بازدید از آثار هنری ایستگاه‌های مترو استکهلم

متروها شاید در نگاه اول جاهایی شلوغ و کسل‌کننده به نظر بیایند، اما در برخی از کشورها هنرمندان تصمیم به تغییر این نگاه گرفته و رنگ و بوی تازه‌ای را به ایستگاه‌های مترو در نقاط مختلفی از دنیا بخشیده‌اند. یکی از این نقاط، استکهلم است که ایستگاه‌های متروی آن خود به تنهایی به جاذبه‌ای برای گردشگران و مسافرانی تبدیل شده که با خرید بلیط هواپیما استکهلم از آن دیدن می‌کنند. ایستگاه‌های مترو استکهلم از غارها و تونل‌های مصنوعی تا لاله‌های برنزی عظیم و نقاشی‌های دیواری را در بر دارد. این ایستگاه‌ها همانند گالری‌های هنری هستند که با خرید بلیط مترو می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

0
29
خرید بلیط هواپیما استکهلم
بلیط هواپیما استکهلم
بازدید از آثار هنری ایستگاه‌های مترو استکهلمReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 11Rating: 3.5بازدید از آثار هنری ایستگاه‌های مترو استکهلم - خرید بلیط هواپیما استکهلممتروها شاید در نگاه اول جاهایی شلوغ و کسل‌کننده به نظر بیایند، اما در برخی از کشورها هنرمندان تصمیم به تغییر این نگاه گرفته و رنگ و بوی تازه‌ای را به ایستگاه‌های مترو در نقاط مختلفی از دنیا بخشیده‌اند. یکی از این نقاط، استکهلم است که ایستگاه‌های متروی آن خود به تنهایی به جاذبه‌ای برای گردشگران و مسافرانی تبدیل شده که با خرید بلیط هواپیما استکهلم

آثار هنری ایستگاه‌های مترو استکهلم

متروها شاید در نگاه اول جاهایی شلوغ و کسل‌کننده به نظر بیایند، اما در برخی از کشورها هنرمندان تصمیم به تغییر این نگاه گرفته و رنگ و بوی تازه‌ای را به ایستگاه‌های مترو در نقاط مختلفی از دنیا بخشیده‌اند. یکی از این نقاط، استکهلم است که ایستگاه‌های متروی آن خود به تنهایی به جاذبه‌ای برای گردشگران و مسافرانی تبدیل شده که با خرید بلیط هواپیما استکهلم از آن دیدن می‌کنند. ایستگاه‌های مترو استکهلم از غارها و تونل‌های مصنوعی تا لاله‌های برنزی عظیم و نقاشی‌های دیواری را در بر دارد. این ایستگاه‌ها همانند گالری‌های هنری هستند که با خرید بلیط مترو می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

بلیط هواپیما استکهلم

1مترو‌های هنری

کافی است با خرید بلیط هواپیما استکهلم سری به مترو‌های این کشور بزنید تا انواع مختلفی از مجسمه‌ها، موزاییک‌ها، نقاشی‌ها و نقش برجسته‌ها را که از دهه 1950 تا 2000 در ایستگاه‌های مترو شکل گرفته‌اند را مشاهده کنید. در واقع هر یک از ایستگاه‌های مترو استکهلم همانند گالری هنری است که تنها به قیمت بلیط مترو می‌توان از آن‌ها بازدید کرد.

بلیط هواپیما استکهلم

2ایستگاه مترو T-Centralen

این ایستگاه که جزو اولین ایستگاه‌های احداث شده است را می‌توان شاهرگ ایستگاه‌های مترو استکهلم نامید چرا که تمامی خطوط به آن متصل شده و عبور می‌کنند. از آنجایی که ایستگاه مترو T-Centralen شلوغ‌ترین ایستگاه مترو استکهلم با اقشار مختلفی از مسافران می‌باشد که در تلاش برای رسیدن به مترو با مشغله‌های فراوانی هستند، Per Olof Ultvedt هنرمند با طراحی و نقاشی گل‌هایی آبی رنگ بر دیواری سفید رنگ در امتداد خط مترو تلاش کرده تا لحظاتی از آرامش را به این مسافران مشغول هدیه دهد. طراحی این هنرمند از سال 1975، میهمان ایستگاه مترو T-Centralen می‌باشد. امروزه گردشگران و مسافران می‌توانند با خرید بلیط هواپیما استکهلم از این اثر هنری دیدن کنند. Per Olof Ultvedt با این طراحی، به واقع فرد را برای لحظاتی از هیاهوی زندگی دور کرده و برای چند لحظه غرق در دنیای آرام خود می‌کند. بعلاوه هنرمندان دیگری همانند Signe Persson-Melin و Anders Österlin با ایجاد طرح‌های کاشی کاری برروی موزاییک‌های سفید رنگ، علایم راهنمایی رانندگی را یادآور می‌شوند که این خود نیز زیبایی خاصی را به ایستگاه بخشیده است.

بلیط هواپیما استکهلم

3ایستگاه مترو Högdalen

احتمالاً با خرید بلیط هواپیما استکهلم و زمانی که بر فراز این شهر هستید گل‌های غول پیکری را در منطقه Högdalen ببینید. این گل‌های عظیم اثر Birgitta Muhr هستند که در تلاش بوده تا زیبایی را به بخشی از ایستگاه مترو استکهلم ببخشد. شاید منتظر مترو ماندن امری اضطراب زا باشد به ویژه اگر دقیقه‌ها برای‌تان حکم طلا را داشته باشند، اما با وجود این گل‌ها در ایستگاه مترو Högdalen، این دلهره از شما دور شده و راحتی و آرامش را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

بلیط هواپیما استکهلم

4ایستگاه مترو  Kungsträdgården

ساموئلسون در سال 1977 تصمیم گرفت تا باغی زیرزمینی را به مجموعه ایستگاه‌های مترو استکهلم اضافه کند، در نتیجه زیبایی ایستگاه مترو Kungsträdgården به وجود آمد. این ایستگاه مترو در واقع بخشی از تاریخ استکهلم و منطقه اطراف آن را به نمایش گذاشته است. این اثر هنری الهام گرفته شده از کاخ قرن هفدهمی ماکالوس می‌باشد که برای یکی از نامی‌ترین خانواده‌های سوئد ساخته شده بود. این ایستگاه همانند بسیاری از ایستگاه‌های ساخته شده در دهه 1970، حالت تونل بتنی زیرزمینی را دارد. اما ساموئلسون با اسپری‌های رنگ خود، بتن را از دیوارها را پاک کرده و جانی تازه به این ایستگاه مترو بخشیده است. حتی سقف  ایستگاه مترو  Kungsträdgården نیز از ذوق و قریحه این هنرمند بی نصیب نمانده و کلیدهای پیانو را در دل خود جای داده است. شاید Kungsträdgården برای مردم استکهلم تنها یک ایستگاه مترو باشد اما برای گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما استکهلم از آن دیدن می‌کنند همانند یک گالری هنر بسیار ارزشمند است.

بلیط هواپیما استکهلم

5ایستگاه مترو Fridhemsplan

از دیگر ایستگاه‌های مترو که با خرید بلیط هواپیما استکهلم باید از آن دیدن کرد، ایستگاه مترو Fridhemsplan می‌باشد. در این ایستگاه مولر و رِنکویست مجموعه آثار مرتبط با دریا را به نمایش گذاشته‌اند. این آثار در واقع اشاره به اعتراضات محافظان و طرفداران حفظ منابع طبیعی دارد که در آن زمان ( حدودا سال 1975) صورت گرفته بود. اگر با خرید بلیط هواپیما استکهلم سری به این ایستگاه مترو بزنید، قایق کوچک زیبایی را خواهید دید که در محفظه‌ای شیشه‌ای نگهداری شده است.

بلیط هواپیما استکهلم

6ایستگاه مترو Rådhuset

این ایستگاه در جزیره Kungsholmen واقع شده است. جزیره‌ای که اولین ساکنان آن راهبان فرانسیسکن بودند؛ که اواسط قرن 15 میلادی در این جزیره زندگی می‌کردند. با خرید بلیط هواپیما استکهلم و بازدید از این ایستگاه می‌توانید هنرنمایی اولسون را ببینید که با ایجاد غاری صورتی/قرمز رنگ، با تصوری از انواع یافته‌های باستان شناسی، شامل سبدهای قرون وسطایی و دودکش‌هایی عظیم، شکوه خاصی به  ایستگاه مترو Rådhuset داده‌اند.

بلیط هواپیما استکهلم

7ایستگاه مترو Skarpnäck

اگر با خرید بلیط هواپیما استکهلم سری به این ایستگاه بزنید، شیفته رنگ قرمز به کار رفته در آن خواهید شد. این رنگ قرمز در واقع به نوعی ادای احترام  به معماری آجری به کار رفته در اطراف شهر است. ریچارد نوناس( 1994) مجسمه ساز، 17 سازه نیمکت مانند را در امتداد خط مترو ایجاد کرده که کاربری‌ای همانند صندلی موقت را دارد.

بلیط هواپیما استکهلم

8ایستگاه مترو Östermalmstorg

این ایستگاه در دوران اوج جنگ سرد به عنوان پناهگاهی بالقوه هنگام حملات و جنگ‌های اتمی ایجاد شد. ایستگاه مترو Östermalmstorg شامل آثار Derkert، از مشهورترین هنرمندان قرن بیستم سوئد می‌باشد. وی زمانی که هنر خود در این ایستگاه را به اتمام رساند 77 سال داشت. او که یکی از رهبران انجمن زنان سوئد بوده، دیوارهای ایستگاه را با ذغال سنگ و در راستای دفاع از حقوق زنان، صلح، و محیط زیست ایجاد کرده است. اگر با خرید بلیط هواپیما استکهلم سری به این ایستگاه زده و کمی در اشکال ایجاد شده آن دقت کنید، شخصیت‌های بانوانی را خواهید دید که در طول تاریخ تاثیر گذار بوده‌اند. همانند هیپاتیای ریاضیدان که در یونان باستان فلسفه و نجوم را فرا گرفت، و نویسنده انگلیسی- ویرجینیا وولف که در میان آثار موسیقی دوران انقلاب فرانسه جاودانه شده است. با خرید بلیط هواپیما استکهلم و بازدید از این ایستگاه مترو نه تنها از آثار هنری هنرمند مطرح سوئدی دیدن خواهید کرد، که بخشی از تاریخ این سرزمین را نیز به چشم خواهید دید.

بلیط هواپیما استکهلم

9ایستگاه مترو Tekniska Högskolan

نقاشی‌ها، اشکال، مجسمه‌ها و شکل دوازده وجهی‌ای که Mörk در این ایستگاه ایجاد کرده همگی نشان دهنده چهار عنصر اصلی آتش، هوا، آب، و خاک بعلاوه جهان و پیشرفت‌های تکنولوژیکی آن  هستند. نام ایستگاه اشاره به موسسه سلطنتی تکنولوژیکی واقع در نزدیکی آن دارد.

بلیط هواپیما استکهلم

10ایستگاه مترو Stadion

در سرتاسر این ایستگاه، مجسمه‌هایی رنگ روشن و نشانه‌ها و علایمی به رنگ‌های رنگین کمان را خواهید یافت که نمادی از حلقه‌های رنگارنگ المپیک هستند. بعلاوه رنگین کمانی را خواهید دید که بالای دیوارهای سنگ مرمری آبی رنگ قرار گرفته است. این طراحی‌ها در سال 1973 توسط Enno Hallek و Åke Pallarp جهت پاسداشت و گرامیداشت بازی‌های المپیک 1912( که در استکهلم برگزار شد) و کالج سلطنتی موسیقی ( که از دیگر مناطق مهم شهر به شمار می‌رود) انجام شد.

بلیط هواپیما استکهلم

11ایستگاه مترو Telefonplan

احتمالا با دیدن تصاویر و طراحی‌های این ایستگاه مترو فکر کنید که بنکسی( هنرمند بریتانیایی) سری به استکهلم نیز زده است. اما باید گفت این طراحی‌ها اثر بنکسی نبوده و زاده افکار هنرمند سوئدی Bo Samuelsson( 1997) هستند. این اثر” دوستان من، دوستان تو هستند” نام دارد. این طرح بر دیوارهای سرامیکی ایستگاه نقش بسته و هدف آن نمایان کردن تغییر و دگرگونی در این بخش از استکهلم است. شهری که با خرید بلیط هواپیما استکهلم می‌توان از آن بازدید کرد.

بلیط هواپیما استکهلم

12ایستگاه مترو Universitetet

اگر با خرید بلیط هواپیما استکهلم سری به ایستگاه مترو Universitetet بزنید، بر دیوار این ایستگاه کاشیکاری و طرح های زیبایی را خواهید دید که با نام” اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل شناخته می‌شود. این طرح اثر هنرمند بلژیکی/ پاریسی، شین(Schein) می‌باشد. اثر وی شامل 12 پانل است که نشانگر سفرهای کارل ون لنین(Carl von Linné) در سراسر بالتیک می‌باشد. ون لنین، زیست شناس سوئدی است که عنوان پدر علم رده بندی مدرن را به وی داده‌اند. این هنرمند، سفرها و اکتشافات لِنین را بهانه کرده تا با استفاده از آن، برخی از مشکلات زیست محیطی که دامن جامعه مدرن امروزی را گرفته، به نمایش بگذارد.

بلیط هواپیما استکهلم

13ایستگاه مترو Solna Centrum

کافی است با خرید بلیط هواپیما استکهلم سری به این شهر بزنید تا انواع هنرها و طراحی‌ها را در ایستگاه‌های این شهر نظاره‌گر باشید. یکی از دیگر ایستگاه‌های مترو استکهلم که ارزش خرید بلیط هواپیما استکهلم و دیدن را دارد، ایستگاه مترو Solna Centrum است. در این ایستگاه، دیوارها رنگ قرمز و سبز تیره‌ای را به خود گرفته‌اند. قرمز، نشانگر آسمانی آتشین، و سبز آن حاکی از جنگلی حاصلخیز است. طرحی نمادین از مسئله اجتماعی- زیست محیطی، کاهش جمعیت روستایی و تخریب محیط زیست پرده برداشته و سخن می‌گوید. این طرح توسط دو هنرمند با نام‌های آندره آبِرگ و کارل اواوف بِژورک در سال 1975 در منطقه صنعتی سوئد نقش بست. به طور کلی این اثر شامل 1000 متر تصویر جنگل، و زندگی خارج از شهر همانند ماهیگیری و حیات وحش می‌باشد که امروزه توسط انواع آلودگی‌های صنعتی تهدید می‌شوند.

بلیط هواپیما استکهلم

14ایستگاه مترو Svedmyra

از دیگر شاهکارهایی که در ایستگاه مترو استکهلم نقش بسته و حتما باید با خرید بلیط هواپیما استکهلم از آن دیدن کرد. در این ایستگاه، لارسون(1991) شیشه‌ای 40 متری را در کنار ایستگاه مترو برای طرح خود در نظر گرفت. این هنرمند بر روی این شیشه، طرح انواع برگ‌های خاص منطقه استکهلم را کشیده است. از زیبایی‌های این طرح می‌توان به نمایان شدن رگه‌های برگ‌ها هنگام تابش نور خورشید اشاره کرد.

بلیط هواپیما استکهلم

15ایستگاه مترو Sockenplan

کالین در سال 1990 سازه‌ای را با نام ” کشتی احمق‌ها”( تمثیلی از افراد ناکارآمد) در ایستگاه مترو Sockenplan بنا نهاد. این سازه اشاره به باور قرون وسطایی دارد که معتقد بودند زمین گرد نبوده و صاف است.

مترو استکهلم علاوه بر اینکه نمایشگاهی خارق العاده از آثار هنری است، روشی عالی برای گشت و گذار در استکهلم و اطراف آن نیز می‌باشد. اگر با خرید بلیط هواپیما استکهلم قصد بازدید از این ایستگاه‌ها را دارید بهترین راه شاید استفاده از آژانس ترافیکی استکهلم بزرگ است که با نام اختصاری SL شنیز شناخته می‌شود. این آژانس تورهای هفتگی رایگان در ایستگاه‌های هنری استکهلم را برگزار می‌کند. این تور رایگان است و تنها هزینه‌ای که باید برای آن پرداخت کنید خرید بلیط مترو برای سوار شدن است.

برای خرید بلیط هواپیما سوئیس و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع
theguardian.com
visitsweden.com
slowtravelstockholm.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید