مسجد جامع اردستان اصفهان جهانی می‌شود

یکی از بناهای تاریخی که در شهر اردستان، در شمال استان اصفهان واقع شده و بسیار زیبا و دیدنی است، مسجد جامع اردستان می‌باشد. این مسجد در سال ۵۵۳ هجری قمری به فرمان ابوطاهر حسین بن قالی بن احمد و به دست استاد محمود اصفهانی در مرکز محله محال اردستان بنا شده که از قدیمی‌ترین مساجد ایران، نخستین مسجد دوطبقه تاریخ اسلام و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام مربوط به دوره سلجوقِ، شناخته می‌شود و معمار آن استاد محمود اصفهانی است.

مسجد جامع اردستان اصفهان جهانی می شود
مسجد جامع اردستان اصفهان
مسجد جامع اردستان اصفهان جهانی می‌شودReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 30Rating: 3.5مسجد جامع اردستان اصفهان جهانی می‌شود - خرید بلیط هواپیما اصفهان از سفرستانیکی از بناهای تاریخی که در شهر اردستان، در شمال استان اصفهان واقع شده و بسیار زیبا و دیدنی است، مسجد جامع اردستان می‌باشد. این مسجد در سال ۵۵۳ هجری قمری به فرمان ابوطاهر حسین بن قالی بن احمد و به دست استاد محمود اصفهانی در مرکز محله محال اردستان بنا شده است . خرید بلیط هواپیما اصفهان

مسجد جامع اردستان

یکی از بناهای تاریخی که در شهر اردستان، در شمال استان اصفهان واقع شده و بسیار زیبا و دیدنی است، مسجد جامع اردستان می‌باشد. این مسجد در سال ۵۵۳ هجری قمری به فرمان ابوطاهر حسین بن قالی بن احمد و به دست استاد محمود اصفهانی در مرکز محله محال اردستان بنا شده که از قدیمی‌ترین مساجد ایران، نخستین مسجد دوطبقه تاریخ اسلام و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام مربوط به دوره سلجوقِ، شناخته می‌شود و معمار آن استاد محمود اصفهانی است. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: کارهای مطالعاتی برای ثبت جهانی مسجد جامع از سمت اداره میراث فرهنگی انجام و ارسال شده است.

✅ بازدید از مقاله سفر به اصفهان برای دیدن مناره‌های دارالضیافه
✅ بازدید از مقاله بازدید از عمارت چهل ستون اصفهان
✅ بازدید از مقاله سفر به نایین اصفهان

معرفی مسجد اردستان

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

این مسجد قبلاً به عنوان آتشکده یا معبد شناخته میشده که هلاکوی مغول در قرن 7 هجری قمری با حمله خود آن را به صورت نیمه ویران درآورده است. مسجد اولیه با فرم شبستانی، دارای صحن مرکزی (میانسرا)، شبستان‌های ستوندار در ۴ سمت حیاط، دیوار خشتی محصورکننده و سر در بوده ‌است که به لحاظ جغرافیایی از جنوب به آب انبار، از مغرب به معبر باغ، از شمال به معبر باغ و از غرب به حمام عمومی و کاروانسرا منتهی می‌شود.

مسجد اردستان کنونی

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

گفتنی است مسجد جامع اردستان به سبک مسجد جامع اصفهان بنا شده و اکنون مسجدی چهار ایوانی به حساب می‌آید که دارای ورودی‌های متعددی است. ورودی اصلی، دالان طویلی است که در گوشه جنوب غربی مسجد قراردارد و نمای آن از یک قوس، دو طاق نمای محرابی شکل، دونیم ستون آجری، دو قاب تزیینی و دو سکوی آجری تشکیل شده ‌است. در قسمت شمالی مسجد نیز دو ورودی قرارگرفته که یکی به مدرسه علمیه متصل است و دیگری به فاصله اندکی‚ گذر شمالی را به داخل مسجد مرتبط می‌کند. این ورودی‌های متعدد عامل ارتباط فضاهای اطراف با مسجدند.

مسجد جامع اردستان اصفهان جهانی می شود
مسجد جامع اردستان اصفهان

صفه جنوبی که شامل ایوان و گنبد خانه است به صفه صاحب الزمان مشهور بوده و از قدیمی‌ترین قسمت‌های مسجد به شمار می‌رود. ایوان شمالی نیز که به صفحه صفا معروف است در دوران پادشاهی شاه طهماسب صفوی و توسط معمار استاد حیدر علی بن ذوالفقار اردستانی از معماران زبردست قرن دهم هجری تکمیل گردیده‌ است. ایوان شرقی به صفه امام حسین و یا صفه امیر جمله معروف می‌باشد که در قرن یازدهم ه‍. ق به اهتمام میر محمد سعید ملقب به امیر جمله المک آر سادات عظام حسینی اردستان احداث شده است. ایوان غربی نیز به صفه امام حسن مجتبی یا حکیم الملک معروف است.

اقدام به جهانی شدن

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

این مسجد بر خلاف دیگر مساجد جامع کشور داخل بافت‌های مسکونی واقع نشده بلکه در کمربندی بافت‌های باغ‌های انار قرار گرفته است که در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند. سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان بیان کرد: مسجد جامع اردستان چهار دوره تاریخی شامل ساسانیان، آل بویه، سلجوقی و صفوی را به خود گذرانده و این مسجد شامل مسجد، آب انبار، کاروانسرا، بازارچه، میدان، حمام و مدرسه علوم دینی بوده که متاسفانه بازارچه و کاروانسرای آن به مرور زمان و در اثر بی توجهی تخریب شده است.

خرید بلیط هواپیما اصفهان
بلیط هواپیما اصفهان

همچنین افزود: اقدامات خوبی در سال‌های گذشته برای ثبت جهانی این مسجد همچون مرمت، سبک‌سازی سقف‌ها، ایزوله کردن و فرش کردن پشت بام‌ها صورت گرفته و ثبت جهانی آن به زودی اعلام خواهد شد. این مسجد از بناهای دست نخورده از روزگاران قدیم است که سازه‌های آن از آجر، گچ، چوب و خشت بنا شده است. محمدرضا صدوقی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استناد پژوهش‌ها این مسجد را واجد شرایط ثبت جهانی دانسته و پس از به‌روزرسانی طرح مطالعات آن در سال 1392 به عنوان یک اثر جهانی به یونسکو پیشنهاد شد. یونسکو با پیگیری‌های صورت گرفته در سال جاری، مسجد جامع اردستان را در نوبت ثبت جهانی اعلام کرده و در آینده نزدیک ارزیاب‌های آن‌ها از این بنا بازدید خواهند کرد که در صورت تأیید ارزیابی‌ها در اجلاس سالانه یونسکو، این بنای با ارزش در فهرست آثار جهانی قرار خواهد گرفت.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید