسکندریه و آبشار نیاسر قرار دارند. می‌توانید پس از بازدید از چهارطاق به این باغ رفته و از خنکی و طراوت هوای اطرافش لذت ببرید. این چشمه تاریخی نیاسر که آبشار از آن سرچشمه می‌گیرد، به آبشار اسکندریه مشهور است و آب زلال و خنکی دارد. می‌توان گفت حیات، تاریخ و قدمت روستای نیاسر از وجود این چشمه بابرکت و زلال نشأت گرفته است. آبشار نیاسر یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاذبه‌های این شهر است و بازدید نکردن از آن غیرممکن است. با مشاهده آبشار از نزدیک متوجه خواهید شد که در طول سالیان دراز از انحلال سنگ‌های آهکی پدیده استلاکتیت و استلاکمیت به وجود آمده است. این پدیده‌های طبیعی جلوه خاص و جذابی به آبشار بخشیده‌اند. آبشار نیاسر در فصل بهار بیشترین و در پاییز کم‌ترین آب را دارد. اگر از شب قبل ناهارتان را آماده کرده و با خود آورده‌اید، می‌توانید در نزدیکی آبشار و در هوای خنک و تازه ناهارتان را میل کرده و استراحت کنید. در غیر این‌صورت، می‌توانید داخل شهر رفته و در رستوران ناهارتان را نوش جان کنید تا پس از آن به گشت و گذارهایتان ادامه دهید.

غار رئیس (غار ویس) نیاسر

غار مصنوعی رئیس در نیاسر دست ساز انسان است و در ایام کهن جهت برگزاری مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این غار سه طبقه‌ای دارای تونل‌ها، چاه‌های متعدد و راهروهای طولانی و تنگ است و قدمتش به اوایل دوره پارت‌ها مربوط می‌شود. چاه‌های موجود در این غار به اندازه‌ای عمیق هستند که تنها با استفاده از تجهیزات پیشرفته امروزی می‌توان به عمقشان دسترسی داشت. حتما در بازدید از این غار از راهنما یا لیدر کمک بگیرید، زیرا در غیر این صورت داخل این غار پیچیده گُم خواهید شد. غار نیاسر با نام‌های “غار رئیس”، “غار ویس” و “سوراخ ویس” یاد می‌شود.

حمام و آسیاب تاریخی نیاسر

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

حمام و آسیاب آبی نیاسر از دیگر جاذبه‌های تاریخی این منطقه است و پژوهشگران قدمت این بناها را مربوط به دوره صفویه تخمین زده‌اند. اگر در زمینه معماری فعالیت دارید، بازدید از این بناها را هرگز از دست ندهید، زیرا که معماری حمام و روشی که آب به حمام انتقال می‌یابد، بسیار جالب توجه است. سوخت این حمام از هیزم مهیا می‌شده است. آسیاب آبی نیز به وسیله آب آبشار می‌چرخیده است، بدین گونه که آب‌های ذخیره شده در داخل تنوره‌ها توسط کول باریکی به روی چرخ آسیاب با فشار زیاد می‌ریخته و سنگ آسیاب را به حرکت درمی‌آورده است. آسیاب نیز معماری شبیه به معماری حمام دارد و احتمال می‌رود هم‌قدمت باشند. کاربرد آسیاب در گذشته برای آسیاب کردن جو و گندم بوده است.

کوشک نیاسر

برنامه سفر نیاسر و جاذبه های نیاسر
برنامه سفر نیاسر

در گذشته، محل اتراق و استراحت بزرگان و سلاطین، کوشک نیاسر بوده است. پادشاهان هنگامی که برای تفریح و مسافرت به نیاسر می‌آمده‌اند، از این کوشک آبادی و مردم را تماشا می‌کردند که شب‌ها با افروختن مشعل شهر را چراغانی و تماشایی می‌کردند. کوشک به عمارتی گفته می‌شود که میان باغ، یعنی درواقع در یک سوم مساحت باغ و داخل مستطیل طلایی قاعده باغ ساخته شود. شهرداری نیاسر در سال 1377 عمارت کوشک و تمامی باغ تالار را از خاندان ضرابی که آخرین نوادگان صبای کاشانی بودند، خریداری کرد و به بازسازی عمارت پرداخت. این عمارت در بیست و پنجم خرداد سال 1381 با شماره 5893 در آثار ملی ایران ثبت شد.

اگر قصد دارید بهار امسال در مراسم گلاب‌گیری کاشان و نیاسر شرکت کنید، دست بجنبانید و ارزان‌ترین بلیط هواپیما کاشان را از وب‌سایت یا اپلیکیشن سفرستان خریداری کنید.

در ادامه می توانید با کاروانسرای مرنجاب کاشان آشنا شوید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید