سفری تاریخی به اصفهان و بازدید از عمارت چهل‌ستون

کاخ چهل‌ستون از بناهای تاریخی اصفهان است که احداث آن در دوره شاه‌عباس یکم آغاز شد و همانند آثار تاریخی دیگر عمارتی در وسط آن بنا گشت. با خرید بلیط هواپیما اصفهان و سفر به این شهر خواهید دید که این بنا شامل تالار میانی کاخ چهل‌ستون و غرفه‌های چهارگوشه است. در زمان شاه‌عباس دوم، ساختمان تکمیل و تغییراتی در آن انجام شد، طوری که تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی، ایوان‌های طرفین و حوض بزرگ مقابل تالار با تزییناتی مانند نقاشی، آینه‌کاری و کاشی‌کاری اضافه گردید.

0
135
بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان
سفری تاریخی به اصفهان و بازدید از عمارت چهل‌ستونReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 26Rating: 3.5سفری تاریخی به اصفهان و بازدید از عمارت چهل‌ستون - خرید بلیط هواپیما اصفهانکاخ چهل‌ستون از بناهای تاریخی اصفهان است که احداث آن در دوره شاه‌عباس یکم آغاز شد و همانند آثار تاریخی دیگر عمارتی در وسط آن بنا گشت. با خرید بلیط هواپیما اصفهان و سفر به این شهر خواهید دید که این بنا شامل تالار میانی کاخ چهل‌ستون و غرفه‌های چهارگوشه است.

عمارت چهل ستون اصفهان

کاخ چهل ستون از بناهای تاریخی اصفهان است که احداث آن در دوره شاه‌عباس یکم آغاز شد و همانند آثار تاریخی دیگر عمارتی در وسط آن بنا گشت. با خرید بلیط هواپیما اصفهان و سفر به این شهر خواهید دید که این بنا شامل تالار میانی کاخ چهل‌ستون و غرفه‌های چهارگوشه است. در زمان شاه‌عباس دوم، ساختمان تکمیل و تغییراتی در آن انجام شد، طوری که تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی، ایوان‌های طرفین و حوض بزرگ مقابل تالار با تزییناتی مانند نقاشی، آینه‌کاری و کاشی‌کاری اضافه گردید. تالار مرکزی نیز مخصوص میهمانان خارجی بود که آنجا نقاشی‌های وقایع تاریخی دوران مختلف رسم شده بودند. از شگفتی‌های این بنا، می‌توان به سقف باشکوه، سقف آیینه‌کاری تالار آینه و ستون‌های بزرگ تالارهای ۲۰ ستون که هرکدام تنه یک درخت چنار است، اشاره نمود. شیرهای سنگی واقع در چهارگوشه حوض و تزیینات طلاکاری شده سالن پادشاهی و تابلوهای بزرگ نقاشی تالار پادشاهی بدین‌صورت است:

بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان
  • شاه‌عباس یکم در حال پذیرایی از ولی محمدخان فرمانروای ترکستان
  • شاه اسماعیل یکم در جنگ چالدران
  • شاه‌طهماسب یکم در حال پذیرایی از همایون شاه، پادشاه هندوستان
  • شاه اسماعیل یکم در جنگ شیبک خان ازبک
  • شاه‌عباس دوم در حال پذیرایی از ندر محمدخان امیر ترکستان
  • نادرشاه افشار در جنگ کرنال

چرا اسم چهل ستون؟

بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان

در اصل تعداد ستون‌ها بیست عدد است که انعکاس ستون‌ها در حوض مقابل کاخ، مفهوم چهل‌ستون را بیان می‌کند، علاوه بر آن، هدف از عدد چهل در ایران قدیم نشان‌گر کثرت بوده، یعنی این بنا دارای ستون‌های زیادی است. در ابتدا نیز ستون‌ها با آینه تزئین شده بودند، اما در زمان قاجار تخریب‌شده و با نقاشی پوشانده شدند.

آدرس و هزینه بازدید از این بنا

بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان

اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری و ساعت دسترسی از 9 صبح تا 16 عصر است با شماره تلفن  031-32222686 . هزینه ورودیه بزرگ‌سالان 3000 تومان و مدت‌زمان پیشنهادی برای بازدید  1 تا 3 ساعت است.

چرا این کاخ ساخته‌شده است؟

بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان

در زمان‌های قدیم، هدف پادشاهان از ساختن چنین بناهای باشکوهی، نشان دادن عظمت خود بوده که قصد داشته‌اند قدرت، ثروت و شکوه خود را به رخ جهانیان بکشند. بنابراین از بهترین شکل معماری و هنر استفاده می‌کردند. به همین دلیل است که بناهای به جا مانده یکی از یکی زیباتر و بی‌نظیرتر هستند. اصفهان هم یکی از شهرهایی است که از زیباترین معماری‌های اسلامی و ایرانی برخوردار بوده، طوری که نام آن به شهر نقش و نگارها شهرت یافته است.

امروزه بخشی از کاخ برای نگهداری و نمایش آثار شهر اصفهان و عکس‌های قدیمی استفاده می‌شود. کاخ بعد از این تعمیرات به موزه تبدیل‌شده که در آن قرآن‌هایی به خط کوفی و ظرف‌های سفالی مربوط به سده‌های اولیه تا قرن یازدهم، فرش‌های قیمتی، ظروف چینی سفارشی شاه‌عباس اول و دیگر اشیای تاریخی به نمایش گذاشته‌شده است. بااینکه کاخ یا عمارت چهل‌ستون در ابتدا کوشکی کوچک در میان باغی بزرگ بوده اما اندک‌اندک طی سال‌ها بر وسعت و شکوه آن افزوده شده است. ویژگی مهم معماری عمارت چهل‌ستون، استفاده درست از تقارن در طرح کلی این بناست.

برای آشنایی با بخش‌های مختلف کاخ چهل ستون در ادامه با ما همراه باشید:

ایوان ستون‌دار

بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان

نخستین قسمت که در هنگام ورود به کاخ توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، ایوان‌های ستون‌دار است. ایوان اصلی از 20 ستون تشکیل‌شده و از ویژگی‌های مهم بنا به‌حساب می‌آید که با سقف چوبی، آینه‌کاری‌ها و نقاشی‌ها زیبایی خاصی به کاخ می‌دهد. ایوان کاخ چهل ستون خود از دو بخش تشکیل‌شده؛ بخش اول بر 18 ستون چوبی با پایه‌های چوبی و سنگی استوارشده و چهارستون وسط آن بر روی 4 شیر سنگی قرارگرفته است. در زمان‌های قدیم از دهان این چهار شیر آب فوران می‌کرده و به حوض کوچک وسط ایوان جاری می‌شده است. بخش دوم ایوان کمی مرتفع‌تر از بخش دیگر و سردر ورودی تالار آینه را تشکیل می‌دهد. دو ستون دیگر هم در این قسمت قرارگرفته و با آینه تزئین شده‌اند.

سر در تالار آینه

بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
عمارت چهل ستون اصفهان

با خرید بلیط هواپیما اصفهان سفر آغاز می‌کنید، با مراجعه به این کاخ، از ایوان ستون‌دار رد می‌شوید و سپس به سمت قسمت اصلی کاخ می‌روید. در پشت ایوان ستون‌دار، سر در تالار آینه قرار دارد. سقف و دیوارهای آن با آینه‌های بزرگ و آینه‌های معرق کوچک و ظریف تزیین ‌شده‌اند. این تالار بر روی دو ستون بناشده که با 18 ستون ایوان اصلی، 20 ستون کاخ چهل ستون را تشکیل می‌دهند. حوضی کوچک نیز از قدیم در میان تالار آینه قرار داشته است.

شاه‌نشین

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

به بخش کوچک‌تر و بالاتر از بقیه جاها در پشت سردر تالار آینه، شاه‌نشین می‌گویند. این قسمت با سقفی پوشیده از آینه‌های ریز همراه است. از طرفی گفته می‌شود، تصویری از دوره جوانی ناصرالدین‌شاه قاجار در این قسمت ترسیم‌شده بوده که امروزه دیگر وجود ندارد.

تالار اصلی

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

مهم‌ترین و زیباترین بخش کاخ چهل ستون، تالار اصلی است که با نقاشی‌های بی‌نظیر تزیین‌شده است. از سمت ایوان چهل ستون، سه در به سمت این تالار راه دارد و بر روی دیوارها سه تابلوی بزرگ رنگ‌روغنی وجود دارد. جالب است بدانید که در این تالار ملاقات رسمی و پذیرایی از بزرگان انجام می‌گرفته است. شما نیز می‌توانید با خرید بلیط هواپیما اصفهان از همه قسمت‌های کاخ و همچنین پنجره‌های وسیع و مشبک تالار که به فضای پر درخت اطراف باز می‌شود، دیدن کنید.

بالاخانه

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

در بالای عمارت چهل ستون، بالاخانه‌ای وجود دارد که درگذشته محل خلوت و خواب شاه بوده است.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو هتل بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منابع:
isfahan.ir
fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید