بلیط هواپیما به اردبیل و بازدید از نئور شیرین‎ترین دریاچه ایران

0
235
خرید بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل
بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل
بلیط هواپیما به اردبیل و بازدید از نئور شیرین‎ترین دریاچه ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 15Rating: 4.0بلیط هواپیما به اردبیل و بازدید از نئور شیرین‎ترین دریاچه ایرانبلیط هواپیما به اردبیل و بازدید از نئور شیرین‎ترین دریاچه ایران کشور چهار فصل ایران در هر ماه و هر فصلی از سال برای گردشگران و ایرانگردانی که هوس سفر به مناظر بکر را دارند

بلیط هواپیما به اردبیل و بازدید از نئور شیرین‎ترین دریاچه ایران

کشور چهار فصل ایران در هر ماه و هر فصلی از سال برای گردشگران و ایرانگردانی که هوس سفر به مناظر بکر را دارند و برای دیدار از قاب‌های هنرمندانه نقاش چیره دست طبیعت بلیط هواپیما خریداری کرده‌اند و شاید برای صرفه‎جویی در هزینه‌ها اینترنت را برای خرید بلیط ارزان زیر و رو کرده‎اند، پیشنهادی جذاب دارد. کویر نوردی، کوهپیمایی و بوم‎گردی تنها بخشی از دیدنی‌هایی است که نصیب ایرانگردان خوش‌اقبال می‎شود، اما جاذبه‎های گردشگری ایران تنها به این دیدنی‎ها خلاصه نمی‎شوند و دریاچه‎ و دریاچه‎گردی نیز بخش جدایی ناپذیر از برنامه‎ سفر ایرانگردان طبیعت دوست محسوب می‎شود.

در ادامه با وب‎سایت سفرستان همراه باشید تا به دریاچه نئور یکی از دیدنی‎ترین دریاچه‎های ایران سفر کنیم و با طبیعت سرسبز این منطقه دیداری مجازی داشته باشیم.

خرید بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل
بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل

یکی از گردشگاه های مهم اطراف شهر اردبیل دریاچه زیبای نئور است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران می باشد. نئور مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه واحد را به وجود می‌آورند. دریاچه نئور بزرگترین دریاچه طبیعی و آب شیرین استان اردبیل می‌ باشد.

آب این دریاچه برای استفاده آبیاری زمین های کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد که در سال ۱۳۶۶ به منظور ذخیره آب جهت استفاده‌های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت و هر ساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه رها سازی می گردد. وسعت حوضه آبریز دریاچه نئور ۴۵ کیلومتر مربع بوده و از مراتع ییلاقی عشایر فندوقلو می‌باشد.

محدوده دریاچه نئور به‌ عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد لذا شکار هر گونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع می باشد.

خرید بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل
بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل

از حاشیه جنوب شهرقی شهر اردبیل (میدان ایثار) راه آسفالت به طرف خلخال منشعب می شود که در فاصله ۳۵ کیلومتری آن، مرکز دهستان بودآلالو واقع گردیده است. از دست چپ این مسیر راه آسفالت تا روستای عباس آباد به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دارد. دریاچه نئور در طرف شرق این روستا واقع شده است.

خرید بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل
بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل

با توجه به کوهستانی و سردسیر بودن منطقه و بارش برف های زیاد در فصل زمستان، بهترین فصل برای دیدن طبیعت دریاچه نئور و کوهستان های اطراف آن، بهار و تابستان است.

نئور شامل دو دریاچه است که در فصل بهار یکی شده و دریاچه ای یکپارچه را تشکیل می دهند. بارندگی های مناسب در منطقه و چشمه های فراوانی اطراف آن نئور را زنده نگه داشته است. ژرفای این دریاچه در بیشترین حالت آن ۵.۵ متر و میانگین عمق آن حدود ۳متر می باشد. آب دریاچه نئور برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل
بلیط هواپیما به دریاچه نئور اطراف اردبیل

بلیط هواپیما به دیدنی‌های دریاچه نئور

از آنجا که این منطقه از طرف هیئت دولت به عنوان منطقه گردشگری انتخاب شده و با توجه به ظرفیت های بالای منطقه ، احداث امکانات تفریحی بسیاری برای آن در  نظر گرفته شده ؛ مانند قایقرانی با قایق‌های غیرموتوری (بادبانی، پارویی و پدالی)، پاتیناژ و قایقرانی بادبانی و همچنین پیست اسب‌ سواری و دوچرخه سواری در امتداد ساحل دریاچه ، و قابلیت احداث رستوران شناور در نزدیکی سواحل شمالی دریاچه.

از جاذبه های جالب و لذت بخش این دریاچه، ماهیگیری است. نوعی ماهی به نام ماهی قزل آلای رنگین کمان در نئور وجود دارد که هرسال برای کنترل جمعیت گاماروس  ها (نوعی آبزی) در دریاچه ، تعدادی بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان ، را داخل آب نئور رها می کنند.

مسابقه ی ماهیگیری هیجان انگیزی در شهریور ماه در این مکان برگزار می شود و علاقه مندان به ماهیگیری و همچنین بسیاری از طبیعت دوستان در آن شرکت می  کنند.

ماهی های دریاچه باید قبل از شروع فصل سرما صید و جمع آوری شوند، چون یخ زدن آب دریاچه باعث نابودی ماهی ها می شود.

علاوه بر وجود ماهی قزل آلای رنگین کمان که شهرت جهانی را برای نئور به ارمغان آورده، برخی از پرندگان مهاجر عبوری، مدتی این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب می کنند. خوشبختانه به خاطر قرار گیری این محدوده در داخل منطقه حفاظت شده لیسار ( گیلان )، شکار هر گونه پرنده آبی در دریاچه نئور ممنوع می باشد.

دریاچه نئور در زمستان یخ می بندد و در این فصل علاقه مندان به ورزش های زمستانی می توانند به این نقطه سفر کنند.

طبیعت سرسبز اطراف دریاچه

در اطراف دریاچه و در حوزه آبریز آن ، درختی دیده نمی شود اما گیاهان متنوع دارویی رشد می کنند که علاوه بر خواص درمانی منظره ای زیبا به محوطه بخشیده اند. گیاهانی مثل شبدر، بابونه ، بومادران، پنج انگشت ، جگن، آلاله، نعناع، کنگر و خاکشیر از انواع پوشش گیاهی اطراف دریاچه می باشد.

چطور به دریاچه نئور سفر کنیم؟!

در سال های اخیر با توجه به معرفی جاذبه های گردشگری ایران و آشنایی مردم با این منطقه ، در فصل های بهار و تابستان تعداد زیادی از مردم ایران و گردشگران  خارجی از این منطقه بازدید می کنند. فصول بهار و تابستان با توجه به هوای مطبوع و خنک آن و همچنین طبیعت سرسبز اطراف دریاچه ، بهترین زمان برای برفتن به نئور می باشد. البته اگر اهل کوهنوردی و ورزش های زمستانی باشید ، فصل سرما نیز برای شما بسیار جذاب و دیدنی است.

مسیرهای دسترسی به دریاچه نئور

زیباترین مسیر دسترسی به نئور جاده ای خاکی است که از سوباتان تالش به دریاچه می رسد. اما چند مسیر برای رفتن به محوطه نئور وجود دارد.

از اردبیل به سمت خلخال می رویم بعد از طی حدود ۳۵ کیلومتر ، ده بودالالو را می بینیم که از این ده جاده ای به سمت بالا می رود و باید در حدود ۱۳ کیلومتر راه برویم و بعد از عبور از روستای عباس آباد به دریاچه زیبای نئور می رسیم. مسیر تا قبل از دریاچه آسفالت است اما دورتادور دریاچه جاده خاکی و ناهمواری می باشد که دسترسی به اطراف دریاچه را میسر می کند.

بلیط هواپیما و پیشنهادهایی برای نئورگردی

فاصله نئور تا دریای مازندران ۳۰ کیلومتر غربی می باشد و اگر به ارتفاعات شرقی مشرف به دریاچه صعود کنید می توانید منظره ای زیبا از دریای مازندران را ببینید.

در گذر از نئور و بلندی های سبز البرز ، آلاچیق های کوچ نشینان و روستاهای ییلاقی را مشاهده می کنید. که بسیار جالب دیدنی است.

برای اقامت در کنار دریاچه باید چادر و تجهیزات سفر به همراه داشته باشید. دربیشتر مواقع بادی خنک (در بهار و تابستان) گونه های شما را نوازش می دهد اما اگر قصد پیاده روی و فعالیت ندارید ، ممکن است سردتان شود . لباس مناسب به همراه داشته باشید.

طبیعت بکر و زیبای منطقه شما را وادار می کند ساعت ها به آن خیره شوید و لذت ببرید و حتما وسوسه می شوید عکس هایی عالی از این منطقه به یادگار بگیرید ، پس دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

اگر در تابستان به بازدید دریاچه رفتید، خوردن ماهی کبابی در کنار دریاچه را فراموش نکنید.

در آخر لطفا توحه داشته باشید که از انداختن هرگونه زباله یا ماده خوراکی ویا هر چیز دیگری به داخل دریاچه به طور جدی خودداری کنید، نه تنها منظره دریاچه را زشت می نماید بلکه باعث آزار و شاید از بین رفتن آبزیان دریاچه می شوید.

برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد مورد نظرتان به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بلیط هواپیما سفرستان

منابع:
fa.wikipedia.org
tabnak.ir
anobanini.net
karnaval.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید