چرا باید از هالووین ترسید؟

0
761
خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
چرا باید از هالووین ترسید؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 30Rating: 4.0چرا باید از هالووین ترسید؟چرا باید از هالووین ترسید؟ برخی از کشورها «ترس» نیز بهانه‎ای برای دورهمی‎های دوستانه است. بلیط هواپیما به اروپا و بلیط هواپیما به آمریکای جنوبی

چرا باید از هالووین ترسید؟

همانطور که «شادی» رونق‎بخش بسیاری از مهمانی‎هاست در فرهنگ برخی از کشورها «ترس» نیز بهانه‎ای برای دورهمی‎های دوستانه و صمیمی است. «هالووین» یکی از معروف‎ترین ضیافت‌هایی است که با وحشت از علاقه‏ مندانش پذیرایی می‌کند و مجلسش را گرم می‎کند. چند سالی است که نام و نشان هالووین در مهمانی‌های پاییزه ایرانی‎ها نیز پیدا شده است اما همچنان بیشترین طرفداران هالووین در کشور امریکا به استقبال این شب ترسناک می‎روند.

همین محبوبیت سبب شده است که روزهای منتهی به برگزرای جشن هالووین به یکی از پر ترافیک‎ترین روزها در میان مسافرت‌های هوایی در کشور امریکا تبدیل شده است و پیدا کردن بلیط هواپیمای ارزان در این روزها برای مسافران حکم کیمیا را داشته باشد.

مقاصد کریسمسی جهان را بشناسید

فستیوال‌های زمستانی پرهیجان جهان کجاست؟

فستیوال‌های برتر موسیقی جهان را کجا ببینیم؟

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین

هالووین ( Halloween ) مراسمی است که برخی کشورها مانند کانادا، سوئیس، فندلاند، انگلیس، ایرلند، آمریکا، آلمان و اسکاتلند برپا می شود، از 31 اکتبر مصادف با 9 آبان ماه آغاز می شود.

از هفته ها قبل علاقمندان به شرکت در مراسم هالووین در فروشگاه و بازار ها به دنبال لباس های ترسناک می گردند، لباس‎هایی که هرچه ترسناک تر باشند، محبوب‎تر خواهند بود.

با نزدیک شدن به 31 اکتبر کوچه و خیابان ها پر می شود از اشیای ترسناکی مثل ماکت جمجمه ی انسان، کدو تنبل های ترسناک تزیین شده، عروسک های شیطانی جادوگران، تارهای عنکبوت مصنوعی و خلاصه هر چیزی که بتواند بیننده اش را بترساند.

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین

به هالووین جشن ارواح هم می گویند زیرا روح یکی از پدیده های ترسناک نزد بشریت است و در هالووین شرکت کنندگان سعی می کنند چهره ها و تزیین کوچه و خیابان هایشان را شبیه به روح کنند و رعب و وحشت به وجود آورند.

بعد از کریسمس، جشن هالووین دومین جشن بزرگ در غرب محسوب می‌شود و البته مردم آمریکا آن را بیشتر از بقیه دوست دارند، به طوری‌که سالانه بیش از ۶ بیلیون دلار برای هالووین، شکلات‌ها، جشن‌ها و لباس‌های مخصوص هالووین خرج می‌کنند. یک موضوع عجیب دیگر این است که آن‌ها حتی برای حیوانات خانگی‌شان نیز لباس تهیه می‌کنند از مبلغی که خرج جشن هالووین می‌شود، میزان دو بیلیون دلار آن تنها برای شکلات‌های مخصوص این شب صرف می‌شود که در نهایت نزدیک به ۶۰۰ پوند شکلات می‌شوند. در شب هالووین هر کودک با ترفند گرفتن شکلات از همسایه‌ها در حدود ۷۰۰ کالری می‌خورد که این مقدار کالری برابر با میزان کالری است که با خوردن ۶۶ موز بدست می‌آید.

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین

تاریخ این روز به بیش از 2000 سال گذشته بازمی‌گردد و آغاز آن درواقع بسیار جدی بوده است. شب 31 اکتبر که به‌هالووین (Halloween ترکیب دو کلمه Hallow مقدس و E’en که همان Evening به لهجه ایرلندی است، به معنای سر شب) شهرت دارد، ریشه در رسوم سلتیک (ساکنان اولیه جزایر بریتانیا) دارد و آداب آن بیشتر از ایرلند و اسکاتلند آمده است.

این شب در اصل از جشنی مذهبی پایه گرفته است که از قرن نهم بعد از میلاد مرسوم بوده و «روز تمام مقدسین» یا All Hallows Day  نام داشته است. مسیحیان در این روز که مطابق با اول نوامبر است، به افتخار تمام قدیسین جشنی برپا می‌کنند که امروز به نام All Saints Day شهرت دارد و‌ هالووین، شب قبل این جشن است.

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین

 اما رسوم این شب، تاریخچه ای بسیار دورتر دارد و به یکی از تعطیلات سلتیک برمی‌گردد. بیش از 2000 سال پیش، راهبان سلت که Druid نامیده می‌شدند، جشنواره ای را پایه گذاری کردند که سمهین (Samhain) نام داشت و اعتقاد داشتند که در این شب دروازه بین دو دنیا گشوده می‌شود و خدای جهان مردگان همراه با ارواح، اجنه و دیوها به روی زمین می‌آید.

مردم سلت در این شب لباسهایی از پوست حیوانات می‌پوشیدند و سر آنها را هم مانند کلاه خودی بر سر می‌گذاشتند تا از ارواح خبیث پنهان شوند و با کوبیدن بر طبل و اشیایی مانند دیگ و بشقابهای فلزی، صداهایی ایجاد می‌کردند تا اجنه و دیوها را فراری دهند. در این میان راهبان آتشی می‌افروختند و قربانی می‌کردند تا ارواح را آرام کنند.

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین

یکی از آداب قدیم، هدیه غذا به مردگان بود. زیرا از آنجا که این جشن اقوام سلت جشن سال نو نیز محسوب می شد، ارواح درگذشتگان جدید هم به این جشن دعوت می شدند.

اکنون سنت اهدای غذا به مردگان به سنت Trick or Treat تبدیل شده است که به عبارتی ساده می شود: «چیزی بده تا کاریت نداشته باشم». در این سنت، کودکان با لباس هایی ترسناک مانند ارواح به در خانه ها می روند و از آنها می خواهند یا برای در امان بودن چیزی بدهند و یا بپذیرند که تنبیه شوند (رسمی مانند قاشق زنی در مراسم چهارشنبه سوری.)

هالووین از روزهای پر رفت و آمد است، اغلب مردم دوست دارند تطعیلات هالووین را در کنار خانواده و آشنایانشان سپری کنند. به همین دلیل از روزها قبل از هالووین در جستجوی رزرو بلیط هواپیما و مسافرت به نقاط مختلف کشور و آماده کردن چمدان هایشان هستند.

خرید بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین
بلیط هواپیما برای شرکت در جشن هالووین

کدو تنبل یکی از نماد های اصلی هالووین است و زمانی که به صورت شیطانی آرائیده می شود جلوه ای کاملا خبیث و شیطانی به خود می گیرید و به عنوان اصلی ترین علامت هالوون شناخته می شود تاکنون بزرگترین کدوتنبلی که پرورش داده شده، متعلق به یک باغ سوئیسی بوده است که وزنی دو هزار پوندی داشته است، چیزی در حدود یک ماشین فولکس! در ایرلند و اسکاتلند شلغم را هم مانند کدو تنبل به شکل شیطانی حکاکی می کنند و از آن در تزیین هالووین استفاده می‌نمایند.

اگرچه هالووين در بسياری از كشورهای آمريكايی و اروپايی سابقه ديرينه‌ای دارد، اما در محافل علمی، روانشناسی تربيتی، فرهنگی و مخصوصاً مسيحی – مذهبی منتقدان فراوانی دارد. روزنامه ای آلماني با انتقاد شديد از تحريف رسوم قديمي مسيحيت نوشت: «معنی واقعی ايام در مسيحيت، تغيير كرده است. مسيحيان پروتستان درصددند سنت «هالووين» را مخصوصاً براي نسل جوان، دوباره از نو احياء كنند.» در كشورهای اسپانيا، فرانسه، مكزيك و برزيل، گستردگی و عمق برگزاری اين جشن با آداب و رسوم شيطان‌پرستانه، بيش از ساير نقاط است. كشورهای معدودي نظير ايرلند و اسكاتلند هم هستند كه هالووين در آن‌ها همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می‌رود و با برگزاری جشن هالووین کم‌کم به استقبال کریسمس و میلاد عیسی می‌روند.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
history.com ، beytoote.com
setare.com ، karnaval.ir
fa.euronews.com ، mehrnews.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید