نوروز در آذربایجان

مردم آذربایجان از دیرباز جشن‌های زیادی در زمینه کشاورزی و انبارداری گرفته‌اند؛ اما جشن نوروز، به دلیل آمدن سال جدید نجومی و تجدید طبیعت، محبوب‌ترین جشن مردم آذربایجان است. جشن نوروز هرسال در 20 یا 21 مارس برگزار می‌شود، اما بنابر سنت دیرینه، مردم از آخرین ماه زمستان خود را برای نوروز آماده می‌کنند و با آغاز سال جدید، جشن نوروز را شروع می‌کنند. آذربایجانی‌ها به دلیل فلسفه دموکراتیک نوروز، عاشق آن هستند.

0
201
خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان
نوروز در آذربایجانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 14Rating: 4.5نوروز در آذربایجان - خرید بلیط هواپیما به این کشور برای ایام نوروزخرید بلیط هواپیما به آذربایجان. عید نوروز در جمهوری آذربایجان. دیدنی های جمهوری آذربایجان. قیمت بلیط ارزان هواپیما برای دیدن نوروز آذربایجان

نوروز در آذربایجان

مردم آذربایجان از دیرباز جشن‌های زیادی در زمینه کشاورزی و انبارداری گرفته‌اند؛ اما جشن نوروز، به دلیل آمدن سال جدید نجومی و تجدید طبیعت، محبوب‌ترین جشن مردم آذربایجان است. جشن نوروز هرسال در 20 یا 21 مارس برگزار می‌شود، اما بنابر سنت دیرینه، مردم از آخرین ماه زمستان خود را برای نوروز آماده می‌کنند و با آغاز سال جدید، جشن نوروز را شروع می‌کنند. آذربایجانی‌ها به دلیل فلسفه دموکراتیک نوروز، عاشق آن هستند. ازنظر آن‌ها نوروز فقط جشن سال جدید نیست، بلکه جشن برابری مردم است. نوروز مردمان مختلفی را گردهم می‌آورد، درک و عزت متقابل را تحکیم می‌بخشد و انسجام اجتماعی را تقویت می‌کند.

برای آشنایی با فرهنگ زیبای آذری، بلیط هواپیما به آذربایجان را خریداری کنید و سفری شیرین و به‌یادماندنی تجربه کنید.

بازدید از شهر زیبای گنجه

هتل های باکو

جشن باستانی نوروز

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

تاریخ نوروز در آذربایجان با سرگرمی‌های محبوب و سنت پریدن از روی آتش به هزاران سال پیش برمی‌گردد. برخی از آداب‌ورسوم‌های نوروز همچون رقص “یالی”، در نقاشی‌های پارک ملی قبوستان، بازتاب می‌شود. امروزه، آذربایجانی‌ها در روستاهای نزدیک قبوستان، این مراسم باستانی را برای اهمیت بخشیدن به نوروز، برگزار می‌کنند.

آذربایجان کشوری با آتش‌فشان‌های گازی و نفتی است و آتش‌سوزی‌های گاه‌وبیگاه در شبه‌جزیره آب‌شوران، جمعیت انبوهی از آتش‌پرستان را از سراسر خاورمیانه و هند به خود جذب کرده و به محل مقدس تبدیل‌شده است.

در ایام قدیم در آذربایجان، نوروز، توران نامیده می‌شد و به‌مدت هفت روز جشن گرفته می‌شد. با متأثر شدن از این سنت دیرینه، عروسی‌ها نیز در آذربایجان به‌مدت هفت روز جشن گرفته می‌شدند. بازتاب سنت عدد هفت در تعداد ظرف‌های سفره نوروزی نیز مشاهده می‌شود.

نوروز در ادبیات آذربایجان

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

نوروز قرن‌ها در آذربایجان جشن گرفته‌شده و تأثیر ماندگار بر میراث ادبی این کشور به‌جا گذاشته است. شعرهای بسیاری توسط نویسندگان کلاسیک و شاعران مدرن به نوروز اختصاص داده‌شده‌اند. مردم نیز همیشه در ترانه‌های محلی و قطعات حرفه‌ای موسیقی از نوروز خوانده‌اند. با خرید بلیط هواپیما به آذربایجان، با صنعت موسیقی بی‌نظیر و محتشم آذربایجان آشنا شوید و لذت ببرید. نظامی گنجوی، شاعر بزرگ آذربایجان، در کتاب خمسه یا همان پنج گنج، آورده است که نوروز در سال 350 قبل از میلاد مسیح (24 قرن پیش)، جشن گرفته می‌شد.

جشن رسمی نوروز که نشان از برجسته‌ترین روح ملی آذربایجان است، درطول سال‌های شوروی ممنوع شد؛ اما علی‌رغم این ممنوعیت، هر خانواده آذربایجانی جشن گرفتن نوروز را با تمام آداب‌ورسومش، یک تعهد اخلاقی تلقی می‌کردند.

آذربایجانی‌ها هرسال، 4 سه‌شنبه‌شب از آخرین ماه زمستان را، قبل از فرارسیدن نوروز جشن می‌گیرند و آن‌را “ایل آخیر چرشنبه” یعنی آخرین چهارشنبه سال می‌نامند. سه‌شنبه‌ها نشان از عناصر زندگی، یعنی خاک، باد، آتش و آب می‌باشند. اشعار، ترانه‌ها، باورها و اعتقادات زیادی درمورد هریک از این سه‌شنبه‌ها وجود دارد.

شیرینی‌های مخصوص شب عید نوروز در آذربایجان

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
شیرینی های آذربایجانی

هرساله در آستانه عید نوروز، مردم آذربایجان شیرینی‌ها و کیک‌های سنتی نوروزی را برای پذیرایی از میهمانان نوروزی خود آماده می‌کنند. با خرید بلیط هواپیما به آذربایجان از شیرینی‌های خوشمزه آن‌ها مزه کنید و با طرز تهیه آن‌ها آشنا شوید. ازجمله این شیرینی‌ها عبارت‌اند از:

شکربورا (شکرپاره): شیرینی که از مغز آجیل و ادویه‌جات مخصوص پرشده است.

شور چورئی (نان شور): نوعی نان قنادی با خمیر پف که از زردچوبه و دیگر ادویه‌جات تهیه‌شده است.

بیشی: نوعی کیک شیرین و نازک

باقلوای مخصوص باکو، گنجه و قبا: لایه‌هایی از خمیر، پرشده با مغز گردو یا پسته

کلوچه: نوعی نان شیرین مغزدار

حلوای سمنو: شیرینی که از آردگندم تهیه می‌شود.

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

بذر جوانه‌های گندم، در زیبایی سفره نوروزی نقش اساسی دارد. چند هفته قبل از نوروز، آذربایجانی‌ها یک‌مشت گندم را که نماد وفور و برکت است، می‌کارند و آب می‌دهند. سپس، ترانه سنتی را زمزمه می‌کنند:

” سمنی ساخلا منی، ایلده گویرذرم سنی”؛ یعنی؛ سمنو از من محافظت کن تا هرسال دانه گندمت را بکارم و پرورش دهم.

باورهای سنتی نوروز در آذربایجان

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
سنت های آذربایجان در نوروز

بی‌شک آشنایی با فرهنگی غنی و مردمان متمدن آذری، ارزش خرید بلیط هواپیما به آذربایجان را دارد. در آذربایجان رسم چنین است که در نوروز باید درخت کاشته و هیچ درختی نباید قطع شود. طبق باورهای عمومی، بهتر است هرسال عید نوروز درخت توت، انجیر و یا بلوط کاشته شود. امروزه، در آذربایجان مدرن، اجرای این رسم هرساله در پارک‌ها، باغ‌ها و فضاهای سبز مشاهده می‌شود.

آذربایجانی‌ها بر این باورند که اگر کسی قصد ساخت خانه دارد، بهتر است در نوروز کار ساخت‌وساز را آغاز کند تا پروژه‌اش با موفقیت به پایان برسد.

یک قانون طلایی درمورد نوروز وجود دارد که طبق آن نباید کسی در نوروز دروغ، ناسزا و حرف ناشایست بزند. غیبت، بدگویی، سوگند، شایعه‌پراکنی و به‌طور خلاصه کارهای بد در نوروز ممنوع می‌باشند. آمار پلیس نشان می‌دهد در ایام نوروز، میزان جرم و جرائم تقریباً به صفر می‌رسد و این نتیجه بنیان اخلاقی نوروز است.

تمیزی و نظافت از دیگر واجبات نوروز است. مردم قبل از نوروز به خانه‌تکانی می‌پردازند و گردوغبار زمستانی را از خانه‌هایشان تمیز می‌کنند و برای آمدن عید آماده می‌شوند.

یکی از قوانین نانوشته نوروز این است که در این ایام نباید کسی با دیگری اختلاف داشته و یا قهر باشد. باید بدون نیاز به میانجی‌گری اختلافشان را حل کرده و آشتی کنند. عدم بخشش افراد مقصر و گناهکاری که به‌اشتباه خود اعتراف کرده و پشیمان هستند، گناه محسوب می‌شود.

در آذربایجان دومین روز از نوروز، روز” آتا-بابا ” یعنی پدر و پدربزرگ نام دارد. در این‌روز تمام اعضای خانواده به دیدار بزرگان خانواده و عزیزانشان می‌روند و تا جایی‌که ممکن است هرکس باید نوروز را در خانه و کنار خانواده جشن بگیرد.

مراسم باستانی چهارشنبه

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
چهارشنبه سوری

یکی از مراسم‌هایی که دیدنش ارزش خرید بلیط هواپیما به آذربایجان را دارد، جشن چهارشنبه است. یک آیین مذهبی زرتشتی که از عهد باستان تا به امروز حفظ گردیده، این است که در آخرین سه‌شنبه‌شب سال (آخیر چرشنبه)، مردم از روی آتش می‌پرند، مشعل روشن می‌کنند و شمع‌های روشن به روی سفره نوروزی می‌چینند. دخترها و پسرهای مجرد از روی آتش می‌پرند تا بختشان باز شود و هنگام پریدن ترانه‌ای را زمزمه می‌کنند: ” آتیل باتیل چرشنبه، بختیم آچیل چرشنبه” بدین معنا که می‌پرم تا بختم باز شود.

کودکان در آخرین سه‌شنبه‌شب در همسایه را می‌زنند و کلاه یا کیسه کوچکی را از دیوار به داخل خانه همسایه می‌اندازند. صاحب‌خانه باید چیزی را به‌عنوان عیدی داخل کلاه یا کیسه گذاشته و به کودک برگرداند.

یکی دیگر از سنت‌های باستانی نوروز، اسپند دودکردن است. اسپند چشم بد و انرژی منفی را از خانه، کودکان، گله و حیوانات خانگی دور می‌کند.

طبق یک رسم محلی، بهتر است هنگام تحویل سال و آغاز اولین روز از سال جدید، به حیاط رفته یا کنار پنجره باز بایستید و آرزو کنید.

یکی دیگر از آیین‌های مذهبی نوروز مربوط به اقتصاد و انبارداری است. در نوروز روبان قرمزرنگی را دور شاخ گاو و گوسفند می‌بندند. در نوروز کشتن اسب، سگ و حتی مار ممنوع است.

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

در نوروز نوازندگان و خوانندگان محلی به آوازخواندن و نواختن موسیقی‌های شاد محلی می‌پردازند. طناب‌بازها روی طناب راه‌رفته و مهارت‌هایشان را به نمایش می‌گذارند. کشتی‌گیران در میادین عمومی زورشان را می‌آزمایند. همچنین، نمایش‌های خنده‌دار و سرگرم‌کننده برای مردم اجرا می‌شوند. حتماً بلیط هواپیما به آذربایجان را خریداری کنید و در این مراسم‌ها شرکت نمایید.

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

تخم‌مرغ‌های آب‌پزشده سفره نوروزی به رنگ‌های دلخواه رنگ می‌شوند و مردم با آن‌ها مسابقه می‌دهند، بدین‌گونه که دو نفر سر تخم‌مرغ‌هایشان را به هم می‌کوبند تا ببینند تخم‌مرغ چه کسی سفت و سخت‌تر است. کسی که تخم‌مرغش نشکند، برنده است.

در نوروز، مردم از حیواناتشان مراقبت زیادی می‌کنند و در مسابقات چوگان از آن‌ها استفاده می‌کنند. چوگان به ورزش پولو شباهت دارد.

مردم آذربایجان ترجیح می‌دهند در ایام نوروز پول قرض نگیرند؛ زیرا معتقدند در این صورت تا پایان سال از ثروت بی‌بهره خواهندماند.

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

در آذربایجان، در ایام نوروزی مردم به یکدیگر خنچه می‌دهند. یک سینی از شمع، کیک و سمنو به خانه همسایه‌ها و دوستان می‌فرستند. آن‌ها نیز نباید سینی خنچه را خالی برگردانند. در غیر این‌صورت، سعادت از خانه‌هایشان می‌رود.

تعداد عروسی‌ها در نوروز افزایش می‌یابد و مردم ترجیح می‌دهند در این ایام جشن عروسی برگزار کنند. پسربچه‌هایی که در ایام نوروز متولد شوند، نوروز و دختربچه‌ها بهار، نام‌گذاری می‌شوند.

عید نوروز، عید خورشید در آذربایجان

خرید بلیط هواپیما به آذربایجان
بلیط هواپیما به آذربایجان

نوروز یک عید عمومی در آذربایجان است و طبق سنت، رئیس دولت این عید را به مردم و همگان تبریک می‌گوید و در جشن‌ها و مراسم نوروزی حضور می‌یابد تا به شادی مردم بیفزاید.

درطول 30 سال گذشته، آیین و سنت‌های نوروزی به‌طور شفاهی و کتبی در کتاب‌ها و فیلم‌ها ثبت و ضبط شده‌اند.

امسال، با خرید بلیط هواپیما به آذربایجان، نوروزی شاد و مفرح تجربه کنید. نوروز در آذربایجان، عیدی بهاری است که با احیای طبیعت و خلوص اخلاقی و برابری، جشن گرفته می‌شود. این عید، عید خورشید نیز نامیده می‌شود که نماد زمینی‌اش آتش است.

یکی دیگر از سنت‌های قدیمی نوروز که توسط جوانان حفظ گردیده است، “سلام به خورشید” است. جوانان شب بالای کوه رفته، آتش روشن می‌کنند و تا صبح آنجا می‌نشینند. قبل از سپیده‌دم همگی باهم آواز می‌خوانند. بیش از هزاران سال است که مردم آذربایجان به استقبال نوروز می‌روند و با طلوع خورشید می‌خوانند: ” سلام خورشید! سلام بهار! سلام نوروز!”

برای خرید بلیط هواپیما به آذربایجان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منبع:
visions.az

به احتمال زیاد شما مطالب زیر را هم دوست خواهید داشت:
بلیط هواپیما به آذربایجان ، برای دیدن کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید